Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Kullanımı

-

Bir dosya tarama programı olan Adobe Bridge, grafik ve medya tasarımcıları arasında çok popüler olan bir uygulamadır. Bridge bağımsız bir programdır ve hem Windows hem de Macintosh ortamlarında kullanılabilir, ancak tek başına satın alınamaz. Photoshop, Lightroom gibi başka bir Adobe programının satın alınmasıyla kullanılabilir, bu yazılımlar ile paketlenmiştir ve ücretsizdir. Bir Adobe programına sahipseniz, muhtemelen Adobe Bridge’iniz de vardır.

Benim cep telefonum da dahil, tüm bilgisayarlarımın işletim sistemleri ve çalışan hemen tüm uygulamalarım İngilizce olarak kuruludur. O nedenle, paylaşacağım bazı ekran görüntüleri bu arayüzlerle karşınıza gelecektir. Bu durum sizin bu yazıyı okumanız için bir sorun teşkil edecekse şimdiden affınızı rica edeceğim.

Adobe Bridge arayüzü

Bridge’i başlattığınızda sizi birkaç panelden oluşan bir arayüz karşılar. Görünüm mevcut tercihlerinize göre ve uygulama en son nasıl kapatıldıysa ona bağlı olarak değişir. Görünümleri “Adobe Bridge Menüsü > Tercihler” kısmından değiştirebilirsiniz.

Adobe Bridge Kullanımı

Ekranın sol üstünde bulunan “Klasörler” (Folders) sekmesine tıklayarak dosyaları tarayabilirsiniz.

Ekranın ortasındaki “İçerik” (Content) panelinde o anda seçili klasörün içinde bulunan dosyaların küçük resimleri gelir. Bir küçük resmi tıkladığınızda, ekranın sağ tarafında bulunan “Önizleme” (Preview) panelinde resmin bir önizlemesi görünür. Önizleme’nin altında “Metadata” bölümünde dosya ile ilgili detay bilgiler gelir. Eğer bu bir fotoğraf ise ISO, Diyafram, Enstantane vb gibi fotoğrafa ait Pozlama bilgileri gelir.

Geçerli çalışma alanının adı, pencerenin en üst kısmında vurgulanır (yukarıdaki örnekte, Essentials). Başka bir sekmeyi tıklayarak veya Pencere menüsüne giderek bunu değiştirebilirsiniz. Pencere menüsü ayrıca panel adlarını tıklayarak panel görünürlüğünü değiştirmenizi de sağlar.

Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Derecelendirmeleri ve Anahtar Kelimeler

Atanan yıldız puanları, bir dosyanın küçük resminin ve önizlemenin hemen altında görünür.

Küçük resmin hemen altındaki noktalara tıklayarak veya “Etiketler” (Keywords) menüsünden bir derecelendirme seçerek seçilen bir görüntüye derecelendirme atayabilirsiniz.

Etiketler (Keywords) panelindeki mevcut bir anahtar kelimeye tıklayarak veya panelin altındaki “+” simgesine basarak gelen metin alanına yeni bir tane yazarak seçilen bir resme anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Adobe Bridge Kullanımı

Bir resmin geçerli anahtar kelimeleri, sekmenin hemen altındaki Etiketler (Keywords)  panelinde görünür. Bir anahtar kelimeyi silmek için panelinde bulunan işaretini kaldırın veya panelin sağ üst tarafındaki menü simgesini tıkladığınızda görüntülenen panel menüsünden Anahtar Kelimeleri Kaldır’ı (Remove Keywords) seçin.

 

Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Filtreleme

Bridge’deki görüntülerin bir alt kümesine bakma işleme Filtreleme denir. Bunu yapmak için Filtre sekmesindeki kriterleri tıklayın.

Aşağıdaki örnek, üç anahtar kelime ile filtrelenen görselleri göstermektedir.

Adobe Bridge Kullanımı

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
0 Yorum
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x