Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Kısa ipuçları Altın Oran - 1/3 Kuralı Nedir?

Altın Oran – 1/3 Kuralı Nedir?

-

Çoğu fotoğrafın bir birincil, bazı durumlarda ikincil bir konusu vardır. Bu anahtar konunun çerçeveye yerleştirildiği yer, fotoğraflara ilgi ve dikkat çekmek için çok önemlidir. Fotoğrafçıya konuyu çerçeveye yerleştirmek için fotoğrafın havası ve duygusunu öne çıkaracak şekilde yardımcı olabilecek çeşitli kurallar vardır. Bunların başında “Altın oran” bir başka deyişle 1/3 Kuralı gelir.

Altın oran kuralı, neredeyse her fotoğrafçının tartışmasız kabul ettiği bir kuraldır. Çerçeveyi, yatayda ve dikeyde 3’er bölüm olmak üzere dokuz eşit parçaya bölen dört çizgi düşünün. 1/3 kuralı, bu çizgilere veya çizgilerin kesiştiği noktalara, sahnenizdeki ana öğeyi veya ana konuları konumlandırmanızı önerir.

Fotoğrafçılık bir sanat dalıdır ve sanatta yasaların ve kuralların net sınırları tanımlanamaz, bu, sanatçının seçimine bırakılır. Altın oran kuralının uygulanması fotoğraflarınız denge ve ilgi katar. Günümüzde çoğu dijital fotoğraf makineleri, LCD ekran veya vizör üzerinden 1/3 kuralına uygun bir sanal ızgara seçeneği sunuyor.

Yukarıdaki fotoğrafta bebeğin yerleşimini fark ettiniz mi? Bu konudaki soru, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Yasar Aykac
Ziyaretçi
Yasar Aykac

Selamlar, Altın Oran’a dikkat edeyim derken bir kare sevgisi geliştirdim kendimde, 1/1 platinium kuralım oldu zamanla, insan tektir, tek çekilir kuralım nedeniyle evrim geçirdim geçirip karesiz kompozisyon düşünemez oldum, Portrede boşluk hissi oluyor dikdörtgen planlamak, manzara çekebilsem altın kurala geri dönmeye yardımcı olur sanırım.

Makale için teşekkürler ama bu konuyu kısa tutmuşsunuz gibi, sizden detaylı yazılara alıştık. sevgiler.

Manşet

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

32
İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

8
Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Model Fotoğrafçılığı Giriş Rehberi

Model Fotoğrafçılığı üzerine

4
Tahmin ediyorum, pek çoğumuzun çektiği, çekmekten zevk aldığı veya çekmek istediği stiller içinde “Model Fotoğrafçılığı” yer alıyordur. Açıkçası benim için de öyle. Önümüzdeki yıllarda da bu alanda projelere ve fırsat buldukça bu konudaki çalışmalarıma devam etmeyi hedefliyorum. Yazımda örneklerini verdiğim fotoğraf ve arka plan çekimlerim, 2016 yılından bu yana bana ait kişisel çalışmalarımdan derlendi.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.