Ana Sayfa ÜRÜN İNCELEME Kameralar Elektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

Elektronik Vizör ve Optik Vizör. Artıları / Eksileri

-

Yaklaşık iki yıl kadar önce, uzun araştırmalarımdan sonra ilk Micro 4/3 kameramı aldığımda daha net tanışmıştım “Elektronik Vizör” (EVF) kavramıyla. Zaten elektronik vizör ile ilgili tartışmalar da, bu amaçla aldığım Olympus OM-D E-M1 Mark II kameram ile başlamıştı. Bundan sonra piyasaya çıkan aynasızları kullanan bizler, elektronik vizöre kısa sürede alıştık. Ama Optik vizöre sahip bir DSLR kamera kullanan fotoğrafçılar, devamlı Elektronik vizör / Optik vizör ikilemi yaşarlar.

Ben de aynı zamanda Tam Kare DSLR kullanan bir fotoğraf gönüllüsü olarak bu endişeleri taşıyorum. Aynasız, Mikro 4/3 bir algılayıcı ile tanışıp, neredeyse iki yıl önce Tam Kare DSLR dünyası ortasından bölünen bir insan olarak, aynı endişeleri ben de yaşadım. Vizörümdeki yeni görünüme alışmam biraz zaman aldı, başlarda bana baya yabancı geldi. Ama bir kere alıştıktan sonra hiç yadırgamamaya başladım.

Optik vizör nedir?

Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

Optik vizörde, objektifin içinden geçen görüntü önce aynaya gelir, aynadan yansıyan görüntü prizmada 3 defa yansıtıldıktan sonra vizöre, yani gözümüze yansır. Buradaki avantajlar, hiç zaman gecikmesi olmaması ve netliğin ve çözünürlüğün mükemmel olmasıdır. Enerji kullanmadığı için pil ömründen tasarruf sağlar ve düşük ışıklı ortamlarda kullanımının daha kolay olduğu kabul edilir, ki bence de öyle.

Olumsuz tarafı, Optik vizörler genellikle çerçevenin tamamını göstermez. Ancak, zaman içinde kameraların gelişmesiyle birlikte, gösterilen alan daha da büyüdü. Optik vizörler kamera gövdesi içinde yer kaplar – DSLR gövdelerinin aynasız gövdelerden daha büyük olmasının sebeplerinden biri budur.

Elektronik vizör nedir?

Aynasız kamera gövdelerinde ayna olmadığından, optik vizörlerin yerini Elektronik vizör aldı. Bu da kamera üreticilerin, ayna ve prizma olmaksızın daha kompakt ve hafif kamera gövdeleri üretebilecekleri anlamına geliyor.

Elektronik Vizör - Optik Vizör. Artıları ve Eksileri

Elektronik vizör, toplam sahnenin %90 veya %95’ini görüntüleyen optik vizörün aksine, görüntünün %100’ünü yakalar. Ayrıca, deklanşöre basmadan önce fotoğrafın son halini görmenize izin verir. Elektronik vizör, Dinamik aralık, Alan derinliği, Beyaz dengesi, Kontrast, Doygunluk ve daha fazlasını gösterir. Temel olarak “Ne Görüyorsanız, Onu Alırsanız” görünümüdür.

Sanal ufuk araçlarını daha doğru bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Ayrıca, manuel odaklama yaparsanız veya video çekiyorsanız, DSLR’ler gibi yalnızca canlı görüntü modunda değil, vizörde netleme yapmanın avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Elektronik vizördekinler her zaman canlı görüntüdür.

Tüm bu pozitif özelliklere rağmen, bazı olumsuz tarafları da var. Görüntü yenileme hızı, ışık hızında çalışan optik vizörler kadar hızlı değildir. Bu özellik, elektronik vizörlerin çıktığından bu yana çok daha iyi bir hale geldi ama hala bir optik vizörünki gibi değil. Elektronik vizörün en önemli olumsuz tarafı, kameranın pilini hızlı tüketmesidir.

Peki hangisi daha iyi?

Her iki vizör tipini, birden fazla kamera gövdesinde kullanıyorum, ben çok net bir ayırım yapamıyorum. Fotoğrafımın nasıl olacağına dair daha iyi bir sunum sağladığından elektronik vizörü kullanmak hoşuma giderken, seri çekim modunda aksiyon çekerken, vizörün kararıp tekrar aydınlanması ve bunu geç yapması canımı sıkıyor. Bir de aşırı pil tüketimi var tabi. DSLR kullanıyorsanız, gözleriniz optik vizördeki süper keskin görüntüye alışıksa, elektronik vizör başlarda canınızı sıkabilir. Ama kamerayı birkaç gün kullandığınızda, gözleriniz çok hızlı alışıyor.

Burada “Şu daha ​​iyi” gibi bir cevabım yok. Hepsi kişisel tercihlerle ilgili. Kamera üreticileri hızla aynasız dünyayı keşfederken, fotoğrafçılar da artan oranda onları tercih etmeye başladı. Ancak optik vizörlü DSLR’ler bence uzun bir süre daha hayatımızda olmaya devam edecek.

Siz de elektronik veya optik vizör hakkında görüş ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Metin Sıtkı
Ziyaretçi
Metin Sıtkı

Ben 70d kullanıyorum. Bir süre arkadaşımın Fuji xt10 makinesini kullandım evf ye alışamadım hep ekrandan çekim yaptım. ama dediğiniz gibi dslr ler yavaştan azalıyor alışmak şart 🙂

Güven Engin
Ziyaretçi
Güven Engin

Hocam aynen katılıyorum bu alışkanlık işi. Bende başlarda çok sıkıntı çektim ama şimdi çok rahat kullanıyorum fuji xt20 makinemi çok memnunum. Güzel konular ve güzel anlatımlar için teşekkür..

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Ben mi hızla yaşlanıyorum, teknoloji mi çok hızlı gelişiyor anlamadım ama 🤔, aynasız kameralar, elektronik vizörler her ne kadar kağıt üzerinde üstün olsalar, olumsuz özelliklerini hızla telafi etselerde, ben ayna sisteminin mekanik hareketini, optik vizörün sahici görüntüsünü hala çok seviyorum.
Dediğiniz gibi herşey tercih meselesi, alışmak ile alakalı. Çok da uzak olmayan bir gelecekte artık aynalı dslr, yada optik vizör istesek de bulamayacağız. Teknolojideki gelişmeler ve pazarlama stratejileri bizi istediği yöne doğru sürüklüyor. Onun için henüz vakit ve imkan varken elimdeki yarı mekanik canavardan olabildiğince keyif almaya çalışıyorum.
Selam ve saygılarımla.

H Havva Ergün
Ziyaretçi
H Havva Ergün

Sony alpha 6000 kullanıyorum. Geçenlerde bir arkadaş Nikon D5000’i denememi istedi. Alıştığım gibi yaptığım ayarları deklanşöre basmadan görmek istedim, olmadı. Makineyi kurcaladım bunu gösterecek bir düğme falan aradım, bulamadım. Sanırım bu makinede dene yanıl yöntemiyle doğru pozlamaya ulaşılıyor. Bana ilginç geldi.

ÖZEL MAKALE

Ahmet Esmer ile Fotoğraf üzerine söyleşi

Ahmet Esmer
Günümüzde yaşayan fotoğraf ustaları ile ilgili yeni bir yazı dizisi başlattık ve ustalarımız ile söyleşilerin yanısıra, onların tecrübelerini de sizlerle paylaşmayı amaçladık. İlk konuğumuz, 1950 senesinde ailesiyle birlikte Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasından anavatana göç etmiş bir ailenin çocuğu, duayen fotoğrafçılarımızdan Ahmet Esmer.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...