Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Kısa ipuçları Değişken Diyaframlı Lens ile Sabit Lens Arasındaki Farklar

Değişken Diyaframlı Lens ile Sabit Lens Arasındaki Farklar

-

Analog kameralarımdan sonra ilk aldığım DSLR bir Nikon D5100 çarpanlı gövdeydi. Diyafram açıklığı f/3.5 – f/5.6 arasında değişen 18-55mm bir kit objektifi ile birlikte geldi. Odak aralığı başlangıç için oldukça kullanışlı olmasına rağmen, değişken diyaframlı lens sınırlamalarını kısa sürede farketmiştim.

Peki, bir zoom objektifteki sabit ve değişken diyafram arasındaki fark nedir?

Değişken diyaframlı lens

Değişken diyaframlı lenslerin, diyafram değeri odak uzunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Örneğin 18-55mm lensimde, odak uzaklığı 18 mm’de iken diyafram açıklığını en fazla f/3.5 olarak ayarlayabilirken, 55 mm’ye çıktığımda, en geniş diyafram değerim f/5.6 olabiliyordu.

Değişken diyaframlı lens daha hafiftir ve seyahatlerde çoğu fotoğrafçı için tercih sebebidir, ayrıca çok daha ekonomiktir.

Buradaki dezavantajlardan bir tanesi Alan derinliği kavramıdır, ancak bu tek dezavantaj değildir, bir diğer önemli dezavantaj Doğru pozlama seçimlerini de etkileyen Diyafram seçeneklerinin sınırlandırılmasıdır. Değişken bir diyaframa sahip bir objektif ile bir sahneyi fotoğraflıyorsanız, nesneye yakınlaşmak için her zum yaptığınızda lensin içinden geçen ışık azalır, çünkü lensinizin ön öğesi daha fazla ışık almaya yetecek kadar büyük değildir. Ya da özellikle ortam ışığını sürekli olarak değiştiren bulutlu havalarda fotoğraf çekmek daha da zorlaşır. Yani kısaca özetlemek gerekirse, bir değişken diyaframlı lens ile pozlamanızı kontrol etmek daha zordur.

Değişken diyaframlı lens, kamera üreticilerinin çok daha az maliyetle lens üretmelerine olanak tanır. Buradaki maliyet tasarrufları tüketiciye aktarılır, bu da daha düşük fiyatlı ama çoğu zaman düşük kaliteli bir lensle sonuçlanır.

Sabit diyaframlı lens

Sabit diyaframlı lensler için yukarıdakilerin aksi geçerlidir. Bu lensler değişken diyaframlı kardeşlerine göre daha ağırdır ve içlerinde ardı ardına dizilmiş ciddi cam ve mekaniklerle birlikte gelirler. Tabii ki, bu daha yüksek fiyatlı olmalarına yol açar, ancak faydaları diğerine göre çok fazladır.

Sabit diyaframlı lenslerde diyafram, objektifin odak uzaklığından bağımsız olarak çalışır. Bunun anlamı, en uzak ve en yakın odak uzunluklarında bile diyaframınız kameranızda ayarladığınız değerde sabit kalır. Hemen yanınızdaki veya 50 metre uzaktaki bir modeli fotoğraflarken aynı pozlama seviyelerini elde edebilirsiniz. Odak uzaklığı, konuyu daha da yakınlaştırmak için arttırıldığında, diyaframınız otomatik olarak değişmez, böylece tam bir kontrol elde edersiniz.

Peki hangisi en iyisi?

Mekaniği ve teknolojiyi konuşuyorsanız, sabit odak uzaklıklı lensler daha net bir fotoğraf sağlayacaktır. Ama daha pahalıdırlar. Daha ağırdırlar, seyahat ederken ya da uzun sürelerle boynunuzda taşınması daha zordur.

Burada en iyi diye bir seçenek yoktur, bu tamamen bütçenize ve ihtiyaçlarınıza göre değişir. Az ışıklı ortamlarda fotoğraf çektiğinizde, diyafram açıklığı f/2.8 veya daha açık olabiliyorsa kesinlikle bir faydası olacaktır. Bu durumda sabit diyafram doğru seçenek olacaktır.

Aynı şekilde, seyahat kitinizi tek bir gövdeyle ve bir veya iki mercekle daraltmaya çalışıyorsanız, bir değişken diyaframlı lens, size çok çeşitli durumları yakalayabilmenizi sağlayacak bir seçenek sunabilir. Günümüzdeki yeni nesil kit lenslerinin çoğunun fayda-maliyet bakımından iyi olduğunu unutmayın, biraz daha fazla maliyete rağmen iyi değişken diyaframlı alternatifleri vardır.

Siz de bu konudaki bilgi, deneyim ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Murat G

Hocam yeni başlayanlar için bilgilendirici bir yazı olmuş. Üçüncü parti lenslerin de kamera markalı lenslerin yaklaşık yarısı kadar bir maliyette olduğunu unutmayalım. Ben dahil birçok insan bu yolu seçiyor. Benim tavsiyem marka lens almadan Tamron ve Sigma seçeneklerine de bakmak.

İbrahim

Güzel yazı olmuşş

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x