Kamera Seçimi Sürecinde Yapılan Kritik Hatalar

4
Kamera seçim sürecinde yapılan kritik hatalar

Fotoğrafçılıkla ilgilenmeye karar verdiğinizde kamera seçimi süreci kesinlikle heyecan vericidir. Nihayetinde yalnızca mevcut ihtiyaçlarınızı karşılamakla kalmayıp gelecekte de oluşabilecek ilave ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir ekipmana sahip olmak istiyorsunuz. Satın aldığınızın ekipmanın yapacağınız yatırıma değer olduğundan kesinlikle emin olmak istersiniz, öyle değil mi?

Bu yazıda yeni bir kamera veya herhangi başka bir fotoğraf ekipmanı alımı yaparken sıkça yapılan önemli ve en yaygın hatalardan başlıcalarına değineceğiz.

Kamera Seçimi süreci ve yapılan hatalar

Hata 1. Yanlış kişiden tavsiyeler almak

Böyle bir satınalma kararını vermeden önce başkalarının fikirlerine danışmak, önerilerini almak normal ve akıllıca olacaktır. Fakat bu bilgileri doğru kaynaklardan edinmek önemlidir. Doğru sonuca varabilmek için yalnızca bir veya iki kişinin fikir ve önerilerinden faydalanmak yeterli olmayabilir.

Onlar aslında sizin gerçekten ne istediğinizi biliyorlar mı? Bu kişiler kameralar ve fotoğrafçılık konusunda ne kadar uzmanlar? Gerçekten altı dolu bir görüşe sahip olmak için satın almak istediğiniz cihazla ilgili tüm özellikleri anlayabiliyor musunuz? Tüm bu sorulara sizin “evet” diyebilmeniz, kişilerin de aslında sizin (size özel) ihtiyaçlarınızı anlayabilecek düzeyde olmaları gerekir.

Türkiye’de özellikle Nikon kullanıcılarının neredeyse tek adresi olan Nikontürk sitesine üyeyim ve aynı zamanda “Forum Editörü”yüm. Bu platformda fotoğraf ekipmanları hakkında görüş almak için her gün birçok soruyla karşılaşıyoruz.

Tüm bunlardan edindiğim deneyimlere göre; birçok kişi neye ihtiyacı olduğunun farkında olmadan sorular yöneltiyor, ama bunun daha vahim olanı, birçok kişi de en iyisinin kendi önereceği ekipman olduğunu ve kendisinin bundan çok memnun olduğunu ısrarla ve büyük bir inançla savunuyorlar.

Neyse ki bu konularda çok deneyimli üstadlarımız var, onların birinden tavsiye alıyorsanız şanslısınız, gerçekten çok faydalı geri bildirimler veriyorlar.  

Gerçekten fotoğrafçı olmayan, fotoğrafçılık anlayışına sahip olmayan bir kişinin önerilerini kesinlikle kabullenmeyin, güvenilir uzmanlardan tavsiye isteyin. Ben bir araştırma sürecinden geçtikten sonra birbirine çok yakın birkaç seçenek üzerinde kararsız kalıyorsam pahalı olanı seçmeyi tercih ediyorum. Bunu çok param olduğundan yapmıyorum, aksine paramı daha iyi değerlendirmek için yapıyorum. Çelişkili geldiğinin farkındayım, ama şimdiye kadar hiç yanılmamam sizce benim şansımdan mı, yoksa bu tercihimin doğruluğundan mı? Ne dersiniz?

Hata 2. Kalitenin fiyata eşit olduğunu varsaymak

Evet, kaliteli ekipman bir yatırım olarak düşünülmelidir. Kesinlikle dikkatli bir şekilde yapılması gereken bir satın alma kararıdır, özellikle profesyonel bir fotoğrafçı iseniz. Bununla birlikte daha yüksek fiyat etiketinin otomatik olarak daha iyi bir öğeye eşit olduğunu varsaymamak önemlidir.

Evet şimdi kafanızdaki düşünceleri okur gibiyim: “Daha birkaç satır önce pahalı olanı seçerim diyordun, şimdi ise tam tersini söylüyorsun” diyorsunuz, haklısınız. Ama bu düşünceniz doğru değil; ben pahalı olanı tercih ederim demiyorum, “birbirine çok yakın birkaç seçenek üzerinde kararsız kalıyorsam pahalı olanı seçmeyi tercih ediyorum” diyorum. Arada fark var.

Para sizin için bir sorun değilse de daha fazla para ödemek, alımınızın aslında ihtiyaçlarınızı karşılayacağını, hayal ettiğiniz o muhteşem fotoğrafları size garanti etmez. En pahalı fotoğraf makineleri bile aslında fotoğraf çeken kişi kadar iyi olacaktır. Bu sitede sıkça duyacağınız mottomuzu hatırlayalım:

Fotoğrafı önce göz, sonra lens, sonra kamera çeker!

Özellikle bir kamera satın alırken fiyat etiketine daha az, ondaki özelliklerin sizin için ne kadar doğru olup olmadığına ise daha fazla odaklanın. Sizin şu anki beceri seviyenize uyuyor mu? Ondaki tüm işlevleri ve araçları biliyor musunuz? Yaptığınız araştırmaya göre çekmek istediğiniz fotoğraf türleri için uygun mu? Kullanmayacağınız ya da anlamadığınız tonlarca farklı ayara gereksiz para mı veriyorsunuz?

Hata 3. Gerçekçi bir bütçe oluşturulamaması

Doğru planlama başarının anahtarıdır ve bu kural yeni bir fotoğraf makinesi veya fotoğraf makinesi ekipmanı alışverişinde de geçerlidir. Planlamanın en önemli kısmı bütçelendirmedir.

Oldukça pahalı bir kamera yeni başlayan birinin National Geographic kalitesinde görüntüler çekmesini sağlamaz. Ayrıca ucuz bir kamera için dünya çapındaki fotoğrafçılık yapanları göz ardı edemeyiz, değil mi?

Birçoğumuz bütçeleme aşamasında yalnızca ana ekipmana odaklanıyoruz. Fakat onlarla birlikte kullanmak zorunda olduğumuz aksesuarları bütçemize koymayı unutuyoruz. Peki, diyelim ki manzara fotoğrafçılığınızı bir üst düzeye çıkarmak için ihtiyacınız olan yeni kamera seçimi konusunda ödevinizi tam yaptınız. Bunun yanında ihtiyaç duyacağınız lensleri de göz önünde bulundurdunuz mu? Yedek bataryalar, üçayak, üçayak kafası, hafıza kartları, filtreler vb diğer şeyleri düşündünüz mü? Tüm bu detayları baştan sona kapsamlı olarak planlamak önemlidir.

Hata 4. İndirimler, kampanyalar ve satıcılar tarafından dikkatiniz dağılır

Tamam, şimdi nihayet mağazaya girip satın alma işlemlerinizi yapmaya hazırsınız, ödevinizi yaptınız, hangi fotoğraf makinesinin hem şimdiki hem de gelecekteki ihtiyaçlarınız için doğru olduğunu anladınız. Aksesuarları ve onunla birlikte almanız gereken diğer ekipmanları da seçtiniz. Ne aradığınızı tam olarak bildiğinizden eminsiniz.

Sonra içeriye girersiniz ve bu ekipmanlar konusunda pazarlık yapmak için fiyatlandırma yaparsınız. Tüm bu süreçte odak noktanızı kaybediyor musunuz yoksa gerçekten oraya neleri almak için gittiğinizi net hatırlıyor musunuz? Umarım ikincisidir.

Özel kampanya başlığı altında fiyatları aşırı düşürülmüş, sizin ihtiyacınız olmayan herhangi bir fotoğraf ekipmanını asla satın almayın. Bir satış elemanı aslında sizin gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu ısrarla savunacaktır, onun işi bu. Bir şey doğru olamayacak kadar iyi görünüyorsa oradan uzaklaşın. Gözünüz listenizde olsun ve gerçekten ihtiyacınız olan şeylerle o dükkandan çıkın.

Hata 5. Yeterince gerçekçi olmamak

Çoğumuz fotoğrafçılığa olan ilgimiz konusunda bir gün gerçekleşeceğini umduğumuz büyük hayaller ile yaşıyoruz. Ve bu hayallerimizle orantılı yatırımlar yapıyoruz. Ya hayallerimiz kısa vadeli veya geçiciyse? Aldığımız onca ekipman için para batırmadan önce kendimize bunu sormak ve gerçekçi yanıtlar vermek önemlidir.

Fotoğrafçılıkta yenisiniz, ama dünyayı dolaşıp birkaç ay içinde bir seyahat fotoğrafçısı olarak büyük para kazanmayı hayal ediyor olabilirsiniz.

Mobil cihazınızdaki Instagram uygulamasından daha karmaşık bir şey kullanmamış olsanız bile, bir sürü yeni, pahalı aletle doğrudan profesyonel fotoğrafçılığa atlama arzusu duyuyor olabilirsiniz.

Şu anda yeni kamera ekipmanına çok para harcayarak başarmak isteyeceğiniz şeyler konusunda önce kendinizden emin olun. İhtiyaçlarınızın ve beceri düzeyinizin şu andaki seviyesine göre alışveriş yapın, “birgün” olacağını umduğunuz seviyeye göre değil. Satın alma işlemlerinizde mutlu olacağınız zaman sadece şimdiki zaman değil unutmayın, gelecekte de mutlu alışverişler yapabilirsiniz. Hem belki o zaman zevkleriniz değişecek, deneyimleriniz artacak, böylece başka şeylere ihtiyaç duyacaksınız. Kim bilir?

Sizin bunlardan başka ekipman satın alma ipuçlarınız varsa lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmında benimle paylaşın.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Mehmet Duman
Ziyaretçi
Mehmet Duman

Çok iyi makale ve tam bana göre yazılmış. Amatör bir fotoğraf hayranıyım ve fotoğrafçılık alanında kariyer planlarım yok. Sadece iyi çekimler yapmak ve kolay işleyebilen yazılım istiyorum. Nikon D5300 DSLR kameram var ama kompak kameralara gittikçe daha fazla ilgi duyuyorum. DSLR genellikle hantallar ve her lens değiştirdiğinizde sensöre toz alma riskiniz artıyor. Kompak kameraların bana göre cazibesi lensi değiştirmenize gerek olmaması. Ama iyi bir şey almak isterseniz bir çok DSLR den daha pahalılar. Yani bir hobi meraklısı olarak bir kompak kameraya geçmek istiyorum ama fiyatları beni frenliyor. Sizin öneriniz ne olur?

Sezgin Tandoğan
Ziyaretçi
Sezgin Tandoğan

2009 yılında fuji compac kamera ile başladım ve iki yıl önce Nikon P610 compac aldım. Çok iyi bir kamera ama dslr nin bana verdiği esnekliği bulamadım. Şimdi iyi bir Canon dslr küçük iki tame lens ve filtrelerim var. Şimdi arabamla seyahat edeceksem tüm kitlerimi yanıma alıyorum eğer uçağa bineceksem yalnızca Nikon compac makinemi alıyorum.