17 Temmuz 2019 - Çarşamba
Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Fotoğrafın Temelleri Fotoğraf Yarışması Katılım Rehberi

Fotoğraf Yarışması Katılım Rehberi

-

Fotoğrafçılığınızı geliştirmek istiyorsanız Fotoğraf Yarışması fikri bunun için harika bir yoldur. Fotoğrafçılık uğruna fotoğraf çekmek çok eğlenceli olsa da, bazen bir yarışmaya katılarak, eserinizin uzman bir jüri tarafından görülmesini sağlamak bile bir fotoğrafçı olarak çıtanızı biraz daha yükseltmenize yardımcı olabilir.

Fotoğraf yarışması katılım süreci

1. Yarışma kurallarını öğrenin ve takip edin

Okumak biraz sıkıcı olsa da katılmak istediğiniz yarışmaya girme koşullarını, girip girmeyeceğinizi ve yarışmanın nasıl yapılacağını detaylıca öğrenmek gerekir.

Burada iki temel konu var:

Fotoğraflar nasıl kullanılacak?

Bu konuyu iyi anlamakta fayda var. Her yarışmada farklı birtakım kurallar olabiliyor. Bir keresinde katılmış olduğum yarışmaların birinde, yarışmayı düzenleyen grubun, ödüle layık gördükleri fotoğrafları ve hatta seçilmeyen bazı fotoğrafları istedikleri yerlerde kullandıklarına şahit oldum. Katılımcıların fotoğraflarının, fotoğraf sahibinin onayı olmadan istedikleri şekilde paylaşılacağı yarışma kurallarında yazmıyordu. Ama bunun aksi de yazmıyordu. Bu fotoğrafların her yerde görünmeye başlamasıyla bir çok fotoğrafçı bu duruma çok kızdı tabi. O nedenle, bu konu sizin için önemliyse, ki bence önemli olmalı, bu kuralı mutlaka araştırın ve emin olun.

Kaç adet fotoğraf göndereceksiniz?

Bu, kazabileceğiniz bir yarışmayı kaybetmeniz anlamına gelebilir. Örneğin en fazla 3 adet fotoğraf gönderebileceğiniz bir yarışmaya 3’ten fazla fotoğraf gönderirseniz, gönderdiğiniz bu fotoğraflardan bir tanesi ödüle layık görülse bile, sırf bu kurala uymadığınızdan diskalifiye olabilirsiniz. Kaç adet fotoğraf gönderebileceğinizi iyice anlamak için fotoğraf yarışmasının kurallarını dikkatlice okuyun, ne zaman katılmanız gerektiğini, hangi formatta ve hangi ölçülerde istediklerini vs. belirleyin ve bu yönergelere uyun. Aksi durumda zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz!

2. Yarışmanın temasına bağlı kalın

Bir sonraki önemli ipucumuz; temaya bağlı kalmak. Bu biraz sübjektif olabiliyor. Çünkü önceden bir tema ile belirlenmiş bir fotoğrafta bence alakasız olan bir obje, durum, renk veya his, bir başkası için temayı çağrıştırıyor olabilir.

O nedenle, genellikle yaratıcılığın ve tema uygunlukların yorumlanması için bir odada toplanan jüri, fotoğrafta temadan sapıldığına dair karar vereceği çok şey bulabilir. O nedenle temaya bağlı kalmak en iyi yoldur.

Arşiviniz genişse yarışmanın “temasına” uyan bir eserinizi bulmak her zaman mümkündür. Katılmaya karar verirsem böyle durumlarda rekabeti de aklımda tutarak temaya uygun yeni bir şeyler çekmek isterim, böylece şansımı arttırabiliyorum. Bu şekilde daha iyi sonuçlar almakla kalmayıp, daha da önemlisi yeni fotoğraflar çekiyorum ve bunu yaparken fotoğrafçılıkla ilgili yeni daha fazla şey öğrenme fırsatı yakalıyorum.

3. Bazı araştırmalar yapın

Çekim yapmadan önce biraz mantıklı düşünür ve araştırma yaparsanız çok güzel fikirler bulabilir, bir fotoğraf yarışması kazanma şansınızı böylece arttırabilirsiniz.

Yarışma her yıl düzenli yapılıyorsa geçen yıl kazananlara bakın, bunları kopyalamak istemezsiniz elbette, ama bunlar size iyi görüntü türleri hakkında bazı ipuçları verebilirler.

Yarışma bir organizasyon tarafından yönetiliyorsa ya da büyük bir sponsora sahipse, bu da aradıkları fotoğraf türünü söyleyebildiği için kafanızda birşeyler oluşmasına yardımcı olabilir.

Son olarak, jürinin isimleri yayınlanırsa onların çalışmalarını tanımak için kendinize biraz zaman ayırın. Ne tarz bir iş yaptıklarını, ne tür bir kompozisyonu takdir edecekleri konusunda fikir edinmeye çalışın.

4. Klişelerden kaçının, Dikkat çekin

Yarışma belli bir temaya sahipse bazen harika bir çekim ile bir klişe arasında ince bir çizgi olabilir. Jürinin seçim sürecinde binlerce fotoğrafı görüntüleyeceğini ve sizin fotoğrafınızı da diğerlerininki gibi onların radarına girememesinin doğal olacağını unutmayın.

Herkesin bu tema için neler düşünebileceğini tahmin etmeye çalışın, siz bunlardan farklı neler üretebileceğinize kafa yorun ve bu şekilde fotoğraflar türetin, kendinizden de birşeyler katmayı deneyin. Bunu söylemek kolay elbette. Bu deneyimle gelen bir yetenektir, ancak öğrenmeye de değerdir.

Zorlayıcı konuları, çarpıcı renkleri, alışılmadık ama güçlü kompozisyonu seçerek öne çıkın ve dikkat çekin. Kompozisyon kuralları hakkındaki öğrendiklerinizi gösterme zamanı, ancak artık çok iyi biliyorsunuz ki bu kurallar gerekirse kırmak içindir, kırmaktan korkmayın. Bazen aynı kareyi çok değişik bir açıdan çekmek bile çok büyük bir fark yaratabilir, unutmayın.

5. Dikkat dağıtan unsurlardan kaçının

Fotoğraf yarışmalarına katılan eserlerde görülen en büyük yanlışlardan biri fotoğrafçının çerçevesinin her bölümünde dikkat etmediği karışıklık yaratan unsurlar, arka planlar, ön planlar, renkler vb. görüntülerdir.

6. Reaksiyon yaratın

Hikayeyi fotoğrafınızla anlatın, duyguları olan insanlara odaklanın, görüntüye bakanlara bir tür tepki veren ve bakış atan bir şeyler olsun fotoğrafınızda.

Teknik olarak harika ama ‘ruhsuz’ fotoğraflar jürileri çok fazla etkilemeyecektir, biraz daha fazla şeyler istemek zorunda bırakacaktır onları. ‘Teknik açıdan mükemmel’ ile teknik açıdan daha az mükemmel ama izleyicisine çok şey anlatan, onlarla bütünleşen fotoğraflar jürinin dikkatini hemen çekecektir.

7. Başka bir yarışmaya daha katılın

Kazandınız mı?
Başarınızın üzerine yeni bir başarı daha inşa edin ve başka birine daha katılın.

Kazanamadınız mı?
Tekrar deneyin! Bir fotoğraf yarışması kazanamama kötü hissi zamanla kaybolur, ancak yarışmalar süresince öğrendiğiniz dersler sonsuza dek sizinle ve size sadık kalır.

Fotoğrafları yarışma kurallarına göre hazırlamak

Diyelim ki katılacağınız yarışma koşullarının arasında şöyle bir kurala rastladınız:

Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’ı geçmemelidir.

Bunun nasıl yapılacağına birlikte bakalım. Ben bu işlemler için Lightroom kullanıyorum, o nedenle örneklerim bu uygulama üzerinden olacak.

Öncelikle fotoğrafımızı Lightroom’da açıyoruz, gerekli düzenlemeleri bitirdikten sonra “File > Export” (Dosya > Dışa aktar) seçiyoruz. Aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir. Ekrandaki bilgileri aşağıdaki gibi giriyoruz:

Fotoğraf Yarışması Katılım Rehberi

  • Image Format: JPEG
  • Quality: Bu alanı hep 100’de tutuyorum
  • Limit file size to: İstenilen en fazla dosya boyutunu giriyorum
    (4Mb = 1024 x 4 = 4096 Kb)
  • Resolution: RAW dosyamın çözünürlüğüne göre en fazla 200-300 arasında bir değer veriyorum

Bu şekilde dosyanızı kaydettiğinizde yukarıdaki yarışma koşullarını sağlayan bir fotoğrafınız olacaktır.

Bu işlemi çevrimiçi yapan siteler de mevcut. Elinizde hiçbir uygulama yoksa bu sitelere fotoğraflarınızı yüklediğinizde, istediğiniz özelliklere göre size çıktı üretiyorlar. Ben kullanmadım.

Ne eklemek istersiniz?

Siz hiç bir fotoğraf yarışmasına girdiniz mi? Nasıl gitti? Fotoğraf yarışmalarını kazanma şanslarını artırmak isteyenler için yukarıdakilere nasıl bir ipucu eklemek istersiniz? “Yorum yaz” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Osman Alphan
Ziyaretçi
Osman Alphan

Abi büyük bir yarama parmak bastın… Daha önce Çaykur’un düzenlediği bir yarışmaya katılmıştım, o yarışmadan sonra çok yarışmaya katılmak istememe rağmen, fotoğraf yarışmalarındaki aşağıdaki şu şart(lar)ın bir türlü nasıl yapılacağını bulamadım, bu yüzden de bir sürü yarışmaya kızarak/üzülerek katılamadım, çünkü aşağıdaki şartları onlarca program denememe rağmen nasıl yapılacağını anlamadım/bulamadım… işte o şartlar:

“Yarışmaya katılacak fotoğraflar, jpg/jpeg formatında, 150-300 dpi çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma
kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 Mb’den az olmamalı, 4 Mb’yi de geçmemelidir.”

Yani fotoğrafın 4 Mb’yi aşmaması ayrı bir sorun, hadi onu kalite/çözünürlük kaybı ile başardık diyelim; ki başka nasıl 4 Mb altında olur?

ikincisi 150-300 dpi nedir, dpi fotoğraf tarama ile ilgi değil miydi?!

üçüncü ve beni en delirten, 8-12 sıkıştırma nedir, o kadar (ücretsiz) program denememe rağmen o sıkıştırma ayarı nerededir bulamadım, Jpeg sıkıştırma ayarı illaki (bazı) programlarda vardı ama 8-12 diye bir ayar göremedim… son çare Photosop/Lightroom satın alacaktım az daha…
“8 ile 12 arasında Jpeg sıkıştırma ayarı” bir tek o 2 programda mı var?

Bu üç kural yüzünden, katılamıyorum, hiçbir yarışmaya, üstelik yarışmayı düzenleyenler ücretsiz bir program önerse katılımı arttıracaklar farkında değiller, benim gibi bu teknik şeylere takılanlar eminim soğumuştur o yarışmalardan… oysa ne özgün fikirlerim vardı o yarışmalardaki konular ile ilgili… teknik ayarlar yüzünden hiç çekemedim o fotoğrafları, çekseydim de o yarışmalara katılamayacaktım çünkü

TANJU
Ziyaretçi
TANJU

Selahattin bey güzel bir konuya değinmişsiniz bu konu ile ilgili bir sorum olabilir mi aceba?

Selma
Ziyaretçi
Selma

Ben yapamadım. Fotoğraf yarışması şartlarına uygun fotoğraf hazırlamayı yardımcı olabilir misiniz? Bir de önerebileceğiniz başka bir program yok mu?

Selma
Ziyaretçi
Selma

Kenar boşluksuz fotoğraf ne demek? Nasıl yapabilirim bunu?

ÖZEL MAKALE

Mekanik, Elektronik deklanşör ve Elektronik ön perde deklanşörü nedir?

Deklanşör mekanizmasının bokeh'e etkisi
Günümüzde artık birçok kamerada, özellikle de aynasız kameralarda, mekanik ve elektronik deklanşör seçimi yapılabiliyor. Birçok DSLR kamera ise bu ikisinin karışımı olan ve kısaca EFSC olarak bilinen “Elektronik ön perde deklanşörü” olarak adlandırılan üçüncü bir seçeneğe sahip olarak geliyor.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Canon EOS R Ayarları ve Faydalı İpuçları

Canon EOS R Ayarları ve Faydalı İpuçları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Pozlama Ölçüm Modları

Pozlama Ölçüm Modları