Fotoğraf Yarışması Katılım Rehberi

0
239
Fotoğraf yarışması katılım rehberi
Share Button

Fotoğrafçılığınızı geliştirmek istiyorsanız Fotoğraf Yarışması fikri bunun için harika bir yoldur. Fotoğrafçılık uğruna fotoğraf çekmek çok eğlenceli olsa da, bazen bir yarışmaya katılarak, eserinizin uzman bir jüri tarafından görülmesini sağlamak bile bir fotoğrafçı olarak çıtanızı biraz daha yükseltmenize yardımcı olabilir.

Fotoğraf yarışması katılım süreci

1. Yarışma kurallarını öğrenin ve takip edin

Okumak biraz sıkıcı olsa da, katılmak istediğiniz yarışmaya girme koşullarını, girip girmeyeceğinizi ve yarışmanın nasıl yapılacağını detaylıca öğrenmek gerekir.

Burada iki temel konu var:

Fotoğraflar nasıl kullanılacak?

Bu konuyu iyi anlamakta fayda var. Her yarışmada farklı birtakım kurallar olabiliyor. Bir keresinde katılmış olduğum yarışmaların birinde, yarışmayı düzenleyen grubun, ödüle layık gördükleri fotoğrafları ve hatta seçilmeyen bazı fotoğrafları istedikleri yerlerde kullandıklarına şahit oldum. Katılımcıların fotoğraflarının, fotoğraf sahibinin onayı olmadan istedikleri şekilde paylaşılacağı yarışma kurallarında yazmıyordu. Ama bunun aksi de yazmıyordu. Bu fotoğrafların her yerde görünmeye başlamasıyla bir çok fotoğrafçı bu duruma çok kızdı tabi. O nedenle, bu konu sizin için önemliyse, ki bence önemli olmalı, bu kuralı mutlaka araştırın ve emin olun.

Kaç adet fotoğraf göndereceksiniz?

Bu, kazabileceğiniz bir yarışmayı kaybetmeniz anlamına gelebilir. Örneğin en fazla 3 adet fotoğraf gönderebileceğiniz bir yarışmaya 3’ten fazla fotoğraf gönderirseniz, gönderdiğiniz bu fotoğraflardan bir tanesi ödüle layık görülse bile, sırf bu kurala uymadığınızdan diskalifiye olabilirsiniz. Kaç adet fotoğraf gönderebileceğinizi iyice anlamak için fotoğraf yarışmasının kurallarını dikkatlice okuyun, ne zaman katılmanız gerektiğini, hangi formatta ve hangi ölçülerde istediklerini vs. belirleyin ve bu yönergelere uyun. Aksi durumda zamanınızı boşa harcamış olabilirsiniz!

2. Yarışmanın temasına bağlı kalın

Bir sonraki önemli ipucumuz; temaya bağlı kalmak. Bu biraz sübjektif olabiliyor. Çünkü önceden bir tema ile belirlenmiş bir fotoğrafta bence alakasız olan bir obje, durum, renk veya his, bir başkası için temayı çağrıştırıyor olabilir.

O nedenle, genellikle yaratıcılığın ve tema uygunlukların yorumlanması için bir odada toplanan jüri, fotoğrafta temadan sapıldığına dair karar vereceği çok şey bulabilir. O nedenle temaya bağlı kalmak en iyi yoldur.

Arşiviniz genişse, yarışmanın “temasına” uyan bir eserinizi bulmak her zaman mümkündür. Katılmaya karar verirsem, böyle durumlarda rekabeti de aklımda tutarak temaya uygun yeni bir şeyler çekmek isterim, böylece şansımı arttırabiliyorum. Bu şekilde daha iyi sonuçlar almakla kalmayıp, daha da önemlisi, yeni fotoğraflar çekiyorum ve bunu yaparken fotoğrafçılıkla ilgili yeni daha fazla şey öğrenme fırsatı yakalıyorum.

3. Bazı araştırmalar yapın

Çekim yapmadan önce biraz mantıklı düşünür ve araştırma yaparsanız çok güzel fikirler bulabilir, bir fotoğraf yarışması kazanma şansınızı böylece arttırabilirsiniz.

Yarışma her yıl düzenli yapılıyorsa geçen yıl kazananlara bakın, bunları kopyalamak istemezsiniz elbette, ama bunlar size iyi görüntü türleri hakkında bazı ipuçları verebilirler.

Yarışma bir organizasyon tarafından yönetiliyorsa ya da büyük bir sponsora sahipse, bu da aradıkları fotoğraf türünü söyleyebildiği için kafanızda birşeyler oluşmasına yardımcı olabilir.

Son olarak, jürinin isimleri yayınlanırsa, onların çalışmalarını tanımak için kendinize biraz zaman ayırın. Ne tarz bir iş yaptıklarını, ne tür bir kompozisyonu takdir edecekleri konusunda fikir edinmeye çalışın.

4. Klişelerden kaçının, Dikkat çekin

Yarışma belli bir temaya sahipse, bazen harika bir çekim ile bir klişe arasında ince bir çizgi olabilir. Jürinin seçim sürecinde binlerce fotoğrafı görüntüleyeceğini ve sizin fotoğrafınızı da diğerlerininki gibi onların radarına girememesinin doğal olacağını unutmayın.

Herkesin bu tema için neler düşünebileceğini tahmin etmeye çalışın, siz bunlardan farklı neler üretebileceğinize kafa yorun ve bu şekilde fotoğraflar türetin, kendinizden de birşeyler katmayı deneyin. Bunu söylemek kolay elbette. Bu deneyimle gelen bir yetenektir, ancak öğrenmeye de değerdir.

Zorlayıcı konuları, çarpıcı renkleri, alışılmadık ama güçlü kompozisyonu seçerek öne çıkın ve dikkat çekin. Kompozisyon kuralları hakkındaki öğrendiklerinizi gösterme zamanı, ancak artık çok iyi biliyorsunuz ki, bu kurallar gerekirse kırmak içindir, kırmaktan korkmayın. Bazen aynı kareyi çok değişik bir açıdan çekmek bile çok büyük bir fark yaratabilir, unutmayın.

5. Dikkat dağıtan unsurlardan kaçının

Fotoğraf yarışmalarına katılan eserlerde görülen en büyük yanlışlardan biri, fotoğrafçının çerçevesinin her bölümüne dikkat etmediği karışıklık yaratan unsurlar, arka planlar, ön planlar, renkler vb. görüntülerdir.

6. Reaksiyon yaratın

Hikayeyi fotoğrafınızla anlatın, duyguları olan insanlara odaklanın, görüntüye bakanlara bir tür tepki veren ve bakış atan bir şeyler olsun fotoğrafınızda.

Teknik olarak harika ama ‘ruhsuz’ fotoğraflar jürileri çok fazla etkilemeyecektir, biraz daha fazla şeyler istemek zorunda bırakacaktır onları. ‘Teknik açıdan mükemmel’ ile teknik açıdan daha az mükemmel ama izleyicisine çok şey anlatan, onlarla bütünleşen fotoğraflar jürinin dikkatini hemen çekecektir.

7. Başka bir yarışmaya daha katılın

Kazandın mı?
Başarınızın üzerine yeni bir başarı daha inşa edin ve başka birine daha katılın.

Kazanamadınız mı?
Tekrar deneyin! Bir fotoğraf yarışması kazanamama kötü hissi zamanla kaybolur, ancak yarışmalar süresince öğrendiğiniz dersler sonsuza dek sizinle ve size sadık kalır.

Ne eklemek istersiniz?

Siz hiç bir fotoğraf yarışmasına girdiniz mi? Nasıl gitti? Fotoğraf yarışmalarını kazanma şanslarını artırmak isteyenler için yukarıdakilere nasıl bir ipucu eklemek istersiniz? “Yorum yaz” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Işığınız bol olsun.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazılanların ilgisini çekecek birini tanıyorsanız lütfen "Paylaş" kısmından onlara iletin.


Sizlerden gelecek yorumları çok önemsiyorum.
Lütfen aşağıdaki "Yorumlar" kısmından benimle paylaşın.


Yeni içeriklerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine, kişiye saygıya önem verir. Bildiklerini anlatmaktan mutluluk duyar.

Yorumlar

avatar
  Bana bildir  
Bana bildir