Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ile Keskin Görüntüler

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ile Keskin Görüntüler

-

Adobe Photoshop kullanıyorsanız görüntüleri keskinleştirmek için birçok farklı yöntem olduğunu bilirsiniz. Bu makalede, bunlardan en sevdiğim, Yüksek Geçiş filtresini kullanan yöntemlerden birini paylaşacağım. Photoshop, görüntüleri keskinleştirmek için bir dizi filtreler ve araçlar sunar; bu nedenle Photoshop High Pass filtre özelliğini kullanmak size biraz garip gelebilir, ancak bu yöntemin bazı görüntüler için çok etkileyici ve değişik avantajları vardır.

Photoshop High Pass Filtre özelliği, ayrıntıları ortaya çıkarmak için mükemmel iş görür ve bu, mimari çekimler için benim en sevdiğim araçtır. High Pass Filtre aynı zamanda keskinliğinizin görsel kontrolünü de sağlar. Netleştirme, uygulandığı yerde bile anlık görsel geri bildirimle, görüntünün kalitesini bozmayacak şekilde kontrol edilebilir ve ayarlanabilir. Bunun akılda tutulması önemlidir, çünkü özellikle çok ince detaylara veya dokulara sahip alanlarda, görüntünüzü keskinleştirmek bu yöntemle çok kolaydır.

Gelin şimdi bu yöntemin nasıl uygulandığına adım adım göz atalım:

1. Adım: Görüntü katmanınızı çoğaltın

Photoshop High Pass Filtre kullanmaya başlamak için, görselinizi Adobe Photoshop’ta açmanız gerekir. Resminiz birden çok katman içeriyorsa, görüntüyü tek bir katmanda birleştirmeniz gerekir. Sonra görüntü katmanını çoğaltın.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Adım 1: Görüntü katmanını çoğaltın, üst katmanın seçili olduğundan emin olun.

2 Adım: Photoshop High Pass Filtre seçimi

Yüksek Geçiş filtresi, Photosohop’ta “Filter” ana menüsünün “Other” alt menüsü altında gömülü olan bir filtredir. Genellikle göz ardı edilir ve bu filtreyi daha önce denediyseniz bazı garip sonuçlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Ama şimdi bu keskinleştirme işleminde bu filtreyi faydalı bir kullanıma sokacağız. Üst katmanın seçili olduğundan emin olun ve “High Pass…” filtresini seçin.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Adım 2: Filtre menüsünden “High Pass…” seçin.

3. Adım: Radius değerini seçin

Bir sonraki adım, Yüksek Geçiş filtresi için Radius yani yarıçap değerini seçmektir. Yarıçap değeri biraz sübjektiftir ama pratikte gözle hissedeceğiniz bir şeydir. Doğru radius değeri, görüntünüzdeki konuların detaylarını ve kenarlarını görmenizi sağlar. Ancak çizgiler, gerçek bir taslak gibi kalın değil, ince ve kabartılmış gibi görünecektir.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Adım 3: Yüksek Geçiş Filtresi için yarıçap değerini seçin.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Yarıçap Değeri 2.0.
Bu değer çok düşük. Nesnelerin kenarlarının görülmesi zor ve detaylı alanlar görünür değil.

4 yarıçap değeri iyi bir genel başlangıç noktasıdır. Çok ince dokular ve geniş düz alanlara sahip sonuçlar bulacaksınız. İnsanların görüntülerinde daha küçük bir yarıçapa ihtiyacınız olabilir. Daha büyük dokulara ve mimari yapılara sahip görüntüler biraz daha yüksek bir yarıçapa sahip olabilir.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Yarıçap değeri 7,0.
Bu yarıçap değeri çok büyük. Kenarlar, kabartmadan ziyade taslak çizgiyi izleyen biri gibi kalın görünür ve daha küçük ayrıntılara sahip alanlar çamur gibi görünmeye başlar.

Genel-geçer bir kabul edilebilir yarıçap değeri vardır. Netleştirmenin kendisi biraz özneldir ve filtre uygulandıktan sonra keskinleştirme üzerinde hala ek kontrolleriniz olacaktır. Şüpheniz varsa daha küçük bir yarıçap seçin. Görüntünüzde beyaz saçaklar veya “haleler” fark ederseniz, yarıçapınızın çok büyük olmadığından emin olun.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
6.1’lik bir yarıçap değeri seçtim. Bu, tüm ayrıntıların görünmesine izin verir, ancak kenarlar hala incedir ve görünüşleri kabartılıdır.

Yarıçap seçtikten sonra filtreyi uygulamak için “Ok” butonuna tıklayın.

4. Adım: Katman Karıştırma Modunu “Overlay” olarak değiştirin

Üst katmanın (High Pass Filtre uygulanmış olan) seçili olduğundan emin olun, ardından karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirin.

Sonuçtan memnunsanız, burada durabilir ve keskinleşmiş görüntünüzün tadını çıkarabilirsiniz. Netleştirmenin etkisini daha iyi görmek ve değerlendirmek için katmanların minik resminin solundaki gözü kullanarak katmanı açıp kapatabilirsiniz.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
4. Adım: Yüksek Geçiş katmanının karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirin.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Sonuç görüntü
Ekipman Nikon D850 + AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8E FL ED VR @70mm
Pozlama: ISO 64 – f/11 – 1/6sn

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin GörüntülerPhotoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler

Son görüntü öncesi ve sonrası. Filtrenin etkisi özellikle binalarda belirgin bir şekilde görülür.

6. Adım: Keskinleştirme Ayarı

Bu yazının başında bahsettiğim gibi, Photoshop High Pass Filtre ile keskinleştirme yöntemi ile sevdiğim şeylerden biri, ayarlanabilir ve esnek olmasıdır. Görüntü keskinliğinizi ayarlayıp kontrol etmeyi deneyebileceğiniz bazı yöntemler:

  • Görüntünüz aşırı keskinleştirilmişse ve keskinleştirme etkisini azaltmak istiyorsanız Yüksek Geçiş katmanının opaklığını (opacity) kolayca azaltabilirsiniz. Sorun, daha önce belirttiğim gibi beyaz saçaklanma olmadığı sürece işe yarayacaktır. Bu, büyük bir radius değeri kullanılmasından kaynaklanır ve bunu düzeltmenin tek yolu, yüksek bir yarıçap değerine ayarlanan Yüksek Geçiş Filtresi yeniden ayarlamaktır.
  • Bir yarıçap değeri seçmede sorun yaşıyorsanız, Adım 2 ve 4’ü tersine çevirebilirsiniz. Yüksek Geçiş filtresini uygulamadan önce, karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirmek, yarıçap değerini seçmek için kaydırma çubuğunu ayarlarken keskinleştirme efektini önizlemenize izin verir.
  • Karıştırma modunuzu “Overlay” yerine “Soft Light” olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz. Soft Light daha ince ve düşük kontrast keskinleştirme oluşturur.
  • Görüntünüzün belirli alanlarındaki keskinliği ortadan kaldırmak veya azaltmak için bir katman maskesi ekleyebilirsiniz.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Ekipman: Olympus OM-D E-M1 MII + M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 Pro @16mm
Pozlama: ISO 200 – f/6.3 – 1/500sn

Yukarıdaki görüntü belirgin şekilde fazla keskinleştirilmiş. Görüntüdeki ince ayrıntılar için seçilen 6,6 yarıçap değeri çok fazla. Ön plandaki duvar boyunca göze çarpan beyaz saçaklanmalar vard ve ön planda bulunan tuğlalar çok fazla kontrasta sahipler.

Fazla keskinleştirilmiş görseller gerçekten uzak, yapay bir görünüme bürünüyorlar.

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler

Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
Burada yarıçap değerini 2.3’e düşürdüm ve daha ince bir netleştirme etkisi için önce “Overlay” ardından “Soft Light” katman karıştırma modu kullandım.

Sonuç

Adımlara aşina olduğunuzda Photoshop High Pass Filtre kullanımı oldukça basittir. Bu işlemi birçok farklı görüntü türünde başarılı bir şekilde kullansam da, özellikle mimari görüntüler ve şehir manzaraları üzerinde bu metod çok iyi çalışıyor.

Bu keskinleştirme yöntemini denediyseniz, düşüncelerinizi, öneri ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından duymak isterim!

Yeni içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız hemen abone olabilirsiniz.

Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Sebahattin Demir
Mühendis ama Tıp meraklısı. Profesyonel yönetici. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Satır İçi Geribildirimler
Bütün yorumları göster
Sinan

Photoshopu çok iyi bilmiyorum ama bu yöntem gerçekten güzelmiş. Bir şehir manzarası fotoğrafıma aynen sizin yazınızdaki gibi uyguladım az önce çok güzel oldu. Bunun gibi güzel kısa bilgilerin devamını bekliyoruz sebahattin bey 😊 teşekkürler

Nexsim

High Pass ı Bende Kullanıyorum . Ama Hocam Ben Akıllı nesne yapıp ,Harmanlama modunu akıllı nesnenin içinden Canlı ışık (Vivid Light) yaparak kullanıyorum . Daha kaliteli Keskinleştirme çıkıyor ortaya.. Sertliğini daha sonra ayarlamak daha iyi oluyor Aklıı nesnede …..

Manşet

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

“En keskini benimki olmalı” sendromu ve Palomino Adaları

Fotoğraf konusunda ortalıkta onlarca hurafe dolaşıyor. Bu ifadelerin bir kısmı doğru ama genel olarak yanlış. Yeni kullanıcılar da bu "bilgileri" okuyor, okumakla kalmıyor bir de etrafa uzman edasıyla yayıyorlar.

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

4
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x