Görmeye değer bir mekan; Malatya’daki Fotoğraf Makinası Müzesi

Malatya’da Eylül 2017’de açılan “Fotoğraf Makinası Müzesi”ni görmeyenlere hararetle tavsiye ediyoruz; bir vesile ile oralara düşen foto-grafçı dostlar müzeyi muhakkak görsünler (tabii ki pandemi sorunu bütünüyle çözüldükten sonra).

Koleksiyoner Baki Tamer Selçuk’un, birbirinden ilginç ve güzel, binlere varan sayıdaki foto-graf makinesi ve aksesuarlarının yer aldığı müzenin atmosferi, foto-grafla haşır neşir olan herkesin görmeyi arzu edeceği kadar etkileyici ve hatta büyüleyicidir.

-

Malatya’da Eylül 2017’de açılan “Fotoğraf Makinası Müzesi”ni görmeyenlere hararetle tavsiye ediyoruz; bir vesile ile oralara düşen foto-grafçı dostlar müzeyi muhakkak görsünler (tabii ki pandemi sorunu bütünüyle çözüldükten sonra).

Koleksiyoner Baki Tamer Selçuk’un, birbirinden ilginç ve güzel, binlere varan sayıdaki foto-graf makinesi ve aksesuarlarının yer aldığı müzenin atmosferi, foto-grafla haşır neşir olan herkesin görmeyi arzu edeceği kadar etkileyici ve hatta büyüleyicidir.

Çok sayıda a la minut makine, onlarca panoramik makine, yüzlerce küçük format, orta format, büyük format makine, casusluk vb işlerde kullanılan onlarca özel amaçlı minyatür fotograf makinesi, tıpta ve çeşitli bilimsel çalışmalarda ve diğer alanlarda kullanılan şaşırtıcı, heyecan verici fotograf makineleri ile çeşit çeşit lens, filtre, pozometre, deklanşör hortumu, …vs. Saymakla bitmeyecek kadar çok foto-graf makinesi ve aksesuarı sergileniyor müzede.

Harikulade bir mekân.

Her bir nesne hayranlık duyarak incelenecek nitelikte.

Umut ederiz ki önümüzdeki yıllarda diğer kentlerinde yaşayan fotoğrafçı dostlar, kültür gezginleri, yerli-yabancı turistler müze nedeniyle Malatya’yı uğrak bir yer haline getirsinler.

Müzeyi, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bir kültür-sanat yatırımı olarak düşünmek yanlış olmasa gerektir. Bu müzenin hayata geçirilmesinde MAFSAD’ın (Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği) yöneticileri ve üyelerinin çok ciddi katkısı ve emeği var. MAFSAD, sivil toplum kuruluşu olarak kendi alanıyla ilgili bu çalışmanın içinde yer almakla sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmiştir. Foto-graf müzesi bulunmayan kentlerimizdeki foto-graf dernekleri için ciddi anlamda emsal alınması gereken bir çaba.

Müzeler, bellek görevi üstlenen kurumsal yapılardır.

Hangi alana dair iseler, o alanın belleğini oluştururlar.

Çeşitli kentlerimizde inşa edilen kent müzelerinin, kurum müzelerinin, özel müzelerin hepsi bu bağlamda son derece değerli ve önemlidir.

Akademisyen, araştırmacı, sanat insanı ve tabii ki profesyonel-amatör fotoğrafçı her insanın görmek isteyeceği, incelemede bulunağı, makale ve/ya tezine, kitaplarına konu edeceği böyle yapılara gereksinim vardır.

Malatya’da inşa edilen Fotoğraf Makinaları Müzesi de onlardan biridir.

Dünyanın en kaliteli kayısısını üreten ilimiz Malatya’nın böyle bir müzeye sahip olması takdire şayandır.

MAFSAD, yeni sayılabilecek bir dernek olmakla birlikte, Foto-Kamp, Çalıştay vb ciddi etkinlikler gerçekleştirerek ülkemizin kültür-sanat hayatına katkı vermekte epeyce yol aldı. 

Bu itibarla, yaptığı bütün nitelikli etkinlikler, katkı verdiği müze ve benzeri kalıcı eserler nedeniyle alkışlanmayı fazlasıyla hakediyor.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

Hoş Bir Sürpriz

Üstad Miktad Besni’nin, soyut bir foto-grafımız üzerinden kaleme aldığı ve Arthenos Blog ortamında yayınlanan yazısı hakikaten hoş bir sürpriz oldu. Onun kaleminden de böylesi kılı kırk yaran, esere katkı veren, içi dolu, ne söylediğini bilen ciddi metinler beklenir.

Foto-Grafımızın Doksanlık Delikanlısı: Necmettin Külahçı

Yaklaşık yirmi yıldır tanıdığımız ve nezaketine, saygılı-ölçülü davranışlarına, insan ve doğa sevgisine, dostane yaklaşımına, dirayetine, deneyimlerine ve birikimine hayranlık duyduğumuz duayen foto-grafçı Necmettin Külahçı’ya selam olsun.

Foto-Grafta Ortaklaşa Çabalar

İdrak etmekte olduğumuz çağın, bu ileri evresinin en önemli argümanı rekabettir, hem de acımasızlığı son safhaya kadar taşımış bir rekabet. Bir yaklaşıma göre rekabet iyidir, geliştirir; başka bir yaklaşıma göre ise, sistemin bir hastalığıdır.

Soru şu: “Bu çağda yaşıyorken, rekabetin dışında kalabilmek mümkün mü?”

İki ucu pis değnek.

789 Yılda Alanya

Alanya Belediyesi tarafından 2010 yılında basılan “789 (789 Yılda Alanya)” isimli harikulade bir albümü paylaşmak isteriz. Bir süre AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) Başkanlığı ve TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan ve albümün oluşmasında ciddi anlamda payı bulunan sayın Ali Aral’ın bize hediyesidir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Desenize yolumuzu Malatya’ya düşürmek şart oldu. Umarım kısa sürede gidip görmek, gezmek nasip olur. Şimdiden heyecanlandım.

Bizi bu müzenin varlığından haberdar ettiğiniz için teşekkür ederiz Tekin hocam.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Bu tarz müzelerin daha doğrusu biraz genellemeyle fotoğrafa yönelim mekanları çoğalması güzel. Benim bildiğim Hamza Rüstem Fotoğraf Evi ve Müzesi, Balıkesir Fotoğraf Müzesi ve şimdi de Malatya Fotoğraf Makinası Müzesi. BU mekanlar müze özellikleri yanında sergi ve gösteri gibi etkinliklerle fotoğrafçıların halkla buluşmasına ön ayak oluyor.

Sevgi ve saygılarımla

Mustafa ESER
Makale Değerlendirme :
     

Sevgili Tekin Hocam,
Çok güzel bir yazı.
Dilerim diğer büyük şehirlere örnek olur.
Buradan da şunu söyleyebilirim. İstanbul da Sayın Hilmi Nakipoğlu’nun Özel Fotoğraf müzesi var. Gezilmeye, görünmeye değer.

Önder Köktürk

Bu makaleyi atlamışım. Fotoğrafçılık ile ilgili bir müzenin varlığını öğrenmek çok memnuniyet verici. teşekkürler

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Süha Aray

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Süha Aray

Henüz dijital sistemin ayak seslerinin dahi duyulmadığı zamanlar, Süha Aray'ın analog ekipmanla yaptığı oldukça etkileyici ‘deneysel’ çalışmalarla dikkat çekiyordu. Amatör foto-graf çevreleri için olağanüstü yaratıcı çalışmalardı.
4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x