Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK İleri Seviye Fotoğrafçılık Fotoğrafta Kaliteli Baskı İçin Bazı Temel İpuçları

Fotoğrafta Kaliteli Baskı İçin Bazı Temel İpuçları

-

Profesyonel Dijital kameralar, kaliteli cep telefonları ve gittikçe düşen fiyatlarıyla kompak kameralar sayesinde en çok fotoğrafın çekildiği bir yüzyılda yaşıyoruz. Bu, fotoğraf gönüllüleri ve profesyonelleri için elbette heyecan verici, ancak çekilen bu fotoğrafların çok önemli bir çoğunluğunun baskısı alınmıyor. Bunun nedeni maliyet olamaz, baskı almak hiç bu kadar ucuz olmamıştı çünkü. Baskı laboratuarlarının eksikliği de olamaz, birçok yerel ve çevrimiçi baskı laboratuvarı var artık. Bence bunun nedeni, insanların sevdikleri fotoğrafları basmanın ne kadar kolay olduğunu fark etmemeleri ya da bunun nasıl yapılacağını bilmemeleri. Bu makalemde baskının üzerindeki bu gizemi ortadan kaldırmak ve fotoğrafta kaliteli baskı alabilmek için yapılması gereken basit temel ipuçlarına değineceğim.

Fotoğrafta kaliteli baskı ipuçları

İlk olarak piksellerin baskı boyutunu nasıl etkilediğini anlayalım

DSLR, kompak kamera veya mobil telefonlar, hangisinden almış olursak olalım, bu cihazlarımız tarafından oluşturulan dijital görüntüler pikseller ile ölçülür. Genel olarak, daha fazla piksel demek daha kaliteli ve daha büyük baskı yapabilirsiniz anlamına gelir. Bazen bir görüntü cep telefonunuzda veya bilgisayarınızda harika görünebilir, ancak bunu bir yazıcıdan aldığınızda genellikle kötü görünecektir. Bu genellikle, yazdırmak için yeterli PPI yani “İnç başına piksel” değerine sahip olmayan bir görüntüyü büyütmeye veya kırpmaya çalıştığınızda oluşur. Fotoğrafta kaliteli baskı için PPI değerinin en az 300 olması kabul görmüş ve neredeyse standart olmuştur. Durun, hemen endişelenmeyin, bunu düzeltmek için birkaç çözüm yolumuz var.

En kolay çözüm, çektiğiniz fotoğrafın pikselleri ile eşleşen bir boyutta basmaktır. Örneğin, standart 5 × 7 İnç baskı almak istiyorsanız, fotoğrafın en az 1500 piksel genişliğinde ve 2100 piksel uzunluğunda olması gerekir.

Formülü; baskının İnç cinsinden ölçüsü çarpı PPI değeridir. Yani 5 × 7 İnç baskımızda, 1500 x 2100’e ulaşmak için 5 x 300 ve 7 x 300 alınır. Her baskıda bu matematiği yapmak yerine aşağıdaki tabloyu referans alabilirsiniz.

Baskı boyutu (İnç)Görsel boyutu (Piksel)
3 x 5900 x 1500
4 x 61200 x 1800
5 x 71500 x 2100
8 x 82400 x 2400
8 x 102400 x 3000
8.5 x 112550 x 3300
9 x 162700 x 4800
11 x 143300 x 4200

Buraya kadar harika, peki çektiğimiz fotoğrafı sahip olduğu piksel boyutundan daha büyük yazdırmak istersek ne olacak? Fotoğrafı yeniden boyutlandırmak veya ölçeklendirmek gerekecek. Dijital medya dosya yönetimi ve organizasyonu konusunda bilgi birikimi gerektiren bu işlemler Photoshop veya benzeri yazılımlar kullanılarak rahatlıkla yapılabilir. Bazen de kullandığınız yazıcı akıllı ise yazıcının yazılımı bunu sizin için otomatik olarak yapar. Yazıcınızın bu özelliğine sahip olup olmadığını öğrenmek için kullanma kılavuzu kontrol edin.

Doğru Baskı Kağıdını Seçme

Fotoğrafta kaliteli baskı için en önemli seçimlerden bir tanesi, baskı alınacak kağıdın seçimidir:

Mat kağıt, ışık yansımasının sorun olabileceği bir ortamda, bir plastik ya da camın arkasında olmayacak şekilde “çıplak” olarak gösterilmesi gereken fotoğraflar için mükemmeldir. Renkler genellikle yarı parlak veya parlak kağıtlara göre daha kalın ve daha az kontrastlıdır.

Saten, inci ve bazen de yarı parlak olarak da adlandırılan bu parlak kağıt, normallerine nazaran daha ağır bir kağıttır ve birinci sınıf bir sonuç çıkartır. Normalde fotoğrafçılar için bir numaralı seçenektir ve parmak izlerine dayanıklı yüzeyi ile canlı renkler sunar. Portakalın yüzeyine benzeyen bir dokuya sahiptir. Bu doku, küçük çizikleri ve sürtünmeleri yıpranmaları ve dokunmalar ile oluşan parmak izlerini gizler ve ortam ışığının izleyiciye yansımasını engeller. Bu da parlamayı en aza indirir ve fotoğrafın her açıdan daha rahat görülmesini kolaylaştırır, yandan veya önden baktığınızda aynı görüntüyü görmenize olanak tanır.

Parlak kağıt parlak renkler ile baskıların daha parlak görünmesini sağlayan bir görünüme sahiptir. Fevkalade görünür ve yüksek kaliteli bir izlenim uyandırır. Parlak basılmış bir fotoğraf, üst tarafından aşağı yönde, doğal gün ışığı veya güçlü ampuller gibi yoğun ışık kaynakları kullanılarak görüntülendiğinde güzel görünür. Ancak yansıyan ışık izleyicinin fotoğrafı görmesini zorlaştırabilir. Parlak kağıtlar toz ve parmak izlerini göstermeye ve bu nedenle zaman içinde kirlenmeye daha yatkındır.

Metalik kağıt, görüntünün neredeyse bir metal levha üzerine basılmış gibi görünmesini sağlayan, zengin bir metalik görünüme sahiptir. Normalde daha pahalı olmasına rağmen, üzerine koruyucu şeffaf bir malzeme kaplanarak onu gerçekten eşsiz bir hatıra haline getirebilirsiniz.

Monitörünüzü kalibre etme

Fotoğrafta kaliteli baskı ile ilgili en sık karşılaşılan yaygın bir sorun görüntünün renklerinin monitörünüzde harika görünmesi, ancak yazdırıldığında farklı görünmesidir. Sorun monitörünüzün RGB ayarlarından oluşur. Monitörler Kırmızı, Yeşil ve Mavi (RGB) kullanarak renkleri görüntüler ve renk paletini oluşturmak için bu renkleri karıştırırlar. Yazıcılar ise Camgöbeği, Eflatun, Sarı ve Yeşil (Cyan, Magenta, Yellow ve Black) yani CMYK profilini kullanır ve renk paletini yapmak için bu renkleri karıştırırlar. Ekranınızdaki renkleri baskılarınıza ayarlamak için monitör kalibrasyon yazılımlarını kullanabilirsiniz. Calibrize gibi iyi işler yapan pek çok ücretsiz monitör kalibrasyon yazılımı var. Unutmayın bu süreç mükemmel değildir. Yazılımlar, renklerin nasıl görüneceği konusunda sonuçta kullanıcıya güvenirler.

Bunların yanında daha profesyonel monitör kalibrasyon cihazları da var. Bu cihazlar 150  Dolar’dan başlıyor ve yukarılara doğru gidiyor. Çok fazla baskı veya Photoshop ya da Luminar’da ton kontrolü yapıyorsanız bunlardan bir tane almayı düşünmelisiniz.

Baskı Laboratuvarları

Günümüzde artık birçok yerde baskı laboratuarlarına rastlamak mümkün. Birçok alışveriş merkezinde bu işlemler için bulunan kiosklardan kendiniz baskılar alabilirsiniz. Daha iyi ve profesyonel kalitede baskılar için çevrimiçi laboratuvarlardan faydalanabilirsiniz.

Evde baskı alma

Evde baskı almak bazı durumlarda çok uygun gibi görünse de çoğu durumda pek uygun olmuyor. Yazıcının başlangıç maliyeti, kartuş ve kağıt maliyeti, uzunca bir süre kullanılmadığında kartuşların kuruma riski vb. nedenlerle evimde baskı almayı doğru bulmuyorum, üstelik artık çevremde bu işi hem daha kaliteli hem de daha ucuza yapabilecek tonlarca çözümüm varken!

Siz ille de evde baskı almak istiyorum derseniz, yazıcıyı seçerken ne kadar baskıda bir mürekkep değiştirilmesi gerektiğini kontrol etmeyi unutmayın. Birinci sınıf bir yazıcıyı çok uygun bir bedel ile alabiliyor olabilirsiniz, ancak alacağınız mürekkepler çok pahalıysa, ki genelde hep böyle olur; buna değmeyebilir.

Bu konu hakkındaki deneyimlerinizi, düşünce ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

Baskınız net olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
0 Yorum
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster

Manşet

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x