Kristal'e Mektuplar

Fotoğraf, Sanat ve Hayat – Sefa Ulukan

Çerkes Hoca görme yeteneğine değindiği bölümde kısaca şöyle demektedir:

“Bazı insanlar için görme yetenek değildir, sanki lükstür. Çünkü bu insanlar ‘görmek’ ile henüz tanışmamışlardır; diye yazdım, haksız mıyım? Çok pahalı bir kamera ile dünyanın ücra köşelerine gidip, sıradan hatta vasattan da öte görüntülerle dönen insan çoktur. Hâlbuki görme kutsaldır. Görmeyi tetikleyen birçok şey vardır; topluma bakış açınız nedir, hayattan ne beklersiniz, anlatmak istediğiniz nedir?

Kamerayı gözünün önüne alanın, arkasını doldurması gerekir.”

-

Merhaba Kristal.

Sefa Ulukan şu anda TFSF Başkanlığını gibi önemli bir konumdan, ülkemizin sanatsal fotoğrafçılığına hizmet etmektedir. Filipinler’de yapılan Asya Fotoğraf Festivalinde, aralarında bu fotoğrafın da yer aldığı “Dinagyang Savaşçıları” konulu fotoğrafları, etkinliğin son bir haftasında sergiye girmesine rağmen en çok ziyaret edilen ve beğeni alan 6. galeri olmuştur. Bir fotoğrafçının uluslararası bir etkinlikte, yabancı bir kültürü başarıyla anlatması ise sanatsal yeteneğini ortaya koymaktır.

Bence bu başarı makamın getirdiği saygınlığın ve gücün altında kalmamalıdır, bilinmelidir ve analiz yapılarak fotoğraf sanatına gönül verenlerin faydalanması sağlanmalıdır. Bu düşünce içerisinde, bu mektubu yazmayı görev bildim.

Çerkes Karadağ Hocanın, Gül Yıldız İle yaptığı ve YouTube’ta yayınlanan “Fotoğraf, Sanat ve Hayat” konulu, fotoğrafın kapsamlı yönüyle ilgilenenler için güçlü bir kaynak olan söyleşide, Çerkes Hoca görme yeteneğine değindiği bölümde kısaca şöyle demektedir.

“Bazı insanlar için görme yetenek değildir, sanki lükstür. Çünkü bu insanlar ‘görmek’ ile henüz tanışmamışlardır; diye yazdım, haksız mıyım? Çok pahalı bir kamera ile dünyanın ücra köşelerine gidip, sıradan hatta vasattan da öte görüntülerle dönen insan çoktur. Hâlbuki görme kutsaldır. Görmeyi tetikleyen birçok şey vardır; topluma bakış açınız nedir, hayattan ne beklersiniz, anlatmak istediğiniz nedir? Nesneler dünyasına, canlılar dünyasına, renkler dünyasına nasıl bakarsınız? Başka toplumlarda neler, hangi ortak paydalar ararsınız? Ortak evrensel değerler nedir, onlar hakkında birikimleriniz nedir? Bunların hiç birisi görüntüye yansıtılmıyorsa, herhalde bunlar görmeyle henüz tanışmamışlardır. Kamerayı gözünün önüne alanın, arkasını doldurması gerekir.”
Çerkes Karadağ
Çerkes Karadağ


Sefa Ulukan Başkan, tam da Çerkes Hocanın anlattığını, fotoğrafıyla kanıtlamaktadır.

  • “Dünyanın ücra köşelerine” gitmiş mi? Gitmiş.
  • “Canlılar dünyasına, renkler dünyasına” bakmış mı? Bakmış.
  • “Başka toplumlarda bir şeyler, aramış mı? Tabii ki, fotoğraf ortada.
  • “Anlatmak istediğiniz nedir?” sorusunun cevabı olarak “Dinagyang Savaşçıları” tasvir edilip, anlatılıyor mu? Evet…

Uzatmayacağım, yabancı bir kültüre dair tasvirleri içeren portfolyonun takdir ve ilgi gören başarısını incelediğimizde, Çerkes Hocanın söylediği gibi, “kameraya bakan gözün ardının doldurmuş” olduğu gerçeğiyle yüzleşiriz.

Tekniği yüceltmemeliyiz Kristal. Bazı fotoğrafçılar kamera ve lensin markasına takılırlar, bazıları da kompozisyon kurallarına…

Şimdi sormak istiyorum, bu fotoğrafı çeken kamera ve lensin markasının önemi var mı? “Yok” cevabını verdiğinizi hissediyorum.

Ayrıca fotoğrafta anlatılan savaşçının ellerinin bilekten kesilmiş olması kompozisyon kurallarına aykırıdır ve kurallara bağlı olanlar için rahatsız edici bir durumdur. Ama birçok göz buna takılmadan, doğrudan modelin aktardığı savaşçı ruha yoğunlaşıyor.

Fotoğraftaki en önemli şey, ruhtur; onu aramalıyız… Sefa Başkanın “Dinagyang ile Savaşçıların ruhunu yakalamak inanılmaz bir deneyimdi” diyerek yaşadığı mutluluğun odak noktasını açıklıyor.

Bu ruhu nasıl yakaladığını anlamaya çalışırsak bizi yönlendirecek güçlü işaretleri de yakalamış oluruz.

Fotoğrafçı özetle

“Ferdinand Macellan’ın hayatını ve Filipinler’in ortasında yer alan Mactan Adasındaki trajik ölümünü incelemeye başladığımda, takımadaların her yerinde kutlanan çeşitli festivaller olduğunu öğrendim. Neredeyse yüz yıldır Filipin kültürünün bir parçası olan şenliklere dalma fırsatım oldu”
Sefa Ulukan
Sefa Ulukan

diyor. Hangimiz böylesine ayrıntının peşine düşüyoruz ki? Macellan dediğimizde “Dünyanın çevresini dolaşan ilk insan olan Portekizli kaptan ve kâşif” olarak dağarcığımızdaki küçük bir bilgiyle yetiniyoruz. Kabul etmeliyiz ki az bilgi kaybettirir, “başarı ayrıntılarda gizlidir” sözünün doğruluğunu fotoğrafın çekiliş öyküsü kanıtlamaktadır.

Sevgili Kristal, fotoğraf ile aynı tekniğe sahip olup günümüzde milyarlarcası çok kolay şekilde çekilen görseli ayırt ettiğimizde, görebilmenin zevkini yaşayacağız. Gördüğünü sanatla yoğurup, ruhu yakalama yolculuğunun hazzını ise ancak yaşayanlar tatmıştır.

Bu sıkıntılı ancak kutsanmış yolda bize rehberlik edecek çok insan vardır.
Selam ve teşekkürler onlara gitsin…

Mikdat Besni

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
6 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Bu nasıl bir fotoğraftır böyle. Savaşçının yüzündeki ifade, renklerin zenginliği ve canlılığı, sanki kareden canlanıp çıkacak gibi. Sefa beyi hayranlıkla izliyor ve tebrik ediyorum.

Bu vesile ile, bizi bu harikulade fotoğraf ve fotoğrafçı ile tanıştırdığınız için size de teşekkürlerimi sunuyorum Mikdat abim. İyi ki varsınız.

Selam ve saygılarımla.

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce

Evet Öner fotoğraf bir çok açıdan çok etkileyici, işi götüren ise Sefa Başkanın yakaladığı ifade. tespitiniz çok doğru, selamlarımı iletiyorum…

Yasar Aykac
Yasar Aykac
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

“Kamerayı gözünün önüne alanın, arkasını doldurması gerekir.” Arkasını doldurmak epey bir birikim gerektiriyor, bilgi birikimlerini bizelere yansıtan tüm foto-ğraf emekçilerine teşekkürler, sevgiler.

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  Yasar Aykac
1 ay önce

Evet, o söyleşide Çerkes Hoca fotoğraf bilincimizi ateşleyecek sözler söyledi, çok yararlandım. Sizin de aynı konuyu önemsemenize sevindim Yaşar Bey, selamlar.

engin arel
engin arel
1 ay önce

Görmek, bakmak…
Bir fotoğrafçı kesinlikle gören göze sahip olmalı ya da kendini bu yönde eğitmelidir. Yazılarınız ve yorumlarınız görmenin ne olduğunu ve fotoğrafçı için ne kadar önemli olduğunu çok iyi hatırlatıyor ve gösteriyor.
Emekleriniz için çok teşekkür ederim Mikdat bey.
Saygılarımla…

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  engin arel
1 ay önce

Engin Bey en çok ihtiyacımız olan şey kendimizi her zaman eğitmemizdir. Önemli bir konuyu yakaladınız, teşekkürlerimi iletiyorum.

Makale yazarı

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x