Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Lightroom ile dosya dışa aktarımında kullanılacak en iyi ayarlar

Lightroom ile dosya dışa aktarımında kullanılacak en iyi ayarlar

-

Çektiğimiz fotoğrafları herhangi bir amaç için en yüksek kalitede kaydetmek istiyorsak, bunu yapmak için kullandığımız işlem sonrası yazılımın çıktı ayarlarına hakim olmamız gerekir. Ben de dahil birçok kişi için bu, en iyi sonuçları elde etmek için Lightroom’un “Dışa Aktar” iletişim kutusunu kullanmak anlamına gelir. Görüntüleme işleminin son aşamasında kesinlikle hata yapmak istemezsiniz. Bu makaleyi, bu konuyla ilgili okuduğum, çok iyi anlatılmış birkaç makaleden esinlenerek yazmaya karar verdim. Amacım, kullanılacak en iyi Lightroom dışa aktarma ayarları hakkında bilinmesi gereken temel konuları sizinle paylaşmak.

NOT: Benim MacBook Pro bilgisayarımda MacOS işletim sistemi de dahil tüm yazılımlar İngilizce kuruludur. Aşağıda ekran örneklerini göreceğiniz Adobe Photoshop CC uygulamasının ekranlarını ve menü yapılarını bu nedenle İngilizce olarak verdim. Siz bu uygulamaları kullanıyorsanız kolaylıkla Türkçe’ye adapte edebilirsiniz.

Şimdi, Lightroom’un dışa aktarma iletişim kutusunda kullanabileceğimiz ayarların kısa bir özetine bir göz atalım. Bu yazının tamamının Lightroom Clasic iletişim kutusunu kapsadığını unutmayın.

Lightroom Export Ayarları İletişim Kutusu

Lightroom’daki Export -Dışa Aktar- iletişim kutusu dokuz parça halinde düzenlenmiştir.

 1. Export Location – Dışa Aktarılacak lokasyon
 2. File Naming – Dosya Adlandırma
 3. Video
 4. File Settings – Dosya ayarları
 5. Image Sizing – Görüntü boyutlandırma
 6. Output Sharpening – Çıktı keskinleştirme
 7. Metadata – Meta veri
 8. Watermarking – Damgalama
 9. Post-Processing – Rötuş

Şöyle görünür:

Lightroom Export window

Her bir seçeneğin temelini kısaca gözden geçirelim, ardından önerilen ayarlara geçelim.

 1. Export Location : Adından da kolaylıkla anlaşılacağı gibi, kaydetmek istediğiniz fotoğrafı nereye kaydedeceğini, çalıştığınız Lightroom kataloguna eklemek isteyip istemediğinizi seçeceğiniz yerdir. Ayrıca, bir fotoğrafı aynı yere tekrar dışa aktardığınızda nasıl davranacağını seçersiniz.
 2. File Naming : Fotoğrafınızı dışa aktarırken özel bir dosya adına veya hazır ayarlardan birine adlandırabilmenizi sağlayan esnek bir seçenek havuzudur.
 3. Video : Bu yazı için bu ayara şimdilik gerek yok.
 4. File Settings : Burada, JPEG, TIFF, DNG vb dosya türünü, Renk Alanını ve Görüntü Sıkıştırma Ayarlarını seçersiniz. Bunların hepsi, son fotoğrafınızın görüntü kalitesini en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir.
 5. Image Sizing : Fotoğrafınızın son çözünürlüğü, genişlik ve yükseklik piksel sayısının girildiği yerdir. Bu seçenek bu sayıyı hesaplamanın çeşitli yollarını sunar.
 6. Output Sharpening : Dışa aktarımda istediğiniz çok temel keskinleştirme ayarıdır.
 7. Metadata : Dosya bilgilerinde fotoğrafla ilgili hangi bilgilerin, kamera ayarları, telif hakkı bilgileri ve konum bilgilerin saklanacağının girildiği yerdir.
 8. Watermarking : Fotoğrafta istediğiniz konuma filigran ekleyebildiğiniz yerdir.
 9. Post-Processing : Lightroom dışa aktarmayı tamamladıktan sonra, son fotoğrafın nerede açılacağını belirttiğiniz yerdir.

Şimdi, üç genel senaryo için önerilen Lightroom dışa aktarma ayarlarına geçelim:

 1. Maksimum görüntü kalitesi için,
 2. Baskı almak için ve
 3. Web kullanımı için dışa aktarma.

I. Maksimum görüntü kalitesinde dışa aktarma

İlginçtir, fotoğrafların maksimum kalitede dışa aktarma, Lightroom’da aslında en az kullanılan senaryodur. Bunun nedeni, görüntü kalitesini olabildiğince koruyan ayarların baskı almak için ve özellikle web kullanımı için iyi çalışmadığıdır. Bir başka önemli neden ise, 200MB veya daha fazla olan boyutlarda dosya üretir.

Ancak, görüntüleri en yüksek kalitede dışa aktarmak için çok iyi bir neden var: onları düzenlemeyi henüz tam bitirmediniz! Başka bir işlem sonrası yazılımda yapılacak daha çok işiniz varsa, bu fotoğraftaki verileri erkenden atmayı kesinlikle istemezsiniz.

Şimdilik, 4, 5 ve 6 dışındaki tüm dışa aktarma seçeneklerini yok sayabilirsiniz – Dosya Ayarları, Görüntü Boyutlandırma ve Çıktı Keskinleştirme. Diğerlerine daha sonra geri döneceğiz.

File Settings – Dosya ayarları

 • Image format – Görüntü Biçimi : Genellikle TIFF kullanılır. DNG, TIFF ve PSD hepsi kayıpsızdır. DNG en küçük dosya boyutuna sahiptir, ancak düzenlemelerinizi yalnızca diğer Adobe yazılımlarında gösterir. PSD, üçünün en büyük dosya boyutuna sahiptir ve Adobe dışı yazılımlarda açılmayabilir.
 • Compression – Sıkıştırma : ZIP sıkıştırması. Bu, görüntü kalitesini hiç etkilemeden dosya boyutunu küçültür. Ancak, sıkıştırma işleminin bir dosyayı açıp çalışmaya devam etmesinin biraz yavaş olabileceğini unutmayın. Eski yazılımların zaman zaman sıkıştırılmış TIFF’leri açma sorunları olabilir, ancak buna artık pek sık rastlanmıyor.
 • Color Space – Renk Alanı : AdobeRGB
 • Bit Depth – Bit Derinliği : 16 bits/component. Bu, dosya boyutunu artırır ancak 8 bit’ten çok daha fazla veri tutar ve gökyüzünde veya aynı renkteki diğer alanlarda bantlanma problemini en aza indirir.

Image Sizing – Görüntü boyutlandırma

 • Resize to Fit – Sığdırmak İçin Yeniden Boyutlandır : Kutuyu işaretlenmemiş halde bırakın; fotoğrafınızı yeniden boyutlandırmayın.
 • Resolution – Çözünürlük : Ne girdiğiniz önemli değil; görüntü kalitesine etki etmez. Bazen eski yazılımlar, fotoğrafınızı varsayılan olarak ne kadar büyük göstereceğini belirlemek için bu değeri okuyabilir, ancak bu nadirdir. Varsayılan olarak 300 piksel bırakıyorum.

Output Sharpening – Çıktı Keskinleştirme

 • Sharpen For – Keskinleştir : Kutuyu işaretlemeden bırakın; fotoğrafınızı hiç keskinleştirmeyin.

II. Baskı için dışa aktarma

Başka bir yaygın dışa aktarım senaryo türü ise baskı için yapıladır. Baskı almak için yapılan ayarların çoğunun, yukarıdaki “maksimum kalite” ayarlarına benzer olduğunu göreceksiniz, ancak bazı önemli değişiklikler var. Aradaki farkın bir kısmı yüksek kalitede baskı alabilen bir laboratuvardan mı, düşük kaliteli baskı alabilen bir laboratuvardan mı yoksa evdeki yazıcınıza mı baskı aldığınıza bağlıdır. Aşağıdaki senaryoları birlikte inceleyelim.

File Settings – Dosya ayarları

 • Image Format – Görüntü Biçimi : TIFF veya JPEG. TIFF 16 bit dışa aktarmaya izin vereceği için kritik görüntüler için en iyisidir. Ancak JPEG, basit yazdırma uygulamaları veya çevrimiçi yüksek megapikselli görüntülerin gönderilmesi için dosya boyutunuzu genellikle asgari görüntü kalitesi kaybıyla büyük ölçüde azaltır.
 • Compression – Sıkıştırma / Kalite : Image Format TIFF ise ZIP, JPEG ise 100 ayarlayın. Daha önce de açıkladığım gibi, ZIP sıkıştırma TIFF dosyasına zarar vermez, ancak bazı nadir yazılımlar düzgün açamayabilir. JPEG için “Sıkıştırma / Kalite” ayarının düşürülmesi, detay kayıplarını gözle görülür şekilde artıracaktır. Bu durumda daha küçük dosya boyutu için buna değmez.
 • Color Space – Renk Alanı : Burada birkaç trik var. JPEG dışa aktarma işlemlerinde, bantlamayı en aza indirmek için sRGB’yi seçin. Aksi takdirde en doğrusu, TIFF dosyalarını, kullandığınız belirli bir kağıt / mürekkep kombinasyonu için doğrudan özel ICC profiline aktarmaktır. Ancak bunu daha önce yapmadıysanız ve sRGB, Adobe RGB ile ProPhoto RGB arasındaki farkları tam olarak bilmiyorsanız, burada kötü baskılara yol açabilecek birçok hata olabilir. 
  • Siz de benim gibi net bilgi sahibi değilseniz, bu ayarı yapmayın; bunun yerine, baskı laboratuvarınızın yönergelerine uyun ve onlara izin veriliyorsa ProPhoto, izin verilmezse Adobe RGB, o da kabul görmezse en son sRGB ayarlanmış bir TIFF çıktı gönderin. 
 • Bit Depth – Bit Derinliği : 16 bits/component (yalnızca TIFF için kullanılabilir).

Görüntü boyutlandırma

 • Resize to Fit – Sığdırmak İçin Yeniden Boyutlandır : Kutuyu işaretlenmemiş halde bırakın; fotoğrafınızı hiç yeniden boyutlandırmayın. Bazı düşük kaliteli laboratuvarlar, yazdırdığınız boyut için yeterli piksel içermiyorsa fotoğrafınızı yazdırmayı reddedebilir, bu nedenle bazen fotoğrafın toplam piksellerini buna göre artırmak isteyebilirsiniz. Ancak bu nadirdir ve görüntü kalitesini iyileştirmez.
 • Resolution – Çözünürlük : Ne girdiğiniz önemli değil; görüntü kalitesine etki etmez. Bazen eski yazılımlar, fotoğrafınızı varsayılan olarak ne kadar büyük göstereceğini belirlemek için bu değeri okuyabilir, ancak bu nadirdir. Varsayılan olarak 300 piksel bırakıyorum.

Output Sharpening – Çıktı keskinleştirme

 • Sharpen For – Keskinleştir : Duruma göre değişir. Gerçekten kritik bir iş için, fotoğrafı keskinleştirmeden dışa aktarmak daha iyidir. Ardından, kullandığınız belirli bir mürekkep / kağıt kombinasyonu için ideal netlik ayarıyla yaptığınız testleri eşleştirmek için Photoshop veya benzeri bir yazılımda manuel olarak netleştirin. Uygulamada, bu çoğu fotoğrafçının yapmayı umduğundan daha fazla iş demektir. Bunun yerine, onay kutusunu tıklamanız ve kullandığınız kağıdın türüne bağlı olarak “Mat” veya “Parlak” ve ardından Amount (miktar) için “Standart” ı seçmeniz yeterlidir.

III. Web İçin dışa aktarma

Benim de içinde bulunduğum birçok kişinin çektiği fotoğrafların en yaygın kullanıldığı ortam internet’tir. Rahat olun, yukarıdaki ayrıntılı öneriler burada büyük ölçüde basitleşir. Yine şimdilik görüntü kalitesi için yalnızca üç kritik Lightroom dışa aktarma seçeneğine odaklanıyoruz: Dosya Ayarları, Görüntü Boyutlandırma ve Çıktı Keskinleştirme.

File Settings – Dosya ayarları

 • Image Format – Görüntü Formatı : Çoğu durumda JPEG kullanırım. Pek çok web sitesi JPEG olmayan görüntüleri kabul etmiyor veya yüklendikten sonra hepsini JPEG’e dönüştürüyor. Bir istisnayı unutmayalım, ekran görüntüleri veya dijital resimler yüklüyorsanız, ideal biçim PNG’dir, ancak Lightroom, kalan seçeneklerin çoğunu ortadan kaldıran “Orijinal” dosya biçimini dışa aktarma hariç buna izin vermez. Bu nedenle, fotoğrafı Photoshop’tan veya benzer bir uygulamadan dışa aktarmanız gerekebilir.
 • Compression – Sıkıştırma / Kalite : Genellikle 80 bırakıyorum, kişisel bir web sitesine yükleme yapıyorsanız, görüntü kalitesiyle karşılaştırıldığında dosya boyutu ve yükleme hızı için iyi bir dengedir. Ayrıca “Limit File Size To – Dosya Boyutunu Sınırla” kutusunu işaretleyerek 1000K gibi bir değer belirleyebilirsiniz, ben bizim blogda böyle yapıyorum.
  • Facebook, Instagram vb. gibi sosyal medya sitelerine yayınlamak için bu ayarı 100 seçmede yanlış bir şey yoktur, çünkü neredeyse tümü fotoğraf boyutu çok büyükse bile kendisi sıkıştıracaktır.
 • Color Space – Renk Alanı : sRGB, tartışmayalım lütfen, nokta!

Image Sizing – Görüntü boyutlandırma

 • Resize to Fit – Sığdırmak için yeniden boyutlandır : Çıktının yayınlanacağı ortama bağlıdır. Birçok sosyal medya web sitesi fotoğraflarınız çok büyükse otomatik olarak yeniden boyutlandırır. Bunu yapmalarını istemiyorsanız web sitesinin önerilen boyutlarında kendiniz dışa aktarın. Facebook 720px, 960px veya 2048px genişliğinde fotoğraflar önerir. Ancak sıkıştırma algoritmalarından kaçınmak için fotoğraflarınızı 100 KB’ın altında tutmanızı önerirler; Bu durumda, Lightroom’dan %100 Kalitede dışa aktarıp Facebook’un fotoğrafı sıkıştırmasına izin vermeniz daha iyi olabilir.
  • Kişisel bir blogda görüntü kalitesi için uzun kenarı 2000 piksel veya daha küçük bir değerde tutmaya çalışın, genellikle alışkanlıklar nedeniyle 2048 piksel yapıyoruz. Daha küçük boyutlar daha hızlı yüklenir ve web sitenizde fazla depolama alanı kullanmaz.
 • Resolution – Çözünürlük : Ne girdiğiniz önemli değil; görüntü kalitesine etki etmez. Bazen eski yazılımlar, fotoğrafınızı varsayılan olarak ne kadar büyük göstereceğini belirlemek için bu değeri okuyabilir, ancak bu nadirdir. Varsayılan olarak 300 piksel bırakıyorum.

Output Sharpening – Çıktı keskinleştirme

 • Sharpen For – Keskinleştirme : Screen (Ekran), Amount (Değer) Standart.

Diğer önerilen ayarlar

Yukarıdaki ayarlar en önemli olanlarıdır. Ancak bazı önemli seçenekler için birkaç önerim olacak:

 • Export Location – Dışa aktarma konumu,
 • File Naming – Dosya adlandırma,
 • Video,
 • Metadata – Meta veriler,
 • Watermarking – Filigran ve
 • Post-Processing – Rötuş. 

Bunlara da aşağıda kısaca değinelim.

Export Location – Dışa Aktarma konumu

 • Export To – Dışa Aktar : “Specific Folder – Belirli Klasör” ü seçiyorum. Bu seçim dışa aktarılacak fotoğrafın nerede görüneceğini manuel olarak seçmenize izin veriyor. Yaygın kullanım durumlarım için özel dışa aktarım ön ayarları oluşturdum – “Arthenos > Images > Web”, bu benim sabit diskimdeki belirli bir klasöre karşılık geliyor.
  • Her zaman aynı klasöre dışa aktarmayacağınız bir hazır ayar oluşturuyorsanız, “Choose folder later – Klasörü sonra seç” i seçmelisiniz. Ben bunu yapmıyorum, çünkü tüm ön ayarlarım zaten istediğim noktaya dışa aktarılıyor, yani “Arthenos > Images > Web”.
 • Put in Subfolder – Alt Klasörü Gir : Görüntüyü mevcut olmayan bir klasöre dışa aktarmak istemediğiniz sürece bunu kullanmaya değmez. Buraya gireceğiniz değer yeni alt klasör oluşturur.
 • Add to This Catalog – Bu Kataloğa Ekle : Dışa aktarılan tüm dosyalarınızı Lightroom kataloğunuza eklemek için bir nedeniniz olmadığı sürece, burayı işaretlemeyin, sadece karışıklık yaratır.
 • Existing Files – Mevcut Dosyalar : Dışa aktardığınız dosya o klasörde mevcutsa ne nasıl davranacağının girildiği yerdir. Bir dosyayı zaten mevcut bir dosya üzerine dışa aktarıyorsam, genellikle kasıtlı olarak eski dosyanın üzerine yazmaya ayarlıyorum, ama bunu yaparken beni uyarmasını istiyorum. O nedenle “Ask what to do – Ne yapılacağını sor” olarak bırakıyorum.

File Naming – Dosya Adlandırma

 • Rename To – Yeni ad ver : Burada birçok farklı seçenek var. Şahsen, isimlerini değiştirmeden görüntüleri dışa aktarırım. Ancak dosya adlarını değiştirmek için Lightroom’da özel bir içe aktarma önayarına zaten sahibim, böylece hiçbir iki fotoğrafım aynı ada sahip olamaz ve böylece yanlışlıkla birbirinin üzerine yazmazlar.
  • Tüm fotoğraflarınız kameranızın verdiği “DSC_1234” veya benzeri gibi adlara sahipse, 10.000 fotoğraftan sonra dosya adlarını tekrarlamaya başlar, bu iyi bir şey değildir. Kameranızda RAW dosyalar büyük olasılıkla birbirlerinin üzerine yazılmaz, ancak dışa aktarılan dosyalarda bu olabilir. 
  • Bunun için endişeleniyorsanız, benim gibi özel bir dosya adı ile verin. Benim şablonum: [Tarih (YYYY)] – [Yılın Jülyen Günü] – [Saat] – [Dakika] – [Dosya Adı]. Bunun gibi bir dosya adı formatı kullanın, pişman olmazsınız.
 • Custom Name – Özel Metin : Bunun için önce “Rename To” kısmında “Custom name” ile başlayan seçeneklerden birini seçmelisiniz. Ardından dosyanızın başlamasını istediğiniz metni girin.
 • Start Number – Başlangıç ​​Numarası : “Rename To” seçiminiz “Custom Name – Sequence” ise buraya başlangıç sıra numarasını girin. 
  • Bu, özellikle de Özel Dosya seçeneğiyle birlikte, benzer bir dosya adına sahip büyük bir resim grubunuz varsa kullanışlıdır. Örneğin, Istanbul-1, Istanbul-2, Istanbul-3 vb. Önceki bir dışa aktarmaya devam etmediğiniz sürece çoğu durumda “1” i seçin.
 • Extensions – Uzantılar : Bu ayar çoğu durum ve kullanıcı için önemli değildir; sizin için önemli olup olmadığına siz karar verin. Benim değerim “Lowercase – Küçük harf”.

Video

Çok daha iyileri varken Lightroom’u bir video editörü, görüntüleme veya dışa aktarım için kullanmamalısınız. Gerekirse, seçenekleriniz o kadar sınırlıdır ki, ne seçeceğiniz önemli değildir.

 • Video Format – Video Formatı : Lightroom’u başka bir videonun sıkıştırılmış versiyonunu dışa aktarmanın garip bir yolu olarak kullanmayı planlıyorsanız, H.264, bırakın. 
 • Quality – Kalite : 1080p video için yüksek, 720p için orta ve 480p için düşük. “Max”, 4K video ile bile 1080p hızında çıktı veriyor ancak bunu “High” dan daha yüksek bir bit hızında yapıyor.

Metadata – Meta veri

Bu, özellikle görüntü verilerinizin maksimum gizliliğini istiyorsanız veya çekim verilerinizi ve kamera ayarlarınızı çekiminizden çıkarıp yayınlayabilecek örneğin Flickr gibi bir web sitesine katkıda bulunmak istiyorsanız çok önemlidir.

 • Include – İçerilen: Çıktınızın gereksinimlerine bağlıdır:
  • Copyright Only – Yalnızca Telif Hakkı , fotoğrafın çekildiği tarih ve saat gibi şeyler dahil olmak üzere neredeyse tüm EXIF ​​verilerini fotoğraflarınızdan siler. 
  • All Except Camera Raw Info – Camera Raw Bilgisi hariç her şey, seçimi EXIF ​​verilerinin neredeyse tümünü tutmak için iyi bir seçimdir. Bu şekilde, Flickr gibi web siteleri kamera ayarlarınızı fotoğrafın altında gösterir.
  • All Except Camera & Camera Raw Info – Kamera ve Camera Raw Bilgisi Dışındaki her şey , fotoğrafın çekildiği tarih gibi verileri saklamak istiyorsanız ancak özel kamera ayarlarınızı tutmak istemiyorsanız yararlıdır.
  • All Metadata – Tüm Meta veri, Verilerinizde gizlilik istiyorsanız, bu seçeneği seçmemenizi öneririm.
 • Remove Person Info – Kişi Bilgilerini Kaldır : Bu kutuyu işaretlemenizi öneririm; Aksi halde, kişi anahtar kelimeleriniz, görüntünüzün meta verilerine eklenir ve çoğu durumda bu konunuz için bir gizlilik ihlalidir.
 • Remove Location Info – Konum Bilgilerini Kaldır : Bu kutuyu da işaretlemenizi öneririm; Az bilinen ve zor keşfedilen bir yerin bir anda herkes için hiç çaba sarfetmeden bulunmasının en kolay yolu, popüler bir fotoğrafçının çektiği fotoğraftaki GPS koordinatlarını kaydetmesidir. Konum verileriyle çekim yapmıyorsanız, bu kutunun önemi yoktur.
 • Write Keyword as Lightroom Hierarchy – Anahtar Kelimeleri Lightroom Hiyerarşisi Olarak Yaz : Hiyerarşik anahtar kelimelerinizi dışa aktarılan dosyada saklayın. Görüntüyü Lightroom’da açmayı ve anahtar kelimelerin bozulmamasını istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Ben işaretlenmemiş olarak bırakıyorum çünkü organizasyon için Lightroom anahtar kelimelerini kullanmıyorum.

Watermarking – Damgalama (Filigran)

 • Watermark – Filigran : Dışa aktarılan görsellerinize filigran eklenip eklenmeyeceği size kalmış. Ben filigran kullanmıyorum, ancak Lightroom’da “Filigranları Düzenle” seçeneği altında oldukça iyi filigran özelleştirme seçenekleri var. Sürgülerle oynayın veya istediğiniz logolu özel bir PNG yükleyin.
Lightroom ile dosya dışa aktarımında kullanılacak en iyi ayarlar

Post-Processing – Rötuş

 • After Export – Dışa Aktardıktan Sonra : Neredeyse her zaman “Show in Finder – Finder’da göster” i seçerim, böylece seçtiğim fotoğraflar daha sonra ekranıma açılır. Bu, onları hedeflediğim yere yüklemeyi kolaylaştırıyor. Lightroom’dan sonra düzenlemek için tercih ettiğiniz bir yazılımınız varsa, görüntüyü otomatik olarak açmak için “Application – Uygulama” kısmında o uygulamayı seçmek isteyebilirsiniz.

Sonuç

Buraya kadar tüm parametrelere eksiksiz olarak değinmeye çalıştım. Oldukça kapsamlı bir liste oldu, görüntüleme işleminizin son adımının mümkün olduğunca başarılı olmasını istiyorsanız bu seçeneklerin hepsi önemlidir.

Belirli Lightroom eklentilerini yükleyerek isterseniz bu ayarların ötesine geçebilirsiniz. Gerektiğinde görsellerime çerçeve kenarlık eklemek için bunlardan birini kullanıyorum. 

Bu ayarlardan sonra, seçilen ayarlarınızı bir kullanıcı ön ayarı olarak kaydetmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bunu yapmak oldukça kolaydır – sadece yeni bir ön ayar oluşturmak için sol alt taraftaki “Add – Ekle” düğmesine tıklayın. Mükemmel ayarlarla bir görüntüyü dışa aktarma işlemi sonrası yanlışlıkla hazır ayar oluşturmayı unutursanız, hiç sorun değil, endişelenmeyin; başka bir görsele sağ tıklayın, “Export – Dışa Aktar… ‘a gidin, tüm ayarlar en son sahip olduğunuz şekilde orada duruyordur. Yeni hazır ayarı oradan ekleyebilirsiniz.

Siz hangi ayarları kullanıyorsunuz veya bunun yerine ne kullanıyorsunuz? Bu konudaki bilgi, deneyim ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşır mısınız?

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
10 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Cengiz

hocam çok iyi bir konuya el atmışsınız. çok faydalandım teşekkürler.

Fatih

Üye olduğum fotoğraf paylaştığım sitede 1280 x 960 tan büyük olmayan ve en fazla 800 kb boyutunda jpeg fotoğraflar göndermek gerekiyor. Bu ayarlarda verdiğim fotoğraflar istediğim gibi net olmuyor. Photoshop ta aynı dosya ayarlarındada netleştirme sonuçlarını alamıyorum. Sizce neyi yanlış yapıyorum?

Orhan Ali

Mükemmel kapsamlı ve bilgilendirici ve güzel sunum ile hazırlanmış bu yazı için teşekkür ederim.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Ellerinize sağlık Sebahattin bey, çok güzel bir konu işlemişsiniz.
Benim bir gün bilgisayar başına oturup yığınla import edilmiş fotoğrafları temizlemem gerekecek. Resmen çöplük oldu bilgisayar. Ancak ondan sonra hangilerini dışa aktaracağım, baskı mı alacağım web’de mi paylaşacağım, o zaman düşünürüm 😀 Lightroom’un bu konuda sihirli bir çubuğu yok mu acaba 😀
Selam ve saygılarımla…

Önder Köktürk

ben çok fazla Lightroom kullanmıyorum ama, kullananlar (bu ayarları önemseyenler) için çok yararlı olmuş. elinize sağlık

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Yeniden Kadrajlama Tekniği ile Fotoğraflarınızı Geliştirin

Yeniden Kadrajlama Tekniği

Yeniden kadrajlama, ana odak noktasını kullanarak konuya odaklanmak ve elinizi deklanşörden çekmeden konuyu kadrajınızdaki başka bir yere yeniden konumlandırarak ideal kadrajı oluşturup fotoğrafı çekmektir.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

10
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x