Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Lensler Canon RF lens ailesine yeniler geliyor

Canon RF lens ailesine yeniler geliyor

-

Günümüz Türkiye’sinde döviz kuru yüzünden artık “Canon EOS R5 iyi midir?” soruları yerine “Canon 40D alınır mı?” soruları görmeye başladım. İnsanlar fotoğraf makinesi almak istiyor ama fiyatlar o kadar arttı ki yeni makine ve lenslerin yanına yanaşabilecek insan sayısı saraydaki oda sayısı kadar az (1050 oda çok değil bence çünkü itibardan tasarruf olmaz, öyle değil mi?). Gene de, umudu kaybetmeden, yakında Canon RF lens ailesi için duyurulacak iki lensten bahsetmek istiyorum. Bunlar Canon RF 50mm f/1.8 STM ve Canon RF 70-200mm f/4L USM.

Eğer bu siteyi okuyorsanız fotoğrafla yakından ilgilisiniz demektir ve fotoğrafla ilgili olan herkes Canon’un RF 70-200mm f/2.8L IS USM lensini duymuştur. Bu lens rakip f/2.8 lenslerden %30 civarı daha kısa, bu yüzden çantada taşırken büyük avantaj sağlıyor. Canon bu lenste EF 70-300mm f/4.5-5.6L IS USM’deki tasarımı kullandı, yani lens 70-200mm arasında uzayıp kısalıyor. 70-300mm L IS USM’de yaygın bir toz/nem sorunu olmadığından “boyutu değişen lense toz girer” teorisi de yanlış çıktı.

Canon RF lens ailesine yeniler geliyor
Camerasize.com sitesinden alıntı. Canon 70-200mm f/2.8 lens Sony rakibinden 410 gram daha hafif ve 5.5 cam daha kısa. Hatta bu Canon lens Sony 24-70mm f/2.8 GM lensten sadece 1 cm uzun.

Yeni RF 70-200mm f/4L IS USM daha da ufak ve hafif olacak! Canonrumours‘un haberine göre bu lens f/2.8 versiyonundan yaklaşık 2cm daha kısa olacak! Yani Sony FE 24-70mm f/2.8 GM lensten bile daha kısa!

Aşağıda Canon ve Sony 70-200mm lensleri yanyana koymaya çalıştım (yeni lensi bayonetleri oranlayıp kendim koydum, Camerasize’da şu anda bu lens yok):

Canon RF lens ailesine yeniler geliyor
En soldaki yeni gelecek olan RF 70-200mm f/4 L IS USM. Resmen bit kadar lens.

RF 50mm f/1.8 STM lensin boyutu da mevcut EF 50mm f/1.8 STM kadar olacakmış ve fiyatı 199 USD olacakmış. Optik olarak EF versiyondan biraz daha farklı ama temelde çok büyük optik fark beklemiyorum ben:

Canon RF 50mm
Kaynak: Canonrumours.com

Canon, yeni Canon RF Lens ailesini çok hızlı bir şekilde dolduruyor. 199 Dolar aynasız bir lens için çok iyi fiyat (Sony FE 50mm f/1.8’den 50 Dolar daha ucuz).

Not: Diyafram nedir, ne değildir yazısı için buraya bakın derim.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Ertan Öztürk
X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
3 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Hayaller 70-200, gerçekler 18-140 😀

Mehmet

Merhaba Ertan Bey,
Olympus 100-400mm (pro olmayan) lens hakkındaki görüşleriniz nedir? 1400dolar fiyatına değer mi yoksa yerine 75-300mm Olympus daha mı mantıklı olur?

Manşet

Flaş Gecesi, 1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV'de

Flaş Gecesi – Zoom Etkinliğimizde Buluşalım

1 Mart 2021 Pazartesi akşamını Flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla geçirmeyi ister misiniz? Öyleyse Arthenos Zoom TV'deki etkinliğimizi kaçırmayın!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x