Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKAraçlarPhotoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Photoshop’da ışık demeti oluşturmak – Light-ray Creation

  -

  Bir ormanda ya da bir pencereden giren ışık demetleri olan fotoğraflar her zaman ilgi çekici olmuştur. Bu tarz kompozisyonları yakalamak için emek harcarız. Ya bunun için zamanımız ve uygun ortam yoksa ne olacak?

  Bu uygulamada kullanacağımız fotoğraflar aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz. Birincisi uygulamada kullanılan diğeri ise sizin çalışma yapmanız içindir.

  İşte böyle durumlarda Photoshop filtre uygulamaları imdadımıza yetişir. Bunu nasıl yapacağımızı bahsettiğim bir orman fotoğrafında ele alalım daha sonra başka hangi tarz kompozisyonlara uygulayacağımıza bakarız.

  1. Fotoğrafı açıp “Ctrl+J” ile kopyasını alalım.
  2. Işık demeti oluşturacağımız için bize fotoğrafın en aydınlık alanları gerekecek. Bu alanları seçmemiz için “Select> Color Range> Highlights” kullanıyoruz.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Burada “Fuziness” ve “Range” ile seçim alanını daraltır genişletebiliriz. Deneyin lütfen. Sonra size en uygun gelen seviyede bırakabilirsiniz. “OK” diyerek seçiminizi onaylamanız gerekir.

  1. Işık demetini bu seçim alanına uygulayacağız. Öyleyse bu alanı yeni bir layera alalım. Bunun için “Ctrl+J” işlemini kullanıyoruz. Yeni bir layer oluşturduğunuzda seçim alanı otomatik olarak bu layera aktarılır. Rahat olun. PS bu işi iyi yapıyor 😊. Şimdi Uygulayacağımız filtre özelliklerinde süreç içinde değişiklik yapma imkanını elimizde tutmak için bu kopyayı “Smart Object” yapıyoruz. Nasıl mı? “Layer> Smart Objects> Convert to Smart Object” ile. Ve bu layerın adını “Highlights” olarak değiştirelim.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation
  1. Işık dairesel yayılır. Bilinen bir şeyi tekrar ediyorum. Bunun için “Filter> Blur> Radial Blur” seçtiğimizde
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Bu seçimi yaptığımızda açılan panel

  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  “Amount= 100” ve “Blur method=Zoom” olarak “OK” diyerek seçip uygulayalım.

  1. İsterseniz “V” kısa yolu ile “Move Tool” seçerek bunu fotoğrafın daha uygun bir yerine taşıyabiliriz. Deneyin lütfen.
  2. Şimdi “Ctrl+J” ile “Highlights” layerını kopyalamaya başlayalım. Işık demetinin arttığını göreceksiniz. Bu fotoğrafta bana iki kopya yeterli geldi. Kullanılan fotoğrafa bağlı olarak (daha koyu ve karanlık alana sahip fotoğraflarda) daha fazla kopya oluşturmak gerekebilir.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation
  1. Layer paneldeki bu kalabalığı kaldırmak için bunları birleştirebiliriz. Bunun için “Shift” basılı tutarak Mouse ile tıklayıp bu layerları seçelim. Daha sonra birini üzerinde mouse’a sağ tıklayıp açılan panelden “Convert to Smart Object” yapalım. Ya da bunu “Application Menu” de “Layer> Smart Objects> Convert to Smart Object” ile yapabiliriz. Bu layerın adını tekrar düzenledim. Bunu “Smart Object” yapmanın bir avantajı da üzerine çift tıklarsa ayrı bir PS ekranında bütün layerları açacaktır. Burada yaptığınız ekleme ve çıkarmalar direkt aslı fotoğraftaki “Smart Object” e uygulanacaktır. Deneyin lütfen….
  2. Şimdi bir “Blur” çeşidi daha uygulayıp bu ışık demetini biraz daha yumuşak hale getirelim. Uygulayacağımız “Filter> Blur Gallery> Field Blur” dur.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Devam etmeden önce “Field Blur” hakkında kısa bilgi paylaşmakta fayda olacaktır. Bu filtrede seçtiğimiz ilk nokta ile ikinci ya da daha fazla seçtiğimiz noktalar arası “Blur” yapılıyor. Şimdi devam edebiliriz: 

  Seçim yaptığımızda açılan bir panel olacaktır. Ekrana otomatik açılan ilk noktayı ışık demetinin merkezine yerleştirdikten sonra diğer noktaları fotoğraf üzerinde işaretliyor ve “OK” diyerek onaylıyorum.

  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Bu panelin sol tarafında birçok ayar yapma imkânı vardır. Bunları deneyerek etkilerini görebilirsiniz. Ben burada herhangi bir şey değiştirmiyorum.

  1. Bir sonraki adıma geçmeden önce “Layer Panel” deki “Blending” çeşitlerinden birini seçebiliriz. Benim tercihim
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

   “Hardlight” oldu.  

  1. Işık demetinin uçlarındaki sert bitişleri yok edebilmek için yapmamız gereken şey;
   • “Mask” oluştururuz.
   • “Brush” seçip “Flow” değerini azaltırız. “Foreground Color= Siyah” yapıp “Mask” seçili iken boyarız. Yaptığımız boyamayı geri almak için “X” tuşuna basıp 1Foreground Color=Beyaz” yaparız ve boyarız.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation
  1. Elde ettiğimiz ışık rengi “beyaz. Bunu “Sarı” yapmak için “Adjustment Layer” dan “Solid Color” seçip uygun sarı rengi tercih edelim. Ve Bunu “Create Clipping Mask” ile sadece bir alt layerda etkili olmasını sağlayalım.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Işığın düştüğü yerlerin daha aydınlık olması gerekmez mi? Çimenlerin üzerine biraz ışık spotu ekleyelim. Ne dersiniz?

  1. Yeni bir layer. Adını değiştirip “Light Spots” yapalım.
   • “Brush” seçelim.
   • Renk panelinden daha önce seçtğimiz “Sarı” renk veya biraz koyusu seçelim.
   • Boyutunu küçültelim. “Flow” değerini düşürelim.
   • Çimen üstünde istediğimiz alanı boyayalım.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation
  1. “Blending Mode= Color Dodge” seçelim.
   • Bu layerın üzerine çift tıklayıp “Blending Mode- Layer Style” panelinin açalım. Burada “Underlying Layer” sürgüsü ile spotların görünürlüğünü ve şiddetini ayarlayabiliriz.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Bu ayara ek olarak “Opacity” ve “Fill” ile de düzenleme yapabiliriz.

  1. “Adjustment Layer” dan “Curve” layerı açalım. Ve sarı ışık şiddetini arttıracak şekilde beyaz taraftan ayarlayalım. Daha sonra “B” seçerek bunu sol üst köşeden tutup aşağı çekelim. “Mavi” azaldığı için “Sarı” öne çıkacaktır. Ve bu ayarın “Mask” ını “Invert” ederek her zamanki gibi boyama ile istediğimiz yerlerdeki ışık değerini artıracak şekilde “Mask” a uygulayalım. Boyama işleminde “Foreground=Beyaz” seçili olmalıdır.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation
  1. Işık demetlerini ayrıştırmak istersek
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  “Lightspots” layerında “Mask” oluşturup boyama ile bunu yapabiliriz.

  1. “Brush” seçilir. “Flow=%100” yapılır. “Foreground Color=Siyah” yapılır. Ve ayrıştırmak istediğimiz alanlar boyanır.
  2. Eğer çok daha aydınlık alan istersek hemen üstüne yeni bir layer ekleriz.
   • “Brush” seçilir. “Flow=%100” yapılır. “Foreground Color=Sarı” yapılır ve istediğimiz alanları boyarız.
   • Daha sonra “Layer Style” açarız. Ve “12.f” maddesindeki işlemlerin aynısını uygularız.
  3. Burada ben örnek olması için iki yer seçtim ve yukarıda yazdıklarımı yaptım.
  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Bütün bu uygulamalar birbiri ile bağlı gibi görünse de çok farklı fotoğraf işlemelerinde tek tek veya birkaçı birlikte kullanılabilir.

  Bu uygulamaları okumadan direkt yapma üzerine çalışmalar önemlidir. Bu yöntemlere hakim olmayı sağlayacaktır.

  Önemli son not: bütün anlatımlarda uygulama sırası olsa da tavsiyem bu sırayı farklı sırada uygulama pratiğinin yapılması yönündedir. Bunu yaparken bazılarını hiç uygulamamak, değiştirerek uygulamak ya da benzerlerini düşünerek farklı uygulamaları denemek ciddi pratik sağlayacaktır. Bu süreçte düşündüğünüzün olmaması durumunda bunu önce sorgulamak, neyin hatalı olduğunu düşünmek ve düzenleyerek tekrar denemek gerekir.

  Son hali;

  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Daha sonra farklı bir orman fotoğrafında aynı uygulamayı yaptığımda aldığım sonuç şöyle oldu:

  Bu fotoğrafta ışık demetleri için ilk oluşturduğum “Radial Blur” layerından dokuz kopya aldım.

  Photoshop'da ışık demeti oluşturmak - Light-ray Creation

  Eğer bu uygulama yazısını okuyup pratik yapıp eliniz alıştıktan sonra baktığınız fotoğraflarda denk gelen ışık demetlerinden şüpheyle “acaba???” demeye başlarsanız söyleyebileceğim tek şey “içinizde fesatlık var” olacaktır 😊

  Kolay gelsin.

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  1 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  9 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  İlk önce aklıma takılan bir konuyu sormak istiyorum; Okyar abi 7.Maddede birden fazla katman seçili iken biri üzerinde sağ tıklayıp “smart object”e çevirince grup oluşturur gibi tek katman haline mi çeviriyor ? Deneyeceğim bunu.

  Ellerinize sağlık. Yine çok güzel bir konu seçimi ve anlatım olmuş. Fotoğrafa sis ekleme olayı da buna benzer şekilde yapılıyordu sanırım. Sadece uygulanan filtre farklı, işlem adımları benzer.

  Fesatlık konusunda ise içim rahat. PS müdahalesinden geçmiş fotoğrafları, başarılı ve abartılmadan yapılmış olması koşulu ile seviyorum. Sonuçta burada da büyük bir emek ve ustalık gerekiyor. Çekim aşaması kadar çaba gerektiren işlemler.

  Teşekkürlerimi sunuyorum, bir sonraki yazınızda görüşmek üzere.

  Selam ve saygılarımla.

  Bu makaleyi paylaş

  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  1
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x