İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El – Metal Ekleme – Bölüm 1

-

Bu uygulamada Photoshop’un birçok özelliğini kullanma imkanına sahip olacağız. Çarpıcı bir uygulama olması için ders çalışmaktan sıkılmış bu sevimli öğrencinin koluna metal parça eklemesi yapalım. Biraz sadistçe mi oldu?

Haklısınız. Ancak hayat acımasız……

Photoshop üzerine uzun süredir uygulama yaptıktan sonra artık işin biraz fantezi yanına geçebiliriz. İki bölüm halinde sunuyoruz. Birbirinden çok farklı iki nesneyi birlikte kullanmaya kalktığımızda birçok karmaşık işlemi yapmamız gerekecektir. Ancak bunların en başında “Select & Mask” gelir.

Bu uygulamada Photoshop’un birçok özelliğini kullanma imkanına sahip olacağız. Çarpıcı bir uygulama olması için ders çalışmaktan sıkılmış bu sevimli öğrencinin koluna metal parça eklemesi yapalım. Biraz sadistçe mi oldu?

Haklısınız. Ancak hayat acımasız……

Kullanacağımız fotoğraf;

 1. Önce “Ctrl+J” ile “Background”dan kopya oluşturalım (Layer 1).
 2. Metal parçayı yerleştireceğimiz kısmı “Pen tool” ile seçeceğiz.
  • “P” tuşu ile “Pen Tool” seçilir.
  • Seçim alanını belirle. Uzantıyı kaldırmak için imleci Pen tool çizgisinin ortasındaki noktaya getirip “Alt+klik” yapılır. Ve seçime devam edilir.

Önemli not: “Pen Tool” kullanırken “Application Menu” de yer alan ve “Pen Tool” seçim alanını belirleyen tercihler şöyle olmalıdır:

İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1

Fotoğraf: me02

Klavyeden kısa yol tuşlarını kullanırken yanlışlıkla bastığınız bir tuş kontrolünüz dışında bir etki yapabilir. Burada benim başıma gelen istemeden “Subtract Front Shape” seçilmiş. Dolayısıyla “Pen Tool” ile seçim yaptığımda “Inverse” yapmış oluyordu. Bu durum genelde “Shift”, “Ctrl” ya da “Alt” tuşlarıyla birlikte harf tuşlarına bastığınızda başınıza gelebilir. İşte bundan dolayı kısa yolları iyi bilmek ve elimizin alışmasını sağlamamız gerekiyor.

Çalışma konusu: burada yer alan ayar tercihlerini değiştirerek fotoğrafa ve seçim alanına nasıl etki ettiğini gözlemleyiniz.

 1. Mouse işaretlenmiş alanın içine getirilip “Sağ klik” yapılarak açılan panelde “Make Selection” tıklanarak seçim alanı belirlenir.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1

“Make Selection” tıklandığında bir panel daha açılacaktır. Burada “Feather radius” “0” seçelim.

 1. Yeni bir layer oluşturuyoruz (Layer 2).
  • “B” ile “Brush” seçimi yaparız.
  • “Eye Dropper” yani damlalık aracı ile arka plandan uygun yerden renk örneklemesi alarak seçilmiş alanı boyayacağız. Bu “i+klik” ile de yapılabilir. Kestirmedir.
  • Bu işlem boyanan alan zeminle uygun olacak şekilde yapılır. Bu fotoğrafta zemin beyaz olduğu için işimiz kolaydır.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1
 1. İşlem bittikten sonra seçimi kaldıralım. Bunun için “M” tuşu ile dörtgen seçim alanı seçilir ve herhangi bir yere tıklanır.
 2. “Layer 1” ve “Layer 2” yi birleştirerek yeni bir adsız layer oluşturalım. Bunun için önce iki layer Ctrl+Klik ile işaretlenir (seçilir). Sonra Ctrl+Alt+E ile birleştirme işlemi yapılır. Böylece yaptığımız işlemler yeni bir layerda olur. Bu layerın adı Layer 3 (Merged) dir.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1
 1. Bu fotoğrafta gerekmemesine rağmen seçme alanı içinde boyama yaparak sildiğimiz yerlerdeki birleşim izlerini yok etmek için PS ana menüde; Filter> Blur> Gaussina Blur seçilerek istenilen seviyede flulaşma ayarlanır.  Ancak bu gerekli görüldüğünde yapılmalıdır.
  • Şimdi arka planda işlem yapmak için Layer 3 seçili durumda “Alt” butonu ile mask (PS ekranında bize göre en alt sağda. (“fx” in yanında) tıklanır. Böylece daha önce ki “Gaussian Blur” işlemi mu mask üzerine atanmış olur.

Pen Tool – kısa bir eğitim

Bunun için farklı bir fotoğraf kullanmayı uygun buldum.

Ne kadar kullansam da “Pen Tool” a kolay ısınamadım. Kendi içinde çok seçenek var. Burada bazı terimlerine ve kullanma özelliğine değinmem de fayda var:

“P” ile pen toolu seçip fotoğraf üzerine tıkladığınızda dört köşe mavi bir nokta bırakıyor. Bu noktanın adı “Anchor Point – kolaylık olsun diye bundan sonra “A-P” ile göstereceğim””. Türkçe karşılığı “Çapa” ya da “Dayanak Noktası” olarak ifade edilebilir. Daha sonra ikinci bir “Anchor Point” tıkladığınızda program ikisini otomatik olarak birleştiriyor. İkinci noktayı Mouse ile bırakmadan hareket ettirdiğinizde çizgiye istediğiniz eğri şeklini verebiliyorsunuz.

Ayrıca hangi “A-P” noktasına tıklarsanız o nokta aktif olur. Yine bir “A-P” yi Mouse ile “Ctrl+Klik” yaparak tutarsanız yerini değiştirebilirsiniz.

Burada “Mavi” olan aktif yanı seçilmiş olan “A-P” dir. Seçmeye devam etmek için seçim yönünde olan asıl  “A-P” üzerine “Alt+Klik” yapmamız gerek ki seçim asıl “A-P” den devam edebilsin.

Bütün seçimi “Delete” ile silebilirsiniz. Ya da son yaptığınız “A-P” seçili iken “Delete” tıklarsanız sadece son çizginiz silinecektir.

İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1

Yani “Pen Tool” iyi kullanmak için üzerinde özel olarak emek harcamak gerekiyor. Ayrıca “Tool Menu” de “Pen Tool” üzerine “Mouse sağ+Klik” yaparsanız açılan panelde farklı seçenekleri de görebilirsiniz.

Tavsiyem tam bu noktada başka bir fotoğraf üzerinde “Pen Tool” alıştırması yapmanız olacaktır.  

Kaldığımız yerden devam edelim:

 1. Yeni bir layer (Layer 4) ekleyelim. Bu layerda kolun üst kesik olan kısmında en başta yaptığımız gibi “Pen Tool” ile seçim yapalım,
  • Daha önce yaptığımız gibi “Mouse “Sağ+klik” ile “Make Selection” yapalım.
  • “B” yani”Brush” seçelim. “X” ile “Foreground” rengini siyah yapalım ve seçim alanını boyayalım. Bunu yapmamızın amacı kolu kesilmiş gibi göstermek. Bu siyah alanın içine “kan” görüntüsü için kırmızı alan ekleyeceğiz.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1
 1. Layer 4 seçili iken Mouse üzerinde iken sağ tıklama ile açılan pencereden “Blending Options” seçilir. Ya da “Layer 4” üzerine çift tıklayıp direkt “Blending Option” olan “Layer Style” panelini açabiliriz.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1
 • Sekizinci sırada olan “Color Overlay” “+” tıklanarak seçilir. Ekranın orta kısmında yer alan “Blend Mode= Normal” iken yanındaki renk kutusu tıklanarak renk paneli açılır. Bu panelden “koyu kırmızı” seçilir.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1
 • Altıncı sıradaki “Inner Shadow” “+” tıklanarak (bunu yerine “Inner Glow” da kullanılabilir) seçilir. Orta bölümden “Blend Mode”= normal seçilir. Renk panelini açmak için hemen “Noise” in altındaki seçim yapılır. Renk kutusu üzerine tıklanarak renk paneli açılır. 
  • “Elements” bölümünden “Size” değiştirilerek kırmız alanın büyüklüğü istenildiği gibi ayarlanır. Üst tarafta yer alan “Opacity” nini %100 olması gerekiyor. Ancak bu da yapılmak istenen şeye göre ayarlanabilir.
  • Yine “Color Overlay” deki “opacity” kırmızının görünürlüğünü azaltır veya çoğaltır.
İki farklı nesneyi /objeyi birleştirmek, El- Metal Ekleme - Bölüm 1

Benim yaptığım ayarlar şöyle: Opacity= %83, Distance= 7, Choke= %45, Size= 38 px, Contour: Gaussian, Noise= %34

Çalışma konusu: “Layer Style” daki diğer ayarlama seçenekleri denenmelidir.

 • Önce “Blend Mode” daki diğer seçenekler denenerek yapılan işlemin sonucu gözlenir.
  • “Blend Mode” sabit bırakılır ve “Angle” değiştirilir.
  • “Distance”, “Choke” ve Size” ile denemeler yapılır.
  • “Inner Shadow” daki değişik “Contour” lar denenir. “a”, “b”, “c” işlemlerinin her biri değişik “Contour” da denenerek sonuçlar gözlenir.

Buraya geldiğimizde artık cıvatayı ekleyecek alt yapıyı hazırlamış oluyoruz. Bir sonraki yazıda bu işlemi nasıl yapacağımız ele alacağız.

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
1 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

İşte şimdi tehlikeli sularda yüzmeye başladık. Photoshop ve manüplasyon.
Ellerinize sağlık Okyar bey 👏🏻👏🏻👏🏻

Manşet

Fujifilm X-T200 ve X-E3 karşılaştırması

Fujifilm X-T200 ve X-E3 detaylı karşılaştırması

Fujifilm X-T200 modeline bakıp X-E3 ile karşılaştırıyoruz

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x