Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMELenslerDört tane 50mm lens: 3 Canon 1 Sigma

  Dört tane 50mm lens: 3 Canon 1 Sigma

  -

  Belirsizlik” rahatsız bir durumdur; “kesinlik“se saçma.

  Filozof Volter böyle diyor. Volter’e göre aslında hiçbir şeyi kesin olarak bilemeyiz. Evrende her zaman bir belirsizlik vardır. “Gazeteler saçmalıklar arşividir” ve “Size katılmıyorum ama düşüncenizi söyleme hakkınızı ölme pahasına savunurum” diyen de aynı Volter.

  Volter mi Ali mi Tolstoy mu? Belirsiz….

  Bir şeye inanmanız onun doğru olduğunu göstermez, ama rahat edersiniz. Belirsizlik her zaman rahatsız edicidir. Yazılarımda “bana bile güvenmeyin” dememin sebebi biraz da bu. Herkesi dinleyin, her şeyi okuyun, kendi kararınızı kendiniz verin ve sürekli fikrinizi değiştirmeye hazır olun.

  50mm lensler arasında en iyisi Sigma 50mm f1.4 Art mı? Sony 50mm f1.4 GM mi? Canon RF 50mm f1.2L USM mi? Nikon S 50mm f1.8 mi? Ya da eski plastik-fantastik Canon EF 50mm f1.8 II mi? Bunun kesin ve evrensel bir cevabı olabilir mi?

  Kaç tane 50mm lens var?

  Ortalıkta 50mm lens kaynıyor. f/0.95’ten başlayıp f/4’e kadar gidenleri var, fiyatları 100 Dolar’la 1000lerce Dolar arasında değişiyor. Pentax DA 50mm f1.8 122 gram, Canon RF 50mm f1.2L gram, Nikon S 58mm f/0.95 2 kilo (50mm değil ama kütlesini göstermek için araya sokuşturdum).

  50mm f1.8 lensler çok tutuluyor çünkü bunlar genel olarak ufak, hafif, uygun fiyatlı, optik olarak iyiler ve portre için de uygunlar. Canon’un 50mm f1.8 serisi aynen bu şekilde. İlk EF 50mm f1.8’den başlayarak (ki EF bayonetin ilk lensiydi galiba) bu Canon lensler belki de 18-55mm kit lenslerden sonra en çok satan lensler. Bugün bu ailenin 3 üyesine bakıyoruz: EF 50mm f1.8 II, EF 50mm f1.8 STM ve RF 50mm f1.8 STM. Ayrıca bu lensleri Sigma 50mm f2.8 EX DG Macro lensle de karşılaştıracağız. Bunların hepsini üçayak üzerindeki Canon EOS RP’de kullandım.

  Bugünkü konuklarımız

  EF 50mm f1.8 II

  EF bayonet 1987’de piyasaya çıktı, ve bu bayonetin ilk lensi de EF 50mm f1.8’di. 2022’deyiz. 35 yıl olmuş. Bu 50mm f1.8 II lens, ilk 50mm lensin mekanik olarak daha basit hali. Optiği tamamen aynı ama bayonet metal değil polimer, genel malzeme kalitesi de bayağı “ucuz”. Boşuna “plastik fantastik” demiyorlar çünkü bu lensin herhalde camları ve bir kaç elektronik parçası hariç her yeri polimer. Buna rağmen belki de 18-55mm kit lenslerle beraber bu 50mm lensler (f1.8 versiyonlar) en çok satan EF lenslerden, çünkü çok ucuz ve f4 ve üzerinde çok keskin.

  EF 50mm f1.8 STM

  Uzuuuuuuuuuuun seneler sonra Canon nihayet 50mm f1.8 lensi yeniledi ve STM motor ekledi, ayrıca malzeme kalitesi de biraz yükseldi. Açıkçası Canon DSLR kullanıları artık EF 50mm f1.8 II değil bu STM lensi almalı çünkü sadece mekanik değil optik olarak da bu lens daha iyi. EF 50mm f1.8 II’ye göre iyileştirmeler şunlar:

  • Köşeli 5 diyafram perdesi yerine dairesel 7 perde
  • Biraz daha hızlı ve sessiz STM odak motoru. Sadece ses ve hızda değil, odak doğruluğunda ve video sırasındaki otomatik odaklamada da STM motor eski bız bız motora göre daha avantajlı
  • STM motoru sayesinde otomatik odağı yaptıktan sonra elle odağı değiştirebiliyorsunuz (eliniz deklanşöre basılı olmalı)
  • Metal bayonet (50mm f1.8 II’deki polimer)
  • Super Spectra kaplama (kontrastı ciddi arttırıyor)
  • Manuel odak halkası daha geniş ve daha iyi kontrol ediliyor
  • 10 santim daha yakına odaklama (bu sayede 0,15x yerine 0,21x büyütme veriyor)
  • Normal bayonet güneşlik takılabiliyor. Eski lense sadece vidalı güneşlik takabiliyorsunuz

  Gördüğünüz gibi, optik formül değişmediği halde daha yeni STM lens aslında çok ciddi yenilenmiş.

  RF 50mm f1.8 STM

  RF bayonetteki “ucuz 50mm” lensimiz de geldi nihayet. Bu lens de EF bayonetteki 50mm f1.8 STM’nin biraz daha geliştirilmiş hali. Mekanik ve otomatik odaklama konusunda bu RF lens EF STM lensden daha iyi.

  Karşılaştırma fotoğrafı aşağıdaki gibi:

  Arkadaki pencereden ışık geliyor, gene arka planda bokeh oyuncakları var 🙂

  F/1.8

  50mm f18 01
  3 lens ama 4 fotoğraf? Açıklama aşağıda.

  Yukarıdakiler f1.8’de çekildi (link Flickr’a gidiyor). Lenslerin isimleri yeşil yazıda var. RF lensi ile ilk çektiğim fotoğraf biraz koyu gibi çıkmıştı. Sonra gene çektim ve aradaki ufacık pozlama farkına rağmen (0.4sn ve 0.3sn) belirgin bir pozlama artışı oldu, bu yüzden iki versiyonu da veriyorum.

  Eski 50mm f1.8 II belirgin şekilde düşük kontrastlı ve çözünürlük de diğerlerinin gerisinde. EF STM ve RF STM lensler birbirine çok benzerler.

  f/1.8’de bokeh:

  50mm f18 02
  Sol üst ve sağ alt RF lens, sağ üst EF STM, sol alt EF II (plastik-fantastik)

  f1.8’de bokeh tarafında çok deli fark yok. RF ve EF lenslerin kontrastları yüksek olduğu için arka plandaki detaylar biraz daha belirgin ama “şu lens diğerinden iyidir” diyemiyorum açıkçası.

  F/2.8

  Galiba bildiğim tüm 50mm f1.8 lensler f2.8’de optik olarak çok iyiler. Burada da durum bu:

  50mm f28 01
  Sol üst EF STM, sağ üst EF II (plastik fantastik), sol alt RF STM, sağ alt Sigma 50mm f2.8 Makro

  Burada enteresan şeyler gördüm. EF STM lenste odak hatası olmuş ki çekerken farketmemişim (testi yaptığım akşam lensl sattım, bu yüzden yeniden deneyemedim). Plastik fantastik lenste çözünürlük çok iyi ama kontrast düşük. Sigma lens, şaşırtıcı şekilde, diğerlerinin gerisinde. Bu Sigma lensi yeni aldım (testi yaparken yeniydi), yani eski ve kullanılmış değil. RF STM lens ne iyisi gibi görünüyor ama tahminen EF STM lens doğru odaklasaydı sonuç yakın olacaktı.

  Bokeh:

  50mm f28 02
  EF STM lenste odak biraz kaymış olduğu için ona bakmayın. RF STM lensin kontrastı biraz daha yüksek, bu yüzden EF II lensin arka planı biraz daha yumuşak gibi. Sigma lens de bokeh konusunda fena değil.

  F/4

  50mm f4 01
  Sol üst EF STM, sağ üst EF II (plastik fantastik), sol alt RF STM, sağ alt Sigma 50mm f2.8 Makro
  50mm f4 02

  Bokeh tarafında fark gene kontrast farkından geliyor. Çözünürlük ve kontrast olarak EF STM ve RF lensler önde. Bunların arasında çok fark yok gibi.

  SONUÇ

  Sonuç genel olarak beklediğim gibi çıktı aslında. Eski Sigma ve EF II lensler hem kontrast hem karşıdan gelen ışığa dayanım anlamında gerideler. EF II lens f2.8’de çözünürlük olarak iyileşiyor, f1.8’de yeni STM lensler belirgin olarak hem çözünürlük hem kontrast anlamında ilerideler. Sanıyorum STM lenslerdeki Super Spectra kaplaması (SSC) gerçekten işe yarıyor. Bu kaplama eski 50mm f/1.8 II lenste yok.

  EF 50mm f/1.8 STM lensteki odaklama motoru eski motora göre daha iyi çalışıyor. Yeni RF 50mm f/1.8 STM lens hem mekanik hem optik olarak bence en iyileri. Canon bir şekilde optiği biraz daha ileri taşımış. Ek olarak RF lensteki kontrol halkası iki işe yarıyor: Hem manuel odak yapabiliyorsunuz hem de ISO/pozlama telafisi gibi ayarları değiştirmek için kullanabiliyorsunuz ki bu da büyük avantaj bence. Bu lensi sürekli otomatik odak modunda kullandığımdan üzerindeki halkayı ISO’yu değiştirecek şekilde ayarladım, bu şekilde makinede M modu seçiliyken diyafram/enstantane/ISO ayarlarını hızlıca değiştirebiliyorum.

  RF lenste bir fark gördüm: Açı olarak eski 50mm lenslerden biraz daha geniş. Herhalde açı olarak 50mm’nin biraz altında.

  Canon EF DSLR sahibiyseniz 2015’te çıkan 50mm STM lensi alın derim. Eski lensle aralarındaki fiyat farkına değer.

  Volter’e dönecek olursak:

  Mona Lisa İtalya’nın ufak ve şirin bir iehri olan Lecce’de sütçü olarak çalışan, işe otobüsle giden bir köylü kızıdır. Bir gün otobüste Leonardo’nun yanına oturur, ve artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacaktır…

  50mm lenslerle ilgili yorumlarınızı bekliyoruz.

  Not: Fotoğrafa yeni başlayanlar için şu bağlantıdan tüm fotoğrafın temelleri yazılarına ulaşabilirsiniz.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  12 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Makale Puanlama :
       

  Nikon D7200 makinamda kısa süre Nikkor 50mm f/1.8D lens kullandım. Ancak croplu makinada açı olarak dar kaldı. 35mm almak amacı ile sattım. Netlik ve keskinlikten memnundum.

  Karşılaştırma ve yazı için teşekkürler Ertan bey. Ellerinize, emeğinize sağlık.

  Selam ve saygılarımla.

  Hüseyin Özdemir
  Hüseyin Özdemir

  Ertan bey selamlar,
  Lumix’in 50mm 1.8 lensi (S5 ile), su ana kadar 50mm ler arasinda aldigim en iyi optik sonuclari verdi diyebilirim. Sizin deneme imkaniniz oldu mu? Eger 50 mm incelemeleri devam edecekse, listeye almanizi öneririm.

  Emeginize saglik.
  Tesekkürler,

  Hüseyin Özdemir
  Hüseyin Özdemir
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk

  Ertan Bey merhaba,
  Ben hala S5’i ana makina olarak tutmaya devam ediyorum. Acikcasi yogunluktan dolayi istedigim ölcüde hala kullanamadim diyebilirim. Video’da hala AF hususunda tam bir performans alamiyorum, ne yazik ki. Sizin, “odak kaydiriken kadraji degistirmemesi” ifadenizdeki kasti anlayamadim 🙂
  Canon R6 ile yola devam mi ediyorsunuz?

  Iyi günler, selamlar.

  Burak
  Burak
  Makale Puanlama :
       

  Ertan Hocam halkboyleistiyor.com artık tamamen kapandı mı acaba? Ara sıra oradan güzel makaleler okuyordum uzun süredir açılmayınca bir sormak istedim. Çok güzel içerikleriniz vardı orada inşallah site tekrardan aktif hale gelir.

  Burak
  Burak
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk

  Öncelikle ilgili cevabınız için çok teşekkür ederim. Sitede harika el emeği göz nuru harika makaleler, yazılar, incelemeler vardı, keşke bir süre daha aktif kalsaydı… Ne yalan söyleyeyim kapanması epey üzücü oldu bana… Sağlık olsun yeni yazılarınızı merakla takipteyiz. Tekrar teşekkür ederim.
  Selamlar…

  Veli
  Veli
  Makale Puanlama :
       

  Canon 700D makinem var. Video Çekimi için 50 mm lens önerir misiniz?

  Veli
  Veli
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk

  Teşekkür ederim ☺️

  Bu makaleyi paylaş

  Ertan Öztürk
  Ertan Öztürk
  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu iki an arasında insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Şu anda Norveç’te yaşıyorum. Yedisi uzun süreli olmak üzere 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel (quantitative) risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi (ilerlemesi), fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊 gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER