Görmeye değer bir mekan; Malatya’daki Fotoğraf Makinası Müzesi

Malatya’da Eylül 2017’de açılan “Fotoğraf Makinası Müzesi”ni görmeyenlere hararetle tavsiye ediyoruz; bir vesile ile oralara düşen foto-grafçı dostlar müzeyi muhakkak görsünler (tabii ki pandemi sorunu bütünüyle çözüldükten sonra).

Koleksiyoner Baki Tamer Selçuk’un, birbirinden ilginç ve güzel, binlere varan sayıdaki foto-graf makinesi ve aksesuarlarının yer aldığı müzenin atmosferi, foto-grafla haşır neşir olan herkesin görmeyi arzu edeceği kadar etkileyici ve hatta büyüleyicidir.

-

Malatya’da Eylül 2017’de açılan “Fotoğraf Makinası Müzesi”ni görmeyenlere hararetle tavsiye ediyoruz; bir vesile ile oralara düşen foto-grafçı dostlar müzeyi muhakkak görsünler (tabii ki pandemi sorunu bütünüyle çözüldükten sonra).

Koleksiyoner Baki Tamer Selçuk’un, birbirinden ilginç ve güzel, binlere varan sayıdaki foto-graf makinesi ve aksesuarlarının yer aldığı müzenin atmosferi, foto-grafla haşır neşir olan herkesin görmeyi arzu edeceği kadar etkileyici ve hatta büyüleyicidir.

Çok sayıda a la minut makine, onlarca panoramik makine, yüzlerce küçük format, orta format, büyük format makine, casusluk vb işlerde kullanılan onlarca özel amaçlı minyatür fotograf makinesi, tıpta ve çeşitli bilimsel çalışmalarda ve diğer alanlarda kullanılan şaşırtıcı, heyecan verici fotograf makineleri ile çeşit çeşit lens, filtre, pozometre, deklanşör hortumu, …vs. Saymakla bitmeyecek kadar çok foto-graf makinesi ve aksesuarı sergileniyor müzede.

Harikulade bir mekân.

Her bir nesne hayranlık duyarak incelenecek nitelikte.

Umut ederiz ki önümüzdeki yıllarda diğer kentlerinde yaşayan fotoğrafçı dostlar, kültür gezginleri, yerli-yabancı turistler müze nedeniyle Malatya’yı uğrak bir yer haline getirsinler.

Müzeyi, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin bir kültür-sanat yatırımı olarak düşünmek yanlış olmasa gerektir. Bu müzenin hayata geçirilmesinde MAFSAD’ın (Malatya Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği) yöneticileri ve üyelerinin çok ciddi katkısı ve emeği var. MAFSAD, sivil toplum kuruluşu olarak kendi alanıyla ilgili bu çalışmanın içinde yer almakla sorumluluğunu tam anlamıyla yerine getirmiştir. Foto-graf müzesi bulunmayan kentlerimizdeki foto-graf dernekleri için ciddi anlamda emsal alınması gereken bir çaba.

Müzeler, bellek görevi üstlenen kurumsal yapılardır.

Hangi alana dair iseler, o alanın belleğini oluştururlar.

Çeşitli kentlerimizde inşa edilen kent müzelerinin, kurum müzelerinin, özel müzelerin hepsi bu bağlamda son derece değerli ve önemlidir.

Akademisyen, araştırmacı, sanat insanı ve tabii ki profesyonel-amatör fotoğrafçı her insanın görmek isteyeceği, incelemede bulunağı, makale ve/ya tezine, kitaplarına konu edeceği böyle yapılara gereksinim vardır.

Malatya’da inşa edilen Fotoğraf Makinaları Müzesi de onlardan biridir.

Dünyanın en kaliteli kayısısını üreten ilimiz Malatya’nın böyle bir müzeye sahip olması takdire şayandır.

MAFSAD, yeni sayılabilecek bir dernek olmakla birlikte, Foto-Kamp, Çalıştay vb ciddi etkinlikler gerçekleştirerek ülkemizin kültür-sanat hayatına katkı vermekte epeyce yol aldı. 

Bu itibarla, yaptığı bütün nitelikli etkinlikler, katkı verdiği müze ve benzeri kalıcı eserler nedeniyle alkışlanmayı fazlasıyla hakediyor.

Tekin ERTUĞ

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Desenize yolumuzu Malatya’ya düşürmek şart oldu. Umarım kısa sürede gidip görmek, gezmek nasip olur. Şimdiden heyecanlandım.

Bizi bu müzenin varlığından haberdar ettiğiniz için teşekkür ederiz Tekin hocam.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Bu tarz müzelerin daha doğrusu biraz genellemeyle fotoğrafa yönelim mekanları çoğalması güzel. Benim bildiğim Hamza Rüstem Fotoğraf Evi ve Müzesi, Balıkesir Fotoğraf Müzesi ve şimdi de Malatya Fotoğraf Makinası Müzesi. BU mekanlar müze özellikleri yanında sergi ve gösteri gibi etkinliklerle fotoğrafçıların halkla buluşmasına ön ayak oluyor.

Sevgi ve saygılarımla

Mustafa ESER
Makale Değerlendirme :
     

Sevgili Tekin Hocam,
Çok güzel bir yazı.
Dilerim diğer büyük şehirlere örnek olur.
Buradan da şunu söyleyebilirim. İstanbul da Sayın Hilmi Nakipoğlu’nun Özel Fotoğraf müzesi var. Gezilmeye, görünmeye değer.

Önder Köktürk

Bu makaleyi atlamışım. Fotoğrafçılık ile ilgili bir müzenin varlığını öğrenmek çok memnuniyet verici. teşekkürler

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Yağmur damlaları ile bir pencerenin arkasında… / Wet Glass Effect

Bir pencere camındaki yağmur damlalarının arkasında olan bir insanın portre fotoğrafı her zaman ilgi çekmiştir. Ancak her zaman böyle bir sahneye rastlamamız ya da oluşturmamız mümkün olmayabilir. O zaman bu sahneyi önce hayalimizde oluşturup sonra da yapalım…

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x