Altın Oran – 1/3 Kuralı Nedir?

0
Altın Oran - 1/3 Kuralı Nedir?

Çoğu fotoğrafın bir birincil, bazı durumlarda ikincil bir konusu vardır. Bu anahtar konunun çerçeveye yerleştirildiği yer, fotoğraflara ilgi ve dikkat çekmek için çok önemlidir. Fotoğrafçıya konuyu çerçeveye yerleştirmek için fotoğrafın havası ve duygusunu öne çıkaracak şekilde yardımcı olabilecek çeşitli kurallar vardır. Bunların başında “Altın oran” bir başka deyişle 1/3 Kuralı gelir.

Altın oran kuralı, neredeyse her fotoğrafçının tartışmasız kabul ettiği bir kuraldır. Çerçeveyi, yatayda ve dikeyde 3’er bölüm olmak üzere dokuz eşit parçaya bölen dört çizgi düşünün. 1/3 kuralı, bu çizgilere veya çizgilerin kesiştiği noktalara, sahnenizdeki ana öğeyi veya ana konuları konumlandırmanızı önerir.

Fotoğrafçılık bir sanat dalıdır ve sanatta yasaların ve kuralların net sınırları tanımlanamaz, bu, sanatçının seçimine bırakılır. Altın oran kuralının uygulanması fotoğraflarınız denge ve ilgi katar. Günümüzde çoğu dijital fotoğraf makineleri, LCD ekran veya vizör üzerinden 1/3 kuralına uygun bir sanal ızgara seçeneği sunuyor.

Yukarıdaki fotoğrafta bebeğin yerleşimini fark ettiniz mi? Bu konudaki soru, bilgi ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez.
avatar
  Abone ol  
Bana bildir