Ana Sayfa BLOG Fotoğrafın fotoğrafı

Fotoğrafın fotoğrafı

-

Bu sevdiğim fotoğraflarımdan birisidir. 2006 yılında Antalya’da çekmiştim. Marilyn Monroe posterini ve yanındaki pencereden evin içeride dolaşan bir yaşlı adamı görünce kendi kendime “burada fotoğraf var” demiştim. Aslında elimdeki makine ile çekmeyi düşündüğüm fotoğrafın imgesi zihnimdeydi artık. Nasıl bir kompozisyon olması gerektiğini çok iyi biliyordum. Antalya’ya her seyahatimde elimde fotoğraf makinası defalarca epey bekledim. Dördüncü seyahatimdi. Bu, konuyu ilk gördüğüm andan itibaren dört ay sonrası anlamına geliyor. Çünkü iş için her ay bir hafta Antalya’da olmak durumundaydım. Neyse, bu tutkunun peşinde yine nöbet pozisyonu aldığım bir gün  pencereyi açık görünce karşı kaldırımda yaklaşık kırk beş dakikalık beklemenin sonunda adam pencerede tam da hayal ettiğim pozisyonda oturdu ve sigarasını yaktı. Ve tek kare çektim.

Adamın oturduğu pencere doğu istikametine bakıyordu. Karşıdaki binanın, güneşli bir havada, sabah sert gölgeleri, öğleden sonra da ters gelen ışıkla renklerinde şaşmalar olacaktı. Güneşin olmadığı bir hava gerçek mekânı yansıtması açısından en iyisiydi.

Fotoğrafın fotoğrafı

Bilirsiniz, Marilyn Monroe’dan kısaca “MM” diye söz edilir. Ben de bundan esinlenerek fotoğrafın adını “M&M” koymuştum. Yani “Man and Marilyn”. Tam tamına 12 yıl sonra fotoğraf baskılarını adamın oğluna verdim. Adam daha da çökmüş ve hareket edemiyordu. Bu fotoğraf İFOD’un 30. Yıl sergisinde ve basılan kitabında yer aldı. Sergi sonrası fotoğrafı iş yerimde masamın tam karşısındaki duvara asmıştım.

Çalışma masamın sağındaki duvarın üst tarafına denk gelen kısımda boydan boya pencere yer almaktadır ve güney istikametine bakar. Bahardan yaza geçişte güneş gözüme gözüme girer. Güneş öğleden sonra da bir ara fotoğrafın asılı olduğu duvarda gezer. Ve ben pencere pervaz gölgelerinin hareketinden saatin kaç olduğunu tahmin oyununu kendi kendime oynarım.

Fotoğrafın fotoğrafı

Yaklaşık bir yıldan fazla süredir ilk defa ve bir kere ışığın duvardaki fotoğraf üzerine fotoğrafın çekildiği mekânda aradığım ışık şeklinde düştüğüne şahit oldum. Ve gerçek mekânda bunun hiçbir zaman mümkün olamayacağını anımsadığımda şaşkınlıkla ve hayretle fotoğrafı huşu içinde izlemeye devam ederken birkaç dakika sürecek bu anı kaçırmakta olduğumun ayırdına vardım ve fırladım. Elimdeki telefonla yine tek kare çektim.
Bu şanslı anı benimle birlikte yakalayıp çeken dostum Zafer Gazi’ye sağlam bir baskı kurarak “Bu fotoğraf benim, kullanamazsın” derken, o da “Bu çektiğim benimdir, hem üzerinde senin ismin de yazıyor. Kullanırım” tartışmaları şaka yollu sürdü.

İki fotoğrafa aynı anda bakınca kararsız kalıyorum. Birini tercih et deseler yapamayacağımı hissediyorum. Duvardaki kopya aslına ihanet edercesine “Ben daha iyiyim” demekten çekinmiyor. Fotoğrafın kendisi gerçeğin bir reprodüksiyonu1 (gerçeğin yeniden üretilmesi) olmasına rağmen reprodüksiyonun reprodüksiyonu ve gözlerimi kapattığımda ise zihnimde oluşan sizin görmenize imkan olmayan diğer reprodüksiyonla birlikte üçlü durumu iyice karmaşıklaştırıyor.

Eğer ilginizi çeker ve kitaplarınız arasında olmasını isterseniz İFOD’un 30. Yıl albümünü ifod8630@gmail.com adresine başvurarak ya da www.ifod.com.tr adresinden irtibat bilgilerini alarak bedelini öğrenip temin edebilirsiniz.

Sevgi ve saygılarımla

1 Camera Lucida, Roland Barthes

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Sebahattin Demir
Yönetici

İşte biz buna fotoğraf yapmak diyoruz üstadım.
Sen resmen fotoğrafı yapmışsın, çekmemişsin.
Emeklerine sağlık, çok güzel ve anlamlı bir yazı olmuş.

Sevgiler.

Manşet

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

Kamera Ölçüm Sistemi her zaman doğru mu ölçer?

28
İlk başladığım yıllarda, "Kameralarda zaten bir ölçüm sistemi var, ne gerek var harici bir ışıkölçere" diyordum. Bugün geldiğim noktada kameralarımızın ölçüm sisteminin her sahne için o kadar da mükemmel olmadığını daha doğrusu olamayacağını anladım, bunu defalarca deneyimledim. Bu makalemde, kamera ölçüm sistemi ile harici -el tipi- bir ışıkölçer arasındaki farkları nedenleriyle açıklamaya çalışıyorum.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

17
Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

ND Filtre çeşitleri ve kullanım alanları

ND Filtre çeşitleri, seçimi ve kullanım alanları

3
İngilizcede Nötr yoğunluklu anlamına gelen "Neutral Density" kelimelerinin kısaltması olan ND filtreler, uzun pozlamaların normalde mümkün olamayacağı aydınlatma koşullarında çarpıcı görüntüler yakalamamıza izin veren, bence bir manzara fotoğrafçısının olmazsa olmazı ekipmanlardır.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.