Daha

  Amatör Foto-Graf ortamından bir Avni Karadoğan gelip geçti

  Doksanlı yılların ilk yarısıydı; takım elbiseli, kravatlı, gri saçlı, gayet zinde, ışıl ışıl emekli bir zat AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Çalışanlara göre daha fazla vakti olduğu için son derece prensipli bir şekilde neredeyse her akşam aynı saatlerde dernekte bulunuyor, ortamın derli toplu kalması için çabalıyordu. İlerleyen zamanda amatörlere iyi paspartunun nasıl yapılacağına dair, bizim de katıldığımız uygulamalı seminerler verdi.

  -

  Rivayet olunur ki gürültüsüz patırtısız, yalın, sağlıklı yaşamında asrı devirdikten sonra üzerine 10-15 yıl daha ömür ilave etme şansına nail olan, görmüş geçirmiş yaşlı bir zat son demlerinde yatağında huzur içinde Azrail’i beklerken, gören gözlerle ve işiten kulaklarla kırgınlıkları gidermek ve herkesten helallik almak için cemaatin toplanmasını istemiş. Saygıyla etrafında toplanan eş-dost her fert hakkını helal ettikten sonra, cemaatten biri ihtiyarı söz ile oyalamak için, “Söyle hele ulu çınar, koca bir ömürde ne gördün, ne yaşadın?” diye sormuş. Torununun torununu, muhtemelen onun da torununu görecek kadar ömür tüketen yaşlı adam işaret parmağıyla pencereyi göstermiş ve güçlükle, “Şu pencerenin önünden bir atlı geçti” demiş.

  Doksanlı yılların ilk yarısıydı; takım elbiseli, kravatlı, gri saçlı, gayet zinde, ışıl ışıl emekli bir zat AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Çalışanlara göre daha fazla vakti olduğu için son derece prensipli bir şekilde neredeyse her akşam aynı saatlerde dernekte bulunuyor, ortamın derli toplu kalması için çabalıyordu. İlerleyen zamanda amatörlere iyi paspartunun nasıl yapılacağına dair, bizim de katıldığımız uygulamalı seminerler verdi.

  Amatör Foto-Graf ortamından bir Avni Karadoğan gelip geçti

  Seneler geçti, yakından tanıdık ve dost olduk. Her zaman ‘Avni baba’ diye hitap ettik merhum Avni Karadoğan’a. Evinin balkonunu camla kapatıp küçük bir atölyeye çevirmişti. Orada paspartularını yapıyor, amatörlere paspartu yapmayı öğretiyor, ihtiyaç halinde sergiler için paspartu hazırlıyordu. Zaman geçtikçe dostluk bağları da güçlendi. Bayram günlerinde kendilerini ziyaret eder, kimi zaman kıymetli eşi Yıldız teyzeyle birlikte alıp eve getirir, sonra tekrar evlerine bırakırdık. Sadece biz de değildik sağlam dostluk geliştiren. Foto-graf ortamında başka insanlar da vardı, Karadoğan çiftiyle görüşen. Eminiz herkes bizim gibi iyilikle-güzellikle yâd ediyordur onları.

  Heyhat, ‘pencerenin önünden bir atlı geçti’ misali, zaman su gibi akıp geçiyor ve bir bir yolcu ediyoruz yakın dostlarımızı. Yıllar yılları kovaladı; Yıldız teyze de, Avni baba da yok artık aramızda. Geride kalan ise birkaç foto-graf ve belleklerde muhafaza edilen anılar, o kadar.

  FSK’daki (Fotograf Sanatı Kurumu) dostlarıyla da bağları güçlüydü. FSK’da yapılan hemen her etkinliği izlerdi. Takım elbise, kravat, fötr şapka ve baston Avni baba’da aristokrat bir hava oluştururdu. Hatırlıyoruz; Ankara’da (Kızılay’da) Milli Piyango İdaresinin sanat galerisinde açılan her sergiye gider, sergi broşürlerini alıp okur ve saklardı. Seksenli yaşlarında iken dahi aksatmadığı uzun yürüyüşlerinin yanında Ankara’daki sanat etkinliklerini kaçırmayışı ve tatlı mı tatlı Karadeniz şivesine çalan sohbetleri belleklerimizde hoş bir sadâ olarak kaldı.

  Sevgiyle, saygıyla, özlemle yâd ediyoruz.

  Tekin ERTUĞ

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Okyar Atilla
  6 ay önce

  Tanıyıp sohbet etmek isterdim…

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  İyilikle, güzellikle yad edilebilmek. Ne kadar güzel bir duygu.
  Biz şahsen tanıma fırsatı bulamadık belki ama, sizin değerli anılarınız ve övgülerinizle iyiliğinden, güzelliğinden emin olduk Avni baba’nın. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
  Yazınız için teşekkürlerimi sunarım Tekin hocam. Sağolun, varolun.

  Meltem Çolak
  Meltem Çolak
  5 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Avni Hocayı ve eşini tanıma şansım oldu Hatta bir fotoğrafımda desteklerini de almıştım. Arşivimde önemli bir yere sahip bu fotoğraf üzerinde tekrar düşünüp tam da yeni bir çalışma içine girdiğimde yazıyı okumam benim için çok büyük sürpriz oldu. Ruhları şad olsun. Her zaman sevgi, saygı ve özlemle anacağım. Böylesine değerli insanları unutturmadığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

  Gülay Karadoğan Özelsel
  Gülay Karadoğan Özelsel
  3 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Merhabalar,
  Ben Avni Beyin kızı Gülay (Karadoğan) Özelsel. Bugün babamın dernekdeki çalışma arkadaşlarından biri sayesinde makalenizden haberdar oldum. Ne kadar duygulandığımı ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Makalenizi ve akabinde yapılan yorumları göz yaşlarımı tutamadan defalarca okudum.
  Bu dünya’dan son derece enerjik, çalışkan, dürüst, üretken, prensip sahibi ve her şeyi insana hayat üniversitesi öğretir tezini savunan; rahmetli babam Avni Karadoğan ve yine sevdiği tanıdığı insanlar için uğraşıp didinen, insanları mutlu etmekle mutlu olmanın hazzını yaşayan iyilik meleği annem Yıldız Karadoğan geçtiler. Onları tanıyan her insan bugün dahi çok güzel duygularla yad ediyorlar.
  Annemin ve babamın evladı olmak, onların genlerini taşımak büyük gurur veriyor bana. Onlardan öğrendiğim her şey varlığıma değer kattığı için her gün şükrediyor aynı değerleri bende evladıma öğretiyorum.
  Sayın Tekin Ertuğ size her bir cümleniz için şahsen teşekkür etmek isterdim, kim bilir belki bir gün. Babacığımı yad ettiğiniz için sonsuz teşekkürler, yüreğinize, kaleminize sağlık.
  Ve Avni baba için yorum yazan Hanımefendi ve Beyefendilere de çok teşekkür ediyorum. Sağolun, varolun.

  İnşallah sağlıklı günlerde Ankara’da tanışmak ve görüşmek dileği ile.

  Sevgi ve saygılarımla.

  Makale yazarı

  Tekin Ertuğ
  İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x