Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma; Windows Explorer

Microsoft’ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma; Windows Explorer

-

Bu yazımızda, Windows Gezgini (Explorer) ortamında klasör ve dosyalarla çalışma konusu anlatılmaktadır. Windows Explorer hakkında daha ayrıntılı bilgi için burayı inceleyebilirsiniz.

Benim cep telefonum da dahil, tüm bilgisayarlarımın işletim sistemleri ve çalışan hemen tüm uygulamalarım İngilizce olarak kuruludur. O nedenle, paylaşacağım bazı ekran görüntüleri bu arayüzlerle karşınıza gelecektir. Bu durum sizin bu yazıyı okumanız için bir sorun teşkil edecekse şimdiden affınızı rica edeceğim.

Microsoft Windows Gezgini, Windows için dosya gezinme kullanıcı arabirimidir, Internet Explorer ile karıştırılmamalıdır. Macintosh Finder arabirimine benzer, ancak aynı değildir.

Windows Explorer hakkında kısa bilgi

Explorer, klasörleri ve dosyaları görüntülemenizi ve yönetmenizi sağlayan bir araçtır. Birçok görüntüleme seçeneği sunar.

Not: Aşağıdaki ekran görüntüleri Windows 11 sürümüdür.

Liste görünümü, dosyaların listesini ve özelliklerini görüntüler.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Pencerenin sağ üst tarafındaki dosya görünümü simgesini tıklayarak listenin görünümünü değiştirebileceğiniz bir aşağı ok simgesi vardır. O oka tıklandığında pencere aşağıdaki gibi değişecektir:

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Görünüm seçeneklerini görebileceğiniz bir menü görüntülenir. Simge görünümleri (küçük resimler) görüntü dosyaları için kullanışlıdır.

Dosya özellikleri

Bir dosya seçin ve dosya hakkında daha fazla bilgi görmek için kayıt üzerindeyken mouse sağ tuşu ile Dosya > Özellikler’i seçin.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Ayrıntılar sekmesinde tıklayarak meta verileri görüntüleyebilirsiniz. Bir fotoğrafı beş yıldıza kadar derecelendirebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Bir dosyayı açmak için kullanılan varsayılan programı değiştirmek için özellikler menüsünün Genel sekmesine gidin. Alternatif olarak, dosyayı sağ tıklayabilir, Birlikte aç’ı ve Varsayılan programı seç’i seçebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Fotoğraf görüntüleyici

Dosya “.jpg” uzantılı bir jpeg resim dosyasıysa, onu seçerek ve pencerenin en üstündeki araç çubuğunda Önizleme’yi tıklayarak fotoğraf görüntüleyicide önizleyebilirsiniz.

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Fotoğraf Görüntüleyici’den, Aç menüsünü tıklayarak dosyayı açabilirsiniz.

Windows Kütüphaneleri ve Arama

Microsoft'ta Klasör ve Dosyalarla Çalışma, Windows Explorer

Pencerenin sol bölmesi, bilgisayarınızdaki konumlara erişim sağlar veya onlara bağlanır. Kütüphaneler bölümü, belgeler, müzik veya resimler gibi, birden çok konumdan olabilecek benzer öğelerden oluşan grupları hızlı bir şekilde aramanıza olanak sağlar.

Kütüphaneler bölümü, belirli bir kütüphaneye dilediğiniz klasörleri ilişkilendirebilmeniz için özelleştirilebilir. Varsayılan kitaplıklara ek olarak kütüphaneler de oluşturabilirsiniz.

Bir klasörü veya kitaplığı seçerek ve ardından Explorer penceresinin sağ üst köşesindeki arama kutusuna arama terimlerini girerek hızlı bir şekilde arayabilirsiniz. Arama terimleri, arama sonuçlarında göründükleri gibi vurgulanır. Aramanızı değiştirmek için arama filtreleri de ekleyebilirsiniz.

Kütüphaneler ve arama hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft web sitesinde sayfaya bakınız.

 

 

 

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

avatar
  Abone ol  
Bana bildir

Manşet

Mentawai - Yağmur Ormanı Bekçileri

Mentawai – Yağmur Ormanı Bekçileri

Fotoğrafa başladığım ilk zamanlarda alanımı bulmanın önemli olduğunu fark ettim ve kendimi belgesel fotoğraf alanında daha iyi ifade edebileceğimi anladım. Fotoğraf makinesi ile sadece görüneni değil o görünen gerçeğin arkasındaki asıl hakikati arama çabalarım doğrultusunda yolum Hint Okyanusu’nda Endonezya’ya bağlı Siberut Adasındaki Mentawai Kabilesi ile kesişti.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

5 Fotoğraf ile Pakistan Sufi Festivali

5 Fotoğraf ile Pakistan Sufi Festivali

5 Fotoğraf ile sizden gelenler köşemizin bu haftaki konuğu Ertuğrul Ava.

"Hiç kuşku yok ki Pakistan ve Lahore surlar şehri anıtları ile tarihi ile, büyüleyici zengin sufi kültürüyle, Mughals’in kalıntılarıyla ve lezzetli yiyecekleriyle her zaman ziyafet ve ikram merkezi olmuştur."

Ertuğrul Ava

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.