Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMELenslerCanon RF lens ailesine yeniler geliyor

  Canon RF lens ailesine yeniler geliyor

  -

  Günümüz Türkiye’sinde döviz kuru yüzünden artık “Canon EOS R5 iyi midir?” soruları yerine “Canon 40D alınır mı?” soruları görmeye başladım. İnsanlar fotoğraf makinesi almak istiyor ama fiyatlar o kadar arttı ki yeni makine ve lenslerin yanına yanaşabilecek insan sayısı saraydaki oda sayısı kadar az (1050 oda çok değil bence çünkü itibardan tasarruf olmaz, öyle değil mi?). Gene de, umudu kaybetmeden, yakında Canon RF lens ailesi için duyurulacak iki lensten bahsetmek istiyorum. Bunlar Canon RF 50mm f/1.8 STM ve Canon RF 70-200mm f/4L USM.

  Eğer bu siteyi okuyorsanız fotoğrafla yakından ilgilisiniz demektir ve fotoğrafla ilgili olan herkes Canon’un RF 70-200mm f/2.8L IS USM lensini duymuştur. Bu lens rakip f/2.8 lenslerden %30 civarı daha kısa, bu yüzden çantada taşırken büyük avantaj sağlıyor. Canon bu lenste EF 70-300mm f/4.5-5.6L IS USM’deki tasarımı kullandı, yani lens 70-200mm arasında uzayıp kısalıyor. 70-300mm L IS USM’de yaygın bir toz/nem sorunu olmadığından “boyutu değişen lense toz girer” teorisi de yanlış çıktı.

  Canon RF lens ailesine yeniler geliyor
  Camerasize.com sitesinden alıntı. Canon 70-200mm f/2.8 lens Sony rakibinden 410 gram daha hafif ve 5.5 cam daha kısa. Hatta bu Canon lens Sony 24-70mm f/2.8 GM lensten sadece 1 cm uzun.

  Yeni RF 70-200mm f/4L IS USM daha da ufak ve hafif olacak! Canonrumours‘un haberine göre bu lens f/2.8 versiyonundan yaklaşık 2cm daha kısa olacak! Yani Sony FE 24-70mm f/2.8 GM lensten bile daha kısa!

  Aşağıda Canon ve Sony 70-200mm lensleri yanyana koymaya çalıştım (yeni lensi bayonetleri oranlayıp kendim koydum, Camerasize’da şu anda bu lens yok):

  Canon RF lens ailesine yeniler geliyor
  En soldaki yeni gelecek olan RF 70-200mm f/4 L IS USM. Resmen bit kadar lens.

  RF 50mm f/1.8 STM lensin boyutu da mevcut EF 50mm f/1.8 STM kadar olacakmış ve fiyatı 199 USD olacakmış. Optik olarak EF versiyondan biraz daha farklı ama temelde çok büyük optik fark beklemiyorum ben:

  Canon RF 50mm
  Kaynak: Canonrumours.com

  Canon, yeni Canon RF Lens ailesini çok hızlı bir şekilde dolduruyor. 199 Dolar aynasız bir lens için çok iyi fiyat (Sony FE 50mm f/1.8’den 50 Dolar daha ucuz).

  Not: Diyafram nedir, ne değildir yazısı için buraya bakın derim.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  2021 yaz lens satınalma rehberi

  2021 yaz aylarında tatil için yeni bir lens mi almak istiyorsunuz? Kısa rehberimize bir göz atın.

  Uzayıp kısalan lensler daha fazla mı toz çeker?

  Uzayıp kısalan lensler, sabit uzunluktaki lenslere göre daha mı çabuk tozlanıyor?

  Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

  Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım :)

  Canon RF Lens Serisi Hayatımıza Giriyor

  İlk Tam Kare aynasız kamerası olan EOS R modeli ile birlikte Canon, aynasız sistemleri için dört adet yeni...

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  3 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Makale Puanlama :
       

  Hayaller 70-200, gerçekler 18-140 😀

  Mehmet
  Mehmet

  Merhaba Ertan Bey,
  Olympus 100-400mm (pro olmayan) lens hakkındaki görüşleriniz nedir? 1400dolar fiyatına değer mi yoksa yerine 75-300mm Olympus daha mı mantıklı olur?

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  3
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x