Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Photoshop’da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

-

Türkçede tam karşılık olarak “chilling= ürpertici, soğuk, dondurucu, üşütücü” gibi anlamlar çıkıyor. Ancak bu uygulamada yapacağımızı şöyle açıklayabiliriz: normal hava şartlarında yani ilkbahar, sonbahar gibi aylara çekilmiş bir fotoğrafı biraz da fantezi yaparak kış ortamına çevirmek.

Anlatımda bazı yerlerde geçmiş uygulama yazılarımızda ele aldığımız işlemlerin detaylı açıklamalarını bilerek yapmadım. Ancak siz yazıda yer alan fotoğrafların “Layer Panel” ine bakarak ne olduğunu anlayabilirsiniz. Yani keşfetmeniz gereken şeyler olacaktır. Bu da pratik yapmanın bir yöntemi.

Bu uygulamada kullanacağımız birçok fotoğraf olacak. Daha sonra siz kendi fotoğraflarınızla çok daha yaratıcı görseller yapabilirsiniz.

Uygulama fotoğraflarının linkleri yazıda sırası geldikçe yer almaktadır.

Zorlu kış koşullarına maruz kalacak modelimiz 😊

İlk yapacağımız iş modeli seçmek. Artık bunun nasıl yapılacağını anlatmıyorum. Ben bunu “Select Subject” ile yaptım. İnanılmaz kolay oldu. Daha sonra “Select and Mask> Refine Edge” ile gerekli gördüğümüz yerleri (özellikle saçları” da seçim alanına dahil edelim. Bu işlemi yaparken “+” ve “-“ seçimleri kullanarak seçim kalitesini arttırabileceğimizi göz önünde tutmakta fayda var. Benim yaptığım seçimle saçların kenarında siyah çizgiler oluştu. Bundan dolayı modelin bütün çizgileri üzerinden küçük bir “Brush” boyutu ile geçtim. Daha sonra bu seçimi “Output to” ile “New layer” olarak “OK” yapalım.

Sonra asıl fotoğrafın (Background) üstüne yeni bir layer oluşturalım. Kar ve buz ile uğraşacağımız için nu layerı “Edit> Fill” ile beyaz yapalım.

“Background Copy” üzerinde efektleri uygulamaya başlayabiliriz. İstersek bu layerın adını yapacağımız işe uygun olarak (“Efekt” dedim) belirleyebiliriz. Tabii devamını -Ctrl+J- ile alacağımız kopya (adına Fotoğrafçı diyorum) üzerinde yapacağız.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Şimdi “Efekt” layerı üzerinde “Filter> Liqufy> Forward Wrap Tool” ile modeli çekiştirelim 😊. Bunu niye yapıyoruz? Daha sonra uygulayacağımız buzun kristalize halinin altında modelin kıyafet renklerinin yansıma gibi görünmesi için. İşte bu fotoğrafa fantezi katmanın başlangıcı olacaktır.

Not: Burada farklı “Blur” filtreleri de denenebilir.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Bu işlemi “Smart Object” olarak yaparsak ileride bu filtre üzerinde yapacağımız değişikliklerin daha sonraki aşamalarda etkili olmasını sağlarız.

Şimdi iş -bana göre- zor kısma geldi. Zor, çünkü burada buz kristallerinin şekline, büyüklüğüne karar verip “Fotoğrafçı” layerının “Mask” ına (Foreground=Siyah olmasına dikkat ediniz) uygulayacağız. Seçimimizin bir düzen ve tekrar eden biçimde olmaması gerekir. Dolayısıyla birden fazla “Brush” tipi seçip değişik boyutlarda uygulamak gerekecek. Bu da ancak ilk uygulamada deneme yanılma yöntemiyle olacak. Bu uygulamayı değişik kompozisyonlar üzerinde tekrar ettikçe daha doğru seçimler yapılacağı aşikardır.

İstemediğimiz alanları ise yine bu mask üzerinde “Erase” ile silebiliriz. Her iki işlemde de “Brush” ın “Flow” değerini değiştirmek gerekebilir. Bu size kalmış bir şey. Deneyerek görmenizde fayda vardır.

Bu “Brush” tiplerini nasıl bulacağız? Ekranın sağ tarafındaki “Tool Menu” de yer alan “Brush” seçildikten sonra üst tarafta yer alan “Preset Brush” seçenekleri içinde istediğimiz gibi bir fırça yoksa

Bunu indirip yükleyebilirsiniz. Yükleme için “zip” dosyasını açıp ortaya çıkan “*.abr” dosyasını “phtoshop.exe” ile açın. Direkt “Brush paneline yükleme olacaktır.

Not: Bu siteden yüklediğim “frozen-brushes” seçeneklerinin “19” ncusu gayet iyi.

Ekranın sol tarafındaki “Brush Setting” içinden seçmemiz gerekecek. Burada yaptığımız tercih için değişik ayar imkanları vardır. Bunlar denenerek etkilerini gözlemlemek başlı başına yapılması gereken bir uğraş. Bu detayla alıştırma yaparak beceri kazanmak önemli. Bu aynı zamanda “Brush” çeşitlerini tanımak ve farklı uygulamalarda etkin kullanmak için önemli.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Burada epey bir denemeden sonra ilk yaptığım seçimi görebiliyorsunuz. Değişik “Brush” boyutları seçerek gönlüme göre uyguladım. Tabii istemediğim yerleri “Erase” ile sildim. Değişik “Brush” tipleri bulmak ve uygulamak oldukça zaman alıyor. Şimdi “Efekt” layerına bir “Invert Mask” (Alt+Mask) ekleyip maskı seçelim. Arkasından küçük parçacıklara sahip bir “Brush” seçelim.

“Tool Menu” den “Foreground” (yani beyaz) seçimi yapalım.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

“Brush” büyüklüğünü ayarlayıp uyguladığımızda elde edeceğimiz sonuç bu olacaktır.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Şimdi sırada buz görüntüsünü biraz daha fantezi ekleyelim. Bunun için şu fotoğrafı kullanalım. Bunu çalışmamıza yeni bir layer olarak ekleyip “Overlay” yapalım. “Opacity” ayarını muhakkak değiştirerek ortaya çıkan sonucu değerlendiriniz.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Bu noktada çerçevenin kenarlarına kadar yaptığım saçılma bana fazla geldi. “Efekt” layerına giderek “Erase” ve “Brush” işlemleriyle “Flow” ayarı yaparak yeniden düzenleme yaptım.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Dikkat ederseniz en son yaptığım eklemede bir “Invert Mask” var. Bunu yaptığım eklemenin sadece istediğim alanlarda etkili olması için kullanıyorum. Daha önceki birçok uygulamada benzerlerini yapmıştık.

Not: Dikkat ederseniz bütün ekleme, “Brush”, “Erase” gibi işlemleri layerlara eklediğimiz “Mask” lar üzerinde yapıyoruz. Böylece layerlardaki fotoğrafların geriye alamayacağımız uygulamalardan etkilenmesini önlemiş oluyoruz.

Böyle bir sahnede fotoğraf makinasının objektifinden de bir miktar buz yansıması olmalı. Bunu da eklemek için şu fotoğrafı kullanalım. Yine “Invert Mask” yöntemi ile sadece objektifte etkin olmasını sağlayalım ve “Overlay” yapalım. Böylece objektif de ortama uygun hale gelecektir. Bunu yaptıktan sonra “Invert Mask” üzerinde sadece merceğe denk gelen alanları uygun “Brush” ile boyamamız gerekecektir.

Burada bırakabiliriz ya da objektife bir parlaklık (Light) ekleyebiliriz. Dolayısıyla “Light” adıyla bir layer ekliyorum. “Blending Mode> Color Dodge” seçerek fırça boyutunu ayarlayıp renk panelinden uygun mavi rengi seçerek objektifin üzerine uyguluyorum. “Opacity” i biraz azaltıyorum.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Şimdi çalıştığımız layerları kaybetmeden bütün bu yaptıklarımızı tek bir layer olarak en üstte oluşturalım. Nasıl yapıyorduk? “Ctrl+Shift+Alt+E” ile. Hatırladınız mı? Bunu

  1. “Smart Object” yapalım.
  2. Fiter> Filter Gallery> Brush Strokes> Accented Edges seçererek ekrana gelen üç kontrolü tercihimize göre ayarlayalım. “Smart Object” kullandığımız için yaptığımız ayarları beğenmezsek tekrar filtreye dönüp yeniden ayar yapabiliriz. Bildiğiniz gibi bu fotoğrafın orijinal halini etkilemeyecektir.
Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect
  1. “Invert Mask” uygulamasını modelin yüzünde kullanarak belirginliği arttıralım.
Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

Son olarak “Lens Flare” ekleyip uygulamayı sonlandıralım. Bunun için şu fotoğrafı kullanacağız. Fotoğrafı asıl fotoğrafa yeni bir layer olarak ekleyip “Blending Mode> Screen” seçelim ve “Invert Mask” kullanalım.

Photoshop'da Buz-Kar Efekti – Chilling Effect

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Harika 👏🏻
Teşekkürler Okyar abi.

Manşet

1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV

Flaş Gecesi

1 Mart 2021 Pazartesi akşamında Zoom kanalımızda, flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla Arthenos ailesi olarak birlikteydik. Diğer tüm etkinliklerimiz gibi, katılmak isteyen herkese açık olan bu etkinliğimize katılan değerli fotoğrafsever dostlarımıza teşekkür ediyoruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x