Amatör Foto-Graf ortamından bir Avni Karadoğan gelip geçti

Doksanlı yılların ilk yarısıydı; takım elbiseli, kravatlı, gri saçlı, gayet zinde, ışıl ışıl emekli bir zat AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Çalışanlara göre daha fazla vakti olduğu için son derece prensipli bir şekilde neredeyse her akşam aynı saatlerde dernekte bulunuyor, ortamın derli toplu kalması için çabalıyordu. İlerleyen zamanda amatörlere iyi paspartunun nasıl yapılacağına dair, bizim de katıldığımız uygulamalı seminerler verdi.

-

Rivayet olunur ki gürültüsüz patırtısız, yalın, sağlıklı yaşamında asrı devirdikten sonra üzerine 10-15 yıl daha ömür ilave etme şansına nail olan, görmüş geçirmiş yaşlı bir zat son demlerinde yatağında huzur içinde Azrail’i beklerken, gören gözlerle ve işiten kulaklarla kırgınlıkları gidermek ve herkesten helallik almak için cemaatin toplanmasını istemiş. Saygıyla etrafında toplanan eş-dost her fert hakkını helal ettikten sonra, cemaatten biri ihtiyarı söz ile oyalamak için, “Söyle hele ulu çınar, koca bir ömürde ne gördün, ne yaşadın?” diye sormuş. Torununun torununu, muhtemelen onun da torununu görecek kadar ömür tüketen yaşlı adam işaret parmağıyla pencereyi göstermiş ve güçlükle, “Şu pencerenin önünden bir atlı geçti” demiş.

Doksanlı yılların ilk yarısıydı; takım elbiseli, kravatlı, gri saçlı, gayet zinde, ışıl ışıl emekli bir zat AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştu. Çalışanlara göre daha fazla vakti olduğu için son derece prensipli bir şekilde neredeyse her akşam aynı saatlerde dernekte bulunuyor, ortamın derli toplu kalması için çabalıyordu. İlerleyen zamanda amatörlere iyi paspartunun nasıl yapılacağına dair, bizim de katıldığımız uygulamalı seminerler verdi.

Amatör Foto-Graf ortamından bir Avni Karadoğan gelip geçti

Seneler geçti, yakından tanıdık ve dost olduk. Her zaman ‘Avni baba’ diye hitap ettik merhum Avni Karadoğan’a. Evinin balkonunu camla kapatıp küçük bir atölyeye çevirmişti. Orada paspartularını yapıyor, amatörlere paspartu yapmayı öğretiyor, ihtiyaç halinde sergiler için paspartu hazırlıyordu. Zaman geçtikçe dostluk bağları da güçlendi. Bayram günlerinde kendilerini ziyaret eder, kimi zaman kıymetli eşi Yıldız teyzeyle birlikte alıp eve getirir, sonra tekrar evlerine bırakırdık. Sadece biz de değildik sağlam dostluk geliştiren. Foto-graf ortamında başka insanlar da vardı, Karadoğan çiftiyle görüşen. Eminiz herkes bizim gibi iyilikle-güzellikle yâd ediyordur onları.

Heyhat, ‘pencerenin önünden bir atlı geçti’ misali, zaman su gibi akıp geçiyor ve bir bir yolcu ediyoruz yakın dostlarımızı. Yıllar yılları kovaladı; Yıldız teyze de, Avni baba da yok artık aramızda. Geride kalan ise birkaç foto-graf ve belleklerde muhafaza edilen anılar, o kadar.

FSK’daki (Fotograf Sanatı Kurumu) dostlarıyla da bağları güçlüydü. FSK’da yapılan hemen her etkinliği izlerdi. Takım elbise, kravat, fötr şapka ve baston Avni baba’da aristokrat bir hava oluştururdu. Hatırlıyoruz; Ankara’da (Kızılay’da) Milli Piyango İdaresinin sanat galerisinde açılan her sergiye gider, sergi broşürlerini alıp okur ve saklardı. Seksenli yaşlarında iken dahi aksatmadığı uzun yürüyüşlerinin yanında Ankara’daki sanat etkinliklerini kaçırmayışı ve tatlı mı tatlı Karadeniz şivesine çalan sohbetleri belleklerimizde hoş bir sadâ olarak kaldı.

Sevgiyle, saygıyla, özlemle yâd ediyoruz.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
3 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

Tanıyıp sohbet etmek isterdim…

Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

İyilikle, güzellikle yad edilebilmek. Ne kadar güzel bir duygu.
Biz şahsen tanıma fırsatı bulamadık belki ama, sizin değerli anılarınız ve övgülerinizle iyiliğinden, güzelliğinden emin olduk Avni baba’nın. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
Yazınız için teşekkürlerimi sunarım Tekin hocam. Sağolun, varolun.

Meltem Çolak
Makale Değerlendirme :
     

Avni Hocayı ve eşini tanıma şansım oldu Hatta bir fotoğrafımda desteklerini de almıştım. Arşivimde önemli bir yere sahip bu fotoğraf üzerinde tekrar düşünüp tam da yeni bir çalışma içine girdiğimde yazıyı okumam benim için çok büyük sürpriz oldu. Ruhları şad olsun. Her zaman sevgi, saygı ve özlemle anacağım. Böylesine değerli insanları unutturmadığınız için de ayrıca teşekkür ederim.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x