Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKFlaşlı FotoğrafçılıkHareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar

  Hareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar

  -

  Son zamanlarda flaşlar ve flaşla çekim teknikleri konusuna oldukça detaylı eğildiğime önceki yazılarımı okuyan dostlarımız yakından şahitler. Bu süreçte, hem dijital kameralarımızla birlikte kullandığımız normal harici flaşlar, hem de Strobe olarak adlandırılan stüdyo flaşlarının belirli enstantane hızlarında eşit davranmadıklarını gözlemledim.

  Aklıma takılan bir konuyu üstünkörü öğrenmeyi sevmiyorum; o nedenle yukarıdaki konunun nedenini çözmeden rahat edemeyecektim.

  Öncelikle anlatmaya çalıştığım problemin ne olduğunu açıklamakla başlayayım:

  Düşünün ki çok az ışıklı bir alanda, giriş seviyesinde normal flaşınızı kullanarak bir portre çekmek istiyorsunuz. Siz de benim gibi keskinlik takıntısı olanlardansanız, çektiğiniz fotoğrafta uzun saçları olan modelinizin saç tellerinin istediğiniz gibi keskin olmadığını gördüğünüzde canınız sıkılır değil mi? Flaşınızı taktığınız için kameranız 1/200 saniye (bazı kameralarda 1/250 saniye) enstantanenin üzerine çıkamaz. 1/125 saniye enstantane hızının durağan bir portre çekimi için yeterli bir hız olduğuna karar verdiniz ve çekimi böyle yaptınız, ama modelin saçları tam istediğinizi gibi tel tel görünmüyor! Ne kadar sabit durursa dursun, modeliniz çok küçük de olsa oynamıştır veya ortamdaki hava akımı saç tellerinin çok az titremesine neden olmuştur.

  Ama stüdyo ortamında, stüdyo flaşlarıyla çekilen aynı tip fotoğraflarda, o saç tellerinin çok daha keskin olduğunu hissediyorsunuz! Üstelik aynı kamera, aynı objektif, aynı odak uzaklığı, aynı kamera ayarları ile çekilmiş olsalar bile. Tek farkı, sizin giriş seviyesi bir normal flaş, diğerinin stüdyo flaşı kullanılarak çekilmesi.

  Bunu size gösterebilmek için evimizde bunun bir denemesini yapmaya ve bunu gerçekleştirmek için evimizdeki vantilatörü kullanmaya karar verdim, sabit hareket edecek başka bir nesne bulamadım.

  Düzenek, kamera ayarları ve çekim

  • Öncelikle kameramı bir üçayak üzerine sabitledim.
  • Vantilatörümün bir kanadına küçük daire şeklinde bir etiket yapıştırdım. Fişini, voltajı ayarlanabilen bir prize taktım ve çok düşük bir hızda çalıştırdım.
  • Kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım.
  • Diyaframı f/6.3, ISO’yu 100 ve Enstantaneyi 1/125 sn olarak ayarladım.
  • Vantilatöre netlememi manuel olarak yaptım.

  İlk çekimi normal flaşımla yapacaktım. Flaşımı Manuel moda aldım, gücünü 1/1 olarak ayarladım ve aşağıdaki fotoğrafı çektim:

  Ardından, aynı bölgeden aydınlatacak şekilde stüdyo flaşımı aktif ettim ve aşağıdaki görüntüyü çektim:

  İlk bakışta ikisi de dönen pervaneyi çok iyi yakalamış ve net olarak dondurmuş görünüyor değil mi? Emin olmayın. Daha yakından bakalım mı?

  Yüksek hızlarda Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş farkıYüksek hızlarda Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş farkı

  Neden böyle oldu? Her iki flaş için tüm koşullar aynıydı. Enstantane de aynı!

  Bunun nedeni flaşların farklı Flaş Süresi değerlerine sahip olmalarıdır.

  Flaş süresi kavramını kısaca hatırlayalım:

  Flaş Süresi, teknik olarak flaş tüpünün tek bir ışık patlamasını tamamladığı süredir.

  Flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %50’sinin üzerinde olduğu turuncu renkli olan periyot t0.5 değeridir. t0.1 değeri, flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %10’unun üzerinde olduğu turuncu ve sarı bölgelerin toplamıdır.

  Bu nedenle, t0.1 değeri gerçek flaş süresi için daha doğru bir tanımlamadır.

  Flaş Süresi

  Flaş Manuel moddayken kameranın deklanşörüne basıldığında, flaşın kapasitöründe birikmiş enerjiyle patlar ve ışık yaymaya başlar. %100 olan tepe noktasına geldiğinde bu ışığın genliği en yüksek düzeydedir, ardından deşarj süresi başlar.

  Stüdyo flaşlarında bu eğri biraz farklıdır. Normal flaşlarda olduğu gibi kısa bir sürede tepe noktasına ulaşıp sonra yavaş yavaş sönmeye başlamak yerine, tepe noktasından itibaren daha kısa bir sürede sönerler. Yandaki şekilden de görüleceği gibi, stüdyo flaşının tepe noktasına varışı ile inişi arasında geçen ve en yoğun ışığı yaydığı aralık 0.5 milisaniye yani 1/2000 saniyedir (t.05 değeri).

  Stüdyo Flaşı Flaş Süresi

  Oysa normal flaşın tepe noktasına çıkmasından sönümlenmesine kadar geçen süre genellikle 4-6 milisaniye civarındadır, bu süre flaşa göre değişir. Çekimlerimde pozlama süresi 8 milisaniye idi (1/125 sn).

  Normal flaşım, çaktıktan sonra 6 milisaniye boyunca ışık yaymaya devam etti ve bu esnada pozlama da devam ediyordu. Stüdyo flaşımda ise flaşım perdenin açılmasıyla birlikte çaktı, an’ı dondurdu ve daha hızlı söndü (t.01 değeri yaklaşık 1/500 saniye, yani 2 milisaniye). O nedenle; stüdyo flaşımla çektiğim kare biraz daha net görünüyor.

  Sonuç

  Şimdi akla şu soru gelebilir: “Madem normal flaş ile bu durum oluşuyor, o halde enstantane süresini hızlandırırım, problem çözülür”. Olabilir. Speedlight adı verilen, yüksek enstantane hızlarında senkron çalışan hızlı flaşlarla bu mümkün. Unutulmamalıdır ki, burada farkı yaratan etken pozlama süresi değil, flaş süresidir. 

  Amaç düşük enstantane hızlarında an’ı dondurmak ise, flaş süresinin kısalığı nedeniyle stüdyo flaşları çoğu durumda daha iyi sonuçlar üretecektir.

  Bu testimde, çok kaliteli olmayan giriş seviyesi bir normal flaş kullandım. Kaliteli hızlı flaşlarda aradaki fark böyle olmayacaktır. Flaş edinmekteki amacınız aynı zamanda yüksek hızda hareket eden nesneleri dondurmak ise, flaş süresi kısa olan ve yüksek enstantanelere çıkıldıkça çıkış gücünden çok fazla kaybetmeyen bir Speedlight flaş satın almak doğru yol olacaktır. Bazı koşullarda Speedlight flaşlar, hızlı hareket eden nesnelerin hareketini yüksek enstantane hızlarında dondurmada stüdyo flaşlarından daha iyi bir performans gösterebilirler. Bu da bir sonraki yazımızın konusu olsun 🙂 .

  Siz de bu konu hakkındaki bilgi, soru, öneri ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  TTL ve TTL-BL flaş modları nedir, hangi sahnelerde işe yarar?

  Bu bir teorik çalışmadan çok pratik bir çalışmadır. Bu çalışmada ilgilendiğim ilk şey, karanlık bir arka planda aynı mesafede yer alan basit bir nesneyi çekerken bile TTL ve TTL-BL'nin nasıl farklılaştığını göstermektir.

  Flaş ve paraflaş ışığının yayılım açısı üzerine bir deneme

  Burada anlatılanlar mühendislik merakından yola çıkarak yazıldı. Yazıda bahsi geçen fotoğrafçılara verilen sponsorluklar çerçevesinde fotoğrafçıların çalışmalarına bakılırsa yazılanların bir anlamı yok gibi duruyor. Ancak geometri ile uymayan taraflarının olduğu da aşikâr.

  Ortam ışığını flaş ile dengeleme ipuçları

  Sokakta fotoğraf çekenler olarak yapay ışık kullanmaya burun kıvırırız. Yapay ışık, yani flaş ve paraflaş kullanımını gece, düğün dernek gibi etkinliklerde ya da stüdyoda kullanılması nedense bize daha doğru gelir. Ancak bildiğimiz bir şey gündüz çok sert doğal ışıkta yüzdeki gölgeleri yumuşatmak için yapay ışık kullanımının doğru tercih olduğudur.

  FV Kilidi (Flaş Pozlama Kilidi) nedir, ne zaman kullanılır?

  FV kilidi fotoğrafçılar arasında genellikle az bilinir ya da unutulur ve "AEL" Pozlama kilitleme ile karıştırılır. Ama, flaşlı fotoğraf çekimlerinde bence bir fotoğrafçının en önemli yardımcısıdır. Peki, Flaş pozlama kilitleme anlamına gelen bu FV Kilidi nedir, ne için, ne zaman ve nasıl kullanılır?

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  17 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  burak i.
  burak i.
  2 yıl önce

  hocam bu denemeleri yapmak ve sonuclarini yazmak icin zaman ayirmaniza ne kadar tesekkur etsek azdir. sizin arastirma azminizin hayraniyim ve taktir ediyorum sizi.. ornek oluyorsunuz iyi ki varsiniz

  Orhan Ali
  Orhan Ali
  2 yıl önce

  her zaman olduğu gibi gene ilginç bir konu bulmuşsunuz hiç şaşırtmıyorsunuz 🙂 bu sefer yeni ne var acaba diyerekten günde kaç defa siteye giriyorum 🙂 🙂 siteniz kullandığımız aletlerden daha değerli bence — emeklerinize sağlık – tebrikler

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  2 yıl önce

  Öncelikle yazınız için teşekkür ediyorum Sebahattin bey.
  İki fotoğraf arasındaki farka gerçekten şaşırdım.
  Aslında normal flaşlarda bu deşarj süresince flaşın ışık verme durumu elektronik olarak düzeltilemez mi? Böylece sütüdyo flaşınınkine benzer bir ışık eğrisi yakalanabilir. t0.5 süresinden sonra flaş tüpüne giden enerji elektronik olarak kesilirse sonuçlar benzer olur mu?
  Selam ve saygılarımla…

  Neslihan
  Neslihan
  2 yıl önce

  Günaydın Arthenos ekibi!
  Nasıl beceriyorsunuz bilmiyorum ama yılların deneyimini bir sayfaya sığdırıyorsunuz – bunları bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Doğal ışıkta nispeten kolay ancak karanlık ortamda flaşla çekmek bazen ortamdaki ışıkla birlikte kullanmak çok kontrol ve tecrübe gerektiren bir şey. Ama siz bunları yazılarında çok kolay anlaşılır şekilde anlatıyorsunuz. Sizi istanbula da bekliyoruz 🙂
  Tebrikler ve selamlar.

  Sezgin B.
  Sezgin B.
  2 yıl önce

  Sebahattin bey öncelikle emeklerinize sağlık
  Flaş satın alma evresindeyim
  Yazınızı okuyunca flaş süresi kısmına takıldım
  Alacağım flaşta bu özelliği nasıl bulabilirim
  Cevap için şimdiden teşekkür

  Sezgin B.
  Sezgin B.
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  2 yıl önce

  Teşekkürler Sebahattin bey
  Çok hızlı ve çok doyurucu cevabınız için
  Yazınızı okudum onunla ilgili tüm yazılarınızı akşam okuyacağım
  Sizi tanımaktan çok memnun oldum

  Doğan Erhan Ersoy
  2 yıl önce

  Yine çok güzel bir yazıyla bizimlesiniz. Teşekkür ederim. Sizin yüzünüzden ekipman değişiklikliğine gidecek gibiyim. Makroda stüdyo flaşı ile daha iyi sonuç alma ihtimali gözüme gelir oldu.

  Okyar Atilla
  Editör / Yazar
  2 yıl önce

  Sevgili Sebahattin,
  Sezgin B. arkadaşımıza bilgi verirken önemli bir kavramdan bahsetmişsin. “Flash duration” değerleri kullanma kitaplarında veriliyor. Bu üst sınıf flaşların HSS (high Speed Sync) kullanımı için önemli. Nikon bunu “Auto FP” olarak ifade etmiş.

  Bunlarda link verdiğin yazıda detaylı olarak yer alıyor.

  Zaten makina gövdesinden flaş ayarlarında “Bracketing/flash” ayarı açılırsa örneğin D 850 de flaş senkronizasyonu için “1/250” ve “1/250 Auto FP” diye gösterir. “1/250 Auto FP” yi seçtikten sonra flaş üzerinde de -Nikon için M TTL FP” ayarını yaptığınızda (Flaşta FP seçimi gövde tarafından otomatik yapılıyor olabilir) artık flaşınız daha kısa enstantane perde sorunu çıkarmayacaktır. Benim baktığım Nikon SB-800 değerleri kısaca şöyle; M 1/1 güçte 1/1000, M 1/64 güçte 1/32300 olarak açıklanmış. Nikon Flaşım olmadığı için deneme yapma şansım olmadı. Ancak bu şekilde kullanan bir kaç fotoğrafçının videolarını izledim. Dolayısıyla “Flaş” deyip geçmemek gerekiyor. Yeni bir flaş almak isteyen arkadaşların bu özelliğe dikkat etmelerinde fayda var. Gün olur lazım olur.

  Sevgi ve saygılarımla

  Önder Köktürk
  2 yıl önce

  Siz mühendis olduğunuz için teknik anlamda 10/10 olmuş açıklamalarınız, yeterince teknik bilgi sahibi olmayanlar (olması da gerekmeyenler) sayıları, grafikleri, içeriği anlamakta zorlanabilir (doğaldır), ama 2 karşılaştırma fotosu, tüm yazıya bedel olmuş. teşekkürler

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER