Daha
  Ana SayfaÜRÜN İNCELEMEKameralarNikon D850 Genel Özellikleri

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  -

  Artık Nikon D850 makinem elimde olduğuna göre kameramın özelliklerine daha yakından bakmanın zamanı geldi. Nikon, D850’ye daha önce başka Nikon DSLR’de görmediğimiz bir dizi harika özellik koydu, bu makalemde bunların detaylarına girmeyeceğim, bunları ayrıntılı olarak vurgulayan bir yazı dizisi hazırlamanın daha iyi olacağını düşündüm ve bu yazı dizisini çok yakında sizlerle paylaşacağım. Bu makalemde Nikon D850 genel özellikleri konusunda bilgiler paylaşacağım.
  Nikon D850 fotoğraf makinesi yüksek hızlı bir kameranın gücünü yüksek çözünürlüklü bir sensörle birleştiriyor.

  D850’nin neler sunabileceğini ve benim neden böyle düşündüğümü birlikte görelim.

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Nikon’un ilk BSI CMOS Sensörü

  Nikon, yıllardır yaptığı gibi Sony’nin geliştirdiği bir sensörü kullanmak yerine, D850’nin sensörünü kendi başına tasarlamaya karar verdi ve farklı bir üretici tarafından üretilmesini sağladı, bunu geçmişte Nikon D3 ve D700 gibi kameralarda birkaç kez yapmıştı. D850’deki 45.7 MP sensör, Nikon’un ilk arkadan aydınlatmalı (BSI) sensörüdür. Bu sensör, D810’dan daha iyi görüntü kalitesi elde eder. Nikon, bu yeni BSI tasarımı sayesinde gürültü performansında tam bir iyileşme sağladı. Bu aynı zamanda doğal ISO aralığının neden tam bir durak genişletildiğini de açıklıyor, kameranın doğal ISO aralığı 64 – 25.600 arasında.

  Buna ek olarak Nikon D850, daha iyi bir sensör verimi nedeniyle bazı yüksek ISO’ların yanısıra ISO 64’te D810’dan daha iyi bir dinamik aralığa sahip.

  Low-pass / Antialiasing filtresi yok

  D810 gibi, Nikon D850’de de her çekimde maksimum detay sunmak amacıyla Low-pass filtresi koymadı. Böylece 45.7 MP sensörle D850, mükemmel bir netlik sunar ve kamera için yüksek çözüm gücü sağlayabilen modern lenslerin performansından tam olarak yararlanır. Bununla birlikte, bir Low-pass filtreye sahip olmaması nedeniyle Nikon D850, tekstil fotoğrafları çekerken biraz hare (moire) verebilir. Bu konuda endişe duyuyorsanız, çekim tekniğinizi biraz geliştirerek ve biraz Photoshop desteği ile bunun üstesinden gelebilirsiniz.

  Nikon D850, 9 FPS’ye kadar çekim yapabiliyor

  Yüksek çözünürlüklü 45.7 MP sensörüne ve sonuçta ortaya çıkan büyük boyutlu RAW görüntülerine rağmen, Nikon D850 dijital fotoğraf makinesi 7 fps hızında sürekli çekim yapabiliyor. Bu Nikon D810’un 5 fps sürekli çekim hızına göre ciddi bir değişiklik. Burada daha hızlı bir UHS-II SD hafıza kartı veya daha uzun süreler boyunca bu hızları sürdürmek için bir XQD hafıza kartı kullanmanız gerekeceğini belirtmeliyim. Aksiyon fotoğrafçıları, yüksek güçlü EN-EL18B bataryası ile MB-D18 batarya tutucusunu kullanarak Nikon D850’nin sürekli çekim hızının 9 fps’ye yükseltebiliyorlar. 9 fps’de D850, Nikon D5 kadar hızlı olmayabilir, ancak Nikon D500‘ün yapabileceklerine çok yakın sonuçlar üretiyor. Böylesine yüksek çözünürlüklü bir sensörle, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçılarının üzerinde çalışmak için çok fazla megapikselleri oluyor ve bu da aşırı kırpma için çok fazla avantaj sağlıyor.

  Nikon D5 ile aynı Otomatik Odaklama Sistemi

  Nikon D850 modelinde Nikon D5 modelindekinin aynı güçlü Multi-Cam 20K otomatik odaklama sistemi bulunuyor. Kameranın ortasındaki 15 netleme noktası maksimum f/8 diyaframa duyarlıdır, yani f/4 objektife 2x tele-konvertörü bağlayabilirsiniz, bu da f/8 maksimum diyafram verir ve yine de kolayca hedefine odaklanır.

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Kamera ayrıca, otomatik odaklama sisteminin son derece düşük ışık koşullarında bile çalışmasını sağlayan -4 EV’ye kadar hassastır. Nikon D810’un -2 EV’ye kadar hassas olduğunu düşünürsek, bu nedenle önceki modele göre D850’de AF sisteminde iki çok önemli iyileştirme noktası göze çarpıyor.

  Ek olarak, kameranın dış odak noktaları, 3 EV’de çalışabiliyor. Bu, Nikon D810’un çerçevenin ortasında yapabileceklerinden daha iyi!

  Özel AF Motoru

  Nikon D850 dijital fotoğraf makinesinin, D5 ve D500 DSLR modellerindekine benzer özel bir AF motoru var. Bu, kameranın tüm 153 odak noktasıyla daha hızlı ve daha hassas bir şekilde odaklanmasını sağlıyor. Kamera, adanmış AF motoru nedeniyle tüm odak noktalarını kullanarak hızlı hesaplamalar yapabiliyor. Bu nedenle otomatik alan AF modunda çekim yapmayı seçerseniz, kamera hareketli hedefe odaklanmayı sorun olmadan başarabiliyor ve orada kilitleyebiliyor, çerçeveyi değiştirseniz bile odağı kaybetmiyor. AF Sistemleri ve AF odak noktalarının çalışmaları hakkında detay bilgi için “Dijital Kameralarda AF Sitemi Nasıl Çalışır?” başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.

  Nikon D5 ile aynı AF İnce-Ayar özellikleri

  D500 ve D5 gibi yeni nesil Nikon DSLR’ler gibi Nikon D850 de objektiflerinizi kolay kalibre edebileceğiniz otomatik AF ince ayar özelliğine sahip. Bu özellik sadece zum lensler için bir odak uzaklığı ve mesafe ayarı ile sınırlı olsa da, objektiflerin kalibrasyon işleminin DSLR fotoğraf makinelerinde daha kolay hale gelmesi güzel bir şey. Manuel Lens Kalibrasyonu seçeneğiniz hala mevcut.

  Büyük Tampon Bellek

  Nikon D850 kamera çok büyük bir tampon belleğe sahip. 45.7 MP RAW dosyalarının ne kadar büyük olacağı göz önüne alındığında, sürekli çekim modunda D850 tampon belleğine;

  • EN-EL15 pil ile saniyede 6 kare,
  • EN-EL15a pil ile saniyede 7 kare,
  • Daha büyük olan D5 pili EN-EL18a / EN-EL18b ile saniyede 9 kare

  çekim ile 51 adet 14-bit Kayıpsız sıkıştırılmış RAW dosyası sığabilir, yani saniyede 9 kare hızında yaklaşık 6 saniye kesintisiz çekim yapabilirsiniz. Bu sayı Nikon D810’da daha düşük bir çözünürlük sensörüne sahip olmasına rağmen sadece 28 adete kadardı. D850, tampon belleğine 170 adete kadar 12-bit Kayıpsız sıkıştırılmış RAW çekebiliyor, bu da saniyede 9 kare sürekli çekimde 18 saniyenin üzerinde kesintisiz çekim yapmanız anlamına gelir, çılgın birşey! Yani finiş çizgisine konuşlandığınızda, 200m sürat koşusunda Rekortmen Usain Bold’un Dünya rekorunu, ona odaklanıp ve start çizgisinden takibe başlayıp, saniyede 9 kare çekerek, yarışın sonuna kadar hiç kesintisiz çekebilirsiniz demek, nasıl fikir 🙂 .

  RAW dosya tipleri ve Nikon D850, D810 ve D800 / D800E arasındaki tampon büyüklüğü karşılaştırma tablosu:

  RAW Dosya TipiNikon D850Nikon D810Nikon D800 / D800E
  NEF (RAW), Kayıpsız Sıkıştırılmış, 12-bit1704721
  NEF (RAW), Kayıpsız Sıkıştırılmış, 14-bit512817

  Yıllarını bu alanda çalışarak tüketmiş bir mühendis olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, bu Nikon adına çok etkileyici bir başarıdır. Sadece 45.7 MP sensörün 36 MP’e kıyasla daha büyük dosyalar üreteceğini düşünürsek, Nikon, D850’de arabellek kapasitesini en az iki katı veya daha fazla yapmak zorundaydı. Hızlı bir XQD kart ile birleştiğinde, bu verileri tampondan çok hızlı bir şekilde boşaltabiliyorsunuz, bu sayede daha da çok uzun süre sürekli çekim yapmak mümkün olabiliyor. Eğer dosya formatını JPEG olarak seçerseniz, hafıza kartınız doluncaya kadar kesintisiz çekim yapabileceğinize bahse girebilirsiniz! Bu, tüm spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için çok heyecan verici olmalı, öyle değil mi?

  Nikon D850’de Dahili Flaş yok

  Nikon D810’un aksine, D850’de dahili flaş yok. Anlaşılan Nikon, D850’yi olabildiğince sağlam hale getirmeye and içmiş ve D500 modelindeki buton düzeni ve hava sızdırmazlığına çok benzer bir hale getirmiş. Bazı fotoğrafçılar bu değişiklikten dolayı hayal kırıklığına uğrarken, ben daha iyi hava sızdırmazlığı sağlamak adına dahili flaş yerine harici flaşı kullanmanın daha iyi olacağını düşünüyorum. Birçok fotoğrafçı dahili flaşı zaten kullanmaz. Özellikle de son birkaç yıl içinde uygun fiyatlı üçüncü parti harici flaş seçeneklerindeki artış bu düşünceyi destekliyor.

  Gelişmiş Hava Sızdırmazlığı

  Aynen selefi gibi, Nikon D850 de tam bir magnezyum alaşımlı kabuğa sahip ve aşırı sıcaklıklara ve sert hava koşullarına dayanabilecek şekilde hava geçirmez özelliğe sahip. Nikon, dahili flaşı ortadan kaldırdığından, kameranın hava sızdırmazlığını daha da iyileştirdi ve D850’yi mükemmel bir dış mekan yoldaşı haline getirdi. Kameranın tüm düğmeleri, önden arkaya geçişler de dahil olmak üzere birçok nokta mühürlenmiş durumda:

  Nikon D850 Genel Özellikleri

   

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Yeni Odak İstifleme özelliği

  D850, farklı netleme noktalarında 300 kareye kadar çekimi mümkün kılan dahili odak istifleme özelliğine sahip ilk Nikon DSLR oldu. Bu çekimler daha sonra üçüncü parti yazılımları kullanılarak tek bir görüntüde birleştirilebilir ve fotoğrafçıların makro ve manzara fotoğrafçılığı için maksimum alan derinliği elde etmelerine olanak tanıyan harika kareler üretir. D850, 0 ila 30 saniyelik deklanşör aralığında, 10 kademe odak adımı ile saniyede yaklaşık 5 kare sürekli çekim yapabilir. Bu özellik kişisel olarak beni çok mutlu ediyor, çünkü sahada çekim yaparken sahnenin farklı alanlarına odaklanmaya çalışmanın baş ağrısını tamamen ortadan kaldırıyor.

  Hızlı EXPEED 5 İşlemci

  Nikon D5 ve D500 DSLR’lere benzer şekilde, D850 modelinde sadece görüntü ve video işlem hacmini pekiştirmekle kalmayıp kameranın otomatik netleme özelliklerini de hızlandıran daha hızlı EXPEED 5 işlemci kullanıyor. Kamera bu kadar yüksek sürekli çekim oranlarına bu nedenle ulaşabiliyor ve tüm sensörü kullanarak 4K video kaydedebiliyor.

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Dahası, daha hızlı bir işlemci, kameranın görüntüleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde işlemesini sağlıyor; bu da pil ömrünü arttırıyor.

  Eski Nikon EN-EL15 Piller ile uyumludur

  Nikon D850 yeni EN-EL15a pillerle birlikte gelse de, D800 / D800E ve D810’da kullandığınız eski EN-EL15 pilleri kullanmaya devam edebilirsiniz. Yedek pil satın almak için para harcamanıza gerek kalmıyor. Nikon D850 ve D810 gibi iki kamera gövdesiyle çekim yapmak isteyen biri için bu büyük bir artı. Çünkü aynı pil şarj cihazını taşıyabilir ve pilleri kameralar arasında paylaşabilirsiniz.

  Daha uzun pil ömrü

  Dahili flaş artık olmadığından ve kamera artık çok daha hızlı bir EXPEED 5 işlemci kullandığından, kamera ile gelen EN-EL15a pilini kullanarak tek bir şarjla 1.840 durağan görüntü çekilebiliyor. Sürekli çekim hızını 9 fps’ye çıkarmak için EN-EL18b batarya ile birlikte MB-D18 batarya paketini alacak olanlar, batarya ömrünün bu kurulumla önemli ölçüde artacağını öğrenmekten mutluluk duyacaktır; tek bir şarjla 5.140 çekim!

  Büyük 0,75x Vizör

  Nikon D850, Nikon’un geçmişte yaptığı tüm diğer vizörlerden daha büyük olan 0.75x büyütme oranına sahip geniş bir vizöre sahip. Nikon, optik vizörü bir asferik lens ve yeni bir kondenser merceği ile çok parlak ve keskin hale getirdi ve daha gerçekçi bir görüntüleme ve çekim deneyimi sağladı. Geniş ve parlak vizör, fotoğrafçıların özellikle objektiflerini manuel olarak odaklarken, konularına odaklanmayı daha da kolaylaştırıyor.

  180K Piksel RGB Ölçüm Sensörü

  D5 ve D500 DSLR’lere benzer şekilde, Nikon D850’de de -3 EV’ye kadar ölçüm yapabilen 180K Piksel RGB ölçüm sensörü bulunuyor. Bu ölçüm sensörü “Elektronik VR” olarak adlandırılan dahili bir titreme algılama işlevine sahip ve Nikon D810 ile karşılaştırıldığında “Otomatik Alan AF” ve “3D-İzleme” gibi otomatik odak modlarında çekim yaparken doğruluğu önemli ölçüde geliştirilmiş. Ek olarak, Nikon D850 şimdi pozlama bilgilerinin kırpılabileceği karmaşık aydınlatma durumlarında Matris Ölçüm’den daha iyi çalışan Pozlama Ölçüm Modları arasında yeni bir mod olan “Parlaklık ağırlıklı ölçüm modu” ile geliyor. Bu mod, sahnenin en parlak kısımlarına öncelik vererek çalışıyor ve böylece bir görüntüdeki tüm önemli verileri tamamen koruyor.

  Elektronik Ön Perde Deklanşörü

  Nikon D850, Nikon D810 modelinde bulunan ve aynı zamanda fotoğraf makinesinin sarsılmadan görüntü çekebilmesini sağlayan Elektronik Ön Perde Deklanşörü (Elektronik Shutter) modunu da koruyor. Elektronik Shutter, Mup (Ayna kalkık) modunda çalışırken, ayrıca hem “Q” Sessiz hem de “Qc” Sessiz sürekli çekim modlarında da çalışabilir hale geldi, ki bu da harika oldu! Bu, Canlı görüntü modunda sessiz çekim modunu kullanırken, deklanşör mekanizmasından kaynaklı titreşimlerin olmayacağı anlamına geliyor. Bu özelliğin yalnızca Mup modunda kullanılması D810 makinemdeki en büyük şikayetlerimden biriydi ve nihayet Nikon tarafından bu şikayetimin dikkate alındığını görmekten çok mutluyum 😉 .

  Sessiz Canlı Görüntü Çekim Modu

  Nikon, D850 modeline yeni bir “Sessiz canlı görüntü çekimi” modu getirdi. Kameranız bu modu Canlı görüntü (Live view) modunda kullanırken Elektronik ön perde deklanşöründen yararlanabiliyor. Bu modda harika olan şey, ayna kalkık ve deklanşör açık olduğu için obtüratör kaynaklı her türlü titreşimi tamamen ortadan kaldırmakla kalmıyor, aynı zamanda fotoğrafçıların yaban hayatını çekerken ya da bir düğün töreninde fotoğraf çekerken sessiz kalmalarını da sağlıyor, çünkü çekim esnasında kameradan hiç ses duyulmuyor. Sürekli çekim yaparken Nikon D850, 45.7 MP çözünürlükte 6 fps çekim yapabiliyor ve yüksek hız moduna geçtiğinde DX formatında 8.8 MP’de 30 fps’ye ulaşmak mümkün oluyor.

  Üç adet RAW Dosya boyutu seçeneği

  Nikon D850 modelinde üç RAW dosya boyutu seçeneği bulunuyor: 45.7 MP’de tam RAW, 25.5 MP’de orta RAW (mRAW) ve 11.3 MP’de küçük RAW (sRAW). Nikon’un D850’de mRAW / sRAW seçeneği ile düz bir 12 bitlik kayıpsız sıkıştırılmış dosya ile uğraşmak yerine, artık gerçek sayıda pikselli görüntülerimiz var. Bu, D810 üzerine büyük bir gelişme ve şu ana kadar Nikon dışındaki üreticilerden görmediğimiz bir şey. Bu da D850’yi gerçekten çok yönlü bir fotoğraf makinesi haline getiriyor, çünkü gölgeleri ve açık tonları tam boyuttaki RAW görüntülerde olduğu kadar düzeltmek artık mümkün!

  XQD ve UHS-II uyumlu SD bellek kartı yuvaları

  Bu konuda baya bir yazı okudum ve inceleme yaptım; CF kartların veri yolu hızı sınırları nedeniyle bir geleceği yok görünüyor ve XQD, sağlam mimarisi ve PCI Express altyapısı sayesinde geleceğin bellek kartı formatı olarak kabul ediliyor. Nikon, XQD hafıza kartı yuvalarını en son fotoğraf makinelerine entegre ederek harika bir iş çıkarmış ve Nikon D850 dijital fotoğraf makinesinde bunu kullanması benim için iyi bir haber oldu, aksi durumda fotoğraf makinesi bu kadar yüksek sürekli çekim hızlarını nasıl destekleyebilecekti?

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Nikon’un UHS-II uyumlu bir SD kart yuvasını kameraya yerleştirdiğini görmek de harika. Çünkü UHS-II bellek kartları eski UHS-I muadillerine göre çok daha hızlıdır. Nikon’u Pro kameralarını CF’den XQD’ye geçirdiği için kutlarken, kişisel olarak iki farklı bellek kartı yuvasını tercih etmediğimi söyleyebilirim. Hem XQD hem de SD kart yuvalarıyla uğraşmak yerine, Nikon 850, Nikon D5 modelinde olduğu gibi iki XQD kart yuvası ile gelseydi daha iyi olurdu.

  Işıklı düğmeler

  Nikon D5 ve D500 DSLR modellerinde olduğu gibi, Nikon D850 de karanlık ortamlarda çekim yaparken son derece kullanışlı olan aydınlatmalı tuşlara sahip. Deklanşör anahtarını aydınlatma moduna getirerek, hem üstteki LCD hem de kamera düğmelerinin yanmasını sağlayarak geceleri bu düğmeleri görmeyi kolaylaştırıyorsunuz. Bu manzara ve timelapse fotoğrafçılığı için olmazsa olmaz bir özellik ve Nikon’un D850’ye dahil etmeye karar verdiğini görmekten mutluyum.

  Hareketli, 2.359K noktalı dokunmatik etkin LCD ekran

  Nikon D810 dijital fotoğraf makinesi 3.2″ LCD ekran boyutuna sahipken, D850 modelini yepyeni bir seviyeye taşıyor. Her şeyden önce, D850’deki eğilebilir LCD ekran, yüksek veya alçak çekim pozisyonlarında çekim yaparken harika bir özellik, bu da çekim anında fotoğraf makinesinin LCD ekranına çok daha kolay bakılabilmesini sağlıyor. Keşke Nikon, diğer modern fotoğraf makinelerinde gördüğümüz gibi bunu sağa ve sola da hareket ettirilmesine izin vererek LCD ekranı biraz daha çok yönlü hale getirseydi, böylece eğme özelliği dikey olarak çekim yaparken kullanışlı olurdu, bu benim için çok kritik bir özellik değil.

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Ayrıca önemli bir özellik daha, D850’deki LCD ekran dokunmatik özelliklidir, bu da kamera menüsünde hızlı bir şekilde gezinebilmenin yanı sıra, görüntüleri yakınlaştırarak gözden geçirmeyi kolaylaştırıyor.

  Ve son olarak, D850’deki LCD ekran toplam 2.359K nokta ile çok daha fazla çözünürlüğe sahip, Nikon D810 sadece 1,229k noktalı bir LCD’ye sahip.

  Pikleme seviyesi (Focus peaking)

  Nikon aynı zamanda D850 modeline pikleme seviyesi özelliği ekledi. Bu özellik, canlı görüntü modunu kullanırken harika. Pikleme seviyesi, kırmızı, beyaz, sarı veya mavi gibi belirli bir rengi kullanarak kontrast alanlarını vurgulayacağından, konulara odaklanmayı kolaylaştırıyor. Bu özellik, özellikle manuel odaklama objektifleriyle kullanım için çok yardımcı oluyor. Ancak, Nikon’un D850 ile bir Elektronik Vizör seçeneği sunmasını diliyorum, çünkü kameranın LCD ekranı yerine vizörden odaklanmayı çok daha kullanışlı ve iyi bir hale getirecektir.

  Dahili WiFi ve Bluetooth

  Nikon D850, Nikon’un SnapBridge Uygulaması ile birlikte çalışan dahili bir WiFi ve Bluetooth ile geliyor.

  Pek çok fotoğrafçı Nikon’un SnapBridge uygulamasından memnun olmasa da ve ürün yazılım güncellemelerinden sonra biraz daha iyi bir konuma gelse de yine de bence hala ideal durumda değil.

   

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Kablosuz Speedlight kontrolü

  Nikon D850 ile yeni SB-5000 flaş ünitesinin hızını kamera üzerinden kontrol edebiliyorsunuz, ancak harici WR-A10 / R10 alıcı-vericisine ihtiyaç duyuyorsunuz.

  Nikon’un bir radyo alıcı-verici çipini D850’ye entegre etmesi harika olurken, bu modül magnezyum alaşımlı gövde içinde kaldığından parazit ve sinyal sorunları yaşanabiliyor. WR-A10 / R10 alıcı-verici modülleri oldukça küçük ve yandaki resimde gösterildiği gibi doğrudan D850’nin ön portuna bağlanıyor.

   

  Nikon D850 Genel Özellikleri

  Nikon D850’de dahili GPS yok

  D850’nin Canon 5D Mark IV’e göre negatif bir özelliği de yerleşik GPS özelliğinin olmamasıdır. Nikon’un kullanıcılarını harici bir GP-1A GPS adaptörünü kullanmaya neden zorladığını anlamıyorum çünkü flaş soketini bloke ettiği için ve önündeki bağlantı noktalarından birine kablo bağlantısı gerektirdiği için korkunç bir çözüm. Bu şekilde kablo ve bağlantı uçlarına zarar vermeden kamerayı çantama nasıl koyabilirim? Nikon neden bir DSL çipini DSLR’lerine entegre edemiyor anlamıyorum. Diğer birçok üretici bunu yaptı ve Nikon hala böyle bir temel kamera özelliğini eklemeyi reddediyor, inanamıyorum. GPS özelliği olan bir DSLR, seyahat ve manzara fotoğrafçıları için harikadır, çünkü o fotoğrafı nerede çektiğimizi tam olarak görebiliyoruz. Umarım Nikon gelecekte kameralarına yerleşik GPS modülü ekler.

  Nikon D850 birçok farklı fotoğrafçılık alanını hedefliyor

  Nikon D810 özellikle manzara fotoğrafçıları için özel bir kamera iken D850 ile Nikon, manzara, makro, spor, vahşi yaşam, moda, düğün / portre ve timelapse dahil olmak üzere hemen hemen her tür fotoğrafçıyı hedefliyor. Bunun nedeni, ilk kez kameranın hem yukarıda açıklanan yüksek çözünürlüklü bir sensöre hem de hızlı sürekli çekim hızına sahip olmasıdır. Nikon ayrıca 4K video kayıt özelliği ile video görüntüleyicilerini de çekmeyi hedefliyor.

  Nikon D850, Nikon D810 ile aynı fiyat aralığında konumlanıyor

  Nikon D850’yi ABD pazarında agresif bir şekilde fiyatlandırıyor. Piyasada 3.300 USD olan fotoğraf makinesi, birkaç yıl önce kullanıma sunulduğunda Nikon D810 ile tam olarak aynı seviyede fiyatlandırılıyor. Enflasyonu dikkate alırsanız, Nikon D850 modeli D810 modelinden daha ucuza geliyor! Nikon D850 çok popüler bir kamera olacağı sinyallerini uzunca zamandır veriyor, tabi eğer Nikon talebe cevap verecek kadar ürün sağlayabilirse. Daha önce Nikon D800 modelini piyasaya sürdüğünde teslimatlarda çok fazla gecikme yaşanmıştı.

  Yaklaşık bir aylık bir kullanım süresinin sonucunda Nikon D850 genel özellikleri hakkındaki düşüncelerim şimdilik bu kadar. Tabi bu bir başlangıç yazısı, asıl detaylar bundan sonra başlıyor.

  Ayrıca Nikon D850 Ayarları konusunda kaleme aldığım yazımda önemli olabilecek ayarları inceleyebilirsiniz.

  Gördüğünüz gibi, geliştirmelerin ve yeni özelliklerin sayısı oldukça uzun ve ben burada hepsini anlatamadım. Değişikliklerle ilgili eksiksiz bilgiler görmek isterseniz blogumu sıkça ziyaret etmek ve D850’ye özel kısımlardaki makalelerimi okumak zorunda kalacaksınız. Ya da daha kolayı gönderi listeme abone olun, her yenilik anında e-postanıza gelsin 🙂 .

  Görüş, yorum ve eleştirileriniz benim için değerlidir, lütfen aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

  Işığınız bol olsun.

  Görseller Nikon sitesinden alınmıştır.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  24 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  tolga i.
  tolga i.
  3 yıl önce

  Sebahattin hocam
  Bu giris yazisi ise asil yazilari cok merak ediyorum 🙂
  Gercekten harika bir is cikartiyorsunuz tebrik ediyorum.
  Selamlar

  Güner O. Ertürk
  Güner O. Ertürk
  3 yıl önce

  Çok akıcı bir anlatımınız var
  Sıkılmadan okunuyor yazılarınız
  Bu çok önemli bir özellik tebrikler.
  D850 yi ne zamandır ben de takipteyim sonunda bana da aldıracaksınız 🙂

  Güner O. Ertürk
  Güner O. Ertürk
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Şu anda D7200 kullanıyorum. Gözüm hep D750 deydi ama sizin yazılarınızdan sonra hedef D850 ye doğru kaydı. Tüm lenslerimi FX almıştım neyse ki.
  Artık takıldığım yerde ne yapacağımı gayet iyi biliyorum 🙂
  Teşekkürler

  Güner O. Ertürk
  Güner O. Ertürk
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  3 yıl önce

  Evet artık bende bir D850 sahibiyim
  Geçen hafta cuma günü geldi makinem
  Bütün hafta sonum özelliklerini kurcalamakla geçti
  Nikonun harika bir makineyle çıkacağını biliyordum. Nikon fx lenslerine yatırım yapmıştım. Eğimli ekran ve kameranın odaklama istifleme özelliğinden çok memnun kaldım. Makro çalışmalarım için harika aynı zamanda manzara içinde bir avantajı olduğunu düşünüyorum ama henüz deneme fırsatı bulamadım.
  Sizinde dediğiniz gibi D850 nikonun başardığı en iyi iş olmuş
  Benim sorularımdan bıkacağınız günler yakın 🙂

  Tugi
  Tugi
  3 yıl önce

  Bir solukta okunan, harika bir yazı daha. D850 ile ilgili diğer yazınızı da merakla bekliyorum.

  Muti
  Muti
  3 yıl önce

  Sizi kiskaniyorum dogrusu. 3 senedir D7100 kullaniyorum hala ogrenmedigim cok ozellik var. Hem D850niz var hemde bu kadar detaylara kadar inceleyip yazabiliyorsunuz. Ustelik cok guzel resimler cekiyorsunuz kullandiginiz aletlerin hakkini veriyorsunuz. Hemde dogal kosullarda yapiyorsunuz bir studyo yada yardimci isik kullanmiyorsunuz. Gonulden tebrikler. Instagramdaki resimleriniz harika. Fotograf meraki olan tum arkadaslarima sizi mutlaka tavsiye ediyorum. Selamlar

  Burhan
  Burhan
  3 yıl önce

  Blogunuzdaki tum yazilara goz attim. Hem fotografcilik hakkinda hem teknikler konusunda hemde seyahat gunlukleriniz var. Biyografinizide okudum aktif olarak bir isyerinde ust duzey yoneticilik yapiyorsunuz. Bu kadar isi birarada nasil beceriyorsunuz. Ben zaman oluyor fotograf makinemi haftalarca elime alamiyorum.
  Tebrik ediyorum sizi.

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  24
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x