Daha

  Generative Fill; Photoshop’dan fotoğrafçıya “Zor Gün Dostu”

  Pandora'nın kutusu açıldı. Photoshop'ta yapay zeka özelliği birkaç uygulamasında mevcut olsa da, 25'inci sürümde bambaşka bir düzeye ulaşan, geliştirilmiş "Generative Fill - Üretken Dolgu" özelliği ile geldi.

  Şu anki mevcut haliyle bile bu özellik, fotoğrafçılar için çok güçlü bir yardımcı araç. Gelin birlikte bu aracın sihirlerine bir göz atalım.

  Teknolojinin her alanında olduğu gibi fotoğrafçılara yönelik yapay zeka destekli tasarım ve düzenleme araçlarında son bir yılda baş döndürücü gelişmeler yaşandı. Photoshop’ta yapay zeka özelliği birkaç uygulamasında mevcut olsa da, 25’inci sürümde bambaşka bir düzeye ulaşan, geliştirilmiş “Generative Fill – Üretken Dolgu” özelliği geldi. Yıllar öncesinde çektiğim ve sahnemde olmasını arzu etmediğim objeler yüzünden değerlendiremediğim ve bende birçok eski fotoğrafıma tekrar göz atma isteği uyandıran bu yeni özellik, zamanında o fotoğrafları silmemiş olmamın ne kadar isabetli bir karar olduğunu bir kez daha kanıtladı.

  Generative Fill fotoğrafçı için neden bu kadar önemli, “zor gün dostu”ndan neyi anlatmaya çalışıyorum? Devam edelim mi?

  Generative Fill – Üretken Dolgu nedir?

  Üretken Dolgu, AI yani yapay zekanın görüntü düzenleme araçlarında uygulanan mükemmel bir örneği. Adobe’nin Stock görsellerine ve yeryüzündeki sayısız açık lisanslı çalışmalara dayalı geniş bir veri kümesinden yararlanarak, tamamen yeni görüntüler oluşturmak için makine öğrenimini kullanıyor. Her yaptığı işlemden sonra yeni bir şeyler daha öğrenir ve bunu kütüphanesine kaydeder ve bu öğrenim süreci sonsuz bir döngüde tekrarlanır.

  Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Tilt-Shift lens çekim denemelerimde sahnemde önde yer alan elektrik direği muhteşem görünen gökdelenden adeta rol çalıyordu.

  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Üretken Dolgu aracının Kaldırma/Silme özelliği bunu nasıl tertemiz yok etti görüyor musunuz?

  Generative Fill nerelerde işe yarar?

  Üretken dolgu aracı genel hatlarıyla üç değişik amaçla kullanılabiliyor:

  1. Silme, Kaldırma (Remove)
  2. Ekleme (Add)
  3. Kadrajı büyütme (Expand Canvas)

  1. Silme, Kaldırma (Remove)

  Aşağıdaki iki fotoğrafa bir göz atın; karmaşık arka plana rağmen üretken dolgu aracının sağ altta görülen beyaz konteyner benzeri nesneyi ne kadar sorunsuz bir şekilde sahneden çıkardığına dikkat edin:

  Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"
  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Karmaşık desenler, zorlu aydınlatma ve herhangi bir kaynak materyalin bulunmadığı alanlar göz önüne alındığında bu gerçekten etkileyici bir sonuç. Photoshop Üretken Dolgu aracı aslında en olası arka planın nasıl olacağını hayal etti ve eksik alanı çok gerçekçi bir şekilde doldurdu.

  Yaptığım tek şey, Fotoğrafı Photoshop’da açmak, Lasso aracını kullanarak yok etmek istediğim bölgelerin etrafını çizmek ve Generative Fill aracına tıklamak. Hepsi bu kadar! Photoshop, buluta bağlanacak, her geçen gün gelişen makine dili öğrenimine dayalı kütüphanesini tarayacak ve çevresini çizdiğim bölgenin etrafındaki bölgelerden de örnekler alarak ve o bölgelerde ışık koşullarını da değerlendirerek seçtiğim bölgeleri kaldırıp yerine uygun arka planı yerleştirecek. Generative Fill buluta bağlı çalışacağından bu işlem, kullandığınız bilgisayarın internet erişim hızına ve bilgisayarın işlemci kapasitesine bağlı olarak sonlanacak.

  Generative Fill, Photoshop’dan fotoğrafçıya “Zor Gün Dostu”

  Başka bir örnek:

  Photoshop’dan fotoğrafçıya “Zor Gün Dostu”

  Yukarıdaki fotoğrafı, Okyar ile birlikte çıktığımız Midilli Fotoğraf turumuzda bir yunan kahvehanesinde çekmiştim. Okyar, kahvenin yunanlı müdavimi ile derin bir sohbeti sonlandırmak üzere vedalaşıyordu, sağda görülen el Okyar’ın eli. Ancak sahneye ilk bakıldığında adamın elini masadaki suya doğru uzatmış hissi veriyordu.

  Küçük bir üretken dolgu kaldırma işlemi ve sonuç:

  Generative Fill, Photoshop’dan fotoğrafçıya “Zor Gün Dostu”

  2. Ekleme (Add)

  Üretken dolgu aracının sihirinin başladığı yere geliyoruz. Üretken Dolgu, yazdığınız anahtar kelimelere dayanarak sahnenize tamamen yeni öğeler ekleyebilir. Genellikle “metinden resme” olarak adlandırılan bu işlevsellik, anahtar kelimelerinize dayalı olarak sizin için tamamen yeni içerikler üretir.

  Aşağıdaki fotoğrafa bir göz atalım; klasik, hoş görünüşlü bir manzara görüntüsü değil mi?

  Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Ben, bu manzaranın önünde sol taraftaki çim alana bir traktör eklemek istedim. Traktörü yerleştirmek istediğim bölgeyi seçtim, “Generative Fill” üzerine bastım, açılan bölgeye “tractor” yazdım ve “Generate – Oluştur” linkine tıkladım.

  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Ve sonuç:

  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Photoshop’un üretken dolgu aracının oluşturduğu traktör çok yakından incelendiğinde yapay zeka tarafından oluşturulan fotoğraflarda görebileceğiniz bazı tuhaflıklara sahip, ancak gerçek görünümlü bir traktöre yeterince yakın, oldukça kusursuz görünmesi için yalnızca birkaç dakikalık manuel düzeltmeler yeterli olacak. 

  Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  İşin çılgın kısmı, Photoshop’un traktörün gölgesini ve lensin geniş açılı perspektifini bile doğru şekilde oluşturması! Ayrıca, traktörü önde bulunan çimlerin ardına yerleştirmeyi de ihmal etmemiş! Traktörün bazı tuhaf görünen bölgeleri var ama kartondan kesilip görüntüye sonradan yapıştırılmış gibi görünmüyor. Sanki sahnenin bir parçasıymış gibi geliyor.

  Bu aşamada Photoshop’un sınırlarını zorlamak istedim. Üretken dolgu aracı karlı bir manzara gibi zor ışık koşullarında nasıl davranacaktı merak ettim.

  Aşağıdaki görselde ortadaki oku sağa ve/ya sola hareket ettirerek öncesi ve sonrasını görebilirsiniz.


  Generative Fill aracı yardımıyla eklediğim kardan adama dikkat edin. Photoshop, güneşin geliş yönünü, gölgeleri, gölgelerin tonlamasını, kardan adamın üzerindeki dokuyu nasıl kusursuza yakın yerleştirmiş görüyor musunuz? Muhteşem!

  Kardan adam eklenmiş görseli büyük boyutta görmek için buraya tıklayın.

  3. Kadrajı Büyütme (Expand Canvas)

  Generative Fill aracının sihirlerine devam ediyoruz; sıra kadrajımızı büyütmede.

  Aşağıdaki gibi bir manzara üzerinde bu özelliği deneyelim bakalım Photoshop şapkadan tavşan çıkartacak mı?

  Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"
  • Önce görselimizi Phoshop’da açıyoruz.
  • Soldaki araçlar kısmından “Crop – Kırpma” aracını seçiyoruz.
  • Üstteki barda “Delete Cropped Pixels” kutucuğunun işaretini kaldırıyoruz.
  • Hemen yanındaki Fill bölümünden “Generative Expand” seçeneğini işaretliyoruz.
  • Kadrajımızı istediğimiz ölçülerde ayarlıyoruz.
  • Son olarak, üst barın sonundaki “✓” işaretine basarak işlemi başlatıyoruz.
  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Üretken Dolgu kadrajı genişletme aracı sahnemi taradı, boşlukları sahneme uygun şekilde genişletti.

  İşte sonuç:

  Generative Fill, Photoshop'dan fotoğrafçıya "Zor Gün Dostu"

  Pes artık diyorsunuz değil mi? Manşet fotoğrafı olmayı hak etmiyor mu? Photoshop, soldaki ahşap iskeleyi nasıl kusursuz uzattı. Suyun üzerindeki yansımalara, içindeki dokulara, su yosunlarına bakar mısınız? Suyun kenarındaki yeşillikleri nasıl gerçekmiş gibi manzaraya yerleştirdi. Büyüleyici!

  Web çözünürlüğü oldukça inanılmaz ve tam çözünürlüklü fotoğrafa yakınlaştığınızda bile kusursuz görünüyor.

  Şimdi soru şu:
  Generative Fill destekli görselin telif hakkı ne olacak?

  Üretken Dolgu aracını bir görselde kullandığınızda telif hakkının nasıl ele alındığı açık uçlu bir soru olarak karşımıza çıkıyor. Eğer görselimizin %10’u yapay zeka tarafından oluşturulmuşsa, eserin telif hakkını alabilecek miyiz? Peki ya bu oran %80 olursa? Birçok ülke yapay zeka içeriğiyle ilgili düzenlemeler yapıyor; bu, geçimini buradan sağlayan fotoğrafçıları büyük ölçüde etkileyebilir. Her saniye gelişen geniş stok kütüphanesi sayesinde Adobe, telif hakkıyla ilgili sorunları çoğu yapay zeka şirketi gibi yönetebilecek mi, bunun tam sonuçlarını önümüzdeki günler gösterecek.

  Henüz daha fotoğrafta manipülasyonu tartışmayı bitirmemişken, sanat camiasında, özellikle de fotoğrafçılıkta kaçınılmaz olarak büyük bir fay hattı daha olacak. Generative Fill ile muhteşem bir gün batımı yaratabiliyorsanız, bu, fotoğrafçının mükemmel ışığı elde etmek için bir konuma defalarca kez gidip çalışmasının değerini düşürür mü? Ya fotoğrafın çoğunluğu gerçekse, ancak belirli bir kısmını uzatmak için Üretken Dolgu gibi bir araç kullanılmışsa?

  Bir de Adobe’nin bunu nasıl fiyatlandıracağı sorusu var. Öyle ya, özellikle bu araçları çalıştırmak için gereken yüksek güçlü sunucuların maliyetleri düşünüldüğünde, Adobe’nin buna yaklaşımı ne olacak? Adobe bir gün bu aracı için ekstra bir ödeme isteyip istemeyeceği henüz bilinmiyor.

  Sonuç

  Pandora’nın kutusu çoktan açıldı bile. Bunun gibi yapay zeka destekli araçların daha da iyi hale geleceğini düşünmek için falcı olmaya gerek yok. Ayrıntıların daha iyi işlenmesi ve daha doğal görüntü üretimi ile gelecekte daha yüksek çözünürlüklerde çalışmasını beklemek de hayalcilik olmaz. Şu anki mevcut haliyle bile bu araç, fotoğrafçılar için çok güçlü bir yardımcı; özellikle de geçim kaynağınız olan işiniz için iyileştirmeye çok zaman harcadığınızı düşünüyorsanız.

  Generative Fill aracını mutlaka deneyin. Görsellerinizi düzenlediğiniz iş akışınızda çok önemli bir rol alacağı kesin. O halde Durun! O düğmeye basmadan önce bir kez daha düşünün. Tabi siz bir AI karşıtı değilseniz. 

  Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi merak ediyorum. Bize yazar mısınız?

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Depoyu fuller misiniz?

  Bir fotoğrafa bakıp eleştirmemi isteseler ve ben de “kadraj sıkışık sola doğru biraz daha geniş alsaydın” diyerek yorum yaptıktan sonra fotoğrafçı “bir dakika abi” diyerek Photoshop’u açıp bu özelliği kullanarak kadrajı sola doğru genişletip tekrar bana sorsa “şimdi nasıl oldu?”.  “Şaaaaaaaaak”… Suratına patlattığım tokat sesiydi bu.

  Sinemagraf nedir, nasıl yapılır?

  Sinemagraf, görseli oluşturan sahnenin bir bölümünün sonsuz bir döngü içinde oynatıldığı ve istenilen hareketin sabitlendiği fotoğraf ve videodan oluşan bir kolaj çalışmasıdır.
  00:09:10

  Adobe yeni akıllı maskeleme aracı Photoshop ve CRaw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzun konusu “Select Subject” ve "Select Sky" dışında kalan diğer maskeleme araçları. Camera Raw ve Photoshop uygulamalarında bu araçların nasıl çalıştığını birlikte test edeceğiz.
  00:05:24

  Select Subject “Özne Seç” maskeleme, Photoshop ve Camera Raw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzda Camera Raw ve Photoshop yeni maskeleme araçlarından "Select Subject - Özne Seçim" aracını gözden geçirdik. Bunların nasıl kullanılacağını ve aralarındaki farkları değerlendirdik.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  POPÜLER İÇERİKLER

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  14 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Süheyl
  Süheyl
  Makale Puanlama :
       

  Yine çok güzel anlatılmış eğitici bir yazı üstat
  Bir süredir özletmiştiniz dönmenize çok memnun olduk
  Emeklerinize sağlık

  Metin Sıtkı
  Metin Sıtkı

  Yapay zekanın fotoğrafçılığa uyarlanması beni hobimden soğutuyor. Bu yeni teknoloji, sahtekarlık yapmak için kapıları açıyor. Gördüklerimizin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz.

  Hülya
  Hülya

  Merhaba
  Ben çok sıkı bir ai karşıtıyım. AI ne demek hayatımızı tam anlamıyla nasıl etkileyecek emin olmadıkça böyle düşünmeye devam edeceğim 🙂
  Kaleminize sağlık sebahattin hocam

  Salih U.
  Salih U.
  Makale Puanlama :
       

  En son örneği görünce öyle bir yüksek sesle yok artık demişim ki yan masada çalışan arkadaşlarım merak edip yanıma koştu. Onlara sonucu gösterdiğimde burada yazamayacağım tepkiler onlardan geldi. Bir arkadaşım yeni aldığı aynasız makineyi hemen satışa koymaya karar verdi. Ps ona yetermiş öyle diyor 😀. Bunun sonu ne olacak usta. Nereye gidiyoruz. Birde bu daha başlangıç diyorsun üstelik.

  gurhan
  gurhan
  Yorumun sahibi  Salih U.

  ayni tepkiyi bende verdim salih bey. . ayni fikirdeyim

  Nurullah
  Nurullah
  Makale Puanlama :
       

  Hocam çok güzel yazı için öncelikle teşekkür ederim. Ben fotoğrafı çekim aşamasında bitirilmesinden yanayım her zaman. Belki yaşlandığım için teknolojiye uzak baktığımdan bunu düşünüyorum o da olabilir.

  Ertan Öztürk
  Editör / Yazar

  Adobe “artık iki tip fotoğraf olacak” diyor zaten:

  https://petapixel.com/2023/10/11/adobe-some-amount-of-photography-will-move-to-virtual-photography/

  Çok korkutucu ve aynı zamanda çok faydalı. 100 tane gelin-damat fotoğrafını bir anda istediğin tarza çevirdiğini düşünsene? Uğraşmadan. Çok faydalı. Diğer yandan bu “kolaylık” insanların işlerini de ellerinden aldı, alıyor ve daha da alacak.
  Yapay zeka hem çok tehlikeli hem de inanılmaz yararlı birşey. Nasıl kontrol edilebilir, kontrol edilmeli mi? Bunlar felsefi sorular.

  Zafer Gazi Tunalı
  Zafer Gazi Tunalı
  Makale Puanlama :
       

  Evrenin, son yıllarda fizikçiler, matriks olduğu üzerine bir hayli görüş bildirmeye başladı. Yani biz bile “yapay zeka” ürünüyüz, demektir bu! Yapay zeka işleri gerçekten harika ürünler de sunmaya başladı. Evet, telif büyük tartışma! Peki, sanatçı; ruhunun çalkantıları, algısı, yaşadıkları, düşleri, varmak istediği yer, sentesi vs gibi duygusal kavramlar ne olacak? Günümüzde bilinen Refik Anadol çalışmalarını nasıl değerlendirebiliriz? Aslında sanatsal tartışmalar daha yapay zeka yokken bile bir çok görüşe açıktı. Yani, hiç bitmeyecek. // İkincisi, Sebahattin arkadaşı bu yazısı için kutlarım. Ve altlarda yazdığı gibi fikrine katılıyorum. Tutkunuzdan vaz geçmeyine bir eklemede yapayım: “Basılmamış fotoğraf fotoğraf değildir”. Hele hele duvarınıza asıp seyretme keyfi olunca, işte sanat o zaman değer bulur!

  14
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x