Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma; Windows Explorer

Microsoft’ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma; Windows Explorer

-

Bu yazımızda, Windows Gezgini (Explorer) ortamında klasör ve dosyalarla çalışma konusu anlatılmaktadır. Windows Explorer hakkında daha ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Benim cep telefonum da dahil, tüm bilgisayarlarımın işletim sistemleri ve çalışan hemen tüm uygulamalarım İngilizce olarak kuruludur. O nedenle, paylaşacağım bazı ekran görüntüleri bu arayüzlerle karşınıza gelecektir. Bu durum sizin bu yazıyı okumanız için bir sorun teşkil edecekse şimdiden affınızı rica edeceğim.

Microsoft Windows Gezgini, Windows için dosya gezinme kullanıcı arabirimidir, Internet Explorer ile karıştırılmamalıdır. Macintosh Finder arabirimine benzer, ancak aynı değildir.

Windows Explorer hakkında kısa bilgi

Explorer, klasörleri ve dosyaları görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlayan bir araçtır. Birçok görüntüleme seçeneği sunar.

Not: Aşağıdaki ekran görüntüleri Windows 11 sürümüdür.

Liste görünümü, dosyaların listesini ve özelliklerini görüntüler.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Pencerenin sağ üst tarafındaki dosya görünümü simgesini tıklayarak listenin görünümünü değiştirebileceğiniz bir aşağı ok simgesi vardır. O oka tıklandığında pencere aşağıdaki gibi değişecektir:

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Görünüm seçeneklerini görebileceğiniz bir menü görüntülenir. Simge görünümleri (küçük resimler) görüntü dosyaları için kullanışlıdır.

Dosya özellikleri

Bir dosya seçin ve dosya hakkında daha fazla bilgi görmek için kayıt üzerindeyken mouse sağ tuşu ile Dosya > Özellikler’i seçin.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Ayrıntılar sekmesinde tıklayarak meta verileri görüntüleyebilirsiniz. Bir fotoğrafı beş yıldıza kadar derecelendirebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Bir dosyayı açmak için kullanılan varsayılan programı değiştirmek için özellikler menüsünün Genel sekmesine gidin. Alternatif olarak, dosyayı sağ tıklayabilir, Birlikte aç’ı ve Varsayılan programı seç’i seçebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Fotoğraf görüntüleyici

Dosya “.jpg” uzantılı bir jpeg resim dosyasıysa, onu seçerek ve pencerenin en üstündeki araç çubuğunda Önizleme’yi tıklayarak fotoğraf görüntüleyicide önizleyebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Fotoğraf Görüntüleyici’den, Aç menüsünü tıklayarak dosyayı açabilirsiniz.

Windows Kütüphaneleri ve Arama

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Pencerenin sol bölmesi, bilgisayarınızdaki konumlara erişim sağlar veya onlara bağlanır. Kütüphaneler bölümü, belgeler, müzik veya resimler gibi, birden çok konumdan olabilecek benzer öğelerden oluşan grupları hızlı bir şekilde aramanıza olanak sağlar.

Kütüphaneler bölümü, belirli bir kütüphaneye dilediğiniz klasörleri ilişkilendirebilmeniz için özelleştirilebilir. Varsayılan kitaplıklara ek olarak kütüphaneler de oluşturabilirsiniz.

Bir klasörü veya kitaplığı seçerek ve ardından Explorer penceresinin sağ üst köşesindeki arama kutusuna arama terimlerini girerek hızlı bir şekilde arayabilirsiniz. Arama terimleri, arama sonuçlarında göründükleri gibi vurgulanır. Aramanızı değiştirmek için arama filtreleri de ekleyebilirsiniz.

Kütüphaneler ve arama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft web sitesinde sayfaya bakınız.

 

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.
avatar
  Abone ol  
Bana bildir

ÖZEL MAKALE

Ahmet Esmer ile Fotoğraf üzerine söyleşi

Ahmet Esmer
Günümüzde yaşayan fotoğraf ustaları ile ilgili yeni bir yazı dizisi başlattık ve ustalarımız ile söyleşilerin yanısıra, onların tecrübelerini de sizlerle paylaşmayı amaçladık. İlk konuğumuz, 1950 senesinde ailesiyle birlikte Bulgaristan’ın Kırcaali kasabasından anavatana göç etmiş bir ailenin çocuğu, duayen fotoğrafçılarımızdan Ahmet Esmer.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Odak istifleme (Focus Stacking) ve Odak Kaydırma Tekniği

Odak istifleme (Focus Stacking) ve Odak Kaydırma Tekniği

Bir ara makro fotoğrafçılığına merak sarmıştım. Normalde gözlerimle göremediğim bir dünyayı keşfetmek eğlenceliydi, ama teknik olarak gerçekten çok zor bir deneyimdi benim için. Asla yeterli alan derinliği sağlayamıyordum.

POPÜLER İÇERİKLER

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Kamera Çözünürlüğü ve Doğru Bilinen Yanlışlar

Dijital kameralar hayatımıza girdiğinden beri megapiksel yarışı devam ederken, son birkaç yıldır özellikle kamera çözünürlüğü alanında büyük bir artış yaşandı, 41 Megapiksel kameralı telefonlardan...