18 Eylül 2019 - Çarşamba

Samimi Manzara Fotoğrafçılığı

-

Öğrenme amaçlı “Harika Konular” dizimizin bu bölümünde, en sevdiğim ve zevk aldığım manzara fotoğrafçılığından birine bakacağız: “Samimi manzara fotoğrafçılığı”. Manzara fotoğrafçıları, büyük ve derin manzaralı sahneleri oluşturan engin geniş alanlara kapılmaya eğilimindedirler. Ancak küçük sahnelerin de büyük etkisi olabilir. Samimi manzara fotoğrafları, kendi başına olağanüstü görüntüler oluşturabilir veya genellikle dikkatimizi çeken muhteşem manzaraları tamamlamak için kullanılabilir.

Samimi manzara fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır?

Samimi bir manzara fotoğrafı, fotoğrafın tümünden çıkarılan ve kendi çerçevesine oturtulan sahnenin yalnızca küçük bir parçasıdır. Yani daha küçük ayrıntılarla ilgilidir.

Manzara görüntülerini üç kategoride düşünün: görkemli bir manzara, aşırı yakın çekim ve bunların ikisi arasında kalan bölüm. İşte bu bölüm samimi bir manzaradır. Dokular, çizgiler, şekiller ve desenler, samimi bir manzara kompozisyonunda kritik bileşenler olmakla birlikte, sadece çerçeveyi bir şeylerle doldurmaktan çok daha fazlasıdır.

TÜM HİKAYEYİ DEĞİL, ONUN ÖNEMLİ AMA ETKİLİ BİR BÖLÜMÜ ANLATIR.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Strasbourg, Fransa

“Samimi manzara fotoğrafı” terimi, renkli fotoğrafçılığın ilklerinden Amerikalı fotoğraf sanatçısı Eliot Porter’a aittir. Ve 1979’da Metropolitan Museum of Art’ta “Intimate Landscapes” adlı bir sergide bu alandaki eserlerini sergilemiştir. Samimi manzaraların ne olduğunu anlamanıza yardımcı olması için bu sergideki bazı fotoğrafları görmenizi öneririm.

Bazılarına göre mahrem sayılacak bu manzarayı takip etmemizin nedeni, sadece kendimize ait olan görüntüleri yaratma imkanımızdır. Galata Köprüsünde Haliç’in büyük manzarasını çekmeye çalışan fotoğrafçıların herbirinin çektiği küçük sahneler her mevsimde, her gün değişecek ve asla aynı olmayacaktır. Çıkan eserler kişisel yorumlarla çeşitlenecektir.

Samimi manzara nasıl bulunur?

Büyük manzarayı görmek nispeten kolaydır. Ön planınızda ilginç bir konu olduğunda, orta zeminde bir göl ve onun arka planında karlarla kaplı dağlar varsa, alın size muhteşem bir kompozisyon. Ama birkaç kare çekim yapıp hemen orayı terketmeyin. Kendinize biraz zaman ayırın. Bu yerin size nasıl hissettirdiğini ve bu hissinizi şekillendiren ne tür ayrıntılar olduğunu düşünün. Daha önce fark etmemiş olabileceğiniz, dikkatinizi çekmeye başlayan ayrıntılara siz de şaşıracaksınız.

Samimi manzara fotoğrafçılığı sabır gerektirir. Bir sahneyi özümseme ve tüm detayları almak için vakit ayırmamız gerekir. Acele ediyorsanız, emin olun pişmanlık duyacaksınız. Hissederek, gözlemleyerek ve izleyicisine bu yer hakkında daha fazla bilgi veren veya bu yer hakkında bir hikaye anlatan konuları araştırmak için biraz zaman ayırmalı. Bu “küçük sahneler”, yalnızca büyük manzaraya odaklandığınızda göz ardı edemeyeceğimiz önemli, hoş ve yalnızca size ait büyük ayrıntılar içerir. İlginç olan daha, daha, daha başka ne var? Çevremdeki dokulara, desenlere, şekillere ve çizgilere odaklanırım. Dikkatimi ne çekiyor? Mekanın karakterini yansıtan şey nedir? Onlara bakmayı denerim.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Eguisheim, Fransa

Konuya yaklaşırım

Bir konu bulduğumda, ona biraz daha yaklaşırım. Ve sonra tekrar daha da yakınlaşırım. İzleyicinin gözünü ona nasıl yönlendirebileceğimi düşünürüm. Kullanabileceğim öne çıkan çizgiler var mı? Ne tür ön plan unsurlarını kullanabilirim? vs. vs.

En iyi taktik bu konumda önceden “keşif” yapmaktır. O gün fotoğraf çekme isteğim yoksa, ya da ortamın, havanın ışığı fotoğrafa uygun değilse, bu durum genellikle fotoğraf makinem olmadan bir yere gitmek ve yalnızca bakınmak için en iyi zamandır. Gözlemci olmaya çalışırım. Bazı özel noktaları not alırım. Böylece, ışığın iyi olduğu başka bir günde, güzel kareler yakalamak için nerelerde olmam gerektiğini önceden bilmiş olurum.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?Bu tür fotoğrafçılıkla ilgili en iyi şey, herhangi bir koşulda, herhangi bir mevsimde ve iklim koşullarında her yerde yapılabilmesidir. Nerede olursanız olun, her zaman o yer hakkında bir hikayeyi anlatan ve önemli bir özellik içeren küçük, özel bir bölüm olacaktır.

Küçük sahneleri unutmamak gerek

Herhangi bir yerde, bu yer hakkında bir hikayeyi anlatan “küçük sahnelerin” varolduğunu düşünürüm. Sahnemi bulduktan sonra kafamda ilginç bir grafik tasarım yapar ve bir kompozisyon oluşturmaya çalışırım. Çizgi, doku, desen, renk ve şekil gibi (özellikle tekrar eden şekiller) kareye dahil edilebilecek tasarım unsurlarını araştırırım.

Sadece küçük bir yer görerek, büyük bir hikayenin küçük bir parçasını oluşturabilirsiniz.

 

Aramaya başladıktan sonra bu tür sahneleri her yerde bulacaksınız. Kumsaldaki kayalar, deniz sarmaşığı ve bir martının beyaz tüylü kombinasyonu bir hikaye anlatmaz mı? Bu küçücük sahne, doğanın anlatımı için ne çok hisler içerir. Düşünsenize; taş, ağaç ve kuşa ait bir parça aynı sahnedeler.

 

Sahneye Yaklaşmak

Yakın manzara görüntüleri oluştururken, birçok farklı şeyin yaşandığı bir sahneye sahip olduğumda nereden başlayacağımı bilmek işin en zor tarafı. Ben böyle bir durumda, genellikle, büyük sahnenin geniş açı fotoğrafını çekerek başlıyorum. Ardından önce çekmiş olduğum fotoğrafa, sonra önümdeki sahneye bakıp, bazı seçimler yapmaya çalışıyorum.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Münster, Almanya

Sahnede en iyi şeyin ne olduğuna karar vermek zorunda değilim, sadece üzerinde çalışmak için sahnenin bir bölümünü seçmem yeterli. Nasıl olsa daha sonra farklı bir bölüm de seçebilirim. Sahnenin hangi bölümlerinin en ilginç olduğunu düşünmek için biraz zaman ayırırım, birini seçerim ve sonra ona yaklaşmaya başlarım. Tam olarak neyi çektiğimi ve amacımın ne olduğuna karar verdiğimden emin olmak, imajda anlam ifade etmeme bana yardımcı olur.

Küçük sahnemle çalışırken, tüm sahnenin odak noktasında olup olmamasını isteyip istemediğimi düşünmek için biraz zaman ayırırım. Fotoğraf makinemin seçtiği ayarlarla uğraşmam, sığ bir alan derinliği isteyip istemediğimi veya çerçevedeki her şeyin net olmasını mı isterim diye düşünürüm.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Monschau, Almanya

Öznenizin net olmasını ve arka planın yumuşak ve odak dışı kalmasını isterseniz, f/4 gibi bir açık diyafram kullanın.

Her şeyin keskin olmasını isterseniz, f/11 veya f/18 gibi bir kısık diyafram kullanın. 

Kısık diyafram kullanıyorsanız ve düşük ışıklı bir ortamdaysanız, daha uzun perde hızı ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz, bu nedenle bir üçayak (tripod) taşımak size yardımcı olacaktır.

Üçayak kullanmak kompozisyonlarınızda daha kararlı olmanıza da yardımcı olacaktır.

Doğru noktaya odaklanmak

Artık sahnenin hangi bölümünde çalıştığımı, amacımın ne olduğunu ve hangi alan derinliğini istediğime karar verdiğimde, sıra, doğru noktaya odaklandığımdan emin olmakta. Sığ alan derinliği kullanıyorsam, ana konuma odaklanıp, onun önündeki ve arkasındaki her şeyi bulanık hale getirimeyi denerim. Ancak, çerçevemdeki her şeyin net görünmesini istiyorsam ve kısık bir diyafram kullanıyorsam, genellikle en iyi yöntem çerçevenin üçte birine odaklanmaktır.

Hiperfokal mesafenin ne olduğunu tam olarak bilirseniz bunu net olarak hesaplayabilirsiniz, ancak sahada matematik düşünmekten nefret ediyorum. Gerçekten bilmeniz gereken tek şey, alan derinliğinizi en üst düzeye çıkarmaya çalışıyorsanız, çerçevenizi yatayda üç eşit bölüme ayırın.  Odaklanacak en iyi yer çerçevenizin alt kısmının size yakın olan üçte birlik kısmıdır, yani alttan birinci çizgidir.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Kleve, Almanya

Fotoğrafımı oluşturduktan sonra, sonraki sahneye geçmeden önce temel unsurları kapsadığından emin olmak için görüntüyü LCD’de önceden izler şunları kontrol ederim:

  • Histogramı kullanarak doğru pozlama yapıp yapmadığımı,
  • Yakınlaştırarak, çerçevemdeki en önemli unsurlarının keskinliğini,
  • Dikkat çekici unsurların bulunmadığından emin olmak için çerçevenin kenarlarını ve arka planını.

Hikaye anlatımı

Yukarıda bahsettiğim samimi manzara fotoğraflarının özelliklerinden biri, daha büyük bir sahnenin küçük bir bölümünü temsil etmeleri ve izleyicinin gözünü belirli detaylara çekerek o sahnenin hikayesini anlatmaya hizmet etmeleridir.

Yakın manzara fotoğraflarınızla daha büyük sahneler hakkında bir hikaye anlatmayı düşünün. Önünüzdeki görkemli manzaraya bir göz atın ve size söylediklerini düşünürken biraz zaman ayırın. Önemli olan ne? Bazı kelimeler ve yakıştırmalar bulun ve o özel şeyleri içeren fotoğraflar çekin.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?

Ekipman Seçimi

Amacım manzara detaylarını fotoğraflamaksa, birkaç nedenden ötürü sık sık tek bir objektifle çıkıyorum:

  • Birincisi, tek bir objektif ile çalışmak beni kompozisyon yapmaya zorluyor, bu sayede yürüyorum. Objektif değiştirerek vaktimi harcamıyorum. Bunun yerine arıyorum, buluyorum ve fotoğraf çekiyorum.
  • İkincisi, üzerimde ilave bir yük olmadan, daha çevik olabilmem. Yanımda fazladan malzeme taşıyor olsaydım bazı şeylere ulaşamayabilirim.
  • Üçüncüsü, bence orta menzilli bir zoom objektif samimi bir manzara oluşturmak için en iyi mercektir. Manzara fotoğrafçıları genelde geniş açılı objektiflerini severler, ancak samimi bir manzara fotoğrafı söz konusu olduğunda, geniş açılı objektifler, ana konunun detaylarını dikkatten uzaklaştıran çok fazla arka plan ve çok fazla farklı konuyu da kadraja alırlar. Bu net bir kural değil elbette, ancak genel olarak orta menzilli zoom objektifler en iyi sonucu verirler.
  • Dördüncüsü, yalnızca bir objektifle bir gün boyunca dışarı çıktığınızda, o objektifin farklı konularda ve ayarlarda nasıl çalıştığını gerçekten öğrenme fırsatını buluyorsunuz.

Yakın çevre için bir diğer önemli ekipman parçası bir üçayaktır. Çalışacak çok ışık varsa ve yavaş enstantane hızına ihtiyaç duymuyorsanız bile üçayak, bu gibi durumlarda fotoğraf tipinde anahtar olan başka bir şey yapmanıza yardım eder: yavaşlamanıza. Zamanınızı harcayarak ve mekanı tanıyarak, sahneyi özel kılan önemli ayrıntıları keşfedeceksiniz ve bunlar samimi manzaralarınız için en önemli konulardır.

Işığınız bol olsun.

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bana bildir
Orhan ali
Ziyaretçi
Orhan ali

Samimi manzara fotoğrafçılığı terimini duymamıştım böyle bir alan var demek. Yazınızın başlığındaki fotoğrafınız çok samimi gerçekten 🙂 Yazılarınız çok akıcı ve sürükleyici okurken sıkmıyor ve eğlendiriyorsunuz. Tebrikler.

Asuman
Ziyaretçi
Asuman

Yeni başlayan olmasanız bile bunlar güzel ipuçları..
Harika bir yazı teşekkürler Sabahattin bey okurken çok eğlendim aynı zamanda.
Evde veya seyahat halindeyken ya da plaj gibi yerlerde lensi değiştirmek için en iyi ve en güvenli yöntem konusunda bir öneriniz olur mu. Makinemi sensördeki tozların temizlenmesi için iki defa servise gönderdim benim izlediğim yolun iyi bir yol olmadığını düşünüyorum.
Cevap için şimdiden teşekkürler.

ÖZEL MAKALE

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?

Tilt-Shift Lens nedir, nasıl çalışır ve ne amaçla kullanılır?
Bize şimdiye kadar ne öğretilmişti; Alan derinliğini belirleyen en önemli faktör diyafram açıklığıydı, öyle değil mi? Peki size "f/2.8 diyafram ile fotoğraf çeksek dahi önden arkaya her yer net olabiliyor" desem? Evet olabiliyor!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Fotoğrafın önemli ve ilgi çekici el sanat dalı: Çömlekçilik

Anadolu’da çömlek yapımı çok önemli yer tutar. Tarihte çömlek ve çeşitleri günlük hayattan ziynet eşyasına kadar çok değişik kullanıma sahipti. İş fotoğrafa gelip dayandığında bize cazip gelen hala ilkel yöntemlerle bu el sanatını sürdüren yörelerdir. Gökeyüp kadınlarını çömlek yaparken etrafı görmüyorlar. Elleri inanılmaz bir maharetle çömlekleri oluştururken bir taraftan da sizinle, orada olduğunuzu düşünmeden sohbet ediyorlar.
Arthenos | Diyafram nedir, fotoğrafta diyafram ayarları nasıl yapılır, alan derinliği nedir, ISO nedir, perde hızı nedir, doğru pozlama nedir

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

ISO Nedir, Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Tekin Ertuğ

Tekin Ertuğ ile fotoğraf üzerine söyleşi