Ana Sayfa BLOG İlk 10Bin Fotoğrafınız En Kötü Fotoğraflarınızdır

İlk 10Bin Fotoğrafınız En Kötü Fotoğraflarınızdır

-

Fotoğrafçılık ilginizi çekiyordu ve bu güzel hobi ile ilgilenmeye karar verdiniz, ya yeni bir kamera satın aldınız ya da almaya hazırlanıyorsunuz. Nereden başlayacaksınız? Bu aşamada başlamanıza yardımcı olacak fotoğrafçılık ipuçları arıyorsunuz. Bu yazımda başımdan geçen ve yakın çevremde şahit olduğum bazı deneyimlerden kendimce tespit ettiğim fotoğrafçılık ipuçları hakkında birkaç gözlemimi paylaşacağım

İşte size fotoğrafçılık ipuçları hakkında birkaç öneri:

Ekipman satın almak

Ekipmanlarınızın iyiliği sizi iyi bir fotoğrafçı yapmıyor. Bu hobiye yeni başlıyorsanız üst düzey bir kamera almak muhtemelen sizin için bir para kaybından başka bir şey olmayacak, aynı zamanda öğrenme sürecinizi birazcık daha karmaşık hale getirecektir. Araba kullanmayı öğrenmek için bir formula arabası satın almak gibi bir şey yani.

Yeni başlayanlar için öneriler

Bu aşamada büyük ihtimalle kamera seçimi sürecinde yapılan kritik hatalar sizi beklemektedir. Bu süreçte ekipman satın almak istediğiniz zaman öncelikle sıkı bir araştırma yapın. Yeni fotoğraf makineleri ve modelleri ile ilgili ipuçlarını bulmak için fotoğrafçılık forumlarına veya makalelere göz atmanız gerçekten yararlıdır.

Bir sürü fotoğraf çekin

“İlk on bin fotoğrafınız en kötü fotoğraflarınızdır”
Henri Cartier-Bresson

Herhangi bir konuda olduğu gibi ne kadar çok pratik yaparsanız o konu hakkında o kadar iyi olursunuz. Bir aleti ne kadar çok kurcalar ve kullanırsanız onun hakkında o kadar bilgili ve kontrol sahibi olursunuz. Aradan yeterince bir süre geçtiğinde ve fotoğrafçılığınız konusunda yetkin olduğunuzu düşündüğünüzde yeni başladığınız zamanlardaki fotoğraflarınıza her göz attığınızda, Cartier-Bresson’un yukarıdaki tespitinde çok haklı olduğunu göreceksiniz.

Kullanma Kılavuzunu okuyun

Kullandığınız herhangi bir cihaz gibi kamera el kitapları da muhtemelen hayatınız boyunca okuduğunuz en sıkıcı şeydir. Ama belki bundan da sıkıcı olanı ekipmanınız hakkında bir soru sorduğunuzda, sorunun cevabını gayet iyi biliyorken ve bunu size birkaç saniye içinde kolaylıkla cevaplayacak imkanı varken, size kullanım kılavuzu okumanızı tavsiye eden arkadaşınızdır 😆 .

Yeni başlayanlar için öneriler

Ben yeni bir ekipman satın aldığımda özellikle kamera satın aldıktan sonra onun kullanım kılavuzuna pek ihtiyaç duymuyorum. Çünkü onu satın almadan önce kullanım kılavuzunu zaten okumuş oluyorum, zaten o kılavuzu okuduğum için onu almaya karar vermiş oluyorum. Elbette bir kullanım kılavuzu elime alıp sürükleyici bir roman gibi ilk sayfasından başlayıp sırayla sayfa sayfa okumuyorum. İçindekiler kısmından ihtiyacım olan konularla ilgili kısımları buluyor, oraları okuyorum. Bu nedenle basılı olarak yanımda bulundurmuyorum, PDF halini mutlaka hem bilgisayarıma hem de mobil telefonuma kaydediyorum. Aradığım konuyu basit bir arama yaptırarak kolaylıkla bulabiliyorum.

Bazen sadece bazı yerleri hatırlamak ve bilgilerimi tazelemek için, otobüs, vapur ya da metro beklerken, arabamda eşimi beklerken ( 😉 ) ya da öğle molası sırasında açıp rastgele bir bölüm okurum. Gülmeyin, dilediğiniz kadar öncesinde araştırma yapmış olun bir cihazı alıp onu ciddi şekilde kullanmaya başladıktan bir süre sonra bu kullanım kılavuzlarını okurken makinenizde daha ne kadar çok işinize yarayabilecek özellik olduğunu gördüğünüzde şaşıracaksınız.

Çalıştaylar ve kurslar

Şöyle düşünüyor olabilirsiniz, “Eksik yanlarım çok fazla, bir fotoğrafçılık atölye çalışmasına dahil olacağım ve çevrimiçi kurslara katılacağım”. Bunlar iyi fikir gibi görünebilir ve fantastik de olabilirler, heyecanlanmanıza neden olabilirler. Evet, öyledirler, doğru yerden alınacak, doğru zamandaki bu tip kurs ve atölye çalışmaları çok faydalı olurlar.

Anahtar kelime, “Doğru yerden ve doğru zamanda”.

Bu amaçla eğitimler veren o kadar çok alternatif türedi ki hangisine karar vermeniz gerektiği konusunda kararsız kalıyorsunuz. Kurs seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda kapsamlı bir yazı yazmayı planlıyorum, en yakın zamanda sizlerle paylaşacağım.

Diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurun

İster kullandığınız fotoğraf makinesinin markasını kullanan bir çevrimiçi gruba kaydolun, isterseniz yaşadığınız çevrede bir fotoğraf kulübüne katılın, her durumda bunlar paha biçilmez sonuçlar almanıza neden olacaktır; fotoğrafçılığınız daha hızlı ilerleyecektir.

Fotoğraf kulüplerinde, fotoğrafçılık turlarına, sergilere ve diğer faaliyetlere katılarak pratik yapma şansına sahip olacaksınız, düzenlenen aylık yarışmalara katılmasanız bile katılımcıların fotoğrafları ve ustaların o fotoğraflara yaptıkları yorumlar bir hazine değerindedir. Bilgili fotoğrafçılarla ve yeni başlayanlarla konuşmak, onlarla iletişime geçmek sadece ilham vermekle kalmaz aynı zamanda motive olmanızı da sağlar.

Bazı tanınmış fotoğraf bültenlerine, forumlara, YouTube kanallarına ve Facebook sayfalarına kaydolun, hatta soru sormak için hayran olduğunuz fotoğrafçılarla yakınlık kurun. Çoğu profesyonel fotoğrafçı saygılı ve nazik olduğunuz sürece sorularınızı cevaplayacak, size yardımcı olacaktır (hepsi öyle değil tabi).

İzmir’de İFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği – ifod.org.tr) ve Artlens Fotoğraf Atölyesi (www.atolyeartlens.com) üyesiyim. Aynı zamanda, Türkiye ve diğer ülkelerde yaşayan hemen her Türk Nikon kullanıcısının tek adresi niteliğindeki NikonTürk (www.nikonturk.com) forum sitesinin üyesi ve forum editörüyüm. Birçok YouTube ve Facebook kanalına üyeyim.

Diğer fotoğrafçılarla bağlantı kurmak,
daha fazla bilgi edinmek ve esinlenmek için harika bir yoldur.

Her şeyi deneyin

Belli bir stil veya konuya odaklanarak fotoğraf çekmek istiyor olabilirsiniz, ancak tüm stilleri denemek faydalı olabilir. Nasıl bir beceriye sahip olabileceğinizi, bunları yaparken yeni ve sizi mutlu edebilecek neler öğreneceğinizi asla bilemezsiniz.

Geribildirimler alma

Arkadaşlarınız ve aileniz sizi sevebilirler ancak fotoğraflarınız hakkında genellikle size gerçeği söylemeyeceklerdir. Fotoğrafçılık konusunda bilgi sahibi olan çok dürüst bir arkadaşınız veya aile ferdiniz olmadıkça yabancılardan geribildirim almak daha faydalı olur.

Başkalarının çalışmalarınızı yorumlayabileceği bir fotoğraf paylaşım sitesine kaydolmak size çoğunlukla dürüst bir geribildirim sağlayacaktır, bazen de öyle cevaplar gelecek ki, ağlamak isteyeceksiniz.

Hüsrana hazırlıklı olun

Sanırım 10 yıl kadar önceydi, belki de biraz daha fazla. Üyesi olduğum fotoğraf kulüplerinden birinde bir usta tarafından fotoğraf yorumu yapılacaktı ve istekte bulunan ilk 10 kişinin fotoğrafı, belirlenen saatte tüm katılımcıların huzurunda bu usta tarafından yorumlanacaktı. Ben ustayı tanıyordum, ama usta beni tanımıyordu. Fotoğraf konusu siyah-beyaz sokak fotoğrafı olacaktı ve fotoğrafın sahibini bir tek usta bilecekti ve adı anons edilmeyecekti. Sanırım ilk başvuran ben olmuştum büyük bir hevesle. Fotoğraflarımın arasından en beğendiğim, övündüğüm bir fotoğrafı seçip, ustanın e-posta adresine gönderdim. Sanırım benim fotoğrafım altıncı sıradaydı. Ve işte beklenen an gelmişti, sıra benim fotoğrafımdaydı. Benden önceki beş fotoğraf hakkında beni ve belki de oradaki birçok kişiyi kıskandıracak derecede olumlu yorumlar yapan, çok güzel önerilerde bulunan bu usta kim bilir benim için de neler söylecekti. Usta benim fotoğrafıma şöyle bir baktı, abartmıyorum belki 15 saniye düşündü, düşündü, düşündü … Sonra benim de olduğum topluluğa dönüp “Bu fotoğrafı geçiyorum” dedi. Nasıl yani, hiç mi bir şey yoktu söylenecek, tek bir kelime dahi yok muydu? Evet yoktu.

Değerlendirme işi bitene kadar geçen belki yarım saat bana sanki bir on yıl gibi gelmişti. Ama arkadaşlarım bu fotoğrafa bayılmışlardı, ben de öyle? Hemen ustanın yanında belirdiğimi ve o değerlendirmeye bile gerek duymadığı fotoğrafın sahibinin ben olduğumu büyük bir moral bozukluğu ile söylediğimi hatırlıyorum. Yarısı kırlaşmış, arkadan bağlı uzun saçlarıyla, çok sempatik usta, dostane bir şekilde elini omuzuma koyup “Gel dostum” dedi “şurada oturalım seninle”. Sonra bana sokak fotoğrafçılığının ne olduğunu ama ne olmadığını, siyah-beyaz fotoğrafın aslında renklerinin siyah-beyaz olmasından ibaret olmadığını, hangi sahnenin siyah-beyaz çekilmesi, hangilerinin çekilmemesi gerektiğini uzun uzun anlattı. Elindeki notebook üzerinde örnekler gösterdi. Hayatımın dersiydi, hiç unutamam. Ne kadar para harcarsam harcayayım, bu kadar kaliteli bir ders almam mümkün değildi. Az öncesinin müthiş moral bozukluğunun yerini inanılmaz şanslı bir yüz ifadesi almıştı.

Yarışmalara katılın

Harcamak için paranız varsa ve çalışmalarınıza güveniyorsanız, yeni başlayanlar için düzenlenen bazı yarışmalara katılabilirsiniz. Birkaç aylık bir kamera çekim tecrübesiyle büyük ödülün sahibi belki siz olmazsınız. Bunu yapmak için mutlaka para harcamak gerekmez, bazı fotoğraflarınızı gönderip katılabileceğiniz bir sürü ücretsiz yarışma var. Fotoğraf yarışması katılım rehberi bu amaçla size yardımcı olacaktır.

Otomatik ayarları devre dışı bırakın

Gerçekten iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız bu konu çok önemlidir. Acele etmeyin! “P” Otomatik Mod’da fotoğraf çekmenin keyfini çıkarın ve hareket ettikçe diğer ayarları deneyimleyin. “M” Manuel çekim modu yeni başlayanlar için aslında hiç zor değildir. Biraz sürüş öğrenmek gibi bir şey. Başlangıçta yolun dışına çıkmadan, vitesi, göstergeleri ve direksiyonu yönetmek zor olur. Ancak biraz sabır ve pratikle üstesinden geliniyor. Bu aşama aşağıdaki konularda bilgi sahibi olmak için ideal zamanlamadır:

Dijital karanlık oda

Fotoğrafçılıkla ciddi ilgilenecekseniz düzenleme programlarına ihtiyacınız olacaktır. Dijital fotoğrafçılıktan önceki filmli fotoğrafçılığın yapıldığı günlerde içerisinde ağır kimyasalların bulunduğu bir karanlık oda kullanılması gerekiyordu. Ancak modern teknolojinin sayesinde çektiğimiz fotoğrafların neredeyse her yerini düzenleyebilme şansına sahibiz.

Picasa gibi sınırları olan, ancak yeni başlayanlar için oldukça kullanışlı ücretsiz ve basit programlar var. Sonra yeni başlayanlar için başlangıçta yıldırıcı olabilecek Photoshop ve Lightroom gibi ağır silahlar var, ancak gelecekte fotoğrafçılık konusunda ciddi olmak istiyorsanız bu programların sadece temel bazı işlevlerini bile öğrenmeye değer. Aslında kullanımları ilk bakışta göründüğü kadar zor değil. İnternet ortamında ücretsiz, sayısız eğitici uygulama bulabilirsiniz.

Eğlenin

Bu, fotoğrafçılığın en güzel ve en önemli parçası, keyif alın.

Başarısız girişimlerinizle veya kendinizi profesyoneller ile karşılaştırarak engellenmeyin. Unutmayın ki, dünyanın en iyi fotoğrafçıları bile bir noktada sizin gibi yeni başlayanlardandı. Sadece fotoğraf çekmeye devam edin, öğrenmeye devam edin, kendinize hedefler koymaya ve meydan okumaya devam edin ve her şeyden önce fotoğraftan alabileceğiniz zevkin tadını çıkarmaya devam edin.

Fotoğraf çekenler daha mutlu oluyor, nasıl mı? Tıklayın yazıyı okuyun.

Siz de deneyimlerinizi ve fikirlerinizi aşağıdaki “Yorum yaz” kısmından benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Corona Günleri ve Evde Fotoğraf Fırsatları

Bu yazıyı yazdıktan sonra, yayınlayıp yayınlamamak arasında kararsız kaldım. Tüm dünya büyük bir bela ile karşı karşıya iken, evde bunun gibi şeylerle ilgileniyor olmanın beni duyarsız biri gibi gösterme riski olabilirdi. Ancak, hepimiz biliyoruz ki düşüncelerimizin sınırı yok. Ayrıca bir şeye takılıp kalmak insanı yoran ve enerjisini yok eden bir durum değil midir? Sonunda yazıyı yayınlamaya karar verdim.

ND Filtre çeşitleri, seçimi ve kullanım alanları

İngilizcede Nötr yoğunluklu anlamına gelen "Neutral Density" kelimelerinin kısaltması olan ND filtreler, uzun pozlamaların normalde mümkün olamayacağı aydınlatma koşullarında çarpıcı görüntüler yakalamamıza izin veren, bence bir manzara fotoğrafçısının olmazsa olmazı ekipmanlardır.

Geniş Açı Lensiniz yoksa Tele-Foto Lens Kullanın

Karşınızda nefis bir Heidelberg manzarası var, ama yanınızda geniş açı objektifiniz yok. Kameranızda yalnızca 70-200mm objektifiniz ile bu nefis panoramayı nasıl çekeceksiniz.

Fotoğraf ve Denge

İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği İFOD’un yıllık geleneksel sergilerini duymuşsunuzdur. 2019 yılının sergi konusu “Denge”. Ben de sergi konusu hakkında bir yazı döktürmeyi gelenek haline getirmek üzereyim. Daha önce de “Minimal” üzerine iki yazı yazmıştım. Yapılan söyleşilerde ve okuduğum makalelerde öğrendiklerimden yola çıkarak “yine yazayım bari” dedim.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
M.Alper

Gerçekten çok doğru tespitler Sebahattin bey
Ben de 5 yıl önce çektiklerime bakınca şimdi gülüyorum. Ama o günlerde bu fotoğraflara bakınca kendimi Ara Güler zannederdim 🙂

Manşet

Sony A7S III: Beklenen makine 5 yıl sonra geldi

Artık tek boynuzlu at, Yeti, Lochness canavarı, gulyabani, dünya lideri Türkiye ekonomisi kadar efsaneleşen Sony A7S III nihayet geldi.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x