Daha
  Ana SayfaBLOGFotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

  Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

  -

  Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. “Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız” diyor. Araştırma, fotoğraf çekenlerin günlük aktivitelerin keyfini daha iyi çıkaracağını düşünmekle birlikte, fotoğraf çeken insanların edindikleri deneyimlerden, karşılaştıkları olaylarda ortalama insanlardan daha fazla mutlu olduklarını söylüyor. Bunlar daha mutlu insanlar! Fotoğraf çekmek mutlu ediyor.

  Fotoğraf sizi daha mutlu biri yapar

  Neden fotoğraf çekiyorsunuz? Bireysel anları yakalamak veya sanat için? Motivasyonları ne olursa olsun fotoğrafçıların daha mutlu insanlar olduğu iddia ediliyor.

  Manzara fotoğrafları çekmekten zevk alan bir fotoğraf gönüllüsü olarak, manzara fotoğrafçılarının hayattan daha fazla keyif aldıklarını fark ettim, çünkü ortalama turistlerden çok daha dikkatli oluyorlar. İlginç, güzel ve heyecan verici bir yere gittiklerinde, bölgedeki olası kompozisyonlar için bölgeyi, çoğu akıllı telefon fotoğrafçısının veya turistin yaptığı şekilde taramıyorlar. Manzarayı, tepelerden, alanlardan ve gökyüzünden ibaret değil, bir dizi doku, şekil ve renk olarak görüyorlar. Yolun sadece manzarasını değil, özünü yakalamak istiyorlar.

  Fotoğrafçılar, önlerindeki sihirli anları bazen kaçırabilirler

  Çünkü kadranlarla ve menülerle uğraşırken neredeyse batmakta olan günbatımının güzelliğini göremezler. Bazen hızla hareket eden bir sahnede, doğru filtrelemeyi gerçekleştirmek için acelece menüler ve ayarlarla uğraşmamız, sonrasında fotoğraflarımıza baktığımızda önümüzde olan güzelliği görmediğimizi fark ettirir. Fotoğrafçılara bazen ara sıra kameralarını bırakmaları ve sadece sahnenin önünde eğlenmeleri önerilir.

  Her yıl milyarlarca fotoğraf çekiliyor ve bunların bir kısmı satın alınıyor. Fotoğraf sadece bir fotoğraftan ibaret değil. Güçlü bir ödüllendirici bileşeni var. Fotoğrafçılık duygusal memnuniyet de gerektirir. Her yıl satın alınan fotoğrafların sayısındaki artış katlanarak devam ediyor. 2010’dan 2016 yılına neredeyse üç kat artış göstermiş ve 2016 sonunda 1,3 trilyona ulaştığı tahmin ediliyor.

  Yukarıda bahsettiğim çalışma, fotoğrafın insanların deneyimlerinden aldıkları keyfi nasıl etkilediğini incelemiş ve fotoğraf çekenlerin, çekmeyenler göre, deneyimlerinde karşılaştıkları olumlu ve olumsuz durumlardan daha olumlu düşünceler geliştirdiklerini saptamış.

  Fotoğrafçılık sadece anları zamanında yakalamak ve belgelemek için değil aynı zamanda deneyimlere bir angajman olarak da verilmekte ve “fotoğraf çekmenin zevk almak üzerine önemli bir etkisinin olduğunu” kanıtlamaktadır. Örneğin, yiyeceğiniz yemeğin fotoğrafını çektiğinizde, ondan daha fazla tat aldığınız tespit edilmiş.

  Bir deneyde, bireylere göz hareketlerini takip eden gözlükler takılmış ve bir rehber eşliğinde bir müzeyi gezmeleri talimatı verilmiş. Araştırmacılar, fotoğraf çekenlerin sergideki eserlere diğerlerine kıyasla daha fazla zaman harcadıklarını keşfetmişler.

  İlginç bir saptama ise, hantal kamera donanımlarıyla uğraşmak zorunda kalan fotoğrafçıların bir tek bu durumda fotoğraf çekmekten zevk almadıkları saptanmış. Teste katılan kişilerin çoğunluğu, fotoğraf makinesi ekipmanları için, kullanımı kolay, deneyimlerini arttıracak tüm fonksiyonlara sahip olanları tercih edeceklerini belirtmişler. Hafif ekipmanların tercihi ise bir tartışma konusu olmuş. Çünkü, kullanımı kolay, aradıkları fonksiyonların tümüne sahip fotoğraf makineleri için kimi katılımcılar hafif olmasını birinci sırada tercih ederken, kimi katılımcılar bunu son sıraya atmışlar.

  Fotoğraf çekenler yediklerinden daha fazla tat alıyorlar

  Bir başka deneyde, fotoğraf çeken ve çekmeyen grubu bir öğle yemeğine götürmüşler. Fotoğraf çeken gruptan yedikleri yemeklerden en az 3 fotoğraf getirmeleri istenmiş. Yemek sonunda yapılan ankette, fotoğraf çeken grubun yedikleri yemekten çok daha farklı tatlar aldıkları, yemekten daha fazla zevk duydukları belirlenmiş.

  Bazen fotoğrafçılık tatsız bir deneyimi daha da kötüleştirebiliyor. Bir keresinde, katılımcılar sanal bir safariye gitmişler ve çoğu insanın heyecanla seyrettiği, bufaloya saldıran bir aslan gurubunu seyretmişler. Fotoğraf çekenlerin aynı sahneyi görenlerden daha fazla ürperdikleri ancak fotoğraf çekmedikleri tespit edilmiş.

  Fotoğrafın aldığımız zevklere olan etkisi kendiliğinden gelişmiyor, aktif katılım gerektiriyor. Bir sahnenin herhangi bir anını – fotoğrafçının neyin yakalanacağına ilişkin aktif kararı olmadan – kendi başına statik kayıt yapan bir kameranın aynı etkiyle sunması muhtemel değildir.

  2,005 adet deneğin katıldığı dokuz deney üzerinden yapılan çalışmada, “fotoğraf çekenlerin değişik gerçek yaşam koşullarında olumlu deneyimlerden keyif aldığını gösteren tutarlı kanıtlar” olduğu sonucuna varılıyor: çünkü fotoğraf çekmek etkileşimi arttırıyor ve farkındalık yaratıyor.

  İllaki sanatsal fotoğraflar çekmek, çok ilginç, özel anları çekmek değil, günlük hayattaki genelde görmezden geldiğimiz tamamen normal şeyleri yakalasak bile, bu mutluluk hissini arttırabiliyor.

  Sonuç olarak;

  Fotoğraf çekmek insanı daha mutlu ediyor.

  Yukarıdaki fotoğrafa bakın 🙂

  Işığınız bol olsun.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Konu bulmakta zorlanıyorsanız çiçek çekin

  Çiçekler, en usta fotoğrafçıların bile yönlendiremeyeceği en utangaç modellerdir. Onların benzersiz renkleri ve dokuları fotoğrafçılar için, fotoğraf teknikleri, fotoğraf makinesi ayarları, kompozisyon, sığ alan derinliği kontrolu gibi zor konularda kendini geliştirebileceği, eğitici ve bir o kadar da zevkli bir oyun alanıdır.

  Prime lens mi, zoom lens mi? Bir fotoğrafçı dilemması!

  Çok yeni olmayan bu konuyla ilgili yazılmış çokça makale bulabilirsiniz. Amacım o makalelerde yazılanları tekrarlamak değil. Ben bu yazımda daha çok, gelişen lens teknolojilerinin günümüze yansımasından bahsetmek, prime veya zoom lens seçme / seçmeme konusunda yeni kriterlerin de var olacağına vurgu yapmak istedim.

  Her fotoğrafçının bir makro lensi olmalı, mevsim Sonbahar!

  Birçoğumuz sonbahar yapraklarını büyük manzara ihtişamı içinde fotoğraflamayı severiz, peki doğa ananın mucizesiyle muhteşem renklere bürünmüş bu yapraklar ve renklerle yakından ilgilenmek için zaman ayırmaya ne dersiniz? Ben öyle yaptım.

  Işığın yeterli olmadığı ortamda fotoğraf

  Burada yer alan fotoğrafların hiçbirinde gren (noise) iyileştirici ve keskinlik arttırıcı işlem yapılmadı. Göreceğiniz gibi, gren denilen şeyin çok önemli olmadığını söylersek yanlış olmaz.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  12 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Cafer Aydın
  5 yıl önce

  Fotoğraf çekerken huzur buluyorsun. Kafanın içini boşaltıyorsun. Keyif alıyorsun. Her türlü zorluğa katlanıyorsun. Normal zamanda, yağmurda, çamurda üzerimize bulaşmasın diye itina gösterirken,
  fotoğraf çekerken çamurun içine de giriyoruz, yağmurda da ıslanıyoruz. Ama mutlu oluyoruz.
  Işığımız bol olsun.

  Sebahattin DEMİR
  Sebahattin DEMİR
  Yorumun sahibi  Cafer Aydın
  5 yıl önce

  Aynen öyle Cafer bey,
  Fotoğraf çek(e)mediğim zamanlar huzursuz hissediyorum.
  Blogumla ilgili olumlu/olumsuz yorum ve önerilerinizi duymak isterim.
  Eklenmesi gereken, olmaması gereken bölüm, sayfa vs var mı aklınıza gelen?
  Selamlar, sevgiler.

  Feyza Dolayman
  Feyza Dolayman
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  İyi günler. Ben yıllardır cep telefonlarıyla fotoğraf çektim durdum. Fotoğraf benim hep heyecanımı kamçılayan, tutkuyla peşinden sürükleyen hobi olmuştur. En büyük hayalim makine alıp, kursa katılmak ve çok iyi bir fotoğrafçı olmaktı. Çocuklarımın biraz büyümesi bekledim bu arada telefondan hep çekmeye devam ettim. Bu yıl kamera aldım, lens araştırırken sitenizi buldum çok beğendim. Linkten linke atlayıp buraya kadar geldim. Bu arada sayenizde şimdilik lens almaktan vazgeçtim.
   
  Fotoğraf çekmek gerçekten mutluluk verici bir şey. Ek olarak şunu söylemek isterim doğa fotoğrafçı gözüyle bambaşka güzel. Boş bir arsanın yanından geçerken ot gibi görünen yeşilliklerin içine girip detay fotoğraf çekerek çok güzel kareler yakalamak mümkün. Bitkiler Allah’ın yaratma sanatının en çarpıcı delillerindendir. Göz alıcı renkler, simetrik uyum,muhteşem estetik ve binlerce farklı tür.

  Ercan D
  Ercan D
  4 yıl önce

  hakkımda sayfanızdaki biyografinizi okudum. çok etkileyici gerçekten. bu hayalimi gerçekleştiren şanslı izmirlilerdenim diye yazmışsınız. bence şansın yanında çok cesur bir karar almışsınız. ben bu kararı alamadım. herhalde çok uzun bir süre daha alamayacağım. bence sizi sadece fotoğraf çekmek mutlu etmiyor, hayallerinizi gerçekleştirme cesaretiniz ve sonuçta bunları gerçekleştirmiş olmanız mutlu ediyor. valla darası başıma diyorum. izmire geldiğimde fırsatınız olursa tanışmak isterim. belki de sizi yakından tanıyınca ben de daha cesaretlenirim 🙂
  Selamlar

  Oğuz
  Oğuz
  1 yıl önce

  Merhaba, teşekkürler paylaşım için, kesinlikle katılıyorum. Makalenin orijinal linki mevcutsa görmek isterdim. Selamlar

  Turgut Aydın
  Turgut Aydın
  4 yıl önce

  Fotoğraf çekmek büyük bir bağımlılık çok güzel bir şey,ben 1978 den beri resim çekiyorum Fotoğraf makinemi elime almasam rahatsız oluyorum, elimde makinemle kendimi mutlu hissediyorum, ve başkalarını mutlu etmeyi çok seviyorum buda benide mutlu ediyor.

  Havva Ateş
  Havva Ateş
  4 yıl önce

  Merhaba. Ben geçen Eylūle profesyonel bir fotoğraf makinası aldım. Bazen uzun zamanlar fotoğraf çekmeye ara verdim. Ancak son aylarda tekrar başladïm. Gökyüzūnde uçan güvercinleri çekmekten büyük keyif alıyorum. Henüz tam anlamıyla makinaya hakim değilim. Ama güvercin fotoğraflarï çekerken mavi gökyüzünde onlarla uçarmışçasına mutlu oluyorum.

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  12
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x