Kadrajınızı Sadeleştirin, “Basit Güzeldir”

_

Çerçevemdeki bu nesnenin amacı nedir? Ciddi bir fotoğrafçı bir fotoğraf çektiğinde bu soruyu mutlaka kendisine sorar. Anlamlı bir Fotoğraf yapmak için bu sorunun cevabını bulmak şarttır. Kadrajımı sadeleştiririm, bu, sadece karedeki karmaşayı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğrafımın daha temiz ve sakin görünmesini sağlar.

Kadrajınızı sadeleştirin, Basit güzeldir
Nikon D850, Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art
Pozlama: 1/400sn, f/1.4, ISO 200

Bu kural, çerçeveye ait olmayan şeylerden kurtulmamız gerektiği kavramına dayanır. Ama bunu yapmak göründüğü kadar basit değildir. Dış mekanda çekim yaparken, nesneleri minimalist ve basit tutmak için çok çaba ve zaman harcamak gerekebilir. Ya çekimi oluştururken ya da post prodüksiyon aşamasında işlerken istenmeyenleri kırpmak, gerçekten çekici ve etkileyici sonuçlar doğurur, çünkü biliyorsunuz; “Basit Güzeldir”.

Yukarıdaki başlık fotoğrafındaki kazların kadrajını oluşturabilmek için yaklaşık 20 kadar fotoğraf çektim. Kazlar bir türlü benim istediğim yerde ve konumda değillerdi. Ya arkalarındaki gereksiz nesneler ilgiyi başka yerlere çekiyordu, ya da iki kazın konumu doğru bir kadraj için yeterince doğru gelmiyordu bana. Sonunda bu kareyi yakaladım.

Doğada fotoğraf çekiyorsanız, çerçeveyi konuyla doldurmak ve dikkat dağıtacak objeleri kadraj dışına atmak hiç öyle göründüğü kadar kolay olmuyor. Deneyin, bana hak vereceksiniz.

Siz de deneyim ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.
Kadrajınız basit olsun!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Black hawk
Ziyaretçi
Black hawk

Simple is better!
Kesinlikle ayni gorusteyim..Kisa ama cok onemli konuya parmak basmissin hocam.
Yazi icin tesekkur

Anıl H.T.
Ziyaretçi
Anıl H.T.

Bence de basit guzeldir sabahattin bey. katmaşık resimlere bakmak beni yoruyor. bu arada fotoğraf çok güzel elinize sağlık.

Ertan T.
Ziyaretçi
Ertan T.

Hocam yazının başlığı ve bu tek fotoğraf yeterli aslında. Fotoğraf konuyu net anlatıyor. Ellerinize sağlık. Teşekkürler

Okyar Atilla
Editör / Yazar

Kadrajı sadeleştirmek, ya da kompozisyonu sadeleştirmek iyi ve doğru bir bakış açısını hızlı bir düşünce süzgecinden geçirmekle mümkün olabiliyor. Fotoğraf çekmek için kendime kazandırdığım olağan bir davranış biçimi sürekli ortama eleştirel bakışla göz gezdirmek. Ve tabii ki gözlem “bu ortamdan nasıl fotoğraf çıkabilir?” ve “olası kompozisyonu en sade (basit demiyorum, yanlış anlaşılır) hangi konumda olursam alırım?” sorusunun arayışına varıyor. BU da işin ön hazırlık kısmıdır. Bu yazıda senin Havra Sokağı-Kemeraltı balıkçılarında çektiğin fotoğrafı görmek isterdim. Balık satıcılarının etrafını saran insanlar ve onların telaşı arasında en karizmatik balıkçının hafif öne eğilmiş haliyle yanındaki tahta kasada duran iki balık karesidir bu. İşte bu kare yazıdaki her şeyi anlatıyor. Ancak vurgulamakta yarar var. Sadelik ve minimal fotoğraf karıştırılmamalı. Her minimal fotoğraf sadedir. “Sade” kavramı için üzerinde durulması gereken bir başka açı da bir karmaşanın içerisinde sadeliğin yakalanmasıdır. Bu da John Nash’in oyun teorisi gibi bir şeydir. Kompozisyonda çok öğe olmasına rağmen siz fotoğrafçının “sade” kavramını vurguladığı öğeyi görürsünüz. Diğerleri bu sade öğenin anlamını güçlendirici etki yapmaktadır. Bunun en iyi örneklerini Bresson’da, Alex Webb’de, David Alan Harvey’de görebilirsiniz. Özellikle Alex Webb İstanbul albümüne göz atmanızı tavsiye ederim.

son söz: Fotoğraf ve sanat eserlerini sadeleştirmek çok zordur. Bilgi ister, Düşünce ister, Emek ister.

Öner BÜYÜKYILDIZ
Ziyaretçi
Öner BÜYÜKYILDIZ

Fotoğrafta “basit güzeldir” tamam da biz sizin konu, içerik ve anlatım olarak dolu dolu yazılarınıza alışkınız Sebahattin bey. Yazı birden bitince “ne oluyoruz” dedim.
Ama kısa da olsa az, öz ve net bir yazı olmuş, teşekkür ederiz. 🙂

Turgay Seven
Ziyaretçi
Turgay Seven

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz Sebahattin Bey. Konu, uygun fotoğraf ve etkili anlatım ile çok iyi vurgulanmış. Teşekkür eder, her daim yazılarınızın devamını bekleriz. :))

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Corona Günlerinde Fotoğrafta "Soyut" Denemesi

Corona Günlerinde Fotoğrafta “Soyut” Denemesi

Covid-19’u fırsat bilip yaptığım okumaların üzerinden geçmeye başlamıştım. Bu arada kendime de şunu soruyorum; "Hatırı sayılı bilgi birikimin oldu. Bunu fotoğrafla nasıl ifade edersin?" Fotoğrafı zihnimde oluşturmak beş günümü aldı. İki gün de fotoğrafta yer alan deniz atını nasıl dik tutacağımı düşünmek durumunda kaldım. Neyse ki biraz sakız ve bir yorgan iğnesi bu sorunu çözmeme vesile oldu.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.