Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarElektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

  Elektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

  -

  Yaklaşık iki yıl kadar önce, uzun araştırmalarımdan sonra ilk Micro 4/3 kameramı aldığımda daha net tanışmıştım “Elektronik Vizör” (EVF) kavramıyla. Zaten elektronik vizör ile ilgili tartışmalar da, bu amaçla aldığım Olympus OM-D E-M1 Mark II kameram ile başlamıştı. Bundan sonra piyasaya çıkan aynasızları kullanan bizler, elektronik vizöre kısa sürede alıştık. Ama Optik vizöre sahip bir DSLR kamera kullanan fotoğrafçılar, devamlı Elektronik vizör / Optik vizör ikilemi yaşarlar.

  Ben de aynı zamanda Tam Kare DSLR kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak bu endişeleri taşıyorum. Aynasız, Mikro 4/3 bir algılayıcı ile tanışıp, neredeyse iki yıl önce Tam Kare DSLR dünyası ortasından bölünen bir insan olarak, aynı endişeleri ben de yaşadım. Vizörümdeki yeni görünüme alışmam biraz zaman aldı, başlarda bana baya yabancı geldi. Ama bir kere alıştıktan sonra hiç yadırgamamaya başladım.

  Optik vizör nedir?

  Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

  Optik vizörde, objektifin içinden geçen görüntü önce aynaya gelir, aynadan yansıyan görüntü prizmada 3 defa yansıtıldıktan sonra vizöre, yani gözümüze yansır. Buradaki avantajlar, hiç zaman gecikmesi olmaması ve netliğin ve çözünürlüğün mükemmel olmasıdır. Enerji kullanmadığı için pil ömründen tasarruf sağlar ve düşük ışıklı ortamlarda kullanımının daha kolay olduğu kabul edilir, ki bence de öyle.

  Olumsuz tarafı, Optik vizörler genellikle çerçevenin tamamını göstermez. Ancak, zaman içinde kameraların gelişmesiyle birlikte, gösterilen alan daha da büyüdü. Optik vizörler kamera gövdesi içinde yer kaplar – DSLR gövdelerinin aynasız gövdelerden daha büyük olmasının sebeplerinden biri budur.

  Elektronik vizör nedir?

  Aynasız kamera gövdelerinde ayna olmadığından, optik vizörlerin yerini Elektronik vizör aldı. Bu da kamera üreticilerin, ayna ve prizma olmaksızın daha kompakt ve hafif kamera gövdeleri üretebilecekleri anlamına geliyor.

  Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

  Elektronik vizör, toplam sahnenin %90 veya %95’ini görüntüleyen optik vizörün aksine, görüntünün %100’ünü yakalar. Ayrıca, deklanşöre basmadan önce fotoğrafın son halini görmenize izin verir. Elektronik vizör, Dinamik aralık, Alan derinliği, Beyaz dengesi, Kontrast, Doygunluk ve daha fazlasını gösterir. Temel olarak “Ne Görüyorsanız, Onu Alırsanız” görünümüdür.

  Sanal ufuk araçlarını daha doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, manuel odaklama yaparsanız veya video çekiyorsanız, DSLR’ler gibi yalnızca canlı görüntü modunda değil, vizörde netleme yapmanın avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Elektronik vizördekinler her zaman canlı görüntüdür.

  Tüm bu pozitif özelliklere rağmen, bazı olumsuz tarafları da var. Görüntü yenileme hızı, ışık hızında çalışan optik vizörler kadar hızlı değildir. Bu özellik, elektronik vizörlerin çıktığından bu yana çok daha iyi bir hale geldi ama hala bir optik vizörünki gibi değil. Elektronik vizörün en önemli olumsuz tarafı, kameranın pilini hızlı tüketmesidir.

  Peki hangisi daha iyi?

  Her iki vizör tipini, birden fazla kamera gövdesinde kullanıyorum, ben çok net bir ayırım yapamıyorum. Fotoğrafımın nasıl olacağına dair daha iyi bir sunum sağladığından elektronik vizörü kullanmak hoşuma giderken, seri çekim modunda aksiyon çekerken, vizörün kararıp tekrar aydınlanması ve bunu geç yapması canımı sıkıyor. Bir de aşırı pil tüketimi var tabi. DSLR kullanıyorsanız, gözleriniz optik vizördeki süper keskin görüntüye alışıksa, elektronik vizör başlarda canınızı sıkabilir. Ama kamerayı birkaç gün kullandığınızda, gözleriniz çok hızlı alışıyor.

  Burada “Şu daha ​​iyi” gibi bir cevabım yok. Hepsi kişisel tercihlerle ilgili. Kamera üreticileri hızla aynasız dünyayı keşfederken, fotoğrafçılar da artan oranda onları tercih etmeye başladı. Ancak optik vizörlü DSLR’ler bence uzun bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek.

  Siz de elektronik veya optik vizör hakkında görüş ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nikon Z6 II İnceleme

  Nikon, D5, D6, D500 ve D850 modelleri ile ortaya koyduğu teknolojik gelişimi “Zxx” serisine aktarmış. Harika bir netleme sistemi, renk doyumu ve iyi bir dinamik aralık ile fotoğrafçının tatmin olmasını sağlıyor. Gerisi ise teferruat olarak kalıyor.

  İki ultra geniş açı: Lumix 7-14mm ve Canon 16-35mm f4L

  "Olmuşken en genişi olsun" diyenlerin tercihi: Ultra geniş açı lensler. Bugün hayata "geniş geniş" bakabileceğiniz iki lensi karşılaştırıyoruz.

  Panasonic Lumix S5 ve 20-60mm incelemesi

  Panasonic Lumix S5 ve kaliteli kit lensi 20-60mm'ye bakıyoruz

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 karşılaştırma

  Canon 6D, EOS RP ve EOS R6 gövdelere aynı anda sahip oldum, yani hepsini yan yana getirme şansım oldu.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  114 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  4 yıl önce

  Ben mi hızla yaşlanıyorum, teknoloji mi çok hızlı gelişiyor anlamadım ama 🤔, aynasız kameralar, elektronik vizörler her ne kadar kağıt üzerinde üstün olsalar, olumsuz özelliklerini hızla telafi etselerde, ben ayna sisteminin mekanik hareketini, optik vizörün sahici görüntüsünü hala çok seviyorum.
  Dediğiniz gibi herşey tercih meselesi, alışmak ile alakalı. Çok da uzak olmayan bir gelecekte artık aynalı dslr, yada optik vizör istesek de bulamayacağız. Teknolojideki gelişmeler ve pazarlama stratejileri bizi istediği yöne doğru sürüklüyor. Onun için henüz vakit ve imkan varken elimdeki yarı mekanik canavardan olabildiğince keyif almaya çalışıyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  Metin Sıtkı
  Metin Sıtkı
  4 yıl önce

  Ben 70d kullanıyorum. Bir süre arkadaşımın Fuji xt10 makinesini kullandım evf ye alışamadım hep ekrandan çekim yaptım. ama dediğiniz gibi dslr ler yavaştan azalıyor alışmak şart 🙂

  Güven Engin
  Güven Engin
  4 yıl önce

  Hocam aynen katılıyorum bu alışkanlık işi. Bende başlarda çok sıkıntı çektim ama şimdi çok rahat kullanıyorum fuji xt20 makinemi çok memnunum. Güzel konular ve güzel anlatımlar için teşekkür..

  H Havva Ergün
  H Havva Ergün
  3 yıl önce

  Sony alpha 6000 kullanıyorum. Geçenlerde bir arkadaş Nikon D5000’i denememi istedi. Alıştığım gibi yaptığım ayarları deklanşöre basmadan görmek istedim, olmadı. Makineyi kurcaladım bunu gösterecek bir düğme falan aradım, bulamadım. Sanırım bu makinede dene yanıl yöntemiyle doğru pozlamaya ulaşılıyor. Bana ilginç geldi.

  H Havva Ergün
  H Havva Ergün
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Teşekkür ederim 😊

  Ciddi Biri
  3 yıl önce

  Beynimiz alışkanlıkları sürdürme eğilimindedir. Bu bakımdan tembelliği sever de diyebiliriz. O çocukluk dönemindeki öğrenmeye olan aşırı açlığı 30’larında epey yavaşlar ve 40’larında çoğu insan beyni “Ben oldum ve hatta fazla oldum, herkesi kandırabilirim bu bilgi ve tecrübem ile” gibi zanneder !.. Öğrenmeyi durdurur (çoğu insanda) dolayısı ile yeni, değişik olan her şeyi de “zor”, “kötü” , “sıkıcı”, “tatsız”, “eski köye yeni adet” vb. bir sürü bahane ile itelemek ister. Bu açıdan fotoğrafçılık camiasında çoğunluğu oluşturan ve baskın söz sahibi olan orta ve üst yaşlardaki kişilerin elektronik vizör, aynasız fotoğraf makinası ve hatta cep telefonu fotoğrafçılığı gibi konularda baya muhalif düşünceleri ve görüşleri olur. Bu sebeple de bu hobiye yeni giriş yapan bilmeyenler “Tecrübe güvenilirdir” düşüncesi ile aslında önce geri sarıp sonra ileri gitmek gibi bir şey yapmış olurlar. Ne ise ki son 2-3 senedir eskisi gibi aynasızlar hakkında büyük bir kitle olumsuz düşünmüyorlar. Gerçi bunun da bir sebebinin daha çok çeşitlilikte “tam kare” ve APS-C sensörlü aynasızın piyasada bulunabilirliği olması durumu da var 🙂 Tam 10 sene evvel m43 sistem Olympus PEN E-PL1 aldığımda 1 elin parmağını geçmeyecek kadar kişi çat-pat birşeyler konuşabiliyordu “aynasız dijital fotoğraf makinası” hakkında !.. Elektronik veya optik vizör’ü geçin, vizörsüz fotoğraf makinaları ile 5 sene fotoğraf hobimi keyifle sürdürdüm. Keza Samsung’un da vizörsüz çok başarılı aynasız modelleri vardı. Cep telefonlarında da yok vizör. Drone’larda vizör yok. Fakat ortaya çıkartılan işlerin bize sunduğu farklı bakış açıları ile optik vizörün göze dayalı olarak tutularak çekebildiğimiz belli bakış açıları ile çekilmiş fotoğraflardan çevreyi göstediğimizden çok daha farklı bakış açıları ile gösterebilmemizi sağladılar.

  Veysel Şensoy
  Veysel Şensoy
  3 yıl önce

  Sebahattin Bey, yazılarınızı kaçırmadan okuyorum ve çok şeyler öğreniyorum. yaş 60 ı geçse de beyin tembelliğne fırsat vermiyorum ve öğrenmeye gayret ediyorum. Çok uzun yıllar Nikon kullandım. Şimdi Sony A99 II model kullanmaya çalışıyorum fakat Menüsüne alışmak zamanımı aldı. Sony aynasızlara verdiği önemi bu modellere vermedi. Bir güncelleme bile yayımlamadı. Oysa bana göre o mini aynasızları cebinden çıkarır. Hatta piyasada detaylı inceleme de çok az. Belçikalı bir fotğraf severin kaleminden buldum o kadar. Bu kısıtlamalar nedeni ile tekrar Nikon cephesine döneceğim galiba. Shutter ömürü, gövdeden titreşim önleme, Hazır panoramik modu, astro fotoğraf başarısı gibi özelliklerine kapılmıştım alırken. Modaya uyup aynasız almayacağım. İyi ki bu alndasınız. Allah zihin açıklığı versin. İyi Bayramlar diliyorum.

  Umut
  Umut
  3 yıl önce

  Mrb Sebahattin abi
  Dinamik aralık detay ve imaj kalitesi anlamında fujifilm xt20 canon 77d modelinden iyi bir makinemi sizce.?Gelecek aynasız makinelerinin olucak gibi gözüküyor
  ilk makinem olucak canon tavsiye ederseniz tamron 17-50 mm f2.8 vc siz modelini düşünüyorum xt20 tavsiye ederseniz fujifilm 18_55mm 2.8.4 bu iki lenste baya övülen bir lens tamron netleme de biraz yavaş malzeme kalitesi biraz vasat fuji ise tam tersi sağlam dayanıklı bir lens fotoğraf çıktıları olarak gözle görülecek düzeyde bir fark olurmu.?fujifilmin ile çekilen fotograflarda biraz sulu boya yağlı boya efekti varmış gibi fotoğraflar veriyor gibime geldi sanki makine içinde ayarliyabiliyormuyuz. ?ışığınız bol olsun esen kalın.

  Faysal
  Faysal
  3 yıl önce

  Mrb
  Iyi bayramlar Sebahattin bey
  Canon eos m5 hakkında neler soyleyebilirsiniz.xt20 ile tercih sebebiniz olsaydı hangi modeli seçerdiniz.m5 lens sıkıntısı var ama adaptör yardımıyla kullanılıyormuş ne derece uyum içinde çalışır bilemiyorum canon Ağustos ayı sonunda m5 mark ii nin çıkacağını dair söylentiler var lens sıkıntısı da biter diye düşünüyorum canonun kendi lensleri ile sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama sigma tamron da tereddüt ediyorum ileri dönük uzun vadede kullanım için Canon eos m5 tavsiye edermisiniz.tşk

  Faysal
  Faysal
  3 yıl önce

  Aslında olympus da güzel ama sensör boyutu küçük 2 çarpanĺı olmasI manzara ve portre cekimlerde sıkıntı olur die düşünüyorum özellikle portrede istenilen alan derinliğini verebilirmi. ?

  Ebru
  Ebru
  3 yıl önce

  Mrb
  ilk makinem olucak sizce.?
  Canon 80d
  Fujifilm xt2 hangisini tavsiye edersiniz.?tşk

  Ebru
  Ebru
  3 yıl önce

  Sebahattin bey kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem.
  Manzara
  Portre
  Mimari cekimler için Canon daha mantıklı bir tercih olucak heralde açıkçası fujifilm fotoğraf çıktıları pek hoşuma gitmedi diyebilirim renkleri soğuk pastel HDR tarzında sanki siz daha iyi bilirsiniz tabi canon da karar kıldım çok teşekkür ederim sizden bir isteyim daha olucak yukarıdaki çekim tarzları için lens tavsiye edebilirmisiniz.esen kalın

  Nazan
  Nazan
  3 yıl önce

  Mrb sebahattin bey
  Sony rx 10 modeli gibi canon ve nikon un ve ya diğer markalarda olabilir sabit diyaframlı kompak makineleri varmı sony malum fiyatı çok yüksek sony farklı modellerde uygun fiyatlı makineleri olabilir makinelere pek hakim değilim yardımcı olursanız çok mutlu olurum.sağlıcakla

  Nazan
  Nazan
  3 yıl önce

  Mrb
  Sebahattin bey kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem Canon PowerShot g5x buldum bu makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum özellikle sensör hakkında bilgi almak isterim 1.0 sensör ne demek büyük sensör küçük sensör mü.? max fotograf çözünürlüğü ne kadar digital zoom en dar açıda ve en yüksek Zoom da kaç mm tekabül ediyor üzerinde bulunan sabit diyaframlı bir lensmi dslr makinelerde kullanılan sabit diyaframlı lensler kadar kaliteli ve keskin fotoğraf alabilirmiyiz her odak aralığında sabit f değerini koruyormu diyafram öncelik modu vb modları bu tür kameralarda kullanabiliyormuyuz umarım izah edebilmişimdir.hakkınızi helal edin tekrar Kusura bakmayın.

  Nazan
  Nazan
  3 yıl önce

  Fotoğraf çözünürlüğü olympus modellerinden daha ufak heralde yanlış anlamadıysam.

  Nazan
  Nazan
  3 yıl önce

  Mrb sebahattin bey
  Bu makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü tam olarak ne kadar.?bu makineyi arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile cekilen fotoğraflarala karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor gibi geldi makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum sağlıcakla.

  Seren
  Seren
  3 yıl önce

  Mrb sebahattin bey
  Canon un yeni modeli 250d 18_55 mm is stm
  Fujifilm xt100 18_55mm 2.8.4 fiyatları hemen hemen aynı seviyede öneriniz hangi model olurdu özellikle fujifilmin 18_55mm 2.8.4 lensi profesyonel seviyede lens olarak tanıtılıyor ilk kez makine almayı düşünen biri için doğru tercih hangisi olurdu.

  Ali
  Ali
  3 yıl önce

  Slm
  Canon 77d
  Canon 200D bu iki model arasında cıkmazdayım kağıt üzerinde özellikleri aynı işlemci aynı sensör aynı pratikte iki model ile aynı işleri cıkarabilirmiyiz.?Tamron 17_50 2.8 hakkında neler söyleyebilirsiniz cok kaliteli ve keskin bir lens oldugu söyleniyor.siz bu lensi kullandınız mı.?vc siz olan model vc li modele göre daha keskin fotoğraflar veriyormuş.dez avantaj olarak gürültülü ve yavaş af yapması cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Kerim
  Kerim
  3 yıl önce

  Mrb sebahattin bey Sigma 18_35mm 1.8 lensi ile neler çekebilirim.
  Manzara
  Günlük v.b
  Porte cekimler için uygunmu.?

  Murat
  Murat
  3 yıl önce

  Şuan kullanmakta olduğum ekipman canon eos 70d sigma 17-50mm 2.8 ekipmanımdan memnunum aslında fotoğraf çıktıları gayet tatmin edici tek sıkıntım ağırlık konusu elimdeki ekipmanI satıp fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 almayı düşünüyorum aynı kalitede fotoğraflar alabilirmiyim

  Tahir
  Tahir
  3 yıl önce

  Slm
  Sebahattin bey
  Öncelikle biz amatörleri bilgilendirdiğiniz için çok tşk. Canon giriş seviyesi makineleri 250d 750d 800d 77d gibi modelleri almaktansa canonun 2016 yılında çıkarmış olduğu canon eos m5 modelini almak daha mantıklı bir tercih değilmi sizce sebahattin bey.?Bir çok özellikleri aynı hatta eos m5 ekran boyutu 3.2 inç ekran çözünürlüğü vizör kalitesi internetten baktığım kadarıyla yukardaki modellerden iyi gibi ne yazıkki bulunduğum şehirde bu makine inceleme şansım yok makinenin ergonomisi tutuşu nasıldır bilemiyorum ellerim çok büyük değil ama sıkıntı olmaz inş sınırlı sayıda lens olduğu biliyorum adaptör yardımıyla canonun hangi ef_ef-s lensleri kullanabiliyoruz.adaptör yardımıyla kullandığımızdan dolayı makinenin tepkilerinde gecikmeler olurmu.?Biraz uzun yazdım hakkınızı helal edin esen kalın.

  Tahir
  Tahir
  3 yıl önce

  Slm
  Canon eos m5 kullanırken tutuş ergonomisinden mennunmuyduz.hangi lensler ile kullandınız grip kullabiliyormuyuz. ?Ekran çözünürlüğü ve vizör kalitesi parasının hakkını veren bir ürünmü.?

  Ayhan
  Ayhan