Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAF ve VİDEOAraçlarPhotoshop High Pass Filtre Kullanımı ile Keskin Görüntüler

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ile Keskin Görüntüler

  -

  Adobe Photoshop kullanıyorsanız görüntüleri keskinleştirmek için birçok farklı yöntem olduğunu bilirsiniz. Bu makalede, bunlardan en sevdiğim, Yüksek Geçiş filtresini kullanan yöntemlerden birini paylaşacağım. Photoshop, görüntüleri keskinleştirmek için bir dizi filtreler ve araçlar sunar; bu nedenle Photoshop High Pass filtre özelliğini kullanmak size biraz garip gelebilir, ancak bu yöntemin bazı görüntüler için çok etkileyici ve değişik avantajları vardır.

  Photoshop High Pass Filtre özelliği, ayrıntıları ortaya çıkarmak için mükemmel iş görür ve bu, mimari çekimler için benim en sevdiğim araçtır. High Pass Filtre aynı zamanda keskinliğinizin görsel kontrolünü de sağlar. Netleştirme, uygulandığı yerde bile anlık görsel geri bildirimle, görüntünün kalitesini bozmayacak şekilde kontrol edilebilir ve ayarlanabilir. Bunun akılda tutulması önemlidir, çünkü özellikle çok ince detaylara veya dokulara sahip alanlarda, görüntünüzü keskinleştirmek bu yöntemle çok kolaydır.

  Gelin şimdi bu yöntemin nasıl uygulandığına adım adım göz atalım:

  1. Adım: Görüntü katmanınızı çoğaltın

  Photoshop High Pass Filtre kullanmaya başlamak için, görselinizi Adobe Photoshop’ta açmanız gerekir. Resminiz birden çok katman içeriyorsa, görüntüyü tek bir katmanda birleştirmeniz gerekir. Sonra görüntü katmanını çoğaltın.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Adım 1: Görüntü katmanını çoğaltın, üst katmanın seçili olduğundan emin olun.

  2 Adım: Photoshop High Pass Filtre seçimi

  Yüksek Geçiş filtresi, Photosohop’ta “Filter” ana menüsünün “Other” alt menüsü altında gömülü olan bir filtredir. Genellikle göz ardı edilir ve bu filtreyi daha önce denediyseniz bazı garip sonuçlarla karşılaşmış olabilirsiniz. Ama şimdi bu keskinleştirme işleminde bu filtreyi faydalı bir kullanıma sokacağız. Üst katmanın seçili olduğundan emin olun ve “High Pass…” filtresini seçin.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Adım 2: Filtre menüsünden “High Pass…” seçin.

  3. Adım: Radius değerini seçin

  Bir sonraki adım, Yüksek Geçiş filtresi için Radius yani yarıçap değerini seçmektir. Yarıçap değeri biraz sübjektiftir ama pratikte gözle hissedeceğiniz bir şeydir. Doğru radius değeri, görüntünüzdeki konuların detaylarını ve kenarlarını görmenizi sağlar. Ancak çizgiler, gerçek bir taslak gibi kalın değil, ince ve kabartılmış gibi görünecektir.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Adım 3: Yüksek Geçiş Filtresi için yarıçap değerini seçin.
  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Yarıçap Değeri 2.0.
  Bu değer çok düşük. Nesnelerin kenarlarının görülmesi zor ve detaylı alanlar görünür değil.

  4 yarıçap değeri iyi bir genel başlangıç noktasıdır. Çok ince dokular ve geniş düz alanlara sahip sonuçlar bulacaksınız. İnsanların görüntülerinde daha küçük bir yarıçapa ihtiyacınız olabilir. Daha büyük dokulara ve mimari yapılara sahip görüntüler biraz daha yüksek bir yarıçapa sahip olabilir.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Yarıçap değeri 7,0.
  Bu yarıçap değeri çok büyük. Kenarlar, kabartmadan ziyade taslak çizgiyi izleyen biri gibi kalın görünür ve daha küçük ayrıntılara sahip alanlar çamur gibi görünmeye başlar.

  Genel-geçer bir kabul edilebilir yarıçap değeri vardır. Netleştirmenin kendisi biraz özneldir ve filtre uygulandıktan sonra keskinleştirme üzerinde hala ek kontrolleriniz olacaktır. Şüpheniz varsa daha küçük bir yarıçap seçin. Görüntünüzde beyaz saçaklar veya “haleler” fark ederseniz, yarıçapınızın çok büyük olmadığından emin olun.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  6.1’lik bir yarıçap değeri seçtim. Bu, tüm ayrıntıların görünmesine izin verir, ancak kenarlar hala incedir ve görünüşleri kabartılıdır.

  Yarıçap seçtikten sonra filtreyi uygulamak için “Ok” butonuna tıklayın.

  4. Adım: Katman Karıştırma Modunu “Overlay” olarak değiştirin

  Üst katmanın (High Pass Filtre uygulanmış olan) seçili olduğundan emin olun, ardından karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirin.

  Sonuçtan memnunsanız, burada durabilir ve keskinleşmiş görüntünüzün tadını çıkarabilirsiniz. Netleştirmenin etkisini daha iyi görmek ve değerlendirmek için katmanların minik resminin solundaki gözü kullanarak katmanı açıp kapatabilirsiniz.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  4. Adım: Yüksek Geçiş katmanının karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirin.
  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Sonuç görüntü
  Ekipman Nikon D850 + AF-S Nikkor 70-200mm f/2.8E FL ED VR @70mm
  Pozlama: ISO 64 – f/11 – 1/6sn
  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin GörüntülerPhotoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler

  Son görüntü öncesi ve sonrası. Filtrenin etkisi özellikle binalarda belirgin bir şekilde görülür.

  6. Adım: Keskinleştirme Ayarı

  Bu yazının başında bahsettiğim gibi, Photoshop High Pass Filtre ile keskinleştirme yöntemi ile sevdiğim şeylerden biri, ayarlanabilir ve esnek olmasıdır. Görüntü keskinliğinizi ayarlayıp kontrol etmeyi deneyebileceğiniz bazı yöntemler:

  • Görüntünüz aşırı keskinleştirilmişse ve keskinleştirme etkisini azaltmak istiyorsanız Yüksek Geçiş katmanının opaklığını (opacity) kolayca azaltabilirsiniz. Sorun, daha önce belirttiğim gibi beyaz saçaklanma olmadığı sürece işe yarayacaktır. Bu, büyük bir radius değeri kullanılmasından kaynaklanır ve bunu düzeltmenin tek yolu, yüksek bir yarıçap değerine ayarlanan Yüksek Geçiş Filtresi yeniden ayarlamaktır.
  • Bir yarıçap değeri seçmede sorun yaşıyorsanız, Adım 2 ve 4’ü tersine çevirebilirsiniz. Yüksek Geçiş filtresini uygulamadan önce, karıştırma modunu “Overlay” olarak değiştirmek, yarıçap değerini seçmek için kaydırma çubuğunu ayarlarken keskinleştirme efektini önizlemenize izin verir.
  • Karıştırma modunuzu “Overlay” yerine “Soft Light” olarak ayarlamayı deneyebilirsiniz. Soft Light daha ince ve düşük kontrast keskinleştirme oluşturur.
  • Görüntünüzün belirli alanlarındaki keskinliği ortadan kaldırmak veya azaltmak için bir katman maskesi ekleyebilirsiniz.
  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Ekipman: Olympus OM-D E-M1 MII + M.Zuiko Digital ED 12-40mm f/2.8 Pro @16mm
  Pozlama: ISO 200 – f/6.3 – 1/500sn

  Yukarıdaki görüntü belirgin şekilde fazla keskinleştirilmiş. Görüntüdeki ince ayrıntılar için seçilen 6,6 yarıçap değeri çok fazla. Ön plandaki duvar boyunca göze çarpan beyaz saçaklanmalar vard ve ön planda bulunan tuğlalar çok fazla kontrasta sahipler.

  Fazla keskinleştirilmiş görseller gerçekten uzak, yapay bir görünüme bürünüyorlar.

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler

  Photoshop High Pass Filtre Kullanımı ve Çok Keskin Görüntüler
  Burada yarıçap değerini 2.3’e düşürdüm ve daha ince bir netleştirme etkisi için önce “Overlay” ardından “Soft Light” katman karıştırma modu kullandım.

  Sonuç

  Adımlara aşina olduğunuzda Photoshop High Pass Filtre kullanımı oldukça basittir. Bu işlemi birçok farklı görüntü türünde başarılı bir şekilde kullansam da, özellikle mimari görüntüler ve şehir manzaraları üzerinde bu metod çok iyi çalışıyor.

  Bu keskinleştirme yöntemini denediyseniz, düşüncelerinizi, öneri ve yorumlarınızı, aşağıdaki “Yorumlar” kısmından duymak isterim!

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Renkli negatif film banyosunda cevap bekleyen sorular

  Bir önceki yazıdan geldiğimiz nokta burası. Sanki sürekli renkli film banyo ediyormuşum gibi işi “cevap bekleyen sorular” kısmına getirdim. Ancak renkli film banyosu hakkında onlarca makale okuyup onlarca video izleyince insan kendini yıllardır renkli film banyosu yapıyormuş gibi hissediveriyor.

  Megapiksel olarak filmler

  Dijitalde ağzımızdan düşürmediğimiz “piksel” ifadesinin filmdeki karşılığı “gren” dir. Yani görüntü, gümüş tuzlarından oluşan bu grenlerin ışığa göre kümeleşerek bir arada olmasıyla ortaya çıkar.

  Ürün fotoğrafı çekerken perspektif bozulması nasıl önlenir?

  Ürün fotoğrafçılarının en sık karşılaştıkları şey çekimini yaptıkları objelerin görünümünde ve hacmindeki gerçeğin dışındaki tuhaflıklar olur. Bazen objeler, olduğundan çok büyük ve şekilsiz görünürler. Bunun sebebi, çekim yapılan lensin yanlış seçiminden ve/ya objelere olan mesafeden kaynaklanır. Nasıl mı? Gelin birlikte test edip sonuçlarına bir göz atalım...

  T-Stop nedir, F-Stop ile arasındaki fark nedir?

  Büyük bir film setinde, her çekimde tutarlı bir görünüme sahip olması gereken bir film yaratmak için çok sayıda kişinin, kameranın, ışık setlerinin ve lenslerin günlerce çalışması gerekecektir. Görüntü yönetmenleri, T-stop'larla planlama yaparlar ve bu sayede lensteki veya diğer faktörlerdeki değişikliklere bakmaksızın, çekilen her sahnede aynı miktarda ışık aldıklarından emin olmak isterler.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Sinan
  Sinan

  Photoshopu çok iyi bilmiyorum ama bu yöntem gerçekten güzelmiş. Bir şehir manzarası fotoğrafıma aynen sizin yazınızdaki gibi uyguladım az önce çok güzel oldu. Bunun gibi güzel kısa bilgilerin devamını bekliyoruz sebahattin bey 😊 teşekkürler

  Nexsim
  Nexsim

  High Pass ı Bende Kullanıyorum . Ama Hocam Ben Akıllı nesne yapıp ,Harmanlama modunu akıllı nesnenin içinden Canlı ışık (Vivid Light) yaparak kullanıyorum . Daha kaliteli Keskinleştirme çıkıyor ortaya.. Sertliğini daha sonra ayarlamak daha iyi oluyor Aklıı nesnede …..

  Bu makaleyi paylaş

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x