Av. Fulden Elverir

Merhaba! Ben Fulden,

Sebahattin bey, “Biz kimiz” bölümü için benden fotoğraf ve yazı istediğinde hemen ciddi bir fotoğraf çekilmem ve resmi bir yazı yazmam gerektiğini düşündüm. Yazılarımı takip edenler bilirler, avukatlık yapıyorum. Haliyle mesleğim gereği resmi ve ciddi olmayan bir işin içinde o kadar uzun zamandır bulunmadım ki “gerçek bir sanat platformunda” neler yazabileceğimi ve nasıl bir fotoğraf koyabileceğimi bilemedim.

Fotoğraf arşivlerime bakarken Üniversitenin ilk yıllarında çekilmiş Yaşar Üniversitesi Fotoğrafıçılık Kulubü ile birlikte gittiğimiz Kuşadası Milli Park gezimize ait bir fotoğrafa rastladım. Elimde kameram ile nereyi nasıl hangi ışık ve hangi pozlama teknikleri ile çekeceğini bilemeyen acemi bir Fulden, fotoğraf çekmeyi bilemeyip, fotoğraf çekilen haline gelmiş bir üniversite öğrencisini görüyorsunuz fotoğrafta.

Evet benim de fotoğraf ile ilk tanışmam böyle oldu. Bana bu konuda destek veren Selçuk Vardar arkadaşıma çok teşekkürlerimi sunuyorum. Zaman içerisinde kendimi kulübün Yönetim Kurulu’nda buldum. Bir çok gezi düzenliyor, fotoğraf çekmekten çok keyif alıyorduk, üstelik kulüpteki arkadaşlarımın çoğu iletişim fakültesindeydi ve fotoğraf ile az çok bağlantıları vardı. Bense Hukuk Fakültesi kitaplarının altında ezilmiş, çok okumaktan yorgun; doğayı, insanları ve çevreyi gözlemleme yeteneğimi kaybetmiştim. Kısaca; arkadaşlarım gözlerimin feri oldular !

Şimdilerdeyse Elverir Hukuk & Danışmanlık Bürosu’nun kurucu avukatlığını yürütmekteyim. Davaların ve duruşmaların yoğunluğunun arasında sık sık fotoğraf çekemesem de sitemizde Fotoğraf Hukuku alanında yazılar yazıyorum.

Son olarak şunları eklemek istiyorum; Fotoğraf çekerken başınıza gelmeyen kalmayabilir ne badireler atlatabilir, ne soğuklar ne sıcaklar bekleyebilirsiniz, kadraja giren güzel bir gün batışı, küçük bir kuşun gözleri, top oynayan bir çocuğun heyecanı diye diye çekilmeyen çile yoktur. Ama tüm bunlar aslında hayatın içinde olmak demektir. Fotoğraf çekmek demek; hayatın içinde hayata bir de ayna arkasından bakmak demektir.

Sevgilerimle.

Av. Fulden ELVERİR

Bilginin paylaştıkça değerleneceğine inanıyoruz.
Bizimle bilgilerinizi, düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

Blogumuzda yayınladığımız yazılarımızdan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız,
yalnızca e-postanızı belirterek abone olabilirsiniz.

Son yayınlanan makalelerim

Henüz yaratılmamış eserin mali hakları devredilebilir mi?

Henüz yaratılmamış eserin mali hakları devredilebilir mi? – Mardin örneği

Fotoğraf çekerken haklarımızı, yükümlülüklerimizi ne kadar biliyoruz nelere dikkat ediyoruz ya da yasal olarak neleri ihlal ediyoruz? Tüm bu sorulara cevap bulabilmek adına Yargıtay kararlarını incelediğimiz biz yazı dizisi başlatmıştım. Şimdi yeni bir Yargıtay kararını gelin birlikte inceleyelim. Mardin örneği...
Gelin ve Damatların Fotoğrafçıları ile yapacağı sözleşmelerin önemi

Gelin ve Damatların Fotoğrafçıları ile yapacağı sözleşmelerin önemi

Bugün sizlere düğün sezonu yaklaşırken gelin ve damatların fotoğrafçıları ile yapacağı sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken konulara bir Yargıtay kararı üzerinden örneklendirerek değinmek istiyorum. Bu yazımızın hem hizmeti alan kişilere hem de hizmeti veren fotoğrafçılara adalet sisteminin bakış açısına örnek olacağını düşünüyorum.

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.