Samimi Manzara Fotoğrafçılığı

-

Öğrenme amaçlı “Harika Konular” dizimizin bu bölümünde, en sevdiğim ve zevk aldığım manzara fotoğrafçılığından birine bakacağız: “Samimi manzara fotoğrafçılığı”. Manzara fotoğrafçıları, büyük ve derin manzaralı sahneleri oluşturan engin geniş alanlara kapılmaya eğilimindedirler. Ancak küçük sahnelerin de büyük etkisi olabilir. Samimi manzara fotoğrafları, kendi başına olağanüstü görüntüler oluşturabilir veya genellikle dikkatimizi çeken muhteşem manzaraları tamamlamak için kullanılabilir.

Samimi manzara fotoğrafçılığı nedir, nasıl yapılır?

Samimi bir manzara fotoğrafı, fotoğrafın tümünden çıkarılan ve kendi çerçevesine oturtulan sahnenin yalnızca küçük bir parçasıdır. Yani daha küçük ayrıntılarla ilgilidir.

Manzara görüntülerini üç kategoride düşünün: görkemli bir manzara, aşırı yakın çekim ve bunların ikisi arasında kalan bölüm. İşte bu bölüm samimi bir manzaradır. Dokular, çizgiler, şekiller ve desenler, samimi bir manzara kompozisyonunda kritik bileşenler olmakla birlikte, sadece çerçeveyi bir şeylerle doldurmaktan çok daha fazlasıdır.

TÜM HİKAYEYİ DEĞİL, ONUN ÖNEMLİ AMA ETKİLİ BİR BÖLÜMÜ ANLATIR.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Strasbourg, Fransa

“Samimi manzara fotoğrafı” terimi, renkli fotoğrafçılığın ilklerinden Amerikalı fotoğraf sanatçısı Eliot Porter’a aittir. Ve 1979’da Metropolitan Museum of Art’ta “Intimate Landscapes” adlı bir sergide bu alandaki eserlerini sergilemiştir. Samimi manzaraların ne olduğunu anlamanıza yardımcı olması için bu sergideki bazı fotoğrafları görmenizi öneririm.

Bazılarına göre mahrem sayılacak bu manzarayı takip etmemizin nedeni, sadece kendimize ait olan görüntüleri yaratma imkanımızdır. Galata Köprüsünde Haliç’in büyük manzarasını çekmeye çalışan fotoğrafçıların herbirinin çektiği küçük sahneler her mevsimde, her gün değişecek ve asla aynı olmayacaktır. Çıkan eserler kişisel yorumlarla çeşitlenecektir.

Samimi manzara nasıl bulunur?

Büyük manzarayı görmek nispeten kolaydır. Ön planınızda ilginç bir konu olduğunda, orta zeminde bir göl ve onun arka planında karlarla kaplı dağlar varsa, alın size muhteşem bir kompozisyon. Ama birkaç kare çekim yapıp hemen orayı terketmeyin. Kendinize biraz zaman ayırın. Bu yerin size nasıl hissettirdiğini ve bu hissinizi şekillendiren ne tür ayrıntılar olduğunu düşünün. Daha önce fark etmemiş olabileceğiniz, dikkatinizi çekmeye başlayan ayrıntılara siz de şaşıracaksınız.

Samimi manzara fotoğrafçılığı sabır gerektirir. Bir sahneyi özümseme ve tüm detayları almak için vakit ayırmamız gerekir. Acele ediyorsanız, emin olun pişmanlık duyacaksınız. Hissederek, gözlemleyerek ve izleyicisine bu yer hakkında daha fazla bilgi veren veya bu yer hakkında bir hikaye anlatan konuları araştırmak için biraz zaman ayırmalı. Bu “küçük sahneler”, yalnızca büyük manzaraya odaklandığınızda göz ardı edemeyeceğimiz önemli, hoş ve yalnızca size ait büyük ayrıntılar içerir. İlginç olan daha, daha, daha başka ne var? Çevremdeki dokulara, desenlere, şekillere ve çizgilere odaklanırım. Dikkatimi ne çekiyor? Mekanın karakterini yansıtan şey nedir? Onlara bakmayı denerim.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Eguisheim, Fransa

Konuya yaklaşırım

Bir konu bulduğumda, ona biraz daha yaklaşırım. Ve sonra tekrar daha da yakınlaşırım. İzleyicinin gözünü ona nasıl yönlendirebileceğimi düşünürüm. Kullanabileceğim öne çıkan çizgiler var mı? Ne tür ön plan unsurlarını kullanabilirim? vs. vs.

En iyi taktik bu konumda önceden “keşif” yapmaktır. O gün fotoğraf çekme isteğim yoksa, ya da ortamın, havanın ışığı fotoğrafa uygun değilse, bu durum genellikle fotoğraf makinem olmadan bir yere gitmek ve yalnızca bakınmak için en iyi zamandır. Gözlemci olmaya çalışırım. Bazı özel noktaları not alırım. Böylece, ışığın iyi olduğu başka bir günde, güzel kareler yakalamak için nerelerde olmam gerektiğini önceden bilmiş olurum.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?Bu tür fotoğrafçılıkla ilgili en iyi şey, herhangi bir koşulda, herhangi bir mevsimde ve iklim koşullarında her yerde yapılabilmesidir. Nerede olursanız olun, her zaman o yer hakkında bir hikayeyi anlatan ve önemli bir özellik içeren küçük, özel bir bölüm olacaktır.

Küçük sahneleri unutmamak gerek

Herhangi bir yerde, bu yer hakkında bir hikayeyi anlatan “küçük sahnelerin” varolduğunu düşünürüm. Sahnemi bulduktan sonra kafamda ilginç bir grafik tasarım yapar ve bir kompozisyon oluşturmaya çalışırım. Çizgi, doku, desen, renk ve şekil gibi (özellikle tekrar eden şekiller) kareye dahil edilebilecek tasarım unsurlarını araştırırım.

Sadece küçük bir yer görerek, büyük bir hikayenin küçük bir parçasını oluşturabilirsiniz.

 

Aramaya başladıktan sonra bu tür sahneleri her yerde bulacaksınız. Kumsaldaki kayalar, deniz sarmaşığı ve bir martının beyaz tüylü kombinasyonu bir hikaye anlatmaz mı? Bu küçücük sahne, doğanın anlatımı için ne çok hisler içerir. Düşünsenize; taş, ağaç ve kuşa ait bir parça aynı sahnedeler.

 

Sahneye Yaklaşmak

Yakın manzara görüntüleri oluştururken, birçok farklı şeyin yaşandığı bir sahneye sahip olduğumda nereden başlayacağımı bilmek işin en zor tarafı. Ben böyle bir durumda, genellikle, büyük sahnenin geniş açı fotoğrafını çekerek başlıyorum. Ardından önce çekmiş olduğum fotoğrafa, sonra önümdeki sahneye bakıp, bazı seçimler yapmaya çalışıyorum.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Münster, Almanya

Sahnede en iyi şeyin ne olduğuna karar vermek zorunda değilim, sadece üzerinde çalışmak için sahnenin bir bölümünü seçmem yeterli. Nasıl olsa daha sonra farklı bir bölüm de seçebilirim. Sahnenin hangi bölümlerinin en ilginç olduğunu düşünmek için biraz zaman ayırırım, birini seçerim ve sonra ona yaklaşmaya başlarım. Tam olarak neyi çektiğimi ve amacımın ne olduğuna karar verdiğimden emin olmak, imajda anlam ifade etmeme bana yardımcı olur.

Küçük sahnemle çalışırken, tüm sahnenin odak noktasında olup olmamasını isteyip istemediğimi düşünmek için biraz zaman ayırırım. Fotoğraf makinemin seçtiği ayarlarla uğraşmam, sığ bir alan derinliği isteyip istemediğimi veya çerçevedeki her şeyin net olmasını mı isterim diye düşünürüm.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Monschau, Almanya

Öznenizin net olmasını ve arka planın yumuşak ve odak dışı kalmasını isterseniz, f/4 gibi bir açık diyafram kullanın.

Her şeyin keskin olmasını isterseniz, f/11 veya f/18 gibi bir kısık diyafram kullanın. 

Kısık diyafram kullanıyorsanız ve düşük ışıklı bir ortamdaysanız, daha uzun perde hızı ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz, bu nedenle bir üçayak (tripod) taşımak size yardımcı olacaktır.

Üçayak kullanmak kompozisyonlarınızda daha kararlı olmanıza da yardımcı olacaktır.

Doğru noktaya odaklanmak

Artık sahnenin hangi bölümünde çalıştığımı, amacımın ne olduğunu ve hangi alan derinliğini istediğime karar verdiğimde, sıra, doğru noktaya odaklandığımdan emin olmakta. Sığ alan derinliği kullanıyorsam, ana konuma odaklanıp, onun önündeki ve arkasındaki her şeyi bulanık hale getirimeyi denerim. Ancak, çerçevemdeki her şeyin net görünmesini istiyorsam ve kısık bir diyafram kullanıyorsam, genellikle en iyi yöntem çerçevenin üçte birine odaklanmaktır.

Hiperfokal mesafenin ne olduğunu tam olarak bilirseniz bunu net olarak hesaplayabilirsiniz, ancak sahada matematik düşünmekten nefret ediyorum. Gerçekten bilmeniz gereken tek şey, alan derinliğinizi en üst düzeye çıkarmaya çalışıyorsanız, çerçevenizi yatayda üç eşit bölüme ayırın.  Odaklanacak en iyi yer çerçevenizin alt kısmının size yakın olan üçte birlik kısmıdır, yani alttan birinci çizgidir.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?
Kleve, Almanya

Fotoğrafımı oluşturduktan sonra, sonraki sahneye geçmeden önce temel unsurları kapsadığından emin olmak için görüntüyü LCD’de önceden izler şunları kontrol ederim:

  • Histogramı kullanarak doğru pozlama yapıp yapmadığımı,
  • Yakınlaştırarak, çerçevemdeki en önemli unsurlarının keskinliğini,
  • Dikkat çekici unsurların bulunmadığından emin olmak için çerçevenin kenarlarını ve arka planını.

Hikaye anlatımı

Yukarıda bahsettiğim samimi manzara fotoğraflarının özelliklerinden biri, daha büyük bir sahnenin küçük bir bölümünü temsil etmeleri ve izleyicinin gözünü belirli detaylara çekerek o sahnenin hikayesini anlatmaya hizmet etmeleridir.

Yakın manzara fotoğraflarınızla daha büyük sahneler hakkında bir hikaye anlatmayı düşünün. Önünüzdeki görkemli manzaraya bir göz atın ve size söylediklerini düşünürken biraz zaman ayırın. Önemli olan ne? Bazı kelimeler ve yakıştırmalar bulun ve o özel şeyleri içeren fotoğraflar çekin.

Samimi manzara fotoğrafı nedir, nasıl çekilir?

Ekipman Seçimi

Amacım manzara detaylarını fotoğraflamaksa, birkaç nedenden ötürü sık sık tek bir objektifle çıkıyorum:

  • Birincisi, tek bir objektif ile çalışmak beni kompozisyon yapmaya zorluyor, bu sayede yürüyorum. Objektif değiştirerek vaktimi harcamıyorum. Bunun yerine arıyorum, buluyorum ve fotoğraf çekiyorum.
  • İkincisi, üzerimde ilave bir yük olmadan, daha çevik olabilmem. Yanımda fazladan malzeme taşıyor olsaydım bazı şeylere ulaşamayabilirim.
  • Üçüncüsü, bence orta menzilli bir zoom objektif samimi bir manzara oluşturmak için en iyi mercektir. Manzara fotoğrafçıları genelde geniş açılı objektiflerini severler, ancak samimi bir manzara fotoğrafı söz konusu olduğunda, geniş açılı objektifler, ana konunun detaylarını dikkatten uzaklaştıran çok fazla arka plan ve çok fazla farklı konuyu da kadraja alırlar. Bu net bir kural değil elbette, ancak genel olarak orta menzilli zoom objektifler en iyi sonucu verirler.
  • Dördüncüsü, yalnızca bir objektifle bir gün boyunca dışarı çıktığınızda, o objektifin farklı konularda ve ayarlarda nasıl çalıştığını gerçekten öğrenme fırsatını buluyorsunuz.

Yakın çevre için bir diğer önemli ekipman parçası bir üçayaktır. Çalışacak çok ışık varsa ve yavaş enstantane hızına ihtiyaç duymuyorsanız bile üçayak, bu gibi durumlarda fotoğraf tipinde anahtar olan başka bir şey yapmanıza yardım eder: yavaşlamanıza. Zamanınızı harcayarak ve mekanı tanıyarak, sahneyi özel kılan önemli ayrıntıları keşfedeceksiniz ve bunlar samimi manzaralarınız için en önemli konulardır.

Işığınız bol olsun.

İlişkili İçerikler

Yemek Fotoğrafçılığı ve Kompozisyon

İyi yemek fotoğraflarına takıntılı mısınız? İnstagram, Pinterest ve diğer benzeri uygulamalarda ve internet sitelerinde yemek fotoğrafları araştırmak ve öğrenmek için saatlerinizi harcıyor musunuz? Eğer öyleyse siz de benim gibisiniz. Günümün çoğu yemek düşünerek, pişirerek ve fotoğraflayarak geçiyor.

Çileğin başına gelenler

Flaş ya da yapay ışıkla fotoğraf çekmeye direnç gösteren bir yanım olduğunu daha önce bir yerlerde belirtmiştim. Ancak Sebahattin ile düşüp kalkarsan bir şekilde bulaşıyor. Tam bu anda itirafta bulunayım. Aramızda kalsın olur mu: Yapay ışık kullanmak çok da kötü bir şey değilmiş. Bir kere renkler doğru “Kelvin” değeriyle elde ediliyor. Kontrol tamamen sizin elinizde. Photoshop da öyle yapsam böyle yapsam diye dert etmiyorsunuz.

Durdurun hayatı!… Fotoğraf var… Still Life Fotoğrafçılığı üzerine

Still Life fotoğrafçılığı alanındaki uğraşılarınızda her şey elinizin altında ve kontrolünüzdedir. An'ı yakalamak yerine, hareketsiz bir konudan bir görüntü yaratıyorsunuz. Tamamen sizin eseriniz olan, hayalinizdeki bir sahnenin "fotoğrafını yapıyorsunuz"; öznesinden arka planına, ortam ışığından yapay pencere aydınlatmasına kadar. Konunuzun cansız nesneler olması nedeniyle, acele etmenize gerek yok, aydınlatmanızı hassaslaştırmak ve kompozisyonunuzla değişik denemeler yapmak için bolca zaman ayırabiliyorsunuz.

Ortam ışığını flaş ile dengeleme

Bir süredir Flaşlar ve Flaşla çekim teknikleri konularında değişik makaleler yayınlıyoruz. Bu yazılarımızda, ışığın boyutu hakkında bir fikrimiz oluştu. Işık kaynağı ile özne ve arkaplan arasındaki mesafe değiştiğinde ne olacağını artık biliyoruz. Artık yavaş yavaş flaşlı fotoğrafçılığın bazı pratik yönlerine eğilmenin zamanı geldi. İlk olarak, ortam ışığını flaşla dengelemekten başlamaya ne dersiniz?

Burada yazılanları kendiniz evinizde deneyimlemek istiyor ancak bu yazıdaki gibi ışık koşulları bulamıyorsanız endişelenmeyin, şöyle yapın. Çekeceğiniz sahneyi matris ölçüm moduyla ölçün, ardından bir veya iki durak düşük pozlayarak çekim yapın.

E-POSTA ABONELİĞİ

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
7 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Orhan ali

Samimi manzara fotoğrafçılığı terimini duymamıştım böyle bir alan var demek. Yazınızın başlığındaki fotoğrafınız çok samimi gerçekten 🙂 Yazılarınız çok akıcı ve sürükleyici okurken sıkmıyor ve eğlendiriyorsunuz. Tebrikler.

Asuman

Yeni başlayan olmasanız bile bunlar güzel ipuçları..
Harika bir yazı teşekkürler Sabahattin bey okurken çok eğlendim aynı zamanda.
Evde veya seyahat halindeyken ya da plaj gibi yerlerde lensi değiştirmek için en iyi ve en güvenli yöntem konusunda bir öneriniz olur mu. Makinemi sensördeki tozların temizlenmesi için iki defa servise gönderdim benim izlediğim yolun iyi bir yol olmadığını düşünüyorum.
Cevap için şimdiden teşekkürler.

Asuman

Valla size ne diyeyim bilemiyorum
Süper ötesi bir şeysiniz
Hepsi çok güzel ama sonunda yazdığınız “önemli not” kısmı direk bana yazılmış
Ben lenslerimi genellikle arabamın içinde değiştiririm 🙁
Bunu öğrenmem çok iyi oldu bu bilgilerle çevremdekilere havamı atarım 🙂
Tekrar tekrar teşekkür ederim

Çetin Yalçın

Bir makalenizden diğerine atlayarak okuyorum. Okurken hem keyif hem de bilgi alıyorum. Bu yazıda hoşuma giden, benim şehir gezilerinde çokça yaptığım şeyin adının “Samimi Manzara” olduğunu öğrenmek oldu. Özellikle, Almanya’da Pfalz bölgesinde gezerken bu tür fotoğraflar çekmiştim. (Bu arada benim kızım da Almanya’da yaşıyor) Sizin Almanya gezi önerilerinizi de not aldım, sanırım zaman içinde fırsat buldukça bu yerlere gideceğim. Eğer gitmediyseniz, Bavyera’da Füssen’i görmenizi öneririm. Yazılarınız çok içten ve içerik olarak benim için çok dolu, teşekkürler.

Manşet

Zoom Buluşmaları - Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen yüzü

Zoom Buluşmaları – Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü

Birçok önemli markaya ürün fotoğrafçılığı hizmeti sunan Fatih Özkadir, ürün fotoğrafçılığına farklı bir açıdan bakmamızı sağlayacak ve "Ürün Fotoğrafçılığının Görünmeyen Yüzü"nü bize aktaracak. Söyleşimizde, ürün fotoğrafçılığını gözönünde olmayan tüm süreçlerini irdeleyeceğiz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
7
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x