Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Kullanımı

-

Bir dosya tarama programı olan Adobe Bridge, grafik ve medya tasarımcıları arasında çok popüler olan bir uygulamadır. Bridge bağımsız bir programdır ve hem Windows hem de Macintosh ortamlarında kullanılabilir, ancak tek başına satın alınamaz. Photoshop, Lightroom gibi başka bir Adobe programının satın alınmasıyla kullanılabilir, bu yazılımlar ile paketlenmiştir ve ücretsizdir. Bir Adobe programına sahipseniz, muhtemelen Adobe Bridge’iniz de vardır.

Benim cep telefonum da dahil, tüm bilgisayarlarımın işletim sistemleri ve çalışan hemen tüm uygulamalarım İngilizce olarak kuruludur. O nedenle, paylaşacağım bazı ekran görüntüleri bu arayüzlerle karşınıza gelecektir. Bu durum sizin bu yazıyı okumanız için bir sorun teşkil edecekse şimdiden affınızı rica edeceğim.

Adobe Bridge arayüzü

Bridge’i başlattığınızda sizi birkaç panelden oluşan bir arayüz karşılar. Görünüm mevcut tercihlerinize göre ve uygulama en son nasıl kapatıldıysa ona bağlı olarak değişir. Görünümleri “Adobe Bridge Menüsü > Tercihler” kısmından değiştirebilirsiniz.

Adobe Bridge Kullanımı

Ekranın sol üstünde bulunan “Klasörler” (Folders) sekmesine tıklayarak dosyaları tarayabilirsiniz.

Ekranın ortasındaki “İçerik” (Content) panelinde o anda seçili klasörün içinde bulunan dosyaların küçük resimleri gelir. Bir küçük resmi tıkladığınızda, ekranın sağ tarafında bulunan “Önizleme” (Preview) panelinde resmin bir önizlemesi görünür. Önizleme’nin altında “Metadata” bölümünde dosya ile ilgili detay bilgiler gelir. Eğer bu bir fotoğraf ise ISO, Diyafram, Enstantane vb gibi fotoğrafa ait Pozlama bilgileri gelir.

Geçerli çalışma alanının adı, pencerenin en üst kısmında vurgulanır (yukarıdaki örnekte, Essentials). Başka bir sekmeyi tıklayarak veya Pencere menüsüne giderek bunu değiştirebilirsiniz. Pencere menüsü ayrıca panel adlarını tıklayarak panel görünürlüğünü değiştirmenizi de sağlar.

Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Derecelendirmeleri ve Anahtar Kelimeler

Atanan yıldız puanları, bir dosyanın küçük resminin ve önizlemenin hemen altında görünür.

Küçük resmin hemen altındaki noktalara tıklayarak veya “Etiketler” (Keywords) menüsünden bir derecelendirme seçerek seçilen bir görüntüye derecelendirme atayabilirsiniz.

Etiketler (Keywords) panelindeki mevcut bir anahtar kelimeye tıklayarak veya panelin altındaki “+” simgesine basarak gelen metin alanına yeni bir tane yazarak seçilen bir resme anahtar kelimeler ekleyebilirsiniz.

Adobe Bridge Kullanımı

Bir resmin geçerli anahtar kelimeleri, sekmenin hemen altındaki Etiketler (Keywords)  panelinde görünür. Bir anahtar kelimeyi silmek için panelinde bulunan işaretini kaldırın veya panelin sağ üst tarafındaki menü simgesini tıkladığınızda görüntülenen panel menüsünden Anahtar Kelimeleri Kaldır’ı (Remove Keywords) seçin.

 

Adobe Bridge Kullanımı

Adobe Bridge Filtreleme

Bridge’deki görüntülerin bir alt kümesine bakma işleme Filtreleme denir. Bunu yapmak için Filtre sekmesindeki kriterleri tıklayın.

Aşağıdaki örnek, üç anahtar kelime ile filtrelenen görselleri göstermektedir.

Adobe Bridge Kullanımı

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
Bana bildir

Manşet

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

32
İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

8
Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Model Fotoğrafçılığı Giriş Rehberi

Model Fotoğrafçılığı üzerine

4
Tahmin ediyorum, pek çoğumuzun çektiği, çekmekten zevk aldığı veya çekmek istediği stiller içinde “Model Fotoğrafçılığı” yer alıyordur. Açıkçası benim için de öyle. Önümüzdeki yıllarda da bu alanda projelere ve fırsat buldukça bu konudaki çalışmalarıma devam etmeyi hedefliyorum. Yazımda örneklerini verdiğim fotoğraf ve arka plan çekimlerim, 2016 yılından bu yana bana ait kişisel çalışmalarımdan derlendi.
Pozlama Ölçüm Modları

Pozlama Ölçüm Modları

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.