Kristal'e Mektuplar

Esinlenme

Abdullah Aydemir böyle bir sanatçı, sadece ben değil, dünya takdir ediyor onu…

Eserlerine baktığımızda gördüğümüz nedir? İlk önce gözler dikkati çekiyor değil mi? Parlak, canlı, genellikle mutluluk ara sıra dram yansıtan, bazen abartılmış ama hepsi bir ifade ve duyguya sahip gözler dikkatimizi çekiyor değil mi?

-

Merhaba Kristal.

Uzun süredir dikkatimi çeken ve tarzını takdir ettiğim bir fotoğrafçıyı incelemek ve dikkatinizi onun üzerine çekmek istiyorum bu kez. Abdullah Aydemir; abdllhaydmr_photos kullanıcı adıyla instagramdaki portre fotoğraflarıyla dikkat çeken bir sanatçı.

Sanatçı kelimesini özenle kullandığımı belirtmek isterim. Beni bağışlayın; kelimelerdeki anlama değer verilmesini, o anlama layık olmayan tanımlamalar için kullanılmamasını, insanların yüceltilmesi için kelimenin değersizleştirilmemesini düşünürüm.

Bence her piyano çalan sanatçı değildir, ona piyanist diyebiliriz ama sanatçı dememiz için o kelimenin anlamına layık eserler ürettiğini görmemiz gerekir.

Evet, bir kelime daha çıktı, eser… Eser deyince, bilinçli kesimce kabul görmüş; fikir, duygu ve mesaj barındıran, emek sonucu yaratılmış bir ürünü anlamamız gerektiğine inanırım.

Sanatçı olmak demek, bir saz ile müzik eserlerini icra edebilmek demek değildir. Sanatçı olmak için ruhları okşayan bir beste yapmak, tarz yaratmak ya da daha önce bestelenmiş bir eseri kendince yorumlamak gerekmektedir.

Resim de öyledir, fotoğrafta… Saz, fırça ya da kameraya sahip olmakla sanatçı olunmaz. Sanatçı olmak için hissiyata sahip, öncekilerden farklı, söylemi olan, tekniği güçlü, sahibini tanımayanların da takdir ettiği eserler üretmek gerekir.

İşte Abdullah Aydemir böyle bir sanatçı, sadece ben değil, dünya takdir ediyor onu…

Esinlenme
Fotoğraf: Abdullah Aydemir

Eserlerine baktığımızda gördüğümüz nedir? İlk önce gözler dikkati çekiyor değil mi? Parlak, canlı, genellikle mutluluk ara sıra dram yansıtan, bazen abartılmış ama hepsi bir ifade ve duyguya sahip gözler dikkatimizi çekiyor değil mi?

Birçok yabancı site çok iyi analiz etmiş sanatçımızı; şehrin her köşesinden ilham aradığını, gözleriyle izleyeni büyüleyebilen çocuklara dikkat çektiğini, çocukların bakışlarından duygularının ve gizli arzularının okunabileceğini anlamışlar. Fotoğrafı seyredene bakan, büyük, hayat dolu, büyüleyici gözlerin ruha açılan pencereler olduğunu betimliyorlar. Gözlerdeki ifadenin; derin bakışı, mutluluk bulaştırdığını, izleyeni gülümsettiğini, berrak su saflığına ulaştığını, ‘hayır’ denilemeyeceğini, merakı, görkemi, büyüleyici oyunbozanlığı, göz alıcı sırlar taşıdığından söz ediyorlar. Dayanılmaz çekiciliği, çapkınca bakışı, derin düşünceyi, merakı, neşeyi, mutluluğu yansıtan bakışları övüyor ve daha birçok sıfat ile sanatçımızın eserleri yüceltiyorlar, mutluluk duydum.

Peki, böylesine başarılı fotoğrafları görünce, biz ne yapıyoruz?

Genellikle kopyalayıp, benzerini yapmaya çalışıyoruz, onun gibi beğenilmek ve takip edilmek istiyoruz değil mi?

Ama olmuyor, olmaz ki! Boşuna çabalamayalım, sadece taklit duygusu yaratırız, eserin aslına ve sahibine hizmet ederiz.

Hâlbuki esinlenebiliriz, “ben ne yapabilirim?” diyerek üzerinde düşünüp,  o eserlerden ilham alıp yeni bir tarzla ortaya çıkabiliriz.

Hatta yaratıcılığın olması için, düşüncelerimizi biraz uçuk-kaçık fikirlerle harmanlayabiliriz. Örnek vermek gerekirse, gözleri ve kulakları küçültülmüş yetişkin portreleri yaratabiliriz, bir söyleme yönelebiliriz, diyebiliriz ki;

“İnsanlar; hoşgörü, anlayış, sorumluluk ve saygıdan uzaklaştı, bencilleşti. İşine gelmeyeni görmüyor, duymuyor ve bilmezden geliyor. Böyle olmaz ki! Üç maymunu oynamak bizi yüceltmez. Başkalarının da bir yaşamı var. Sahip çıkmamız gereken değerler var. Erdemli olmalıyız, sorumluluk duymalı, az ile yetinmeli, sınırımızı ve haddimizi bilmeliyiz!”

Bunları fotoğraflarımızla söyleyebilir miyiz, ya da başka bir şeyler? Bence istersek söyleriz… İşte o zaman sanatçı oluruz.

Selam bizleri onurlandıran değerlere sahip olanlara gitsin.

Mikdat Besni

İlişkili İçerikler

Sanat

Haluk Uygur'un Zoom toplantısında derinliği olan bir sohbetine katıldım. “Şahsımı tanıtıda övgüden biraz rahatsız olurum, beni ben yapan hatalarımdır, atlamamalı” derken, hatalarımızın utanç abidesi değil, tecrübe ve bilincin temeli olduğunu ortaya koymasının unutamam. “Sergilenen eserleri anlamadıktan ve anlatamadıktan sonra; müzeleri gezmenin, çocukları müzelere götürmenin hiçbir anlamı olmayacağını” görene saygı duyulur.

Atatürk

Hepimizin yüreğine bir ok gibi saplanan şu sözleri söyledi; “Siz bu insanı ve ideallerini anlayamadınız. Anlamış olsaydınız bugün Avrupa kapılarında sürünmez, Avrupalılar sizin kapılarınızda bekleşirlerdi”…

Eğilmez Başın Gibi

Halit Dokuzoğuz' un uzun süre önce paylaştığı bu fotoğrafı unutamıyorum... Nasıl unuturum? Fotoğraftaki Efe'nin görkemli hali, hayalimden silinmiyor, "Eğilmez başın gibi, gökler bulutlu efem" diyor.

İnsanı Anlatmak

Açıkçası bu kez çok farklı duygular içerisindeyim Sevgili Kristal. Bu fotoğraf beni sardı sarmaladı, modelin ifadesiyle bütünleştim, bir an kendimi onun yerine koydum, sanki kendim yaşamışım gibi hissettiklerim onun ağzından klavyemin tuşları olup akıverdi.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
6 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Bence sanatçı mütevazi olmalıdır. Ürettiğinin eser, yada kendisinin sanatçı olduğunun takdiri izleyicisindedir. İnsan kendisine “ben sanatçıyım” der mi? Eğer güzel eserler üretiyorsanız zaten halk sizi yüceltecek ve bu değerli ünvana eriştirecektir.

Abdullah bey’i tebrik ediyorum. Gerçekten harika bir portfolyosu var. Dediğiniz gibi gözler adeta ruha açılan pencereler. O ışıl ışıl güzellikleriyle, su gibi berrak çocuk ruhuna açılmış, bizlere bu kirli dünyanın hala yaşamaya değer olduğuna dair umut vaad ediyorlar.

Yazınız için çok teşekkür ederim Mikdat abim. Ellerine, yüreğine, emeğine sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Mikdat Besni

Öner Beyim her zaman güç veriyorsunuz, teşekkürlerimi iletiyorum…

Taner Baysan

Müthiş güzel gözler. Büyüleyici.
Bir portre fotoğrafı nasıl böyle dakikalarca insanı baktırabilir diye düşünüyor insan. Sanırım bunun gücü de çekenin başarısında gizli. Görüşlerinize katılmamak mümkün değil. Evet bir sanatçı ancak bunu duyumsayabilir ve çekebilir. Bilmediğim bir isimdi sayenizde tanımış oldum.
Sevgi ve saygılarımla. 

Mikdat Besni

Taner Beyim başarılı bir sanatçıyı tanıtabildiysem, hedefime ulaşmış olurum, mutluluk duyarım…
Çünkü başarıyı yüceltmeliyiz, takip etmeliyiz, o yolda yürümeliyiz.
Sosyal medyanın beğeni tuzağına kapılmamalıyız.
Selamlar.

Hakan

Merhabalar Abdullah bey ile sizin yazınızda tanıştım Harika portreler var İnstagram hesabında fakat benim aklıma takılan bir şey oldu bütün portrelerde gözler sanki biraz daha iyileştirilmiş gibi geldi bana acaba siz ne dersiniz ? Bu tabiki fotoğrafçının işleme tarzına kalmış eleştiri değil benimkisi .. Ben amatör bir fotoğrafçıyım ve eğer bir işleme söz konumu onu merak ediyorum . Portre çekimleri yapıyorum ve orjinal olarak böyle gözler çok çekemiyorum acaba eksiklik bende mi yoksa Abdullah bey düzenlemede biraz gözlerin büyüklüğünü düzeltiyor mu ? Eğer bu konuda bilgisi olan varsa cevap beni çok sevindirecek .

isa YILDIRIM
Makale Değerlendirme :
     

Bu tekniği ilk bu kişi yapmıyor, daha önce de yapılan işler var. Kaldı ki bu arkadaş da avatar filminden esinlenmiş oluyor o zaman. Hatta çoğu animasyon filminde gözler bebekleri böyle abartı büyüktür.Bence bir noktadan sonra sıkıcı geliyor.

Makale yazarı

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

Manşet

Sanat

Sanat

Haluk Uygur'un Zoom toplantısında derinliği olan bir sohbetine katıldım. “Şahsımı tanıtıda övgüden biraz rahatsız olurum, beni ben yapan hatalarımdır, atlamamalı” derken, hatalarımızın utanç abidesi değil, tecrübe ve bilincin temeli olduğunu ortaya koymasının unutamam. “Sergilenen eserleri anlamadıktan ve anlatamadıktan sonra; müzeleri gezmenin, çocukları müzelere götürmenin hiçbir anlamı olmayacağını” görene saygı duyulur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x