Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma (MacOS Finder)

Macintosh’ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma (MacOS Finder)

-

Bu yazımızda, MacOS Finder, Apple Macintosh bilgisayar ortamında klasör ve dosyalarla çalışma konusu anlatılmaktadır. Apple Macintosh hakkında daha ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Benim cep telefonum da dahil, tüm bilgisayarlarımın işletim sistemleri ve çalışan hemen tüm uygulamalarım İngilizce olarak kuruludur. O nedenle, paylaşacağım bazı ekran görüntüleri bu arayüzlerle karşınıza gelecektir. Bu durum sizin bu yazıyı okumanız için bir sorun teşkil edecekse şimdiden affınızı rica edeceğim.

Macintosh MacOS Finder

MacOS Finder, Mac’te tüm dosyalarınızı ve programlarınızı bulmanızı ve yönetmenizi sağlayan Macintosh grafik arabirimidir. Finder’a erişmek için, herhangi bir klasörü çift tıklatmak veya Mac masaüstündeki boş bir alanı tıklatmak yeterlidir. Finder menü çubuğu ekranın üstünde görünecektir.

Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

Dosyalara ve klasörlere bakmak ve bunları yönetmek için herhangi bir klasörü çift tıklayın veya Finder menüsünden Dosya (File) > Yeni Finder Penceresi (New Finder Window) seçin. Finder pencereleri, dosyalarınız ve klasörleriniz (dizinler) de dahil olmak üzere tüm öğelerinize bakmanıza izin verir.

MacOS Finder, Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

MacOS Finder Pencere görünümleri

Varsayılan olarak Finder penceresinin üst kısmında klasör öğelerini farklı şekillerde görüntülemenize izin veren simgeler de dahil olmak üzere bir araç çubuğu görüntülenir. (Görünüm simgelerini göremiyorsanız, Finder menüsünden Görünüm> Araç Çubuğunu Özelleştir veya Görünüm> Araç Çubuğunu Göster’i seçin).

Küçük resim görünümünde, resimlerin boyutunu pencerenin altındaki kaydırıcıyı kullanarak değiştirebilirsiniz. Klasörün detayı Finder penceresinin alt kısmında da görünür (görünmüyorsa, Görünüm> Yol Çubuğunu Göster’i seçin).

Tek tek dosyaları inceleme

Bir görüntüye daha yakından bakmak için araç çubuğundan Hızlı Bakış (Quick Look) seçin

MacOS Finder, Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

Bir dosya hakkında daha fazla bilgi edinmek için dosyayı seçin ve Dosya > Bilgi Al (File > Get Info) seçin (klavye kısayolu komutu – I). Bilgi Al (Get Info) diyalog penceresinde, dosyayı açan programı “Birlikte aç” (Open with) seçenekleriyle görüntüleyebilir, değiştirebilirsiniz. Ayrıca seçmiş olduğunuz dosya türündeki tüm dosyaları için varsayılan programı “Tümünü Değiştir …” (Change all) ile hangi program ile açılacağını belirleyebilirsiniz. Örneğin; açmış olduğunuz dosya TIF uzantılı ise “Birlikte aç” kısmından Photoshop seçip “Tümünü değiştir” butonuna basarsanız, artık TIF uzantılı tüm dosyalara çift tıkladığınızda bu dosyalar Photoshop ortamında açılacaklardır.

MacOS Finder, Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

Aynı işlemi dosya üzerindeyken mouse sağ tuş (çift parmak) veya Control tuşuna basılı tutarak dosyayı çift tıklayarak yapabilirsiniz.

Dosyaları bulma

Bir dosyayı aramak için Finder penceresinin sağ üst köşesindeki Ara (Search) kutusunu tıklayın. Arama ölçütlerini Finder penceresinin üstündeki (araç çubuğunun altında) bulunan Ara başlıklarına tıklayarak belirtebilirsiniz.

MacOS Finder, Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

Klasörleri ve dosyaları bulma Kenar çubuğunu kullanma

Dosyalara ve klasörlere hızlı bir şekilde erişmenin bir başka yolu Finder kenar çubuğundaki öğeleri tıklamaktır.

MacOS Finder, Macintosh'ta Klasörler ve Dosyalarla Çalışma

Yan çubuktaki “Cihazlar” (Devices) başlığı altında sabit sürücüler ve Macintosh’unuza bağlı diğer aygıtlara erişebilirsiniz. Seçili cihazın klasörleri ana pencerede (kenar çubuğunun sağında) görünür.

“Yerler” (Places) simgelerinin altında, o noktayı sıklıkla ziyaret etmeniz muhtemel yerlere ve dosya türlerine tıklayabilirsiniz. “Yerler” başlığının altına bir klasörü veya dosyayı sürükleyerek bir öğe ekleyebilirsiniz (Bu hareket klasörü veya dosyayı taşımaz; kısayol oluşturur).

Apple Macintosh’u kullanma konusunda daha fazla detay için Macintosh Kılavuzunuza ya da Apple’ın sitesindeki Mac sayfasını inceleyin.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
Bana bildir

ÖZEL MAKALE

Ahmet Esmer ile Fotoğraf üzerine söyleşi

Ahmet Esmer
Günümüzde yaşayan fotoğraf ustaları ile ilgili yeni bir yazı dizisi başlattık ve ustalarımız ile söyleşilerin yanısıra, onların tecrübelerini de sizlerle paylaşmayı amaçladık. İlk konuğumuz, 1950 senesinde ailesiyle birlikte Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasından anavatana göç etmiş bir ailenin çocuğu, duayen fotoğrafçılarımızdan Ahmet Esmer.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Resim çekmek mi, Fotoğraf yapmak mı?

Resim Çekmek mi, Fotoğraf Yapmak mı?

Sıkça yaptığımız gibi yine bir hafta sonu eşimle birlikte Kuşadası'ndayız ve sahilinde nefes kesici bir manzaraya bakıyorum. Her zaman yanımda olan kameramı çıkarıp bu harika görüntünün fotoğrafını çekiyorum:

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...