Daha

  Lightroom yeni maskeleme sistemi ile gelen harika özellikler…

  Lightroom yeni maskeleme sistemi, öğrenmesi ve kullanması kolay aynı zamanda zevkli birçok güçlü özellikle geldi. Benim gibi birçok kullanıcının istediği pek çok kullanışlı özellik çok karmaşık olmayan bir pakette sunulmuş. Olanağınız varsa Lightroom'da bu gelişmiş maskelerle birkaç gün çalışın, eminim bana hak vereceksiniz.

  -

  Hobim nedeniyle uzunca zamandır fotoğraf çekiyorum, neredeyse 20 yıla yaklaşmış. Bu süreçte çeşitli marka ve modelde birçok gövde, objektif, yardımcı ekipman ve uygulama kullandım. Bir kısmını hala kullanıyorum. Çektiğim fotoğrafları düzenlemek için gerektiği kadar -ve elbette bildiğim kadar- Photoshop kullanıyordum; ta ki Lightroom yeni maskeleme sistemi duyuruluna kadar.

  Adobe, Lightroom için yakın zamanda kapsamlı bir güncelleme sundu. Bu yeni güncellemeyle birlikte görsellerim üzerinde çalışmamı gerçekten çok daha kolay ve daha verimli kılan harika yetenekler geldi. Adobe’nin bu yeni maskeleme panelini incelemediyseniz, bu yenilikler hakkında öğrendiğim ve deneyimlediğim bazı bilgiler paylaştığım bu yazım başlangıç için size yardımcı olabilir.

  Hemen hızlıca şunu söyleyebilirim ki yeni panelden gerçekten etkilendim. Hem görüntü kalitemde hem de düzenleme verimliliğim üzerinde şimdiden gözle görülür bir etkisi oldu. Örneğin, “Konu Seç” aracı, konuyu %100’e yakın mükemmellikte yakalıyor ve ekstra bir filtre kullanmadan hızlı ve “yalnızca seçili konu üzerinde” kolay bir şekilde çalışmamı sağlıyor. Ben bu paneli kesinlikle sevdim! 

  Lightroom yeni maskeleme sistemi neler sağlıyor?

  Adobe ekibi, AI (Yapay Zeka) tabanlı akıllı seçimleri barındıran bitmap tabanlı maskeler gerçekleştirme yeteneğini içerecek şekilde Lightroom’u yeniden elden geçirmiş. Lightroom’da bir zamanlar yalnızca Photoshop’a dallanarak kullanılabilen “Gökyüzü Seçme” ve “Konu Seçme” gibi araçları şimdi Lightroom içerisinde bulabiliyorsunuz.

  Ancak Adobe burada da durmamış ve Lightroom’da maskeleme sistemi ile çalışma şeklini ciddi anlamda hızlandırmış. Tüm maske türlerini tek bir Maskeleme paneli altında birleştirmiş. İlk başlarda biraz göz korkutucu gelse de, içine girdikçe ve öğrendikçe sevmeye başlıyorsunuz. Oldukça çok, yeni ve güçlü özellikleri kullanmaya başladıkça daha da ısınıyorsunuz.

  Lightroom yeni maskeleme sistemi ile herhangi bir maske türü, diğer herhangi bir maske türüyle birleştirilebiliyor. Sadece birkaç tıklamayla çok karmaşık maskeler oluşturabiliyorsunuz. 

  Masking

  Şimdi Lightroom yeni maskeleme sistemi ile gelen bu yeni özelliklerden başlıcalarına bir göz atalım isterseniz.

  Tek tıklamayla Gökyüzü Seçimi (Select Sky)

  Aşağıdaki fotoğrafı çok yoğun yağan bir yağmurun hemen sonrası çekmiştim.

  Güneş, yukarıdan karşıdaki bulutların arasında kalmıştı. Ben pozlamamı hemen önümdeki sarı otlardan aldığım için, gökyüzü biraz patladı, suyun karşı tarafında bulunan sağdaki ağaçlar çok karanlık çıktı.

  Öncelikle gökyüzünü düzeltmeye karar verdim. Fotoğrafı Lightroom’da açtım. Yukarıda kırmızı okla belirttiğim “Masking” butonuna bastım ve “Select Sky” maske türünü seçtim. Lightroom’un akıllı algoritması “Mask 1” adı altında gökyüzünü kusursuz şekilde seçti. Ardından ayar sürgülerini kullanarak, pozlama, satürasyon, dehaze vb gibi dilediğim düzenlemeyi yaptım.

  Daha sonra yeni bir maske daha yaratıp buradan fırçayı (brush) seçtim (Mask 2) ve sağda karşıdaki ağaçların karanlık bölgelerini boyadım, bu alanı seçmiş oldum. Ardından seçili kısmın pozlamasını ve gölgeleri biraz açtım.

  Bu iki maskeyi birleştirdim. Böylece hem gökyüzü hem de ağaçların olduğu kısım seçili kalmış oldu. Birleştirdiğim bu maskeyi kopyaladım (Mask 3). Maskenin üzerine sağ tıkladım, açılan pencereden “Invert” seçerek, maskenin seçili alanlarının tersini aldım ve bu kez gökyüzü ve ağaçlar dışında kalan tüm alanların seçilmesini sağladım. Yine ayar sürgüleri yardımıyla dilediğim değişiklikleri uyguladım. Biraz renk doygunluğu, biraz keskinlik ekledim.

  Maske adlarını dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Ben bu çalışmamda onları değiştirmedim.

  Masking
  Masking

  Aşağıda, okları sağa ve sola kaydırarak öncesi ve sonrasını görebilirsiniz:

  Lightroom yeni maskeleme sistemi ve yeni harika özellikler...Lightroom yeni maskeleme ile çalışmalar...
  Nikon D800 ve AF-S Nikkor 24-70 f/2.8G ED objektif
  Pozlama: 1/80sn, f/10, ISO 100, @24mm


  Lightroom yeni maskeleme sistemi sayesinde birkaç dakika içinde, birkaç fare tıklamasıyla aldığım sonucu yukarıda görüyorsunuz. Biraz daha zaman harcansa çok daha etkileyici bir görsel elde edilebileceğinizi artık biliyorsunuz.

  Özne (insan, hayvan vb) seçimi (Select Subject)

  Tek tıklamayla, çektiğiniz fotoğraftaki bir insanı, hayvanı veya bir objeyi seçmeye ve yalnızca seçilmiş özne üzerinde dilediğiniz değişikliği yapmaya ne dersiniz? Hemen bir örnekle görelim:

  Lightroom New Mask - Select Subject

  Üzerinde çalışacağım fotoğrafı Lightroom’a yükledikten sonra “Masking” butonunu tıklayıp,”Select Subject” opsiyonunu seçtim. Tüm yaptığım bu kadar. Lightroom, sahnemdeki özneyi buldu, onu en ince saç tellerine varıncaya kadar seçti (sağdaki görsel) ve bir maske oluşturdu.

  Photoshop’da eskiden bir portreyi arka plandan ayırmak için uğraşan dostlarımız bunun ne kadar zor ve çileli bir işlem olduğunu gayet iyi bilirler.

  Basit bir kadraj ayarlaması, bir-iki küçük dokunuş veee sonuç:

  Lightroom New Mask - Select SubjectLightroom New Mask - Select Subject
  Bir Almanya seyahatimde fotoğrafını çektiğim, beni farkedince gülümseyerek yanıma gelen ve sonrasında yakındaki bir kafede, kahvelerimizi yudumlarken içten bir sohbete daldığımız bu genç delikanlıya buradan selam olsun.
  Nikon D850 ve AF-S Nikkor 70-200 f/2.8E FL ED VR objektif
  Pozlama: 1/125sn, f/2.8, ISO 64, @140mm


  Konu Seç, yani “Select Subject”, sahnenin kalabalıklık durumuna göre bir fotoğrafta birden fazla nesne bulabilir, ancak istemediklerinizi kaldırmak için “Subtract” yani Çıkar seçeneği ile ve fırça yardımıyla istemediklerinizi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

  Lightroom “Linear Gradient” maskeleme ile basit bir çözüm

  Hızlıca, kapalı ve loş bir ortamda yumuşak bir pencere ışığına ne dersiniz? Aşağıda -iki hareket ile- sol üst taraftan sağa doğru diyagonal giren bir pencere ışığı çalışmasını görüyorsunuz.

  Lightroom New Mask - Linear GradientLightroom New Mask - Linear Gradient
  Nikon D850 ve Sigma 35mm f/1.4G Art objektif
  Pozlama: 1/200sn, f/2.2, ISO 800

  Tüm maskeleme çeşitlerinin kullanıldığı bir örnek

  Maskeleme penceresinde bulunan tüm seçeneklerin kullanıldığı son bir örnek daha hazırladım. Aşağıdaki fotoğrafı Kuşadası sahilinde çekmiştim. Fotoğrafa dramatik bir hava vermek istedim. Önce “Select Subject” ile karşıdaki yolcu gemisini seçmesini sağladım ve gerekli düzenlemeleri yaptım. Ardından “Select Sky” ile maskesi ile gökyüzüne dramatik bir hava kattım. Sonra “Radial Gradient” maskesi ile sol alttan sağ üste bir alanı tarattım, bunun tersini aldım ve bu alanın pozlamasını azalttım. “Brush” (Fırça) ile sahildeki taşları seçtim ve çok az satürasyon ekledim. Hepsi bu kadar! Bu işlemlerin tamamı üç dakikamı dahi almadı.

  Lightroom maskelemeye bir örnek - ÖncesiLightroom maskelemeye bir örnek - Sonrası
  Nikon D810 ve AF-S Nikkor 16-35mm f/4G ED VR objektif
  Pozlama: 1/320sn, f/8, ISO 64, @35mm

  Sonuç

  Lightroom yeni maskeleme sistemi, öğrenmesi ve kullanması kolay, aynı zamanda zevkli birçok güçlü özellikle geldi. Bu yazımda bunlardan yalnızca üç tanesi üzerinde yüzeysel olarak durduk. Elbette Photoshop’un neredeyse sınırsız olanaklarıyla karşılaştırıldığında bu aşamada “mükemmel” olduğunu düşünmesem de Lightroom, yeni maskeleme sisteminde benim gibi birçok kullanıcının istediği pek çok kullanışlı özelliği çok karmaşık olmayan bir pakette sunmuş. Olanağınız varsa Lightroom’da bu gelişmiş maskelerle birkaç gün çalışın, bana hak vereceksiniz.

  Siz de konu hakkındaki deneyim, öneri ve yorumlarınızı aşağıdaki “Yorumlar” kısmından bizimle paylaşın.

  Işığınız bol olsun!

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  34 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  İlk yorumumda size hoşgeldiniz demek istiyorum Sebahattin bey, özlettiniz kendinizi.
  İkinci yorumumu yazıyı okuyunca yapacağım.

  Görüşmek üzere

  Güler Samur
  Güler Samur
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Merhaba hocam.
  Lightromda bulunan maskeleme sistemini o kadar güzel,açık ve net olarak anlatmissiniz ki aklıma takılan bazı soruların cevabını almış oldum.Çok çok teşekkürler ederim Emeğinize binlerce sağlık
  Ben JPEG formatında fotograf çekiyorum .Hiç RAW çekmedim.Bu konuyla ilgili 2 sorum olacaktı.

  1-lightroomda fotograflarimi düzenlerken mutlaka RAW mi cekmeliyim yoksa JPEG de düzenlemeye olanak verir mi.
  Bir kaç fotografimi düzenledim fena olmadı ama ben daha güzel bir netice olsun istiyorum.

  2- Nikon d 7200 kullanıyorum ve diyafram öncelikli modda fotograf çekiyorum. RAW çekmek istersem makinemi nasil ayarlamaliyim

  Çok teşekkürler ederim

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Adobe her yeni sürümünde yazılımlarını daha da geliştiriyor. Amatörler için çok daha kolay, profesyoneller için çok daha yaratıcı özellikler sunuyorlar. Yazılımlarını kullanmak da gittikçe daha keyifli hale geliyor.

  Yazı için çok teşekkürler Sebahattin bey. Ellerinize, emeğinize sağlık.

  Selam ve saygılarımla.

  Muammer K.Ç
  Muammer K.Ç
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Sonunda Sebahattin bey. Şükür kavuşturana 🙂
  Özledik sizi ve yazılarınızı. Lightroom un yeni mask uygulamasını hemen deneyeceğim. Çok iyi özelliklermiş gerçekten.
  Teşekkürler
  Selamlar.

  Güngör
  Güngör
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  hooooşgeldiniz 🙂 🙂 🙂 hızlı bir giriş ile başladınız..soğumayın arayı ama 🙂 .. selamlar

  Hüseyin Ç.
  Hüseyin Ç.
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin beyciğim emeklerinize sağlık.
  Bu gibi konuların videolarını da bekliyoruz sizden.
  Teşekkürler ve selamlar.

  Emre Can
  Emre Can
  6 ay önce

  Hocam resimlerin altında yazdığın çekim bilgilerinde D800 D810 ve D850 body ler gördüm. Bunların üçünü de kullanıyormusun şu anda merak ettim :))

  Emre Can
  Emre Can
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  6 ay önce

  Kütüphane için ne kullanıyorsunuz sakıncası yoksa

  Hüseyin Tek
  Hüseyin Tek
  6 ay önce

  Teşekkürler Sebahattin Bey..

  Affinity Photo ve Affinity Designer bilen ve kullanan var mı bilmiyorum, ama birçok kullanıcı Adobe gibi aylık ödeme sistemi olmadan, bir seferlik makul bir fiyatla ömür boyu satın alınabilen bu çok gelişmiş, yetenekli programları kullanmanın özgürleştiriciliğinden bahsediyorlar. Adobe’nin tekeli kırılmalı. Bu anlamda f/p açıdından Affinity programlarını çok olumlu buluyorum. Bu konuda deneyimi olan arkadaşlarımız varsa ve bir yazı hazırlayabilirlerse ne iyi olur.

  Hüseyin Tek
  Hüseyin Tek
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  6 ay önce

  Bugünlerde 50% yi bulan hatta aşan büyük indirim var. Mesela ben iPad için Designer’ı 109₺ ye aldım, keza Affinity Photo da öyle olmalı. Bahsettiğiniz fiyatlar muhtemelen PC için olmalı, lakin PC için de olsa indirimleri kontrol ediniz. Değerlendirmek isterseniz veya isteyen arkadaşlar olabilir diye yazmak istedim.

  Muti
  Muti
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  6 ay önce

  biz tr disinda gorsel acans olarak calisiyoruz.. profesyonel olarak kullanmak icin affinity ps nin yerini tutmaz..belki biraz zaman gecince o eksiklikleri tamamlar ama bu sefer ps nereye gider kim bilir…basit foto editlemek icin ps cok kapsamli gelir. ama affinity fiyati o kadar uygun degil bence. onun yerine free apps daha hesapli olacaktir..

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Sebahattin Hocam bu aydınlatıcı makale için teşekkürler.
  Bilindiği gibi Adobe Raw aslında Lightroom temelli.
  Yeni güncelleme ile Adobe Raw’da da katmanlar panelinin geldiğini okumuştum.
  Açıkladığınız özellikler Adobe Raw içinde geçerli mi?
  Teşekkürler.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  6 ay önce

  Merakla bekliyorum.
  Teşekkürler.

  Okyar Atilla
  Editör / Yazar
  Yorumun sahibi  Mikdat Besni
  6 ay önce

  Photoshop raw menusune bu özelliği Lightroomdaki gibi ekledi. Eğer CC2021 ver 22.x den sonraki bir sürüm kullanıyorsanız Camera Raw 14.1 ve 14.2 de bu özellik var. Çok da iyi çalışıyor.

  İsmail Seza Vardallı
  İsmail Seza Vardallı
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Mikdat hocam, emeklerinize sağlık. Tüm fotoğraf meraklılarına çok faydalı olacak bilgiler derlemişsiniz. Teşekkürler…

  Serdar
  Serdar
  6 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Emeklerinize sağlık teşekkürler
  Her zaman ki gibi açık sade anlaşılır olmuş
  Selamlar

  Resul
  Resul
  5 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Çok iyi anlatılmış konu
  Sizin yazılarınızı hiç sıkılmadan okuyorum videosu gelirse nasıl olacak çok merak ediyorum 🙂 LR den PS ye layer olarak atmak hala mümkün değil galiba
  Emekleriniz için çok teşekkürler hocam iyi ki varsınız

  Nickelodeon S.
  Nickelodeon S.
  6 ay önce

  bu proğramları öğrenmek istiyorum
  okumaktan çok sıkılıyorum
  internette ki videolar uzun ve çok sıkıcı
  bunu bana bir parağrafta açıklayabilecek birisi varmı

  Nickelodeon S.
  Nickelodeon S.
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  6 ay önce

  farkındayım çok çey istemişim 🙂

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET