Ana Sayfa CAROUSEL Hareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar

Hareketi dondurmada Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş arasındaki farklar

-

Son zamanlarda flaşlar ve flaşla çekim teknikleri konusuna oldukça detaylı eğildiğime önceki yazılarımı okuyan dostlarımız yakından şahitler. Bu süreçte, hem dijital kameralarımızla birlikte kullandığımız normal harici flaşlar, hem de Strobe olarak adlandırılan stüdyo flaşlarının belirli enstantane hızlarında eşit davranmadıklarını gözlemledim.

Aklıma takılan bir konuyu üstünkörü öğrenmeyi sevmiyorum; o nedenle yukarıdaki konunun nedenini çözmeden rahat edemeyecektim.

Öncelikle anlatmaya çalıştığım problemin ne olduğunu açıklamakla başlayayım:

Düşünün ki çok az ışıklı bir alanda, giriş seviyesinde normal flaşınızı kullanarak bir portre çekmek istiyorsunuz. Siz de benim gibi keskinlik takıntısı olanlardansanız, çektiğiniz fotoğrafta uzun saçları olan modelinizin saç tellerinin istediğiniz gibi keskin olmadığını gördüğünüzde canınız sıkılır değil mi? Flaşınızı taktığınız için kameranız 1/200 saniye (bazı kameralarda 1/250 saniye) enstantanenin üzerine çıkamaz. 1/125 saniye enstantane hızının durağan bir portre çekimi için yeterli bir hız olduğuna karar verdiniz ve çekimi böyle yaptınız, ama modelin saçları tam istediğinizi gibi tel tel görünmüyor! Ne kadar sabit durursa dursun, modeliniz çok küçük de olsa oynamıştır veya ortamdaki hava akımı saç tellerinin çok az titremesine neden olmuştur.

Ama stüdyo ortamında, stüdyo flaşlarıyla çekilen aynı tip fotoğraflarda, o saç tellerinin çok daha keskin olduğunu hissediyorsunuz! Üstelik aynı kamera, aynı objektif, aynı odak uzaklığı, aynı kamera ayarları ile çekilmiş olsalar bile. Tek farkı, sizin giriş seviyesi bir normal flaş, diğerinin stüdyo flaşı kullanılarak çekilmesi.

Bunu size gösterebilmek için evimizde bunun bir denemesini yapmaya ve bunu gerçekleştirmek için evimizdeki vantilatörü kullanmaya karar verdim, sabit hareket edecek başka bir nesne bulamadım.

Düzenek, kamera ayarları ve çekim

  • Öncelikle kameramı bir üçayak üzerine sabitledim.
  • Vantilatörümün bir kanadına küçük daire şeklinde bir etiket yapıştırdım. Fişini, voltajı ayarlanabilen bir prize taktım ve çok düşük bir hızda çalıştırdım.
  • Kameramı “M” Manuel çekim moduna aldım.
  • Diyaframı f/6.3, ISO’yu 100 ve Enstantaneyi 1/125 sn olarak ayarladım.
  • Vantilatöre netlememi manuel olarak yaptım.

İlk çekimi normal flaşımla yapacaktım. Flaşımı Manuel moda aldım, gücünü 1/1 olarak ayarladım ve aşağıdaki fotoğrafı çektim:

Ardından, aynı bölgeden aydınlatacak şekilde stüdyo flaşımı aktif ettim ve aşağıdaki görüntüyü çektim:

İlk bakışta ikisi de dönen pervaneyi çok iyi yakalamış ve net olarak dondurmuş görünüyor değil mi? Emin olmayın. Daha yakından bakalım mı?

Yüksek hızlarda Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş farkıYüksek hızlarda Stüdyo Flaşı ve Normal Flaş farkı

Neden böyle oldu? Her iki flaş için tüm koşullar aynıydı. Enstantane de aynı!

Bunun nedeni flaşların farklı Flaş Süresi değerlerine sahip olmalarıdır.

Flaş süresi kavramını kısaca hatırlayalım:

Flaş Süresi, teknik olarak flaş tüpünün tek bir ışık patlamasını tamamladığı süredir.

Flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %50’sinin üzerinde olduğu turuncu renkli olan periyot t0.5 değeridir. t0.1 değeri, flaş yoğunluğunun maksimum parlaklığının %10’unun üzerinde olduğu turuncu ve sarı bölgelerin toplamıdır.

Bu nedenle, t0.1 değeri gerçek flaş süresi için daha doğru bir tanımlamadır.

Flaş Süresi

Flaş Manuel moddayken kameranın deklanşörüne basıldığında, flaşın kapasitöründe birikmiş enerjiyle patlar ve ışık yaymaya başlar. %100 olan tepe noktasına geldiğinde bu ışığın genliği en yüksek düzeydedir, ardından deşarj süresi başlar.

Stüdyo flaşlarında bu eğri biraz farklıdır. Normal flaşlarda olduğu gibi kısa bir sürede tepe noktasına ulaşıp sonra yavaş yavaş sönmeye başlamak yerine, tepe noktasından itibaren daha kısa bir sürede sönerler. Yandaki şekilden de görüleceği gibi, stüdyo flaşının tepe noktasına varışı ile inişi arasında geçen ve en yoğun ışığı yaydığı aralık 0.5 milisaniye yani 1/2000 saniyedir (t.05 değeri).

Stüdyo Flaşı Flaş Süresi

Oysa normal flaşın tepe noktasına çıkmasından sönümlenmesine kadar geçen süre genellikle 4-6 milisaniye civarındadır, bu süre flaşa göre değişir. Çekimlerimde pozlama süresi 8 milisaniye idi (1/125 sn).

Normal flaşım, çaktıktan sonra 6 milisaniye boyunca ışık yaymaya devam etti ve bu esnada pozlama da devam ediyordu. Stüdyo flaşımda ise flaşım perdenin açılmasıyla birlikte çaktı, an’ı dondurdu ve daha hızlı söndü (t.01 değeri yaklaşık 1/500 saniye, yani 2 milisaniye). O nedenle; stüdyo flaşımla çektiğim kare biraz daha net görünüyor.

Sonuç

Şimdi akla şu soru gelebilir: “Madem normal flaş ile bu durum oluşuyor, o halde enstantane süresini hızlandırırım, problem çözülür”. Olabilir. Speedlight adı verilen, yüksek enstantane hızlarında senkron çalışan hızlı flaşlarla bu mümkün. Unutulmamalıdır ki, burada farkı yaratan etken pozlama süresi değil, flaş süresidir. 

Amaç düşük enstantane hızlarında an’ı dondurmak ise, flaş süresinin kısalığı nedeniyle stüdyo flaşları çoğu durumda daha iyi sonuçlar üretecektir.

Bu testimde, çok kaliteli olmayan giriş seviyesi bir normal flaş kullandım. Kaliteli hızlı flaşlarda aradaki fark böyle olmayacaktır. Flaş edinmekteki amacınız aynı zamanda yüksek hızda hareket eden nesneleri dondurmak ise, flaş süresi kısa olan ve yüksek enstantanelere çıkıldıkça çıkış gücünden çok fazla kaybetmeyen bir Speedlight flaş satın almak doğru yol olacaktır. Bazı koşullarda Speedlight flaşlar, hızlı hareket eden nesnelerin hareketini yüksek enstantane hızlarında dondurmada stüdyo flaşlarından daha iyi bir performans gösterebilirler. Bu da bir sonraki yazımızın konusu olsun 🙂 .

Siz de bu konu hakkındaki bilgi, soru, öneri ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
17 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Öncelikle yazınız için teşekkür ediyorum Sebahattin bey.
İki fotoğraf arasındaki farka gerçekten şaşırdım.
Aslında normal flaşlarda bu deşarj süresince flaşın ışık verme durumu elektronik olarak düzeltilemez mi? Böylece sütüdyo flaşınınkine benzer bir ışık eğrisi yakalanabilir. t0.5 süresinden sonra flaş tüpüne giden enerji elektronik olarak kesilirse sonuçlar benzer olur mu?
Selam ve saygılarımla…

burak i.

hocam bu denemeleri yapmak ve sonuclarini yazmak icin zaman ayirmaniza ne kadar tesekkur etsek azdir. sizin arastirma azminizin hayraniyim ve taktir ediyorum sizi.. ornek oluyorsunuz iyi ki varsiniz

Neslihan

Günaydın Arthenos ekibi!
Nasıl beceriyorsunuz bilmiyorum ama yılların deneyimini bir sayfaya sığdırıyorsunuz – bunları bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Doğal ışıkta nispeten kolay ancak karanlık ortamda flaşla çekmek bazen ortamdaki ışıkla birlikte kullanmak çok kontrol ve tecrübe gerektiren bir şey. Ama siz bunları yazılarında çok kolay anlaşılır şekilde anlatıyorsunuz. Sizi istanbula da bekliyoruz 🙂
Tebrikler ve selamlar.

Orhan Ali

her zaman olduğu gibi gene ilginç bir konu bulmuşsunuz hiç şaşırtmıyorsunuz 🙂 bu sefer yeni ne var acaba diyerekten günde kaç defa siteye giriyorum 🙂 🙂 siteniz kullandığımız aletlerden daha değerli bence — emeklerinize sağlık – tebrikler

Sezgin B.

Sebahattin bey öncelikle emeklerinize sağlık
Flaş satın alma evresindeyim
Yazınızı okuyunca flaş süresi kısmına takıldım
Alacağım flaşta bu özelliği nasıl bulabilirim
Cevap için şimdiden teşekkür

Sezgin B.

Teşekkürler Sebahattin bey
Çok hızlı ve çok doyurucu cevabınız için
Yazınızı okudum onunla ilgili tüm yazılarınızı akşam okuyacağım
Sizi tanımaktan çok memnun oldum

Doğan Erhan Ersoy

Yine çok güzel bir yazıyla bizimlesiniz. Teşekkür ederim. Sizin yüzünüzden ekipman değişiklikliğine gidecek gibiyim. Makroda stüdyo flaşı ile daha iyi sonuç alma ihtimali gözüme gelir oldu.

Okyar Atilla

Sevgili Sebahattin,
Sezgin B. arkadaşımıza bilgi verirken önemli bir kavramdan bahsetmişsin. “Flash duration” değerleri kullanma kitaplarında veriliyor. Bu üst sınıf flaşların HSS (high Speed Sync) kullanımı için önemli. Nikon bunu “Auto FP” olarak ifade etmiş.

Bunlarda link verdiğin yazıda detaylı olarak yer alıyor.

Zaten makina gövdesinden flaş ayarlarında “Bracketing/flash” ayarı açılırsa örneğin D 850 de flaş senkronizasyonu için “1/250” ve “1/250 Auto FP” diye gösterir. “1/250 Auto FP” yi seçtikten sonra flaş üzerinde de -Nikon için M TTL FP” ayarını yaptığınızda (Flaşta FP seçimi gövde tarafından otomatik yapılıyor olabilir) artık flaşınız daha kısa enstantane perde sorunu çıkarmayacaktır. Benim baktığım Nikon SB-800 değerleri kısaca şöyle; M 1/1 güçte 1/1000, M 1/64 güçte 1/32300 olarak açıklanmış. Nikon Flaşım olmadığı için deneme yapma şansım olmadı. Ancak bu şekilde kullanan bir kaç fotoğrafçının videolarını izledim. Dolayısıyla “Flaş” deyip geçmemek gerekiyor. Yeni bir flaş almak isteyen arkadaşların bu özelliğe dikkat etmelerinde fayda var. Gün olur lazım olur.

Sevgi ve saygılarımla

Önder Köktürk

Siz mühendis olduğunuz için teknik anlamda 10/10 olmuş açıklamalarınız, yeterince teknik bilgi sahibi olmayanlar (olması da gerekmeyenler) sayıları, grafikleri, içeriği anlamakta zorlanabilir (doğaldır), ama 2 karşılaştırma fotosu, tüm yazıya bedel olmuş. teşekkürler

Manşet

Roger Fenton's waggon

Belgesel Fotoğrafçılık

Belgesel fotoğraf önemli ve tarihi olayların belgelenmesi yanı sıra, gündelik yaşamı etkileyen durum, olay, sorun ya da krizleri belgeleyen; çalışırken mümkün olduğunca gerçeği temsil eden; belgesele konu olan bireylerin güvenini kazanarak; aktarımlarını mümkün olduğunca olduğu gibi kaydeden, yapılan proje için zaman, fedakarlık, sabır, emek vererek, tutkuyla sarılmayı gerektiren; bir proje ekseninde yapılan, çalışmada etik kurallara ve kişi mahremiyetine uyan; çalışma çıktıları ile konu olan bireylere karşı sorumluluk hisseden; sosyal değişim hedefleyen ve konu olan bireylere yardımcı olmaya çalışan bir fotoğraf üslubudur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

17
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x