Daha

  Terapötik Fotoğraflar

  Ne yediğimizi biliyor muyuz? (Mısır)

  Günümüzde ABD'deki hazır ayaküstü (fastfood) karın doyurma şekli, insanların birçok kronik rahatsızlığının sebebidir. Omega 6 yağ asidinin yoğunluğu yangıya yol açmakta, iltihaplanma sonucunda bozulan hücreler ise kanser, depresyon, obezite, alerji, artrit, diyabet, astım, otoimmün ve bağışıklık yetersizliği gibi listesi uzayıp giden hastalıklılara yol açmaktadır.

  Fotoğraf: Veysi Arcagök

  Ne yediğimizi biliyor muyuz Mikdat?

  Gerçeği mi konuşmamı istersin, hoşuna gidecek olanı mı?

  Gerçeği öyle mi? Tamam, konuşalım. Beslendiğimizi sanıyoruz, gerçekte ise aldanıyoruz. Çoğunluk yediğimizi gıda zannediyoruz, küçük dozlarda zehirlendiğimizin farkında değiliz. Başımıza ilmek ilmek çorap ördüğümüzü, ileride büyük sağlık problemleriyle karşılaşacağımızı ne yazık ki bilmiyoruz.

  En önemli aldanışımız öncelikle ‘lezzet, alışkanlık ve sunum’ özelliklerinde yatıyor. Damak tadımıza uygun yiyecekleri, süslenmiş tabakları, garsonun nezaketini, mekânın temizliğini ve tefrişatın nezihliğini ‘iyi’ olarak nitelemek, kendimize kurduğumuz tuzağımız olmaktadır.

  Yiyeceklerimize lezzet katan unsurlar doğal baharat ise hiçbir sakıncası olmamaktadır. Baharat yerine tatlandırıcı kimyasal katkılar olduğunda, o yiyeceği beğenerek daha çok tüketiyoruz. Hatta lezzeti arıyoruz, bağımlısı olup kendimizi esaret zincirine bağlıyoruz.

  Hazır yiyeceklerde üreticinin en önemli amacı; ürününe tüketicinin beğenisini ve bağlılığını sağlayarak, kendi pazarını genişletmektir. Tabii ki çekici reklamlarla satışını artırmayı teşvik eder.

  Günümüzde tarla ve bahçelerden üretilen bitkisel ürünlerle birlikte, çiftliklerde üretilen hayvansal yiyeceklerin çoğunluğu organik yapısından uzaklaşmıştır. Soframıza gelen yiyecekler, artık büyük bir oranda ‘gıda’ değerini yitirmişlerdir. Nasıl mı?

  Mikdat, çiftlik hayvanlarının beslenmesindeki tahıllardan, özellikle mısırdan bahsetmek gerekir.

  Her tür hayvansal organizma için omega 3 ve omega 6 yağ asitleri dengesi çok önemlidir. Doğal merada beslenmiş hayvanların et, süt ve yumurtalarında bu denge sağlıklı oranını korumaktadır. Merada otlamış hayvanların ürünlerini tüketen insanlar, gerçek hayvansal gıdayla beslemektedir.

  Çiftlikte entansif besi dediğimiz “Bir besi hayvanından bilim ve tekniğin tüm olanaklarını kullanarak en yüksek bir düzeyde verim elde etme” işin içine girdiğinde, ne yazık ki önce o besi hayvanı için ve ardından o hayvansal ürünleri tüketen insan için denge bozulmaktadır.

  Ne mi olmakta? Besi rasyonunda bulunan mısırın yoğunluğu ölçüsünde, hayvansal üründeki omega 6 oranı da yükselmektedir.  Çünkü mısır bitkisinde yüksek oranda omega 6 yağ asidi bulunmaktadır. Günümüzde ABD’deki hazır ayaküstü (fastfood) karın doyurma şekli, insanların birçok kronik rahatsızlığının sebebidir. Omega 6 yağ asidinin yoğunluğu yangıya yol açmakta, iltihaplanma sonucunda bozulan hücreler ise kanser, depresyon, obezite, alerji, artrit, diyabet, astım, otoimmün ve bağışıklık yetersizliği gibi listesi uzayıp giden hastalıklılara yol açmaktadır.

  Merada beslenmiş hayvanların et, süt, süt ürünleri, yumurtaları işlenmeden mutfağınıza girmişse, eti de ızgara yapmamışsanız, bunların yanında doğal ortamda suni gübre ile bitki koruma ilacı atılmamış sebze ve meyvelerle besleniyorsanız, gerçek bir gıda sofranızdadır, afiyet olsun.

  Evet, Mikdat geleceğe gülümseyerek umutla bakmak istiyorsan, önce ne yediğini bilmelisin.

  Hadi sağlıcakla kal…

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  6 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Okyar Atilla
  Okyar Atilla(@okyara)
  Editör / Yazar
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Cargill> Monsanto> Rothschild family+yandaşlar> Kapitazim+Emperyalizm>>> İlaç sektörü

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Okyar Atilla
  1 ay önce

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Fırın tıka basa doluydu. Herkes yaklaşan iftar saatinden önce pidesini alıp eve gitmek için acele ediyordu. Fırıncı tahta küreği ile pişen pideleri fırından hızlı hızlı çıkarıp arkasındaki tezgaha boşaltıyordu. İki eleman ise bu pideleri müşterilere servis ediyordu. Son gelen pidelerin içerisinde bir tanesi herkesin dikkatini çekti, çok farklıydı. Diğerleri gibi soluk değil parlak ve kırmızımsı, mis gibi kokusuyla ayırt ediciydi. Bir el hızlıca uzandı ve o kadar pidenin içinden onu kenara çekiverdi. “O pidenin özelliği ne?” diye sordum satan çocuğa. “Abi o yumurtasını kendisi getiriyor, doğal yumurta” dedi. O zaman kendi yediğimiz pidelerin, yumurtanın ve diğer gıdaların ne kadar yavan, ne kadar sağlıksız olduğunu bir kez daha anladım.

  Yazı için teşekkürler Mikdat abim.

  Selam ve saygılarımla.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  1 ay önce

  Teşekkürler dost.

  Güler Samur
  Güler Samur
  1 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Merhaba Mikdat bey
  Makalenizin içeriğine tamamen katiliyorum.

  Elimizden geldigi kadar beslenmemize dikkat ediyoruz .Ama
  başarıyormuyuz???.

  Saglikli günler dilerim.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Güler Samur
  1 ay önce

  Güler Hanım günümüzde beslenmemize dikkat etmek çok zor olsa da, büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için özen göstermek zorundayız.
  Teşekkürler.

  Makale yazarı

  Mikdat Besni
  Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Son görev yeri olan Susurluk’ta yaşamaktadır. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini anlayınca, ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu.Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine, iyi fotoğrafın ve fotoğrafçının ön plana çıkmasına destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyesi olarak taltif edilmiştir. Fotoğrafın bir hobi aracı olarak görülmesini, sanatsal açıdan tuzak olarak görmektedir. Fotoğrafçıyım diyenlerin, yaratıcı yenilikler içerisinde olması gerektiğine inanmaktadır. Fotoğrafın Aksakallarının rehberlik yapması ve ufuk açıcı yeni çalışmalar içerisinde olması gerektiği düşüncesiyle, gerek şiir ve gerekse yorum olarak bir başyapıt olan Mihriban Türküsünü, ülkenin çeşitli yerlerinden 18 arkadaşıyla birlikte fotoğrafik olarak anlatan çevrimiçi Düşünme Biçimleri atölyesini, Fotono21 bünyesinde gerçekleştirmiştir.Bazı yurtiçi fotoğraf yarışmalarına jüri üyesi olarak davet edilmiştir. Bunlar içinde ülkemizin savunma destanı olan Çanakkale Savaşları Tarihi Alan 1. Fotoğraf Maratonuna yapılan çağrıyı fotoğraftan aldığı en büyük ödül olarak görmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  6
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x