Kristal'e Mektuplar

Fotoğrafçı Olmak

Başarmak hiçbir zaman kolay olmamıştır, şans eseri kimsenin avcunda bulduğu şey ya da Allah vergisi de değildir. Başarı için; yaşamınızın analiz temelli mücadele ile dolu olması, cesaretle riske girilmesi, ret edilmelerin, başarısızlıkların, üzüntü, kırılganlıkların yaşanması ve bütün bunların iz bırakması gerekmektedir ki; işte buna tecrübe veya deneyim diyoruz...

-

Merhaba Kristal.

Amacımızın övgüye layık eserler üzerinden sizleri aydınlatmak olduğu için bu kez fotoğraf bilincinin gelişmesi için çaba gösteren bir değerin eseri üzerinden sohbet etmeyi arzuladım.

Fotoğraf için bir değerden söz etmek istiyorum derken, bu ismin gerçek bir fotoğrafçı olması yanında paylaşımcı ruhuna duyduğum saygıyı kast etmek istedim. Paylaşımcılıktan, sosyal medyada bol bol bir şeyler paylaşma özelliğini öne çıkardığım sanılmasın. Sosyal medya; günümüzde çok değerli veri ve isimlere kaynak olduğu kadar, kimilerinin de kendini gösterip mutlu olduğu bir ortam haline gelmiştir. Bu ortamda gelen her methiye, başarılı olduğumuzun ve iyi işler çıkardığımızın da kanıtı değildir.

Eleştiri övgüden değerlidir, alınganlık yaratmamalıdır, önemli olan eleştirilenin ortaya bir şeyler çıkarmış olmasıdır. Bizi geliştirecek olan eleştirilerle, ne yazık ki çok az karşılaşıyoruz ve aslında istemiyoruz da. Hoşumuza giden övgünün, teşvik gücü de vardır ama aldatıcıdır. Eğer uzman bir isim beğeni yerine yapıcı öneride bulunuyorsa bu çok değerlidir, eleştiriyi alan için büyük bir kazançtır.

Başarmak hiçbir zaman kolay olmamıştır, şans eseri kimsenin avcunda bulduğu şey ya da Allah vergisi de değildir. Başarı için; yaşamınızın analiz temelli mücadele ile dolu olması, cesaretle riske girilmesi, ret edilmelerin, başarısızlıkların, üzüntü, kırılganlıkların yaşanması ve bütün bunların iz bırakması gerekmektedir ki; işte buna tecrübe veya deneyim diyoruz…

Sonucunu bilmediğimiz bir uğraşı içine girerek, bir hedefe doğru inanç ve tutkuyla ilerlemeliyiz. Riske girmiş ve belki de vardığımız noktada hedeflediğimiz değeri yakalayamamış olabiliriz. Olsun, hiç önemli değil, kendimize kendimizi göstermiş olmamız ve edindiğimiz tecrübe değerlidir. Gelişmiş özgüven ve neyi yapmamamız gerektiği konusunda edinilen bilince, paha biçilir mi?

Rumi’nin “Hamdım, Piştim, Yandım” diyerek özetlediği şekilde başarısızlıklar ve acılar yaşayarak evrilmemiz gerekmektedir.

Girişte paylaşımdan kast ettiğim, bir insanın bildiklerini paylaşmasıdır ki, İstifçi’nin ülkenin birçok yerinde fotoğrafta ışığın kullanılması konusunda eğitimler verdiğini ve fotoğrafın gelişmesine çaba gösterdiği bilgisiyle karşılaştığımı hatırlıyorum.

Eğer bir usta bildiklerini öğretiyorsa işte o zaman saygı duyulması gereken gerçek bir ustadır. Bence hoca ve usta kelimeleri saygın anlama sahip sıfattırlar. İnsanları mutlu etmek ya da sevgilerini çekmek için kullanmamalı, hak eden değerlere yönlendirilmelidir.

Gerçek fotoğrafçı derken, Türk Fotoğrafında önemli bir ismin, Mehmet Turgut’un tanımlamasıyla ekmeğini fotoğraftan kazanan fotoğrafçıdan söz etmek istiyorum. Sayın İstifçi özellikle reklam sektöründeki başarılı üretimleriyle tercih edilen bir isim olmalı.

Konu buraya gelince sanat ve zanaat konusuna değinmeden geçmek yanlışlık olur. Bir işle zanaat ile sanat boyutunda uğraşanları ayırmak gerekir. Zanaat; nitelikli el emeğinin gücüyle, para kazanmak ve ihtiyaç duyulan bir şeyi üretmek için yapılan iştir. Sanat ise kazancı umursamadan, bir anlatıya sahip, özellikle hayal gücüyle yaratıcılık içeren ve duygusal esintiye sahip eser üretmektir.

İşte Sayın İstifçi’nin bu işi hem zanaat ve hem de sanat boyutunda yürüttüğünü sosyal medyadaki ayak izlerinden anlıyoruz. Böylesi vasıfların bir kişi üzerinde toplanması, ender karşılaştığımız kıymetli ve takdire layık bir olaydır. Çünkü üretilen fotoğraf para ile satın alınıyor, sosyal medya beğenileriyle ya da yarışmalarla değer kazandığı zannedilen bir fotoğraf üretilmiyor.

Sevgili Kristal bu mektubumda fotoğrafın yapısı üzerinde hiç konuşmadık, “Fotoğrafçı Olmak” üzerine konuştuk çünkü bu hiç işlenmiyor. Biz her an milyonlarca üretilen ve kıymeti sadece o karede bulunanlar ya da çekenler için plan görsel çekmiyoruz.

Biz fotoğraf yapıyoruz… Ruha sahip, anlatan ve hissettiren, duygu yüklü fotoğrafın ardına düştük. İşte böylesi içeriği yakalamak; ardında büyük bir bilinç, kültürel birikim ve emeğin olduğu sanatsal bir olgudur. Eğer sanatsal bir yapıya ulaşmak istiyorsak, popüler ve geleneksel kültürle ulaşamayız. Belki ürettiklerimizle ve geri dönüşlerle, sosyal medyanın beğenileri gözümüzü kamaştırır ama eğer fotoğraflarımız bu platformun dışında bir yerlerde değere sahip olmamışsa bu çok değerli işareti iyi anlamalıyız.

Selam, kendinin farkına varıp, yollarındaki çakıl taşlarını temizleyenlere gitsin…

Mikdat Besni

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
8 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Bülent Erol
Bülent Erol
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Hem yazarı hemde fotografçıyı kutluyorum.Başarılar dost selamlar…

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  Bülent Erol
1 ay önce

Değerli dost…
Selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Ellerinize sağlık Mikdat abim. Yine çok güzel bir yazı kaleme almışsınız.

Selam ve saygılarımla.

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce

Değerli dost, selamlarımı ve teşekkürlerimi iletiyorum.

Kadir İSTİFÇİ
Kadir İSTİFÇİ
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Sevgili Mikdat Hocam,
Sizin bu değerli görüşlerinize nail olmak, benim için ne büyük gurur, ne büyük mutluluk anlatamam. İyi ki varsınız…
Kaleminize ve yüreğinize sağlık…
Selam sevgi ve şükranlarımla, ellerinizden öpüyorum…

Mikdat Besni
Mikdat Besni
Yorumun sahibi  Kadir İSTİFÇİ
1 ay önce

Kadir Beyim bu güzel sözler benim için çok değerlidir.
Teşekkürlerimi ve selamlarımı iletiyorum.

seckin paker
seckin paker
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Merhaba bu sayfayı henüz keşfettim.Genç emeklilerdenim. Çocuklar artık kendi kanatlarıyla uçmaya başlayıp yuvadan uçunca resim, hikaye yazarlığı ve hatta seramik gibi ilgi alanlarımı ve çalışmalarımı bir alanda toparladığını düşündüğüm Fotoğrafçılık ve kameramanlık bölümüne ikinci üniversite kapsamında girdim. Birinci sınıf 2.dönem öğrencisiyim. Pandemi ortamını yeni eğitim süreciyle geçirirken krizi de fırsata çevirdim. Zevkli bir bölüm ancak takıldığım yerleri internetten de destek alarak tamamlamam gerekiyor bazen. Sizi işte tam da bu gün tanıdım. Kova örneği ile kafamı öyle netleştirdiniz ki, Pozlama gözümün önünde canlandı. Çooook teşekkür ediyorum. Bundan sonra takipteyim

Sebahattin Demir
Yorumun sahibi  seckin paker
1 ay önce

Teşekkürler Sn. Paker.
Aramıza hoşgeldiniz.
Saygılar.

Makale yazarı

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.
8
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x