Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarElektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

  Elektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

  -

  Yaklaşık iki yıl kadar önce, uzun araştırmalarımdan sonra ilk Micro 4/3 kameramı aldığımda daha net tanışmıştım “Elektronik Vizör” (EVF) kavramıyla. Zaten elektronik vizör ile ilgili tartışmalar da, bu amaçla aldığım Olympus OM-D E-M1 Mark II kameram ile başlamıştı. Bundan sonra piyasaya çıkan aynasızları kullanan bizler, elektronik vizöre kısa sürede alıştık. Ama Optik vizöre sahip bir DSLR kamera kullanan fotoğrafçılar, devamlı Elektronik vizör / Optik vizör ikilemi yaşarlar.

  Ben de aynı zamanda Tam Kare DSLR kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak bu endişeleri taşıyorum. Aynasız, Mikro 4/3 bir algılayıcı ile tanışıp, neredeyse iki yıl önce Tam Kare DSLR dünyası ortasından bölünen bir insan olarak, aynı endişeleri ben de yaşadım. Vizörümdeki yeni görünüme alışmam biraz zaman aldı, başlarda bana baya yabancı geldi. Ama bir kere alıştıktan sonra hiç yadırgamamaya başladım.

  Optik vizör nedir?

  Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

  Optik vizörde, objektifin içinden geçen görüntü önce aynaya gelir, aynadan yansıyan görüntü prizmada 3 defa yansıtıldıktan sonra vizöre, yani gözümüze yansır. Buradaki avantajlar, hiç zaman gecikmesi olmaması ve netliğin ve çözünürlüğün mükemmel olmasıdır. Enerji kullanmadığı için pil ömründen tasarruf sağlar ve düşük ışıklı ortamlarda kullanımının daha kolay olduğu kabul edilir, ki bence de öyle.

  Olumsuz tarafı, Optik vizörler genellikle çerçevenin tamamını göstermez. Ancak, zaman içinde kameraların gelişmesiyle birlikte, gösterilen alan daha da büyüdü. Optik vizörler kamera gövdesi içinde yer kaplar – DSLR gövdelerinin aynasız gövdelerden daha büyük olmasının sebeplerinden biri budur.

  Elektronik vizör nedir?

  Aynasız kamera gövdelerinde ayna olmadığından, optik vizörlerin yerini Elektronik vizör aldı. Bu da kamera üreticilerin, ayna ve prizma olmaksızın daha kompakt ve hafif kamera gövdeleri üretebilecekleri anlamına geliyor.

  Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

  Elektronik vizör, toplam sahnenin %90 veya %95’ini görüntüleyen optik vizörün aksine, görüntünün %100’ünü yakalar. Ayrıca, deklanşöre basmadan önce fotoğrafın son halini görmenize izin verir. Elektronik vizör, Dinamik aralık, Alan derinliği, Beyaz dengesi, Kontrast, Doygunluk ve daha fazlasını gösterir. Temel olarak “Ne Görüyorsanız, Onu Alırsanız” görünümüdür.

  Sanal ufuk araçlarını daha doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, manuel odaklama yaparsanız veya video çekiyorsanız, DSLR’ler gibi yalnızca canlı görüntü modunda değil, vizörde netleme yapmanın avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Elektronik vizördekinler her zaman canlı görüntüdür.

  Tüm bu pozitif özelliklere rağmen, bazı olumsuz tarafları da var. Görüntü yenileme hızı, ışık hızında çalışan optik vizörler kadar hızlı değildir. Bu özellik, elektronik vizörlerin çıktığından bu yana çok daha iyi bir hale geldi ama hala bir optik vizörünki gibi değil. Elektronik vizörün en önemli olumsuz tarafı, kameranın pilini hızlı tüketmesidir.

  Peki hangisi daha iyi?

  Her iki vizör tipini, birden fazla kamera gövdesinde kullanıyorum, ben çok net bir ayırım yapamıyorum. Fotoğrafımın nasıl olacağına dair daha iyi bir sunum sağladığından elektronik vizörü kullanmak hoşuma giderken, seri çekim modunda aksiyon çekerken, vizörün kararıp tekrar aydınlanması ve bunu geç yapması canımı sıkıyor. Bir de aşırı pil tüketimi var tabi. DSLR kullanıyorsanız, gözleriniz optik vizördeki süper keskin görüntüye alışıksa, elektronik vizör başlarda canınızı sıkabilir. Ama kamerayı birkaç gün kullandığınızda, gözleriniz çok hızlı alışıyor.

  Burada “Şu daha ​​iyi” gibi bir cevabım yok. Hepsi kişisel tercihlerle ilgili. Kamera üreticileri hızla aynasız dünyayı keşfederken, fotoğrafçılar da artan oranda onları tercih etmeye başladı. Ancak optik vizörlü DSLR’ler bence uzun bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek.

  Siz de elektronik veya optik vizör hakkında görüş ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Beyaz dengesi ayarı (White balance adjustment) denilen şey

  Basitçe ışığın sıcaklık (Kelvin) değerinin renklerin doygunluğuna etki ettiğini söyledikten sonra devam edelim. Fotoğraf makinalarında "Beyaz Dengesi" ışığın kelvin değerine göre doğru renkleri veya başka bir ifade şekliyle renklerin dengesini elde etmek için fotoğrafçılara sunulan bir fırsat.

  Beyaz Dengesi nedir, fotoğrafı nasıl etkiler, nasıl ayarlanır?

  İç mekanlarda fotoğraf çektiğinizde konularınızın neden sarılaştığını hiç merak ettiniz mi? Ya da kameranızın flaşının neden onları mavi gösterdiğini? Beyaz dengesi kavramını ve nasıl çalıştığını iyice anlamak dijital fotoğrafçılıkta çok önemlidir.

  Nikon Z8 – Görüşler

  Nikon Z8'in fotoğraf dünyasındaki önemi nedir?

  Nikon DSLR veya Nikon Aynasız: Hangisi?

  Nikon aynasızlar yıllar içinde olgunlaştı. Bugün Nikon aynasız mı DSLR almak mı mantıklı? Bu yazıda buna bakıyoruz.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  114 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ

  Ben mi hızla yaşlanıyorum, teknoloji mi çok hızlı gelişiyor anlamadım ama 🤔, aynasız kameralar, elektronik vizörler her ne kadar kağıt üzerinde üstün olsalar, olumsuz özelliklerini hızla telafi etselerde, ben ayna sisteminin mekanik hareketini, optik vizörün sahici görüntüsünü hala çok seviyorum.
  Dediğiniz gibi herşey tercih meselesi, alışmak ile alakalı. Çok da uzak olmayan bir gelecekte artık aynalı dslr, yada optik vizör istesek de bulamayacağız. Teknolojideki gelişmeler ve pazarlama stratejileri bizi istediği yöne doğru sürüklüyor. Onun için henüz vakit ve imkan varken elimdeki yarı mekanik canavardan olabildiğince keyif almaya çalışıyorum.
  Selam ve saygılarımla.

  Metin Sıtkı
  Metin Sıtkı

  Ben 70d kullanıyorum. Bir süre arkadaşımın Fuji xt10 makinesini kullandım evf ye alışamadım hep ekrandan çekim yaptım. ama dediğiniz gibi dslr ler yavaştan azalıyor alışmak şart 🙂

  Güven Engin
  Güven Engin

  Hocam aynen katılıyorum bu alışkanlık işi. Bende başlarda çok sıkıntı çektim ama şimdi çok rahat kullanıyorum fuji xt20 makinemi çok memnunum. Güzel konular ve güzel anlatımlar için teşekkür..

  H Havva Ergün
  H Havva Ergün

  Sony alpha 6000 kullanıyorum. Geçenlerde bir arkadaş Nikon D5000’i denememi istedi. Alıştığım gibi yaptığım ayarları deklanşöre basmadan görmek istedim, olmadı. Makineyi kurcaladım bunu gösterecek bir düğme falan aradım, bulamadım. Sanırım bu makinede dene yanıl yöntemiyle doğru pozlamaya ulaşılıyor. Bana ilginç geldi.

  H Havva Ergün
  H Havva Ergün
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir

  Teşekkür ederim 😊

  Ciddi Biri

  Beynimiz alışkanlıkları sürdürme eğilimindedir. Bu bakımdan tembelliği sever de diyebiliriz. O çocukluk dönemindeki öğrenmeye olan aşırı açlığı 30’larında epey yavaşlar ve 40’larında çoğu insan beyni “Ben oldum ve hatta fazla oldum, herkesi kandırabilirim bu bilgi ve tecrübem ile” gibi zanneder !.. Öğrenmeyi durdurur (çoğu insanda) dolayısı ile yeni, değişik olan her şeyi de “zor”, “kötü” , “sıkıcı”, “tatsız”, “eski köye yeni adet” vb. bir sürü bahane ile itelemek ister. Bu açıdan fotoğrafçılık camiasında çoğunluğu oluşturan ve baskın söz sahibi olan orta ve üst yaşlardaki kişilerin elektronik vizör, aynasız fotoğraf makinası ve hatta cep telefonu fotoğrafçılığı gibi konularda baya muhalif düşünceleri ve görüşleri olur. Bu sebeple de bu hobiye yeni giriş yapan bilmeyenler “Tecrübe güvenilirdir” düşüncesi ile aslında önce geri sarıp sonra ileri gitmek gibi bir şey yapmış olurlar. Ne ise ki son 2-3 senedir eskisi gibi aynasızlar hakkında büyük bir kitle olumsuz düşünmüyorlar. Gerçi bunun da bir sebebinin daha çok çeşitlilikte “tam kare” ve APS-C sensörlü aynasızın piyasada bulunabilirliği olması durumu da var 🙂 Tam 10 sene evvel m43 sistem Olympus PEN E-PL1 aldığımda 1 elin parmağını geçmeyecek kadar kişi çat-pat birşeyler konuşabiliyordu “aynasız dijital fotoğraf makinası” hakkında !.. Elektronik veya optik vizör’ü geçin, vizörsüz fotoğraf makinaları ile 5 sene fotoğraf hobimi keyifle sürdürdüm. Keza Samsung’un da vizörsüz çok başarılı aynasız modelleri vardı. Cep telefonlarında da yok vizör. Drone’larda vizör yok. Fakat ortaya çıkartılan işlerin bize sunduğu farklı bakış açıları ile optik vizörün göze dayalı olarak tutularak çekebildiğimiz belli bakış açıları ile çekilmiş fotoğraflardan çevreyi göstediğimizden çok daha farklı bakış açıları ile gösterebilmemizi sağladılar.

  Veysel Şensoy
  Veysel Şensoy

  Sebahattin Bey, yazılarınızı kaçırmadan okuyorum ve çok şeyler öğreniyorum. yaş 60 ı geçse de beyin tembelliğne fırsat vermiyorum ve öğrenmeye gayret ediyorum. Çok uzun yıllar Nikon kullandım. Şimdi Sony A99 II model kullanmaya çalışıyorum fakat Menüsüne alışmak zamanımı aldı. Sony aynasızlara verdiği önemi bu modellere vermedi. Bir güncelleme bile yayımlamadı. Oysa bana göre o mini aynasızları cebinden çıkarır. Hatta piyasada detaylı inceleme de çok az. Belçikalı bir fotğraf severin kaleminden buldum o kadar. Bu kısıtlamalar nedeni ile tekrar Nikon cephesine döneceğim galiba. Shutter ömürü, gövdeden titreşim önleme, Hazır panoramik modu, astro fotoğraf başarısı gibi özelliklerine kapılmıştım alırken. Modaya uyup aynasız almayacağım. İyi ki bu alndasınız. Allah zihin açıklığı versin. İyi Bayramlar diliyorum.

  Umut
  Umut

  Mrb Sebahattin abi
  Dinamik aralık detay ve imaj kalitesi anlamında fujifilm xt20 canon 77d modelinden iyi bir makinemi sizce.?Gelecek aynasız makinelerinin olucak gibi gözüküyor
  ilk makinem olucak canon tavsiye ederseniz tamron 17-50 mm f2.8 vc siz modelini düşünüyorum xt20 tavsiye ederseniz fujifilm 18_55mm 2.8.4 bu iki lenste baya övülen bir lens tamron netleme de biraz yavaş malzeme kalitesi biraz vasat fuji ise tam tersi sağlam dayanıklı bir lens fotoğraf çıktıları olarak gözle görülecek düzeyde bir fark olurmu.?fujifilmin ile çekilen fotograflarda biraz sulu boya yağlı boya efekti varmış gibi fotoğraflar veriyor gibime geldi sanki makine içinde ayarliyabiliyormuyuz. ?ışığınız bol olsun esen kalın.

  Faysal
  Faysal

  Mrb
  Iyi bayramlar Sebahattin bey
  Canon eos m5 hakkında neler soyleyebilirsiniz.xt20 ile tercih sebebiniz olsaydı hangi modeli seçerdiniz.m5 lens sıkıntısı var ama adaptör yardımıyla kullanılıyormuş ne derece uyum içinde çalışır bilemiyorum canon Ağustos ayı sonunda m5 mark ii nin çıkacağını dair söylentiler var lens sıkıntısı da biter diye düşünüyorum canonun kendi lensleri ile sıkıntı olacağını zannetmiyorum ama sigma tamron da tereddüt ediyorum ileri dönük uzun vadede kullanım için Canon eos m5 tavsiye edermisiniz.tşk

  Faysal
  Faysal

  Aslında olympus da güzel ama sensör boyutu küçük 2 çarpanĺı olmasI manzara ve portre cekimlerde sıkıntı olur die düşünüyorum özellikle portrede istenilen alan derinliğini verebilirmi. ?

  Ebru
  Ebru

  Mrb
  ilk makinem olucak sizce.?
  Canon 80d
  Fujifilm xt2 hangisini tavsiye edersiniz.?tşk

  Ebru
  Ebru

  Sebahattin bey kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem.
  Manzara
  Portre
  Mimari cekimler için Canon daha mantıklı bir tercih olucak heralde açıkçası fujifilm fotoğraf çıktıları pek hoşuma gitmedi diyebilirim renkleri soğuk pastel HDR tarzında sanki siz daha iyi bilirsiniz tabi canon da karar kıldım çok teşekkür ederim sizden bir isteyim daha olucak yukarıdaki çekim tarzları için lens tavsiye edebilirmisiniz.esen kalın

  Nazan
  Nazan

  Mrb sebahattin bey
  Sony rx 10 modeli gibi canon ve nikon un ve ya diğer markalarda olabilir sabit diyaframlı kompak makineleri varmı sony malum fiyatı çok yüksek sony farklı modellerde uygun fiyatlı makineleri olabilir makinelere pek hakim değilim yardımcı olursanız çok mutlu olurum.sağlıcakla

  Nazan
  Nazan

  Mrb
  Sebahattin bey kusura bakmayın tekrar rahatsız edicem Canon PowerShot g5x buldum bu makine hakkında düşüncelerinizi almak istiyorum özellikle sensör hakkında bilgi almak isterim 1.0 sensör ne demek büyük sensör küçük sensör mü.? max fotograf çözünürlüğü ne kadar digital zoom en dar açıda ve en yüksek Zoom da kaç mm tekabül ediyor üzerinde bulunan sabit diyaframlı bir lensmi dslr makinelerde kullanılan sabit diyaframlı lensler kadar kaliteli ve keskin fotoğraf alabilirmiyiz her odak aralığında sabit f değerini koruyormu diyafram öncelik modu vb modları bu tür kameralarda kullanabiliyormuyuz umarım izah edebilmişimdir.hakkınızi helal edin tekrar Kusura bakmayın.

  Nazan
  Nazan

  Fotoğraf çözünürlüğü olympus modellerinden daha ufak heralde yanlış anlamadıysam.

  Nazan
  Nazan

  Mrb sebahattin bey
  Bu makinenin verdiği fotograf çözünürlüğü tam olarak ne kadar.?bu makineyi arkadaşımda bulunan canon 750d 18_135mm USM ile cekilen fotoğraflarala karşılaştığımda g5x daha kaliteli ve keskin fotoğraflar veriyor gibi geldi makineyi sipariş etmeyi düşünüyorum sağlıcakla.

  Seren
  Seren

  Mrb sebahattin bey
  Canon un yeni modeli 250d 18_55 mm is stm
  Fujifilm xt100 18_55mm 2.8.4 fiyatları hemen hemen aynı seviyede öneriniz hangi model olurdu özellikle fujifilmin 18_55mm 2.8.4 lensi profesyonel seviyede lens olarak tanıtılıyor ilk kez makine almayı düşünen biri için doğru tercih hangisi olurdu.

  Ali
  Ali

  Slm
  Canon 77d
  Canon 200D bu iki model arasında cıkmazdayım kağıt üzerinde özellikleri aynı işlemci aynı sensör aynı pratikte iki model ile aynı işleri cıkarabilirmiyiz.?Tamron 17_50 2.8 hakkında neler söyleyebilirsiniz cok kaliteli ve keskin bir lens oldugu söyleniyor.siz bu lensi kullandınız mı.?vc siz olan model vc li modele göre daha keskin fotoğraflar veriyormuş.dez avantaj olarak gürültülü ve yavaş af yapması cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Kerim
  Kerim

  Mrb sebahattin bey Sigma 18_35mm 1.8 lensi ile neler çekebilirim.
  Manzara
  Günlük v.b
  Porte cekimler için uygunmu.?

  Murat
  Murat

  Şuan kullanmakta olduğum ekipman canon eos 70d sigma 17-50mm 2.8 ekipmanımdan memnunum aslında fotoğraf çıktıları gayet tatmin edici tek sıkıntım ağırlık konusu elimdeki ekipmanI satıp fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 almayı düşünüyorum aynı kalitede fotoğraflar alabilirmiyim

  Tahir
  Tahir

  Slm
  Sebahattin bey
  Öncelikle biz amatörleri bilgilendirdiğiniz için çok tşk. Canon giriş seviyesi makineleri 250d 750d 800d 77d gibi modelleri almaktansa canonun 2016 yılında çıkarmış olduğu canon eos m5 modelini almak daha mantıklı bir tercih değilmi sizce sebahattin bey.?Bir çok özellikleri aynı hatta eos m5 ekran boyutu 3.2 inç ekran çözünürlüğü vizör kalitesi internetten baktığım kadarıyla yukardaki modellerden iyi gibi ne yazıkki bulunduğum şehirde bu makine inceleme şansım yok makinenin ergonomisi tutuşu nasıldır bilemiyorum ellerim çok büyük değil ama sıkıntı olmaz inş sınırlı sayıda lens olduğu biliyorum adaptör yardımıyla canonun hangi ef_ef-s lensleri kullanabiliyoruz.adaptör yardımıyla kullandığımızdan dolayı makinenin tepkilerinde gecikmeler olurmu.?Biraz uzun yazdım hakkınızı helal edin esen kalın.

  Tahir
  Tahir

  Slm
  Canon eos m5 kullanırken tutuş ergonomisinden mennunmuyduz.hangi lensler ile kullandınız grip kullabiliyormuyuz. ?Ekran çözünürlüğü ve vizör kalitesi parasının hakkını veren bir ürünmü.?

  Ayhan
  Ayhan

  Mrb
  Nikon d7200
  Canon 80d kısmetse ilk makinem olucak.tavsiyeniz hangi model olurdu.?

  merve
  merve

  mrb
  fujifilm xt20 modeli nikon ve canonda hangi modellere daha yakın bir makine
  xt20 grip takabiliyormuyuz x trans sensörünün canon ve nikona göre artıları nelerdir.?

  okan
  okan

  mrb
  ilk makine için
  olympus omd m5 mark 2
  fujifilm xt20
  sizce hamgisi.?olympusun 2 çarpanlı olması manzara ve portre cekimlerimde sıkıntı yaratırmı.?

  Muhammed
  Muhammed

  sebahattin bey merhaba,

  bloğunuz favorilerimde ekli, yeni eklenen her yazıdan istifade etmeye çalışıyorum. sitede yapılan paylaşımlar ufuk açıcı, fotoğraf ile alakalı herkesin istifade edeceği değerdeler. övdüm artık soru sorabilirim. 🙂

  ben üç senedir 6 senelik m4/3 olympus (em5) cihaz kullanıyorum, teknolojik eksiklikler dışında genel ihtiyaçlarımı görüyor sonuçlarından memnun kalıyorum. fakat bu aralar bir değişikliğe ihtiyacım var gibi hissediyorum. af, yazma hızı, telefondan kontrol vb. teknolojik gelişmeleri faydalı buluyorum. çoğunlukla sokakta, ufak gezintilerde yanımda güçlü, güvenilir bir alet istiyorum.

  ancak olympus cihazımı en güncel model olan em1 mark ii ile mi güncellesem ya da hiç kullanmadığım aynı tutarda ff bir cihazla şiddetli bir değişiklik mi yapsam bilemiyorum. em1 mark ii ciddi bir cihaz ama sensörü ufak, bu o kadar para verdikten sonra tatmin olamamak ürkütüyor. soruyu size sormamda ki neden hem m4/3 hemde ff iki güçlü cihazı da kullanıyor olmanız.

  Uzattım burda kısaltayım, hangisini hangi sebeplere dayanarak tercih edersiniz. Bu konuda farklı bir bakış açısına ve tavsiyeye ihtiyacım var. Vereceğiniz cevap referans olacak. şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim.

  sami
  sami

  mrb
  pentax makineleri hakkında bilgininiz varmı.?
  canonda 70d tamron 17_50mm 2.8 nikonda d5500 makineri kullandım pentax denemek istiyorum gövdeler hakkında fazla bilgi sahibi değilim pentax 16_50mm 2.8 hakkında güzel yorumlar okudum. bütçemin çoğunu lense yatırmak istiyorum.pentax modellerinden bir kaç örnek verebilirmisiniz.? saglıcakca…

  Ekrem
  Ekrem

  merhaba
  hobi amaçlı gezdiğm yerleri arkadaş ortamında çekimler yapmak için 3 model arasında kaldım.Nikon d7200 canon 77d fujıfılm x_e3 bütçe sıkıntım yok sizden ricam önereceğiniz markanın birde lens tavsiyesinde bulunabilirmisiniz.

  Taha
  Taha

  Merhaba
  Sebahattin bey
  Fujifilm xt2 ve xt20 makinelerinde kullandığı işlemci ve sensör birebir aynımı fuji setler kitt objektif ile uygun fiyatlı farklı body aynı objektif ile fotoğraf çıktılar gözle görülücek düzeyde bir fark olmaz ise xt20 18_55mm 2.8.4 düşünüyorum tavsiye edermisiniz..?

  Selahattin
  Selahattin

  Merhaba
  Kalite ve keskin fotograf çıktıları almak için butçemizin büyük bir kısmını objektifemi yatırmamız gerekiyor. ?
  Fujifilm 18-55mm 2.8.4
  Tamron 17_50mm 2.8 bu iki modelde çok beğenilen ve tavsiye edilen lensler iki modelide biraz araştırdım fuji nin malzeme kalitesinin daha iyi olduğunu söyleniyor tamron ise tam tersi fotoğraf çıktısından olumlu yorumlar var fakat focus sisteminin gürültü ve yavaş olduğuna dair şikayetler okudum özellikle gece çekimlerinde bu iki modelden tavsiyeniz hangi lens olurdu fujifilm önerisirseniz xt20 tamron önerirseniz canon 77d düşünüyorum araştırmalarıma göre xt20 canon 77d ile kıyaslalacak bir model deyil bence siz daha iyi bilirsiniz tabi çünkü hem sensör hem seri çekim ayrıca 4k özelliği olarak üstün bir cihaz ek olarak low pass filtre özelliği mevcut bu ne demek bilmiyorum bu cihazlar hakkında düşüncelerinizi alabilirmiyim…
  Işığınız bol olsun

  Hakan
  Hakan

  Slm
  Amatör olarak fotoğraf çekimi yapıyorum öğlen vakitlerinde fotoğraf çekmeme rağmen fotoğraflarimda siyah tonlarda efekt var özellikle porte çekimlerde netlik hiç yok diyebilirim.F5. 6 diyafram kullanmama rağmen Bunun nedeni ne olabilir diyoptri ayarı ile alakalı olabilirmi fazla iso temizliğide olmus olabilir deniyor makine fujifilm xt2

  Samet
  Samet

  Merhaba
  Manzara ve portre ağırlıklı çekimler için canonmu fujifilm mi önerirsiniz.?Bu tarz çekimler için fotoğraf çıktıları raw mı jpg yoksa raw+jpg olmalı fujifilmin jpg çıktısı hiç beyenmedim diyebilirim renkler çok pastel ve soğuk diyebilirim raw çekimleri canona göre nasıldır bilemiyorum.detay ve imaj kalitesi için raw mı jpg cekmeliyiz.?

  Samet
  Samet

  Mrb
  Aslında fujifilm ağır basıyor elektronik vizörüde gayet hoş aynasızlarda geleceğin makineleri olacakları kesin ama fotograf çıktıları yağlı boya sulu boya tarzında olması biraz tereddütte bırakıyor beni poz telafisi ile isteğimiz tonda fotoğraflar alabilirmiyim.?
  Fujifilmin bir çok film Simülasyon modları var bu modun bize avantajları olurmu.?

  Samet
  Samet

  Slm
  Fujifilm xt20 modeli demek istemiştim Sebahattin bey

  Veysel
  Veysel

  Merhaba
  Şuan kullanmakta olduğum ekipman canon 80d aynasıza geçmeyi düşünüyorum ağırlık konusunda şikayetim var sadece satıp canon eos m5 düşünüyorum ama lens sıkıntısı var elimde bulunan objektifleri kullanabilirmiyim.?Siz bu modeli kullandınızmı tutuş ergonomisi nasıldır bilemiyorum fotoğraf kalitesi olarak bir fark olurmu canon eos m5 modelinde 4k dışında bir eksik göremedim seri çekim ve ekran çözünürlüğü 1.62 olarak avantajlı geleceğin makineleri aynasızlar olacakları kesin kanımca ilerisi için m5 nasıl bir tercih olur sizce.?adaptör yardımı ile kullandığımızdan ötürü hem gece hem gündüz çekimlerinde makinede netlemede gecikmeler yaşanırmı tşk…

  Veysel
  Veysel

  Mrb Sebahattin bey
  Kusura bakmayın tekrar rahatsız ettim şöle izah edim kendimi hali hazırda canon dslr 80d modeli mevcut ve kullanmaktayım yukarıda belirttigim gibi ağırlık konusunda şikayetim var elden çıkarıp canonun aynasız modeli eos m5 modelini almak niyetim canonun üç sene önce çıkarmış olduğu bir model ama günümüzdeki bir cok dslr makineden üstün Özelliklere sahip ekran çözünürlüğü boyutu 3.2 inc seri çekim hızı nfc wifi bluetooth 427 gr ağırlık dokunmatik gibi avantajları mevcut gönül eos r modeli olsun ister ama bütcemi aşıyor ne yazıkki cevabınız için teşekkür ışığınız bol olsun…

  Mikail
  Mikail

  Sony a6000 biraz eski bir model ama günümüzdeki giriş seviyesi makineleri almaktansa canon da 200d 800d 77d gibi nikon da d5500 d5600 gibi seçeneklerin yerine tercih edilecek bir ürünmüdür fiyatıda makul fotograf kalitesi olarak dslr makineler ile kıyaslanacak bir makinemidir.?

  Mikail
  Mikail

  Mrb
  Sebahattin bey
  Makine seçimi çok zor ve sabır isteyen bir süreç jpg çıktı olarak sony a6000 16_70mm f4 fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 hangisi dersiniz.?

  Nedim
  Nedim

  Slm
  Fotoğraf İşleme teknikleri ile hiç bir bilgim yok jpg kalite olarak canon fujifilm mi önerirsiniz.?

  Nedim
  Nedim

  Merhaba
  Sebahattin bey katılırmısınız bilemem ama aynasızlar son surat geliyor. Elektronik
  vizörde fotoğraf çekmek bence daha keyifli sizcede öylemi.? aynasız bir çok marka mevcut sony olympus fujifilm sony malum bütçe istiyor olympus ise tercih etmeme sebebim sensör boyutunun küçük olması genel anlamda manzara ve portrede olympus tatmin etmez diye düşünüyorum geriye sadece Fujifilm kalıyor en uygun fiyatli ve objektif çeşidi olarak bir kaç gündür fujifilm jpg çıktıları inceliyorum mesela kırmızı daha kırmızı mavi daha mavi fazla detay vermiyor renkler çok pastel tonda diyebilirim + – poz telafisi ile isteğimiz tonda fotoğraflar alabilirmiyim fujifilmde.?ve ya makine içinde farklı bir ayar ile fotoğraf rengine müdahale edebiliyormuyuz.?yanılmıyorsam sizde fujifilm xt1 kullanıyorsunuz.esen kalın

  Nedim
  Nedim

  Merhaba
  Sebahattin bey Fotoğraf çekmek heyecanı ile canon 77d modelinden vazgeçip şuan fujifilm xt20 18_55mm 2.8.4 sahibiyim fujifilm mi tercih etmemdeki en büyük etken üzerinde bulunan Kitt lensi diyebilirim siz bu lensi kullandınızmı.? canonun Kitt lensi fujiye göre çok vasat kalıyor fujinin Kitt lensi 3449 tl body fiyatı 3799 tl set halinde ise fuji 5449 tl canon ise 5500 tl ama üzerindeki objektif vasat aynasızlar ile yola çıktık hayırlısı bakalım… teşekkürler

  sedat
  sedat

  mrb
  canon 77d
  canon eos m5 hangisi sizce.?
  canon eos m6 mark 2 versiyonu çıktı lens yönündende sıkıntı kalmaz diye düşünüyorum full frame ağırlık veriyorlar ama bu tarafıda devam etttirecekler gibi m5 uzun vadade doğru bir tercih olurmu acaba .?

  Filiz
  Filiz

  Mrb
  Sony a7 2
  Canon RP
  Fujifilm xt3
  İlk makinem olucak sizce hangisi daha iyi bir gövde.? Fiyatlar birbirine çok yakın bir türlü karar veremiyorum…

  Ece
  Ece

  Mrb
  İlk makine için canon 77d Fujifilm xt2 hangisini tavsiye edersiniz.?

  Emel
  Emel

  Selamlar
  Hobi amaçlı gezdiğim yerleri çekme amaçlı Canon 800d ve 77d sizce hangisi neden.Canon 77d akıllı vizör gövdede titreşim engelleme gibi üst bilgi ekran sistem mevcut Kitty lensi ile aralarında 1000 tl gibi bir fiyat farkı var sizce 77d tercih edilirmi 800d yerine…

  Aslan
  Aslan

  Slm
  Canonun en iyi kompak makinesi hangisidir.?Sony rx 10 mark 2 modeline yakın önerebileceginiz başka modeller varmı. ?Sadece fotoğraf İçin düşünüyorum Panasonic fz 1000 gibi modeller nasıldır.bir kaç tane örnek verebilirmisiniz.

  Metin
  Metin

  Mrb
  Sebahattin bey
  4000_5000 tl bütçe ile alabileceğim bir kompakt makine söyleyebilirmisiniz aklımda Sony hx 400 var ama üzerinde gelen lens Zeiss ne kadar kaliteli bir lens bilmiyorum tak gez diye tabir edilen lenslerden kaliteli mi örneğin canon 18_135mm tamron 18_270mm vb elektronik vizörü günümüzdeki aynasızlar geri kalır bir vizörmü 1.inç sensor olympus sensörlerden dahamı küçük maksimum fotoğraf çözünürlüğü ne kadar sensör boyutu ve fotoğraf çözünürlüğü farklı konularmı sizinde önebileceginiz Sony modeller var ise memnun olurum uzun yazdım hakkınızı helal edin
  Saygılar

  Ece
  Ece

  Mrb
  Canon 77d
  Fujifilm xt20 arasında seçim yapacak olsaydınız hangisini seçerdiniz.?Hangi gövde daha iyi sizce esen kalın…

  sezgin
  sezgin

  mrb Sebahattin bey
  canon eos m5 22mm f2
  fujifilm xt20 23mm f2
  jbg çekimde kaite olarak sizce hangisi portre ve manzara çekimleri için hangi modeli seçerdiniz.?Fuji,nin jpg kalitesi ve elektronik vizörü canondan verimlli deniyor katılıyormusunuz.?

  Yorumu Cevapl