Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

2
407
Fotograf çekmek mutlu ediyor
Share Button

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. “Fotoğraf çekin, herşeyden daha fazla keyif alacaksınız” diyor. Araştırma, fotoğraf çekenlerin günlük aktivitelerin keyfini daha iyi çıkaracağını düşünmekle birlikte, fotoğraf çeken insanların edindikleri deneyimlerden, karşılaştıkları olaylarda ortalama insanlardan daha fazla mutlu olduklarını söylüyor. Bunlar daha mutlu insanlar! Fotoğraf çekmek mutlu ediyor.

Fotoğraf sizi daha mutlu biri yapar

Neden fotoğraf çekiyorsunuz? Bireysel anları yakalamak veya sanat için? Motivasyonları ne olursa olsun fotoğrafçıların daha mutlu insanlar olduğu iddia ediliyor.

Manzara fotoğrafları çekmekten zevk alan bir fotoğraf gönüllüsü olarak, manzara fotoğrafçılarının hayattan daha fazla keyif aldıklarını fark ettim, çünkü ortalama turistlerden çok daha dikkatli oluyorlar. İlginç, güzel ve heyecan verici bir yere gittiklerinde, bölgedeki olası kompozisyonlar için bölgeyi, çoğu akıllı telefon fotoğrafçısının veya turistin yaptığı şekilde taramıyorlar. Manzarayı, tepelerden, alanlardan ve gökyüzünden ibaret değil, bir dizi doku, şekil ve renk olarak görüyorlar. Yolun sadece manzarasını değil, özünü yakalamak istiyorlar.

Fotoğrafçılar, önlerindeki sihirli anları bazen kaçırabilirler

Çünkü kadranlarla ve menülerle uğraşırken neredeyse batmakta olan günbatımının güzelliğini göremezler. Bazen hızla hareket eden bir sahnede, doğru filtrelemeyi gerçekleştirmek için acelece menüler ve ayarlarla uğraşmamız, sonrasında fotoğraflarımıza baktığımızda önümüzde olan güzelliği görmediğimizi fark ettirir. Fotoğrafçılara bazen ara sıra kameralarını bırakmaları ve sadece sahnenin önünde eğlenmeleri önerilir.

Her yıl milyarlarca fotoğraf çekiliyor ve bunların bir kısmı satın alınıyor. Fotoğraf sadece bir fotoğraftan ibaret değil. Güçlü bir ödüllendirici bileşeni var. Fotoğrafçılık duygusal memnuniyet de gerektirir. Her yıl satın alınan fotoğrafların sayısındaki artış katlanarak devam ediyor. 2010’dan 2016 yılına neredeyse üç kat artış göstermiş ve 2016 sonunda 1,3 trilyona ulaştığı tahmin ediliyor.

Yukarıda bahsettiğim çalışma, fotoğrafın insanların deneyimlerinden aldıkları keyfi nasıl etkilediğini incelemiş ve fotoğraf çekenlerin, çekmeyenler göre, deneyimlerinde karşılaştıkları olumlu ve olumsuz durumlardan daha olumlu düşünceler geliştirdiklerini saptamış.

Fotoğrafçılık sadece anları zamanında yakalamak ve belgelemek için değil aynı zamanda deneyimlere bir angajman olarak da verilmekte ve “fotoğraf çekmenin zevk almak üzerine önemli bir etkisinin olduğunu” kanıtlamaktadır. Örneğin, yiyeceğiniz yemeğin fotoğrafını çektiğinizde, ondan daha fazla tat aldığınız tespit edilmiş.

Bir deneyde, bireylere göz hareketlerini takip eden gözlükler takılmış ve bir rehber eşliğinde bir müzeyi gezmeleri talimatı verilmiş. Araştırmacılar, fotoğraf çekenlerin sergideki eserlere diğerlerine kıyasla daha fazla zaman harcadıklarını keşfetmişler.

İlginç bir saptama ise, hantal kamera donanımlarıyla uğraşmak zorunda kalan fotoğrafçıların bir tek bu durumda fotoğraf çekmekten zevk almadıkları saptanmış. Teste katılan kişilerin çoğunluğu, fotoğraf makinesi ekipmanları için, kullanımı kolay, deneyimlerini arttıracak tüm fonksiyonlara sahip olanları tercih edeceklerini belirtmişler. Hafif ekipmanların tercihi ise bir tartışma konusu olmuş. Çünkü, kullanımı kolay, aradıkları fonksiyonların tümüne sahip fotoğraf makineleri için kimi katılımcılar hafif olmasını birinci sırada tercih ederken, kimi katılımcılar bunu son sıraya atmışlar.

Fotoğraf çekenler yediklerinden daha fazla tat alıyorlar

Bir başka deneyde, fotoğraf çeken ve çekmeyen grubu bir öğle yemeğine götürmüşler. Fotoğraf çeken gruptan yedikleri yemeklerden en az 3 fotoğraf getirmeleri istenmiş. Yemek sonunda yapılan ankette, fotoğraf çeken grubun yedikleri yemekten çok daha farklı tatlar aldıkları, yemekten daha fazla zevk duydukları belirlenmiş.

Bazen fotoğrafçılık tatsız bir deneyimi daha da kötüleştirebiliyor. Bir keresinde, katılımcılar sanal bir safariye gitmişler ve çoğu insanın heyecanla seyrettiği, bufaloya saldıran bir aslan gurubunu seyretmişler. Fotoğraf çekenlerin aynı sahneyi görenlerden daha fazla ürperdikleri ancak fotoğraf çekmedikleri tespit edilmiş.

Fotoğrafın aldığımız zevklere olan etkisi kendiliğinden gelişmiyor, aktif katılım gerektiriyor. Bir sahnenin herhangi bir anını – fotoğrafçının neyin yakalanacağına ilişkin aktif kararı olmadan – kendi başına statik kayıt yapan bir kameranın aynı etkiyle sunması muhtemel değildir.

2,005 adet deneğin katıldığı dokuz deney üzerinden yapılan çalışmada, “fotoğraf çekenlerin değişik gerçek yaşam koşullarında olumlu deneyimlerden keyif aldığını gösteren tutarlı kanıtlar” olduğu sonucuna varılıyor: çünkü fotoğraf çekmek etkileşimi arttırıyor ve farkındalık yaratıyor.

İllaki sanatsal fotoğraflar çekmek, çok ilginç, özel anları çekmek değil, günlük hayattaki genelde görmezden geldiğimiz tamamen normal şeyleri yakalasak bile, bu mutluluk hissini arttırabiliyor.

Sonuç olarak;

Fotoğraf çekmek insanı daha mutlu ediyor.

Yukarıdaki fotoğrafa bakın 🙂

Işığınız bol olsun.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazılanların ilgisini çekecek birini tanıyorsanız lütfen "Paylaş" kısmından onlara iletin.


Sizlerden gelecek yorumları çok önemsiyorum.
Lütfen aşağıdaki "Yorumlar" kısmından benimle paylaşın.


Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorumlar

avatar
  Bana bildir  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Cafer Aydın
Ziyaretçi

Fotoğraf çekerken huzur buluyorsun. Kafanın içini boşaltıyorsun. Keyif alıyorsun. Her türlü zorluğa katlanıyorsun. Normal zamanda, yağmurda, çamurda üzerimize bulaşmasın diye itina gösterirken,
fotoğraf çekerken çamurun içine de giriyoruz, yağmurda da ıslanıyoruz. Ama mutlu oluyoruz.
Işığımız bol olsun.

Sebahattin DEMİR
Ziyaretçi

Aynen öyle Cafer bey,
Fotoğraf çek(e)mediğim zamanlar huzursuz hissediyorum.
Blogumla ilgili olumlu/olumsuz yorum ve önerilerinizi duymak isterim.
Eklenmesi gereken, olmaması gereken bölüm, sayfa vs var mı aklınıza gelen?
Selamlar, sevgiler.