Daha

  Fotoğrafta Pozlamanın Temelleri, Diyafram, Enstantane ve ISO kavramları

  Pozlamanın temelleri

  Fotoğrafçılığa yeni başlıyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ya da bir süredir fotoğraf makinenizle fotoğraf çekiyorsanız ve çekim becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, doğru yerdesiniz. Bu makaledeki bilgiler sadece fotoğraf bilginizi geliştirmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bir sonraki seviyeye geçmenize de yardımcı olacaktır.

  Bu sayfada, bir fotoğrafçı olarak gelişmenize yardımcı olmak için yazdığımız, anlaşılır ve örneklemeli makaleleri ve teknikleri bulacaksınız.

  Öncelikli olarak aşağıdaki dört konunun iyi özümsenmesinde fayda görüyoruz:

  Pozlama, elde ettiğimiz görüntünün aldığı ışığın doğru oranlarda olup olmamasıdır. Bir başka deyişle, bir fotoğrafın pozlaması, bir görüntünün kameranız tarafından yakalandığında ne kadar açık ya da koyu olacağını belirler.

  Devamını oku

  “Enstantane” deklanşörün açık kaldığı süre olarak açıklanabilir. Daha önce Dijital fotoğraf makinesi çalışma prensibi yazımızda bahsettiğimiz gibi makine gövdesi içinde bulunan açılır-kapanır perdenin açık kaldığı süredir.

  Devamını oku

  Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede “Aperture” olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir. Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz.

  Devamını oku

  ISO; fotoğraf makinenizin ışığa duyarlılık düzeyidir. ISO numarası ne kadar düşük olursa ışığa duyarlılık o kadar düşük olur, ISO sayısı arttıkça fotoğraf makinenizin hassaslığı artar.

  Devamını oku

  Yukarıdaki temel konuların ardından fotoğrafçılığınızın gelişmesi açısından aşağıdaki kavramların da önemine inanıyoruz:

  Bu konuları özümsedikten sonra, bir sonraki adım olan “İleri Seviye Fotoğrafçılık” kısmına geçiş yapabilirsiniz.

  Işığınız bol olsun.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Nokta ölçüm modu: İdeal pozlamanın püf noktası

  Çoğumuzun dengesiz ve karmaşık bir aydınlatmanın bulunduğu iç veya dış ortamlarda kötü ve/ya zorlu fotoğraf deneyimlerimiz olmuştur, hele bir de zamana karşı bir mücadele içerisindeysek.

  Perde Hızı ve Diyafram Kombinasyonu

  Fotoğrafçılıkta Perde Hızı ve Diyafram kombinasyonu Pozlamayı belirler (pozlamanın belirlenmesinde bir başka önemli faktör ISO hassasiyetidir, biz bu yazımızda ISO'nun sabit...

  Pozlama Nedir, Doğru Pozlama Nasıl Yapılır?

  Pozlama, elde ettiğimiz görüntünün aldığı ışığın doğru oranlarda olup olmamasıdır. Bir başka deyişle, bir fotoğrafın pozlaması, bir görüntünün kameranız tarafından yakalandığında ne kadar açık ya da koyu olacağını belirler. Çok fazla ışık almış, beyaza yakın tonlarda silik fotoğraflar için aşırı pozlama yada çok pozlanmış, çok az ışık almış, siyaha yakın tonlarda karanlık fotoğraflar için eksik pozlama ya da az pozlanmış terimleri kullanılır.

  Enstantane nedir? Perde Hızı, Deklanşör Kavramı

  "Perde hızı" deklanşörün açık kaldığı süre olarak açıklanabilir. Daha önce Dijital fotoğraf makinesi çalışma prensibi yazımızda bahsettiğimiz gibi makine gövdesi içinde bulunan açılır-kapanır perdenin açık kaldığı süredir.

  Çoğu durumda saniyenin kesirleri (1/Sayı) şeklinde ifade edilir. Payda yani "Sayı" ne kadar büyük olursa hız da o kadar yüksek olur.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  POPÜLER İÇERİKLER

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  7 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Cumhur
  Cumhur
  1 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Sosyale mecralarda pek çok anlatım var pek çok video var fakat en beğendiğim site arthenos oldu. Emeğinize sağlık teşekkür ederim.

  kamil sergen topbaş
  kamil sergen topbaş
  2 yıl önce

  merhaba .. çok güzel bir siteniz var akşam arama yaparken gördüm .. hemen üye oldum . sayfalara girdikçe daha derinlere gidiyor insan … emeklerinize sağlık çok faydalanacağım net

  Gülten sancak
  Gülten sancak
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Bir yeni baslayan olarak en cok bu sayfayi sevdim 😀 tesekkur ederim

  Süleyman Önder Kullukçu
  Süleyman Önder Kullukçu
  2 yıl önce
  Makale Puanlama :
       

  Teşekkürler emeklerinize sağlık. Çok faydalandım

  7
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x