Kadrajınızı Sadeleştirin, “Basit Güzeldir”

_

Çerçevemdeki bu nesnenin amacı nedir? Ciddi bir fotoğrafçı bir fotoğraf çektiğinde bu soruyu mutlaka kendisine sorar. Anlamlı bir Fotoğraf yapmak için bu sorunun cevabını bulmak şarttır. Kadrajımı sadeleştiririm, bu, sadece karedeki karmaşayı azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda fotoğrafımın daha temiz ve sakin görünmesini sağlar.

Kadrajınızı sadeleştirin, Basit güzeldir
Nikon D850, Sigma 35mm f/1.4 DG HSM Art
Pozlama: 1/400sn, f/1.4, ISO 200

Bu kural, çerçeveye ait olmayan şeylerden kurtulmamız gerektiği kavramına dayanır. Ama bunu yapmak göründüğü kadar basit değildir. Dış mekanda çekim yaparken, nesneleri minimalist ve basit tutmak için çok çaba ve zaman harcamak gerekebilir. Ya çekimi oluştururken ya da post prodüksiyon aşamasında işlerken istenmeyenleri kırpmak, gerçekten çekici ve etkileyici sonuçlar doğurur, çünkü biliyorsunuz; “Basit Güzeldir”.

Yukarıdaki başlık fotoğrafındaki kazların kadrajını oluşturabilmek için yaklaşık 20 kadar fotoğraf çektim. Kazlar bir türlü benim istediğim yerde ve konumda değillerdi. Ya arkalarındaki gereksiz nesneler ilgiyi başka yerlere çekiyordu, ya da iki kazın konumu doğru bir kadraj için yeterince doğru gelmiyordu bana. Sonunda bu kareyi yakaladım.

Doğada fotoğraf çekiyorsanız, çerçeveyi konuyla doldurmak ve dikkat dağıtacak objeleri kadraj dışına atmak hiç öyle göründüğü kadar kolay olmuyor. Deneyin, bana hak vereceksiniz.

Siz de deneyim ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.
Kadrajınız basit olsun!

İlişkili İçerikler

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Durdurun hayatı!… Fotoğraf var… Still Life Fotoğrafçılığı üzerine

Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzdedir. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz. Tamamen sizin eseriniz olan, hayalinizdeki bir sahnenin "fotoğrafını yapıyorsunuz"; öznesinden arka planına, ortam ışığından yapay pencere aydınlatmasına kadar. Konunuzun cansız nesneler olması nedeniyle, acele etmenize gerek yok, aydınlatmanızı hassaslaştırmak ve kompozisyonunuzla değişik denemeler yapmak için bolca zaman ayırabiliyorsunuz.

Ortam ışığını flaş ile dengeleme

Bir süredir Flaşlar ve Flaşla çekim teknikleri konularında değişik makaleler yayınlıyoruz. Bu yazılarımızda, ışığın boyutu hakkında bir fikrimiz oluştu. Işık kaynağı ile özne ve arkaplan arasındaki mesafe değiştiğinde ne olacağını artık biliyoruz. Artık yavaş yavaş flaşlı fotoğrafçılığın bazı pratik yönlerine eğilmenin zamanı geldi. İlk olarak, ortam ışığını flaşla dengelemekten başlamaya ne dersiniz?

Burada yazılanları kendiniz evinizde deneyimlemek istiyor ancak bu yazıdaki gibi ışık koşulları bulamıyorsanız endişelenmeyin, şöyle yapın. Çekeceğiniz sahneyi matris ölçüm moduyla ölçün, ardından bir veya iki durak düşük pozlayarak çekim yapın.

Flaş TTL modundayken Çekim Modu ve Enstantanenin önemi

Covit-19 sıkıntısı nedeniyle zorunlu olarak evlerimize kapandık. Ne zaman tam olarak biteceğini tahmin edemediğimiz, çok önemli bir kısmı evde geçen bu süreçte, ben de flaş kullanımı konusuna yoğunlaşmaya karar verdim ve bir süredir bu konularda yazıyorum.

Bu yazımda, düşük ışıklı ortamlarda flaşlı çekimlerde neden "M" Manuel çekim modunu kullandığımı ve konu hareketli olursa "Arka perde senkronizasyonu" ve "Ön perde senkronizasyonu" etkilerini örneklerle açıklamaya çalışıyorum.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
17 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Black hawk

Simple is better!
Kesinlikle ayni gorusteyim..Kisa ama cok onemli konuya parmak basmissin hocam.
Yazi icin tesekkur

Anıl H.T.

Bence de basit guzeldir sabahattin bey. katmaşık resimlere bakmak beni yoruyor. bu arada fotoğraf çok güzel elinize sağlık.

Ertan T.

Hocam yazının başlığı ve bu tek fotoğraf yeterli aslında. Fotoğraf konuyu net anlatıyor. Ellerinize sağlık. Teşekkürler

Okyar Atilla

Bu anektodu yazan kişi yazan kişi guru değilim dese de guruya yakındır. Bilirim. Oktay Akbal’da en kısa yazabilen ender yazarlardan birisiydi. Az kelimeyle çok şey anlatırdı. Yazıları “sade” ve “minimal-less is more” du. Bunun için Türkçeyi iyi bilmek gerek. Çok okumak gerek. Okumak demek de sadece gazete okumak değildir.

Okyar Atilla

Kadrajı sadeleştirmek, ya da kompozisyonu sadeleştirmek iyi ve doğru bir bakış açısını hızlı bir düşünce süzgecinden geçirmekle mümkün olabiliyor. Fotoğraf çekmek için kendime kazandırdığım olağan bir davranış biçimi sürekli ortama eleştirel bakışla göz gezdirmek. Ve tabii ki gözlem “bu ortamdan nasıl fotoğraf çıkabilir?” ve “olası kompozisyonu en sade (basit demiyorum, yanlış anlaşılır) hangi konumda olursam alırım?” sorusunun arayışına varıyor. BU da işin ön hazırlık kısmıdır. Bu yazıda senin Havra Sokağı-Kemeraltı balıkçılarında çektiğin fotoğrafı görmek isterdim. Balık satıcılarının etrafını saran insanlar ve onların telaşı arasında en karizmatik balıkçının hafif öne eğilmiş haliyle yanındaki tahta kasada duran iki balık karesidir bu. İşte bu kare yazıdaki her şeyi anlatıyor. Ancak vurgulamakta yarar var. Sadelik ve minimal fotoğraf karıştırılmamalı. Her minimal fotoğraf sadedir. “Sade” kavramı için üzerinde durulması gereken bir başka açı da bir karmaşanın içerisinde sadeliğin yakalanmasıdır. Bu da John Nash’in oyun teorisi gibi bir şeydir. Kompozisyonda çok öğe olmasına rağmen siz fotoğrafçının “sade” kavramını vurguladığı öğeyi görürsünüz. Diğerleri bu sade öğenin anlamını güçlendirici etki yapmaktadır. Bunun en iyi örneklerini Bresson’da, Alex Webb’de, David Alan Harvey’de görebilirsiniz. Özellikle Alex Webb İstanbul albümüne göz atmanızı tavsiye ederim.

son söz: Fotoğraf ve sanat eserlerini sadeleştirmek çok zordur. Bilgi ister, Düşünce ister, Emek ister.

Okyar Atilla

İyi olmuş. Eline sağlık.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Fotoğrafta “basit güzeldir” tamam da biz sizin konu, içerik ve anlatım olarak dolu dolu yazılarınıza alışkınız Sebahattin bey. Yazı birden bitince “ne oluyoruz” dedim.
Ama kısa da olsa az, öz ve net bir yazı olmuş, teşekkür ederiz. 🙂

Öner BÜYÜKYILDIZ

Kesinlikle haklısınız. Yaptığınız işin kalitesi ne kadar yüksekse devamlılığını sağlamak ve o kaliteyi korumak da o kadar emek istiyor.
Belki “profesyonel fotoğrafçı olmamanın davanılmaz hafifliği”ni yaşıyorsunuz ama bilgi ve birikimlerinizi paylaşmakta büyük sorumluluklar üstleniyorsunuz farkındayım. 🙂
Sizi severek takip ediyor, verdiğiniz emeğin karşılığında küçücük kalsa da yorum ve takdirlerimizle size destek olmaya çalışıyoruz.
Sizin gibi bildiğini paylaşmaya istekli, bunu maddi bir beklentisi olmadan yapan, üstelik bu kadar anlaşılır, kaliteli ve seviyeli yapan çok az insan var Sebahattin bey. İyi ki tanımışım sizi. Var olun. Elinize, emeğinize, yüreğinize sağlık…

Turgay Seven

Çok önemli bir konuya değinmişsiniz Sebahattin Bey. Konu, uygun fotoğraf ve etkili anlatım ile çok iyi vurgulanmış. Teşekkür eder, her daim yazılarınızın devamını bekleriz. :))

Turgay Seven

Çook teşekkürler :))

Makale yazarı

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...
17
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x