Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKAraçlarPhotoshop'da fotoğraflara sis eklemek

  Photoshop’da fotoğraflara sis eklemek

  -

  Bu zamana kadar “Photoshop öğreniyoruz” başlığı altında yayınladığımız uygulamalar üzerinde çalışmalar yaptıysanız bu uygulama nispeten size kolay gelecektir. Sık sık hatırlattığım gibi amacımız, uygulama örneklerinin sizi farklı düşüncelere sevk etmesini sağlamak.

  Sis ve dumanın her zaman fotoğrafa gizem katan bir özelliği vardır. Manzara fotoğraflarında ya da şehrin üstünü örtmüş sis her zaman ilgi odağı olmuştur. İşte bundan hareket ederek bu fotoğrafta aradaki açıklıkta olan patikanın üzerinde sis olsa iyi olmaz mıydı?

  Hadi yapalım…

  1. Öncelikle fotoğrafın bir kopyasını “Ctrl+J” alalım. Çalışmaya kopya üzerinden devam edeceğiz.
  2. Adjusment Layer dan “Hue/Saturation” seçelim. Ve “Saturation” ı sıfıra “Lightness” ı maksimuma doğru ayarlayalım.
  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek
  1. “Hue/Saturation” ın “Mask” Layerı seçili iken “Tool Menu” den “Gradient” i tıklayıp (kısa yolu “G” tuşu) “Gray Scale” seçip fotoğrafta hangi kısımların sisli olmasını istiyorsak uygun şekilde uygulayalım.
  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek
  1. Yeni bir layer daha ekleyelim. Bu layer seçili iken “Hue/Saturation” layerını disable yapıp “Foreground=Beyaz” yapıp “Brush” değerlerini ayarlayıp (Opacity ve Flow) sis olmasını istediğimiz alanları boyayalım. Geri almak istersek “Erase” kullanırız.
  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek

  Sis görüntüsünü daha gerçekçi 😊 yapmak için biraz uğraşmamız gerekecek. Bunun için bulutlardan yardım alacağız. Dolayısıyla ya PS’nin filtreleri içinde bulunan “Bulut” filtresini ya da bize ait bir bulut fotoğrafını kullanabiliriz. Bir layer daha ekleyelim.

  1. Bu layer üzerindeyken Filter> Render> Clouds seçelim. Bu seçim yeni açtığımız layerda oluşacaktır. Sise benzemesi için bunun şeklini bozabiliriz. Gördüğünüz gibi elde ettiğimiz sis görüntüsü olacak beyaz lekeler çok küçük. Bundan dolayı eklediğimiz “Clouds” u biraz büyüterek çalışmaya devam edeceğiz. Ve gördüğünüz gibi bu eklenti bütün fotoğrafa uygulandı. Bunu istediğimiz alana uygulamamız gerekiyor. Bunun için “Layer 3” seçili iken “Ctrl+T” ile bütün bulut alanını seçelim. İstediğimiz kadar büyütelim.
  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek
  1. Bunun fotoğrafımızla karşım yapması için “Layer Panel” deki “Blending Mode” dan “normal” haricinde bir karışım seçmek gerekir. Benim tercihim “Lighten” oldu.
  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek
  1. “Layer 3” ü “Smart Object” yapıp “Filter> Blur Gallery> Field Blur” ve “Gaussian Blur” uyguladım. Böylece biraz daha dağınık hale geldi.
  2. Bu aşamada “Move Tool” ile (kısa yol=V” sis görüntüsünü tutarak fotoğrafta istediğimiz yere yerleştirebiliriz.

  Burada kullandığımız yöntemde farklı seçenekler ile farklı görüntüler elde edebiliriz.

  Fotoğrafın son hali şöyle oldu:

  Photoshop'da fotoğraflara sis eklemek

  Uygulamalarda üzerinde çalıştığımız layerları “Disable/Enable” yaparak farklı görüntüler elde edebiliriz. Burada “Hue/Saturation 1” layerına bunu uyguladığımızda farklı sis efekti ortaya çıkmaktadır.

  Ayrıca “Adjusment Layer” ve “Filter” içindeki seçeneklerle birçok değişik görüntü elde etmemiz mümkün. Sadece hayal etmemiz başlamak için yeterli olacaktır.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  4 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Teşekkürler abim. Ellerine sağlık .

  Bu makaleyi paylaş

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x