Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKAraçlarPhotoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Photoshop’da “Blur Filter” kullanımı

  -

  Bu uygulamada eskiden çektiğim dans fotoğraflarını kullanacağız. Bu fotoğrafları aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Tabii siz kendi fotoğraflarınızdan da seçerek dans ya da farklı fotoğraflar kullanabilirsiniz.

  Bildiğiniz ya da tahmin edeceğiniz üzere “Blur” fotoğrafımızdaki bir modelde ya da nesnede hareket etkisi oluşturmak için kullanacağımız çeşitler olacaktır. Bu şekilde kullanabileceğim kaç çeşit “Blur” var?

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Bir tanesi “Filter > Blur > Motion Blur” dur. Diğerleri ise

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  “Filter > Blur Gallery” içinde yer alan “Path” ve “Spin” çeşitleridir.

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Bu uygulamada temel bilgiler ve örnek sadece “Motion Blur” ile verilecektir. Diğerlerine benzer şekilde uygulayabilirsiniz. Ya da birden fazla “Blur” çeşidini aynı fotoğrafta kullanabilirsiniz.

  Daha önceki uygulamalardan bildiğiniz gibi öncelikle

  1. Asıl fotoğraftan “Ctrl+J” ile kopya alalım.
  2. Bu kopyada dansçıları “Quick Selection Tool (kısa yolu “W”) ile seçelim. Burada seçme işlemini hassas ve iyi yapmak için üstteki “Application Menu” de “Select & Mask” tıklayıp açılan ekranda “Refine Edge” fırçasını kullanmanızı öneririm.
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Bu işlem özellikle dansçıların kıyafetlerinin çizgilerindeki siyah izleri yok etmek için bire birdir. Bunu yaparken fırçanın “+” ve “-“ özelliğini kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca fırçanın diğer özelliklerinde yapacağınız tercihler seçim alanınızı etkileyecektir. Ve “OK” ile bu panelden çıkış yapalım.

  1. Şimdi “Layer Panel” de “Mask” tıkladığımızda seçili alanımız fotoğrafın yanına mask olarak işlenecektir.
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  1. Elde ettiğimiz son halinden bir kopya daha alalım. “Ctrl+J”
  2. Artık arka planı yok ederek sadece dansçıların kalmasını istiyorum bunun için “Apply layer mask” özelliğini kullanacağız:
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Budur:

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  1. Şimdi sihir zamanı. “V” tuşu ile “Move Tool” seçimi yapalım. Dansçıları Mouse ile tıklayıp (bırakmıyoruz) tutup kenara hareket ettirelim 😊
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  1. “Blur” kısmına ancak gelebildik. Şimdi “Filter> Blur> Motion Blur” seçimini yapalım
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Ve açılan ayar panelinden harekete uygun tercihlerimizi yapıp “OK” ile işlemi kapatalım.

  1. Artık “Ctrl+J” ile bu işlemi istediğimiz kadar kopyalayıp yeni layer olarak açılmasını sağlayabiliriz. Üç defa kopyalanmış hali:
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Baletin ayağı kadraj dışına taştığı için daha fazla kopya almıyorum. Ancak dediğim gibi fotoğrafa uygun istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz.

  1. Bu kopya layerların her birinde “Filter> Blur> Motion Blur” panelini açıp her biri için farklı “Blur” değeri belirleyebilirsiniz.
  2. Şimdi bu kopya layerların “Opacity” değerlerini azaltalım.
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  1. Bir şey daha: bu üç layerı “Ctrl+klik” ile seçip “Ctrl+E” ile tel layer haline getirelim. Ve bu layera da “Motion Blur” uygulayalım.
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Ve fotoğrafı bitmiş halini görelim:

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı
  1. Eğer asıl fotoğrafın üstüne gereğinden fazla girişim olduysa bunları “Layer 1 copy 4” seçili iken “Erase” ile silebilirsiniz. Burada silgi ayarları yaptığınız işlemin şiddetini ve kalitesini etkileyecektir.
  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Bu uygulamayı ardışık çektiğiniz birkaç fotoğrafa uygulayıp etkileyici medyumlar yapma şansını yakalayabilirsiniz. Bu fotoğraftan hareket ederek yaptığım fotoğraf şöyle oldu:

  Photoshop'da “Blur Filter” kullanımı

  Son olarak eğer bu işlemleri arka plana uygularsak fotoğraf makinasının “pan” etkisini elde edebiliriz. Bunu uygulamak size kalıyor.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  7 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Ertan Öztürk
  9 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Millet keskin lens peşinde koşar, biz bulanıklaştırma peşindeyiz 🙂
  Şaka bir yana, bu filtreleri hareket algısı oluşturmak için hiş düşünmemiştim. Bayağı faydalı. Eski Formula 1 fotoğraflarına tekrar bakayım, belki benzer filtreyle enteresan kareler çıkar.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
  9 ay önce

  Birde, lens alırken “aman vinyet oluşturmasın” diye fazladan para ödeyip, sonra her fotoğrafa yazılımla vinyet eklemek gibi bir huyumuz var 🙂

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  9 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Çok teşekkürler Okyar bey, faydalı bir yazı olmuş.

  Okurken aklıma birşey takıldı, Filter menüsü altında Blur ve Blur Gallery neden farklı farklı acaba, Blur Gallery içerisindeki filtrelerin diğerlerinden farkı ne ?

  Ellerinize, emeğinize sağlık. Yeni yazılarınızda görüşmek üzere.

  Selam ve saygılarımla.

  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Yorumun sahibi  Okyar Atilla
  9 ay önce

  Yaptığım kısa bir araştırma sonucunda net bir açıklama bulamadım. Ancak bu filtre gruplarının çalışma şekillerine ayrı ayrı baktığımda şu temel farkı gördüm :

  “Blur” menüsü altındaki bulanıklaştırma seçenekleri görselin tamamına uygulanıyor ve görselin belirli bir kısmına uygulanmasını/uygulanmamasını istiyorsak maskeleme yapılmak suretiyle eklenip çıkarılabiliyor. Yada etkisi azaltılıp artırılabiliyor.
  “Blur Gallery” altındaki bulanıklaştırma seçeneklerinin ise gördüğüm kadarıyla ortak noktası görselde bir nokta belirleyerek, yani bir “raptiye” ekleyerek bölgesel olarak uygulanıyor. Aynı görselin farklı farklı noktalarına raptiyeler ekleyerek farklı filtreler uygulanabiliyor yada etkileri kontrol edilebiliyor.

  İki farklı menü altında birbirine benzer filtreler var ama çalışma mantıkları farklı. Örneğin; Blur altındaki “Lens Blur” ile “Blur Gallery” altındaki “Iris Blur” benzer filtreler. Lens Blur belirli bir mesafeden öncesini/sonrasını bulanıklaştırırken, Irıs Blur görseldeki bir yada birkaç noktaya odaklamış gibi bulanıklaştırma etkileri oluşturuyor. Genel olarak “Blur Gallery” altındakiler daha gerçekçi sonuçlar veriyor.

  Yazdıklarım kendi fikrim, yanılıyor olabilirim. Konuyu daha müsait bir zamanda detaylı araştıracağım.

  Bu makaleyi paylaş

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  7
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x