Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKİleri Seviye FotoğrafçılıkÖlü Piksel, Sıcak ve Sıkışmış Piksel Nedir?

  Ölü Piksel, Sıcak ve Sıkışmış Piksel Nedir?

  -

  Okuyucularımdan sıkça, görüntülerde veya kamera LCD ekranlarında karşılaştıkları ölü piksel, sıcak ve sıkışmış piksellerle ilgili sorular alıyorum. Bu birbirinden farklı ama genellikle karıştırılan piksel kusurları / arızaları hakkında çok fazla kafa karışıklığı olduğu için, bu karışıklıklardan kaçınmak için aralarındaki farkı açıklayan hızlı bir yazı yazmaya karar verdim.

  Piksel kusurlarının türlerini tanımlamak söz konusu olduğunda fotoğrafçılar arasında bir fikir birliği olmadığını lütfen unutmayın. Aşağıdaki bilgiler hatalı pikselleri sınıflandırmak için bir rehber olabilir.

  Ölü Piksel

  Bir ölü piksel, kameranın LCD’sinde genellikle siyah bir noktaya neden olan, herhangi bir güç almayan kalıcı olarak hasar görmüş bir pikseldir. Dijital kamera sensörleri önlerinde “Bayer filtreleri” olarak da bilinen renk filtre dizilerine sahip olduğundan, ölü piksel normalde siyah bir nokta olarak görünmez, ancak bitişik piksellerden farklı bir renk göstermez veya bitişik piksellerden biraz daha fazla koyu olur. Bir ölü piksel, kalıcı olan ve zamanla ortadan kalkmayan bir arızadır. Dijital fotoğraf makinesi LCD’lerinde ve sensörlerde ölü pikseller nadir olarak görülür, kamera üreticileri genellikle kapsamlı Kalite Güvence (QA) süreçleri sırasında ölü pikselleri çok dikkate alırlar. Ölü pikseller, zaman içinde DSLR LCD ekranlarda ve sensörlerde görünebilir, bu elektroniğin doğası gereği normaldir.

  Ölü pikseller nasıl belirlenir?

  Ölü piksellerin fotoğraf makinesinin LCD ekranında görülmesi kolaydır. Canlı Görünümü açın ve kameranızı gökyüzü gibi parlak bir alana doğrultun ve bir fotoğraf çekin. Daha sonra çektiğiniz fotoğrafı LCD’de %100 büyütüp inceleyin, eğer varsa Ölü pikseller her fotoğrafta, görüntüyü hareket ettirseniz bile her zaman aynı noktada görünecektir. Kamera sensöründe ölü piksellerin bulunması zorlaşır. Farklı renkler ve desenler ile birkaç fotoğraf çekin, sonra görüntüyü %100 boyutunda analiz edin. Aynı noktada ortaya çıkan ve her seferinde renkleri değiştiren veya çevreleyen piksellerden daha koyu görünen bir piksel görürseniz büyük olasılıkla ölü pikseldir.

  Sıkışmış Piksel

  Ölü piksellere kıyasla, sıkışmış pikseller her zaman güç alırlar, bu da fotoğraf makinesinin LCD’sinde veya sensöründe dolayısıyla fotoğraflarda aynı noktada görünen renkli bir pikselle sonuçlanır. Renkler kırmızı, yeşil, mavi veya bu renklerin herhangi bir kombinasyonu olabilir. Ölü piksellerden farklı olarak, sıkışmış pikseller renklerini görselden görsele değiştirmezler. Sıkışmış pikseller çok yaygındır, ancak ölü pikseller gibi kalıcı değildirler, zamanla kaybolabilirler.

  Sıkışmış pikseller nasıl tespit edilir?

  Sıkışmış pikselleriniz olup olmadığını görmek için kameranızı Program / Otomatik veya Diyafram Öncelikli Çekim Modu‘na ayarlayın, ardından Canlı Görünüm’ü yani Live view açın ve fotoğraf makinesini LCD’ye dikkatle bakarken kamerayı farklı yerlere yönlendirin. Kameranızı nereye götürdüğünüzden bağımsız olarak hareket etmeyen ve aynı renge sahip bir piksel fark ederseniz, LCD’de sıkışmış bir pikseliniz olabilir. Kamera sensörünüzde sıkışmış bir pikseliniz olup olmadığını öğrenmek için ISO 100 veya 200 gibi bir ISO noktasında çok sayıda farklı fotoğraf çekin ve ardından görüntüleri bilgisayar ekranınızda %100 büyüterek analiz edin. Her zaman aynı noktada ortaya çıkan ve çok yakından bakıldığında küçük bir artı (+) gibi görünen renkli bir pikseliniz varsa, sıkışmış bir pikseliniz var demektir. Dijital kamera sensörleri ve LCD’lerin birden fazla sıkışmış piksele sahip olması normaldir.

  Sıcak Piksel

  Sıkıçmış piksellerden farklı olarak, sıcak pikseller yalnızca kamera sensörü uzun pozlama sırasında ısındığında veya ISO değeri 400-800’ün üzerine çıktığında görünür. Sıcak pikseller çok normaldir ve yeni kameralarda bile görünürler, ancak üreticiler Kalite Kontrol işlemi sırasında sıcak pikselleri haritalamak için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Sahip olduğum veya kullandığım her bir DSLR fotoğraf makinesinde sıcak piksellerim vardı. LCD ekranlarda sıcak pikseller oluşmaz.

  Sıcak pikseller nasıl belirlenir?

  Objektifin kapağı takılı durumdayken, kameranızı Manuel Çekim Modu‘na getirin, Otomatik ISO‘yu kapatın ve ISO’yu makinenizin izin verdiği baz ISO değerine ayarlayın. Baz ISO değeri bazı makinelerde 100 iken bazı gövdelerde 200 olabilir, benim kullandığım Nikon D850 kameramda baz ISO 64’tür. Fotoğraf makinesi Enstantane hızı olarak 5-10 saniye arasında bir değere ayarlayın ve lense girebilecek ışık miktarını azaltmak için f/16 gibi büyük bir Diyafram değeri seçin. Bir fotoğraf çekin. Ardından, ISO’yu 800’e ve diyaframı aynı tutarak enstantaneyi 1/1000 saniyeye ayarlayın. Bir fotoğraf daha çekin. Her iki görüntüyü de analiz edin ve yakınlaştırdığınızda artı’ya benzeyen renkli piksellerin olup olmadığını kontrol edin. Büyük ihtimalle ikinci fotoğraftaki daha yüksek ISO değerlerinde yüksek sıcaklıkta pikselleri göreceksiniz.

  Ölü, Sıkışmış ve sıcak pikseller nasıl düzeltilir?

  Ne yazık ki çoğu durumda, ölü, sıkışmış veya sıcak pikselleri kendiniz tamir edemezsiniz. İnternet ortamında sıkışmış ve sıcak pikselleri çeşitli yazılımlarla nasıl eşleştirebileceğinizle ilgili bazı çevrimiçi eğitimler bulabilirsiniz, bunlar sadece çok eski DSLR modelleriyle çalışırlar ve bunları denemenizi hiç tavsiye etmem. Denemeye karar verirseniz, sorumluluk tamamen size ait olacaktır.

  Öyleyse, eğer varsa ölü / sıkışmış / sıcak piksellerle ne yaparsınız?

  LCD’nizde sadece bir veya iki ölü pikseliniz varsa, bunlar hakkında endişelenmeyin, ölü pikseller bir fotoğrafçı için normal bir yaşam gerçeğidir. Şu şekilde düşünün; Nikon’un tipik 3 inç LCD ekranı 920.000 piksel içeriyor. Tek bir ölü pikselin toplam piksellere oranı % 0,0001’dir, yani yaklaşık milyonda bir demek. 2 veya 3’ten fazla ölü pikseliniz olmadıkça ve bunlar birbirlerine yakın olmadıkça endişelenmeyin. Ayrıca, kameranın LCD’sindeki ölü pikseller hiçbir zaman görüntülerinizde görünmeyecekler. Aynı şey kameranızın LCD’sindeki sıkışmış pikseller için de geçerlidir, çok fazla olmadıkça bunlar için de endişelenmeyin.

  Kamera sensörüne gelince durum biraz farklıdır, çünkü ölü / sıkışmış / sıcak pikseller görüntülerinizde görünecektir. Bir dijital fotoğraf makinesi sensöründe kusurlu piksellere sahip olma olasılığı daha da yüksektir, fotoğraf makinesi LCD’sinde 920.000 pikseliniz varsa, kamera sensöründe muhtemelen en az 12+ milyon piksel vardır, benim Nikon D850’imde 46+ milyon piksel var. Ölü ve sıkışmış pikseller en sinir bozucu olanlardır, çünkü her fotoğrafta görünürler. Kişisel olarak bunlarla ilgilenmiyorum çünkü RAW görüntüleri aldığımda, Lightroom ve Photoshop Camera RAW bunları otomatik olarak eşleştiriyor. Sadece JPEG çektiğinizde her görüntüye dokunmanız gerektiğinden, bu pikselleri işlem sonrasında eşlemek biraz zaman alacaktır. Piksel kalıplarını arayacak ve JPEG görüntülerini gruplar halinde düzeltecek bazı programlar var, böylece işlemi daha fazla veya daha az otomatik hale getirebilirsiniz. ISO 100 ve 200 gibi düşük ISO değerlerinde sıkışmış pikseller görürseniz ve yalnızca JPEG olarak çekim yapıyorsanız, bu pikseller için fotoğraf makinenizi servise gönderebilirsiniz.

  Sadece yüksek ISO değerlerinde ve daha uzun pozlarda ortaya çıkan sıcak piksellere gelince, bunlar çok normaldir. Fotoğraf makinenizi satıcıya iade etmeyi düşünmeyin, aksi halde daha sonra farklı noktalarda tekrar karşınıza çıkacaktır. RAW çekim yaparsanız, Lightroom / Camera RAW bunlarla sizin adınıza ilgilenir.

  Kameranızı yeni satın aldıysanız ve çok fazla ölü / sıkışmış / sıcak pikseliniz varsa, mesela LCD’de 3’ten fazla ve düşük ISO’larda sensörde 5 veya daha fazla ise, kameranızı iade etmek için sebebiniz var demektir. Aldığınız yere bağlı olarak, size geri ödeme yapabilir veya bir başkasıyla değiştirebilirler. O nedenle ekipmanın nereden alındığı önem kazanmaktadır.

  Sizin de bu konuda görüş, öneri ve yorumlarınız varsa aşağıdaki “Yorumlar” kısmından benimle paylaşın.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  11 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  sezai
  sezai
  3 yıl önce

  Faydalı yazı için teşekkürler. İkinci el aldığım benim için yeni lensimi makinemde test ettiğimde sıcak bir piksel tespit ettim. Neyse ki dediğiniz gibi bu hayatın bir parçası. Yalnız tek bir sıcak piksel var 🙂

  Ersin
  Ersin
  3 yıl önce

  Merhaba
  Bilgiler için teşekkürler. Size bir şey sormak istiyorum. 6 ay kadar önce bir Nikon D750 aldım ve ilk 2 hafta boyunca kameram mükemmel çalışıyordu. 2 hafta önceresimlere bakıyordum ve resimlerimdeki 2 büyük beyaz nokta gözüme çarptı. Diyafram değerlerinin F10’dan daha fazla olduğu resimlerdeydi bunlar. Farklı lenslerle denedim aynı sonuç çıktı.
  Bu yazınızı okuyunca bunların ölü piksele benziyor olma ihtimali çok büyük. Nikon müşteri hizmetleriyle zaten iletişime geçmiştim ancak bunu sizinle paylaşmak istiyorum belki de bunun ne olduğunu anlamama yardımcı olabilirsiniz. Sizin epostanıza bir resim gönderdim. Daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa lütfen benimle iletişime geçin.
  Teşekkürler

  Arzu MD
  Arzu MD
  3 yıl önce

  Son derece yararlı makale. Teşekkürler!
  Yeni bir RAW dönüştürücüyü test etme sürecindeydim ve uzun pozlamada bir grup beyaz noktayı fark ettim. Onu Lightroom ACR’deki render ile karşılaştırdım ve noktaların orada olmadığını gördüm. Google yaptığım aramada sizin sitenizi buldum ve bu yazınızda bazı sıcak piksellerimin olduğunu keşfettim.
  Çalışmalarınızı gerçekten takdir ediyorum!

  Black hawk
  Black hawk
  3 yıl önce

  Dun 25-30 saniyelerde pozlama yaptim. Sonra 300 saniyeye çiktim. Lightroom CC’de RAW goruntusunde bircok kirmizi, mavi ve yesil nokta goruyorum. Onlar 300 saniyelik cekimlerde 25 saniyedekinden daha fazla sayıda gorunur olma egilimliler. Ama hep oradalar. Ne yapmami onerirsiniz? Kamerayi iade mi etmeliyim ya da servise mi gondermeliyim? Bu arada Nikon D750 modelini kullaniyorum.

  Sayit
  1 yıl önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Sebahattin bey Merhabalar, yazınız çok guzel ve umut verici 🙂 lakin ben Canon 2000D sıfır bir makine aldım ölü pikselin sıfır bir makinada cikmasi cok sinir bozucu. Aslında ölü piksel mi onu da bilmiyorum. Lens kapağını acmadan manuel modda karanlık bir foto cektigimde 3 adet nur topu gibi bembeyaz piksellerim oluyor bu pikselleri cevreleyen pikseller de acik beyaz renkteler. Ve fotografi cokca yakinlastirdigimda küçük küçük bir cok yerde acik beyaz seklinde lekeler var bunlar toz mu ölü piksel mi yoksa geleceğin ölü pikselleri mi bilemedim sizce ne yapmalıyım bu beyazlıklar ileriki zamanda artabilir mi, simdiden teşekkür ederim.

  sayit
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  1 yıl önce

  Gönderdim efendim. Teşekkür ederim.

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  11
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x