Kristal'e Mektuplar

İnsanı Fotoğraflamak

En zor dallardan birisidir portre fotoğrafı çekmek, çünkü karşımızda bir insan vardır.

Özellikle bizim toplumda “Bu adam benim fotoğrafımı niçin çekiyor? Fotoğrafımı nerede kullanacak? Gazeteci mi, TV ye mi çıkaracak? Beni haber yapıp rezil mi edecek?” gibi olumsuz düşüncelerden birisi beynini doldurabilir.

-

Merhaba Kristal.

Bu kez Zarif Nuhut Hoca’nın beni etkileyen bir portre fotoğrafı nedeniyle düşüncelerimi açıklamak istiyorum.

En zor dallardan birisidir portre fotoğrafı çekmek, çünkü karşımızda bir insan vardır. Karşılaştığınız yüzlerce, belki binlerce insan arasından birisi, o andaki giyim, kuşam, tavır ve ifadesiyle sizin dikkatinizi çekmiştir, sizde fotoğrafını almak istersiniz.

Onu karizmatik bulmuş olabilirsiniz. Karşılaştığınız insan sizde; güzel, yakışıklı ya da sevimli, cana yakın bir insan hissi uyandırmış olabilir. Ya da bunlara benzer bir başka özelliğiyle dikkatinizi çekmesi de mümkündür. Veya onun toplumda alıştığımız kanıksanmış ifadenin dışında bir görünüme sahip olduğunu fark etmiş ve o nedenle fotoğraflamak istemiş olabilirsiniz.

Ve gayet iyi niyetle objektifinizi doğrulttuğunuzda, karşınızda psikolojik ve sosyolojik bir varlık olduğu için kendine yönelen objektifin etkisiyle duygusal özellikleri onu hemencecik değiştirir. Siz onu gördüğünüzdeki doğal, olağan halini beğenmişsinizdir ve fotoğrafınızla bunu tespit etmeyi arzularsınız ama bir anda her şey değişir, çünkü karşınızdaki duygusal bir varlıktır ve onun beyninde bazı sorular gelişir, damarlarında dolaşan kanın biyokimyasal yapısı yani hormonları değişir…

Özellikle bizim toplumda “Bu adam benim fotoğrafımı niçin çekiyor? Fotoğrafımı nerede kullanacak?  Gazeteci mi, TV ye mi çıkaracak? Beni haber yapıp rezil mi edecek?” gibi olumsuz düşüncelerden birisi beynini doldurabilir.

Eğer fotoğrafını çekmek istediğiniz insan genç bir bayan ise o zaman işiniz çok ama çok zordur, şüpheleri daha farklı olabilir. Evli ise eşinin, değilse sevgilisinin, fotoğrafıyla sosyal medyada karşılaştığında kıskançlık duygularıyla dolup ilişkisini olumsuz etkileyeceğini düşünebilir.

Eğer böyle bir ilişkisi yoksa bu durumda daha farklı duygular yaşanır, güzel veya yakışıklı görünmek gibi…

Karşınızdaki insanın fotoğrafı çekilmek istendiğinde işte bu duygu ve düşüncelerle, çekmek istediğiniz insan gider ve yerine bambaşka bir insan gelir.

İnsanı Fotoğraflamak

Bu nedenle zordur insan fotoğrafı çekmek. Ama bazıları bu zorlukları aşıp, çok iyi insan fotoğrafları çeker, örneğini bu fotoğrafta görüyoruz. İyi insan fotoğrafı çekme yetisi, onların yapısında vardır. İsterseniz bu özellikler nelerdir önce bunları konuşalım.

  • İnsan fotoğrafı çekenlerin medeni cesaretlerinin yüksek olması gerekmektedir. Evet, fotoğrafı çekilen kişi yukarıda saydığımız olumsuz düşüncelerle donanacaktır ama fotoğrafçı onu rahatlatacak iyi niyetli bir tepkiyi hemen verebilmelidir.
  • İnsanlar samimiyeti anlar ve şüpheleri yoksa iyi niyetlidirler Kristal. Fotoğrafı çekilen kişi, karşısında samimi bir insan bulduğunda ona olumlu yaklaşır, siz de samimi ve iyi niyetli duygularınızı yansıtmalısınız.
  • Fotoğrafını çektiğiniz kişiye arkadaşınız gibi davranırsanız, o da size arkadaşı gibi yaklaşacaktır.
  • Övgü insanları gevşetir, adeta yelkenlerini suya indirir. Eğer fotoğrafı çekilecek kişiye ‘onun takdir edilecek özelliklere sahip olduğunu ve o nedenle fotoğrafını çektiğinizi’ samimi bir şekilde yansıtırsanız işiniz çok kolaylaşacaktır.
  • Eğer fotoğraflamak istediğiniz insanın yaşamına dair bir öyküyü paylaşmasını sağlarsanız işiniz çok ama çok daha kolaylaşır. O nedenle sohbet edin, geçmişine dair sorular sorun. Anlatacağı olay kendiliğinden karşınıza çıkacaktır. Eğer böyle bir hikâye anlattırmayı başarmışsanız, yukarıda saydığımız kuşkular kaybolur, insan anlattığı olayı yaşar ve tüm haliyle kendisi olur. Sizde zaten kendisi olan insanın fotoğrafını çekmek istiyorsunuzdur.
  • Bence insan fotoğrafı çekilmek isteniyorsa; fotoğrafa çok kalabalık çıkmamak ve çok fazla fotoğraf çekmemek gerekir. Çünkü fotoğrafı çekilen insan çevresinde kendine yönelmiş çok sayıda objektif olmasından ve sık sık tekrarlayan deklanşör sesinden rahatsız olur, bu rahatsızlığı da fotoğrafına istemediğiniz bir ifade şeklinde yansır. Eğer ifade ve kompozisyon değişmemişse deklanşöre tekrar tekrar basmaya da gerek yoktur, çektiğiniz bir karenin benzerini çekmenin yararı yoktur ki!
  • Eğer fotoğrafını çektiğiniz insan çok sevdiği bir insanla karşılıklı bir iletişim sırasında çekerseniz elde edilemeyecek bir fotoğrafa sahip olursunuz. Örnek mi istersiniz bir bebeği seven annesi ya da ablasının fotoğrafını çekin, ya da kırlara çıkmış iki sevgiliyi…

Bir gerçek var ki Kristal, başarılı olanların özelliğine sahip olanlar, onların duygu ve düşüncesiyle hareket edip, aynı çaba ve tepkiyi gösterenler benzer sonuçlara yaklaşırlar. Başarının temelinde bu vardır.

Sevgili Kristal mektubumda portre fotoğrafı çekerken kompozisyon, donanım ve ışık konusuna da değinmek istiyordum ama görüyorum ki çok uzun oldu, sizi sıkıp bunaltmak istemiyorum, bunlar konusundaki düşüncelerimi de izin verirseniz bir başka mektubumda anlatayım.

Selam başarıyı kendine şiar edenlere gitsin…

Mikdat Besni

17.02.2020 – Susurluk

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

En güzel portre fotoğrafı, modelin haberi yokken çekilen sanırım. Ama fotoğrafçının uyması gereken hukuki, ahlaki ve etik kurallar sözkonusu olduğu için bu her zaman mümkün olmuyor haliyle. Bu durumda en iyisi önce karşınızdaki insanın kilitlerini açmak.
Bu güzel fotoğraf için Zarif Nuhut Hoca’ya, yazınız için Size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum Mikdat Hocam.
Selam ve saygılarımla.

Mikdat Besni

Öner beyim insanı fotoğraflarken betimlediğiniz şekilde “en iyisi önce karşınızdaki insanın kilitlerini açmak” çok doğru bir yaklaşım oluyor. Eğer kilit açılırsa hiç bir sorun olmuyor… İlginiz güç veriyor, katkılarınız için teşekkürler…

Okyar Atilla

Kesinlikle, samimiyet en doğru yaklaşım. Bunu yapmazsanız çekilen fotoğraftan da hayır gelmiyor.

Mikdat Besni

Evet Okyar Bey, samimi yaklaşım insan fotoğraflarında dikkat etmemiz ve özen göstermemiz gereken bir konu. İlgi ve katkınız için teşekkürler..

Bülent Erol

Bu mektubu “ben böyle istedim,ben yaptım oldu,özgürüm, kural falan tanımam” cılar EZBERLEMELİ ondan sonra düşünüp taşınıp deklanşöre basmalıdırlar….Başarılar dost selamlar…

Mikdat Besni

Bülent Bey evet güzel bir konuya parmak bastınız “Ben istedim” le olmuyor, karşımızdaki ne istiyor bu çok önemli. Değerli görüşlerinizle güç kattınız, teşekkürlerimi iletiyorum…

Makale yazarı

Mikdat Besni
Veteriner hekim olarak uzun yıllar kamu görevi yaptı. Sayısal teknolojinin fotoğrafta yaygın olarak kullanılmaya başlaması ve internet paylaşımının etkisiyle hobi olarak fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşımda bulunularak ya da izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini göz önüne alarak, ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. En iyi öğrenmenin öğretme olduğu gerçeğinden hareketle, verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 (Diyarbakır) ve ASFOD (Konya Anadolu Selçuklu Fotoğraf Derneği) tarafından Onur Üyesi olarak payelendirilmiştir. Bu onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

Manşet

Canon EOS R5, R6 Yeni Tam Kare Aynasızlar ve RF Lensler

Bugün 9 Temmuz 2020. Ben bunları yazarken Canon yeni cicilerini açıklıyor. Ekranın sağında açıklama videosu, solunda da Arthenos ekranı açık ki bu yazıyı anında yazayım 🙂

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x