Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKİleri Seviye FotoğrafçılıkKameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?

-

Fotoğraf ile ilgilenmeye başladığımızda ilk öğrendiğimiz şeylerin başında kameralarımızda kısaca “P/A/S/M” olarak bilinen “P” Program, “A” Diyafram Önceliği, “S” Deklanşör Önceliği ve “M” Manuel çekim modu gelir. Zamanla, deneyimleyerek bu modların ne zaman ve ne için kullanıldığını da öğrenmiş oluruz. Kimimiz, çekim zevklerimize göre bu modlar içerisinden bir tanesini çok daha sık kullanırız. Peki, size bu listede olmayan bir gizli pozlama modu daha var desem? Bu mod; Manuel Mod ile Otomatik ISO’nun birlikte kullanıldığı moddur. Ben bu moda “Turbo mod” diyorum.

Bu mod temel olarak, diyaframı ve deklanşör hızımızı istediğimiz gibi bizim ayarlamamıza ve doğru bir pozlama elde etmek için uygun ISO’yu kameramızın seçmesine olanak tanır.

Gizli pozlama modu ilk bakışta büyük bir şeymiş gibi görünmeyebilir

Pozlama üçgeni kavramını oluşturan Diyafram, Deklanşör ve ISO gibi ögelerin hepsini aynı anda ayarlayabileceğiniz bir mod hayal edin; diyaframı ve deklanşör hızını elimizle ve ISO’yu bizim belirlediğimiz ölçü ve sınırlarda kamera ayarlasın. Şimdi, “Ne var bunda, benim kameramda zaten Otomatik ISO aktif, “A” modunda diyaframımı ayarlıyorum, enstantane ile birlikte ISO’yu da kameram ayarlıyor” diyebilirsiniz. Haksız da sayılmazsınız, ama dilediğiniz zaman enstantaneyi, dilediğiniz zaman diyaframı, menülerde herhangi bir ayara girmeden, aynı anda her ikisini de hızlıca değiştirmek istiyorsanız ne yapıyorsunuz?

Böyle bir mod ile, eğer konunuz durağan konumdan harekete geçerse hemen ön ve arka kadranları çevirerek deklanşör hızınızı ve ek alan derinliği için diyafram değerini aynı anda kolayca ayarlayabilirsiniz. Nasıl, oldukça havalı değil mi?

Tabi şunu belirtmekte fayda var, gizli pozlama modu kullanımının herkes ya da her durum için uygun olmadığını unutmayın. Şahsen, spor ve vahşi yaşam fotoğrafları çekerken bu moda bayılıyorum, ancak Manzara fotoğrafçılığı için genellikle “Normal” Manuel moda -Otomatik ISO kapalı durumda- veya “A” Diyafram önceliğine geri dönüyorum. Bu gizli modu zor koşullarda şapkanızda bir tavşan olarak düşünün, ama mutlaka deneyin; kısa bir sürede yeni favori pozlama modunuz haline geldiğini görüp şaşırabilirsiniz!

Örnek çekimler

Örnek 1: Aynı anda hem Diyaframı hem de Enstantaneyi değiştirmek

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?
Pozlama: f/4.5, 1/640sn, ISO 64 (Auto)

İstanbul’a her gidişimde yaptığım şeyi bu gidişimde de tekrarlamıştım, yanıma Nikon D850 kameramı ve AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8 VR objektifimi aldım. Arabamı Kadıköy İSPARK’a park ettim. Öncesinde Kadıköy’deki özel fırınımdan aldığım 2 tane çıtır çıtır simit ile Kadıköy-Eminönü vapuruna bindim, çayımı söyledim. Simitlerden bir tanesi benim, diğeri her zamanki gibi martılar içindi. Klasik nostaljim, “Eski İstanbul” turum böylece başlamış oldu. Vapurun güvertesinde, karşımda tüm güzelliği ile duran Kız Kulesi’nin fotoğraflarını çekiyordum. Yukarıdaki görüntü o klasik karelerden biri. “M” Manuel çekim modundaydım. Bu statik bir çekim olduğundan, bir gözüm pozometre cetvelindeyken Diyaframı f/4.5, Enstantane hızını 1/640sn ayarladım. Kameram Otomatik ISO ayarlı olduğundan ISO’yu en düşük değer 64 olarak kendisi ayarladı. Ve yukarıdaki kareyi çektim.

Arada sırada durup etrafı seyrediyor, boğazın mis gibi havasını içime çekiyordum. Tam o sırada sol tarafımda denize dalıp çıkan o güzel şeyleri gördüm! O hızla gelirlerse birkaç saniye içinde tam önümde olacaklardı. Sağ el baş ve işaret parmağımı kullanarak, ön ve arka kadran ile diyaframı f/7.1 ve enstantaneyi 1/3200sn olarak hızlıca ayarladım, ki yunusların bu hızlı hareketini havada dondurabileyim. Yunuslardan bir tanesi daha hızlı yüzüyordu, tam benim önümdeyken deklanşöre bastım. Kameram, böyle durumlarda her zaman olduğu gibi “Ch” sürekli çekim hızına ayarlı olduğundan, art arda kareler çektim. Bunlardan bir tanesini seçtim:

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?
Pozlama: f/7.1, 1/3200sn, ISO 800 (Auto)

ISO veya pozlama modlarıyla uğraşmak yok – gözüm hiçbir zaman vizörden ayrılmadı. Deklanşör hızını ve f/durak değerimi istediğim şekilde ayarladım ve kameram en uygun olan ISO değerini otomatik olarak kendi seçti; 800.

Bu çekimi “A” veya “S” Çekim Modunda yapsaydım ne olurdu?

“A” Diyafram Öncelikli Mod kullanıyor olsaydım, diyaframı yine hızlıca f/7.1 olarak ayarlayabilirdim. Bu durumda kameram, ISO’yu en düşük değer olan 64’e ayarlamak için enstantane değerini 1/250sn olarak belirleyecekti. Ve ben Yunusu havada bu kadar net yakalayamayacaktım.

“S” Enstantane Öncelikli Mod kullanıyor olsaydım, enstantaneyi hızlıca 1/3200sn olarak ayarlayabilirdim. Kameram, ISO’yu ayarlayabileceği en düşük değer olan 125’e ayarlayıp, diyaframı da f/2.8 olarak belirleyecekti. Yunusu netlesem, Kız Kulesi bu denli net olmayacaktı. Şimdi aklınıza ISO takılmış olabilir, “Neden ISO’yu “A” modundaki gibi en düşük değer olan 64’e değil de 125’e ayarladı” diyebilirsiniz. Çünkü kullandığım objektifin en açık diyafram değeri f/2.8 de ondan. Eğer ISO’yu 64’e ayarlayabilseydi, diyaframı f/2 yapmak zorundaydı, ama objektifim bunu yapamazdı. O nedenle, önce objektifi f/2.8 değerine, ardından buna uygun olan ISO 125 değerine ayarlamış oldu.

Örnek 2: Yalnızca Enstantaneyi değiştirmek

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?
Pozlama: f/8, 1/1000sn, ISO 400 (Auto)

Düsseldorf Altstadt bölgesinde nehir kıyısında fotoğraflar çekiyordum. Kameramda diyafram f/8, enstantane 1/250sn ayarlıydı. O sırada nehir üzerinde hızlıca yaklaşan yukarıdaki deniz motorunu farkettim. Hızlıca enstantaneyi 1/1000sn olarak ayarladım ve deklanşöre bastım. Kameram ISO’yu 100’den 400 değerine arttırdı.

Örnek 3: Yalnızca Diyafram Değerini değiştirmek

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?
Pozlama: f/2.8, 1/250sn, ISO 64 (Auto)

İzmir’de Sasalı Doğal Yaşam Parkında bu sevimli mirketlerin toplu halde fotoğraflarını çekiyordum. Diyaframım f/7.1 değerine ayarlıydı. Yukarıdaki mirket birden bir ağaç kütüğünün üzerine çıktı ve bu pozu verdi. Daha etkili bir kare için mirketi arka plandan ayırmalıydım, hızlıca diyaframı en açık konumu olan f/2.8 değerine ayarladım ve deklanşöre bastım. Kameram ISO’yu 64, enstantaneyi 1/250sn olarak ayarladı.

Örnek 4: En düşük ISO değerinde çekim yapma olanağı

Kameranızda bir gizli Pozlama Modu olduğunu biliyor musunuz?
Pozlama: f/5.6, 1/400sn, ISO 800 (Auto)

Bu tekniğin en sevdiğim yönlerinden biri, statik nesneler çekerken mümkün olan en düşük ISO’yu kullanmama yardımcı olması. Deklanşör hızımı belirli bir durum için elimden geldiğince düşük ayarlayarak ve diyaframımı bu durum için istediğim kadar açarak, menülere dalmak zorunda kalmadan, kameram tarafından mümkün olan en düşük ISO değerine otomatik olarak ayarlanmış çekimler yapabiliyorum.

Yukarıdaki görüntü ISO 800’ü zorlasa da, fotoğrafı çekmek için gereken ayarları temel alarak elde edebileceğim en düşük ISO değeriydi. Bu fotoğrafı 70-200mm f/2.8 objektifim ve 2x Telekonvertör kullanarak 350mm’de ve elde çektim. 2x telekonvertör ile objektifimin en açık diyafram değeri f/5.6 olarak değişti, çünkü telekonvertörler objektifinizin en açık diyafram değerlerinde olumsuz etki yaparlar. Telekonvertörler hakkında detay bilgi için “Telekonvertör nedir, ne zaman kullanılır? Avantajları ve dezavantajları” başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Çekimi elde ve 350mm odak uzaklığında yaptığım için Karşıtlık Kuralı gereği enstantanemi 1/400sn olarak ayarladım. Kameram bu durum için ISO’yu en düşük olabilecek 800 değerine ayarladı. Ortamdaki ışık sürekli değişiyordu. Otomatik ISO kullanmam, ışık seviyesi düştükçe kamerama müdahale etme gereği duymadan ISO’nun kademeli olarak artmasını sağladı.

Sonuç

Şüphesiz bu fotoğraflardan herhangi biri başka bir pozlama modunda da çekilebilir. Burada vurgulamak istediğim, kararsız nesneleri çekerken, Otomatik ISO ile Manuel Mod kullanmanın anlık değişiklikleri çok daha hızlı yapılabilir hale getirdiği ve diğer pozlama modlarına nazaran yaratıcı kararları daha hızlı almamı sağladığıdır.

Otomatik ISO hakkında detay bilgiler için “Otomatik ISO Nedir, Ne Zaman Kullanılır, Ne Zaman Kullanılmamalıdır?” yazıma göz atabilirsiniz.

Kameranızda ISO Adımını 1 tam durak olarak ayarlamayın, yani ISO değişimlerini 1’er duraklık adımlarla değiştirmesini istemeyin kameranızdan. Ben bu ayarı mutlaka 1/3 durak ayarlarım. Eğer 1 tam durak adımlara ayarlı olursa, kameranız tam doğru pozlamayı ayarlayamayabilir. Örneğin, ISO 400 iken, ortamdaki ışık koşullarına, belirlediğiniz diyafram ve enstantane değerine göre ISO’yu 500’e yükseltmesi gerekirken (1/3 durak fazla), 1 tam durak olan 800’e yükseltir. Bu da, gereğinden daha çok pozlanmış bir fotoğraf demek olur. Bunun tersi de olabilir.

Benim kişilik olarak rutinden hoşlanmayan bir yapım var

Herkesin yaptığı, sıradanlaşmış şeyleri yapmaktansa, değişik metodlar deneyimleyip, o metodları geliştirmeyi seviyorum. Bu da beni, o konu hakkında okumaya, araştırmaya ve düşünmeye zorluyor. Bu sayede hem daha çok şey öğrenmiş oluyorum, hem de nelerin yapılması gerektiğini öğrenmekten ziyade, nelerin yapılmaması gerektiğini ve bunların nedenini öğrenmiş oluyorum. Tecrübe denilen şey de bana göre, nelerin yapılmaması ve bunun neden yapılmaması gerektiğini bilmektir.

Birkaç gün önce yayınladığım “Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın” başlıklı yazım ve daha önceleri yayınladığım “Sağa Dayalı Pozlama Tekniği; Fotoğraflarda Daha Fazla Detay” gibi yazılarım buna bir örnektir. Bu metodlar çoğu kimseye gereksiz ve karmaşık gelebilir. Ben bu metodları kullanmaya başladığımdan beri o kadar değişik şeyler keşfettim ki! Fotoğraf makinem benim için, yalnızca fotoğraf çekmemi sağlayan bir araç değil, benim en değer verdiğim hobim olan fotoğrafı öğrenmemi sağlayan bir kütüphanedir.

Yazımda açıklamaya çalıştığım gizli pozlama modu ile siz de bir süre denemeler yapın, bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
58 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
H_Kahraman
H_Kahraman
2 yıl önce

Bu kombinasyon hiç aklıma gelmemişti hocam
Teşekkürler. Mutlaka deneyeceğim
Yine çok güzel bu yazı için emeklerinize sağlık

Metin Sıtkı
Metin Sıtkı
2 yıl önce

Sebahattin bey sizin Oto Iso yazınızı okuduktan sonra kullanmaya başladım otomatik iso özelliğini. Iso yu en fazla 800 minumum enstantaneyi 1/500 değerine ayarlamıştım. Daha çok hareketli nesneleri veya kuşları çekmek için kullanıyorum. Harika sonuçlar aldım sayenizde. Çok yardımcı oldunuz
Teşekkürler ve selamlar

Metin Sıtkı
Metin Sıtkı
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Canon 5ds kullanıyorum.

Turgay Seven
Turgay Seven
2 yıl önce

Merhabalar,
Muhteşem bir yazı ile yine karşımızdasınız. Emeğinize sağlık.
Bu sefer soru, bildiğim yerden çıktı. Şaka bir tarafa, Otomatik ISO ile Manuel Mod kullanmaktan keyif alıyorum. Sizin de belirttiğiniz gibi, anlık değişkenlere hazır vaziyette bulunmakla birlikte, dilediğimiz zaman enstantaneyi, dilediğimiz zaman diyaframı ayarlamak, biraz daha yaratıcı fotoğraf çekmemize de katkı sağlamakta.
Teşekkürler

Ercument
Ercument
2 yıl önce

Otomatik iso kafamda bu yaziniz sayesinde tam olarak oturdu..cok guzel bir anlatim stiliniz var anlamamak olanaksiz :)..yazilarinizi orneklerle ve ek aciklamalarla desteklemeniz harika…tam bir profesyonel isi hocam.. kendi adima cok tesekkur ediyorum.sizi buldugum icin sansliyim..bizi yazisiz birakmayin 🙂 🙂

Burak SÇ
Burak SÇ
2 yıl önce

Az önce dükkana bir başka fotoğrafçı arkadaşım geldi aynı model makine kullanıyoruz. Ben makinemde turbo mod kullanıyorum sen ne kullanıyorsun diye hava atayım dedim. Bende o modu biliyorum arthenos u bir tek sen takip etmiyorsun dedi 🙁 Benim havam söndü tabii. Bu satırları yazarken oda yanımda oturuyor şimdi. Birlikte selamlarımızı teşekkürlerimizi iletiyoruz 🙂 🙂 🙂

Burak SÇ
Burak SÇ
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Tamam bunu duyduğum iyi oldu 🙂
Şimdi arkadaşım hatırlattı flaşlar konusundaki ikinci yazınızı bekliyoruz ne durumda o yazı. Sabırsızlıkla bekliyoruz bilesiniz

Okyar Atilla
2 yıl önce

Sevgili dostum,
Denemek iyidir. Eski köye yeni adet getirmektir. Elimizdeki teknolojik cihazları yeteneğini zorlamaktır. BU da tam olarak yeniliğe açık olmak, keşfetmek ve gelişmektir. “M” modunda “Auto ISO” sevdiğim bir tercihtir. En son “Runatolia 2019” da sıkça kullandım. Koşucuların netliği için yüksek “S” değerinde saha derinliğini ayarlamak için de “A” değerini değiştirerek çekimler yaptım. Beni üzmedi.
Sevgi ve saygıyla…

Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
2 yıl önce

Bu defa önce yazının boyutuna baktım, tadımlık mı doyumluk mu diye 😉 Ne çok uzun ne çok kısaydı. Ama okudukça hem kendi içeriği hem başka yazılarınıza bağlantı linkleri ile gayet güzel bir yazı olduğunu gördüm. Linkleri tıkladıkca “bunu tekrar okumalıyım”, “bunu da tekrar okumalıyım” diye tıka basa doydum doğrusu. 😄
Tekniğin kolaylığı, kullanılabilirliği ve sizin tarafınızdan denenmiş olması çok cezbedici.
Teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.

Berkant U.
Berkant U.
2 yıl önce

Çok faydalı bir yazı otomatik iso yu merak ediyordum. Ayarla ilgili bir soru: D500 makinemde auto iso ve manuel moda ayarladığımda iso nun ne olduğu görüntülenmiyor sadece AUTO ISO yanıp sönüyor. Iso daki değişikliği göstermek için bir ayar var mı?
Teşekkürler

Guven
Guven
2 yıl önce

Sebahattin bey
Hem sizden hem de yorumlardan yine çok bilgi aldım. Teşekkürler
D7200 için max iso kaç uygundur sizce?

Yılmaz
Yılmaz
2 yıl önce

düğün çekimleri yapyorum. nikon d600 ile başladım d610 ve şimdi d750 kullanıyorum. genellikle A da çekim yaparım. iso yu d750 de en fazla 3200 olarak ayarlıyorum. bazı arkadaşlarda bu 6400 de. bazı yerlerde ışık çok fazla olmuyor o zaman iso yu 12800 yapıyorum. çünkü enstantene yetmiyor. kullandığım lensler f4 ten başlıyor.

bu yazınızı okuduktan sonra neden bunu düşünmedim dedim kendime. ilk çekimde denicem. bu güzel ve faydalı bilgiler için çok teşkkürler hocam. iyi çalışmalar

Zeynep K.C.
Zeynep K.C.
2 yıl önce

Pozlama konusunda farklı düşünmeye başlamak için gerçekten harika bir yazı olmuş Sabahattin bey. Bunu kesinlikle deneyeceğim. Emeklerinize sağlık

Eyüp Z. B.
Eyüp Z. B.
2 yıl önce

bu sabah facebookta yazınızın duyrusunu gördüm. merak edip girdim. açıkcası bu kadar kaliteli ve çok güzel kaleme alınmış bir yazı olabileceğini tahmin etmemiştim. sonrasında sitenizdeki diğer yazılara hızlıca baktım. o kadar çok konu ve yazı var ki hepsinin başlığı bile ilgimi çekmeye yetti. sitenizden daha önceden haberim olmamıştı. hemen abone oldum. brawser ekranında en az 20 tane yazınız açık okunmayı bekliyor. bundan sonra sorum olursa karşınızdayım haberiniz olsun 🙂 🙂 sizi bu kaliteli site için tebrik ederim. emeklerinize sağlık..

Erhan
10 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Benim gibi günbatımı fotoğraf çeken birisi için çok yararlı bir yazı.Nedeni o anda ortaya çıkan bir martı veya sandal vs.yani no panik

Neslihan
Neslihan
2 yıl önce

Ben böyle durumlarda pozlama telafisini kullanırım. Ama bu metod daha çok aklıma yattı şimdi. Pozlama telafisi ile artı-eksi en fazla 3 stop ayarlayabiliyorum ama bu teknikle dilediğim kadar yapabilirim. İlave olarak hem diyaframı hem de perde hızımı aynı anda kombinasyon şeklinde ayarlama olanağım da var. Dediğiniz gibi oldukça havalı 🙂
Teşekkürler iyi ki varsınız

Alaettin Demircioğlu
Alaettin Demircioğlu
2 yıl önce

Sebahattin hocam yazı için çok teşekkürler. Söz dinledim ve Nihayet Olimpus OM-D E-M1 mark II + 12-100 Aldım.Gerçekten ısındım. Menüler çok fazla ve teferruatlı . Zaman ve pratik yapmam gerekiyor. yunuslu fotoğrafta AF alan modunu merak ettim. İşiniz rast gitsin.

Alaettin Demircioğlu
Alaettin Demircioğlu
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Çok teşekkür ediyorum.Anlaşılmıştır.

Orhan Ali
Orhan Ali
2 yıl önce

Hocam bu harika bir ip ucu ve burada cok iyi açiklanmiş. Bu yontemi bu yazinizla kesvettim. A + Auto iso yu kullaniyordum. Simdi bir gizli modum daha oldu :)…

Sezgin KD
Sezgin KD
2 yıl önce

Auto-ISO ile M kullanmanın harika bir seçim olduğunu, özellikle de aksiyon fotoğrafçılığı çekimlerim sırasında iyi olduğunu düşünüyorum. Canon 5DM3 makinem ile gerçekten çok hızlı çalışabiliyorum. Sizde bildiğim kadarıyla X-T2 vardı onu bu metod ile nasıl buluyorsunuz?

Emre Can
Emre Can
2 yıl önce

Ben ISO yu manuel olarak ayarlarım. Fotoğraf makinemin daha yüksek bir ISO kullanabileceğini biliyorum, ancak ISO yu artırmadan önce ne çektiğime bağlı olarak enstantanemi ve diyaframımı ayarlarım. Bu iki ayardan ihtiyacım olanı alamazsam o zaman ISO yu yükseltirim.

Ufuk
Ufuk
2 yıl önce

Tebrikler çok güzel bir yazı.
Ben de çekimlerimin %95 inde manuel + otomatik ISO kullanıyorum. Bazı çekimlerimde aniden enstantane hızını değiştirmek zorunda kaldığımda kesinlikle bunu kullanıyorum. Yalnızca güçlü bir arka aydınlatma olduğunda tam manuel moda geçiyorum.
Emeklerinize sağlık. Çok güzel konulara çok iyi bir anlatımla değiniyorsunuz.

Basri
Basri
2 yıl önce

Merhabalar
Ben Olympus M5 mII kullanmaktayım dediğiniz gibi makineyi M moduna aldığımda Auto iso seceneği griye dönüp kapanıyor ve kullanım dışı kalıyor acaba bunu açmanın bir yolu varmı ?

Basri
Basri
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

Evet aynen sizin söylediğiniz gibi benim için büyük bir kolaylık oldu çok teşekkür ederim Ayrıca saygılar bizden 🙂

Salih KAYHAN
Salih KAYHAN
2 yıl önce

Yazılarınız için teşekkürler, 1984 lerden beri amatör olarak fotoğraf çeken biri olarak yazılarınızdan çok faydalanıyoruz.
Yukarıdaki yazı ile ilgili benim sorum şu olacak Sony A77 kullanıcısıyım Manuel mod da İso otomatik e geçmiyor (pasif durumda) ne yapmam lazım,
selamlar

Salih KAYHAN
Salih KAYHAN
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
2 yıl önce

teşekkür ederim, Sebahattin bey, selamlar

Mete Çeşmeci
Mete Çeşmeci
2 yıl önce

Güzel yazı. Elinize sağlık Sebahattin Bey. Aynasız makinaya geçtiğimde tanıştım otomatik ISO ile. O günden beri de severek kullanıyorum. Hatta M kipinde “ISO braketing” de yapıyor makinalar.

Mete Çeşmeci
Mete Çeşmeci
Yorumun sahibi  Mete Çeşmeci
2 yıl önce

M kipte poz telafisini de eklemeliyim. ISO aralığı genişledikçe teknoloji yeni imkanlar sunuyor.

Erhan
11 ay önce

Sebahattin bey Hayırlı Bayramlar diliyorum.Nikon D850 de İSO durak ayarını nasıl yapabilirim birde otomatik İSO duyarlılığı açık olduğunda minimum enstantane hızı Ne olmalı teşekkürler

Erhan
Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
11 ay önce

Çok Teşekkürler Hocam👋

Erhan
11 ay önce

Tekrar iyi günler Nikon D850 manuel modda bulb dan sonra gelen __ __ işareti ve sonrasında X250 ne işe yarıyor birde diğer yazınızda bahsettiğiniz T modu 850 de varmı sağolun

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
58
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x