Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop'da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop’da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

-

Photoshop kullanırken bir “Layer” ı kopyalamak için kullandığımız kısa yol “Ctrl+J” işlemiydi. Ancak kendi oluşturduğumuz ve boyadığımız bir şekli kopya ile çoğaltmanın kolay bir yolu var. Bunu bir fotoğraf üzerinde uygulayalım. Bu uygulamadaki fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

  1. Fotoğrafımızı açtıktan sonra bir katman “Layer 1” ekleyelim. “Layer Panel” ekranın sol alt tarafındaki kısımdan yapıyoruz. 
  2. Bu layer seçili iken ekranın sağ tarafındaki “Tool Manu” deki seçim araçlarından “Rectangular Marquee” ile bir seçim alanı oluşturalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Şimdi “Ctrl+Backspace” ile bu seçim alanını uğraşmadan boyayabiliriz. Eğer Photoshop’un açılışında “default” olarak gelen renkler varsa “Foreground=siyah” ise seçim alanı “background color olan “beyaz” ile boyanacak ya da “X” tuşu ile “Background-Foreground” yer değiştirerek seçim alanını siyah boyayabilirsiniz. “Foreground” dörtgeni üzerine tıklayıp renk panelini açarak farklı bir seçip o renk ile de boyama yapabilirsiniz. Ben beyaz boyama yapıyorum.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Layer 1” seçili iken “Ctrl+Alt+T” ile “Layer 1 copy” alabiliriz. Bu işlem “Ctrl+J” ile aynı yapıdadır. Bu işlem aynı laer üzerinde devam edecektir. Ancak kopyalama işlemini “Ctrl+Alt+Shift+T” ile yaparak yeni oluşacak kopyayı direkt yan tarafa alabiliriz. Bu işlem ise yeni layerlar olarak devam edecektir.

İkinci kopyayı istediğimiz yere çekip “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemi ile devam edersek yeni kopyalar ilk iki kopya arasında verdiğimiz aralık ile aynı miktarda aralık bırakarak oluşacaktır.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Ctrl+Alt+Shift+T” işleminin en güzel yanı yapacağınız işlemi sizin adınıza otomatik olarak devam ettirmesidir. Bunu şöyle göstererek ifade edelim.

Bu sefer dairesel bir seçim yaparak başlayalım. Değişiklik olsun diye kırmız renk seçtim.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. İlk kopyayı “Ctrl+Alt+T” ile alıp kenara doğru çekip biraz aşağıya alıp açısını değiştirip boyutunu küçültelim.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. Bundan sonrasını “Ctrl+Alt+Shift+T” devam edelim. Ve bir kopya daha alalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop bu yerleştirmeyi ilk öğrendiği şekilde devam etti.

  1. Şimdi arka arkaya iki kopya alıp sonucuna bakalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Gördüğünüz gibi hem küçülterek hem de aynı açıyı koruyarak kopyalama işlemine devam edilmektedir.

Bu tarz kopyalamayı “Ctrl+J” ile yapmamız mümkün değildir. En basit şekilde kaç kopya istiyorsak tek tek oluşturup boyutlarını ve açılarını elle ayarlamamız gerekecekti. “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemini kullanarak hem aynı oranda küçültme hem de aynı açıyla devam etmesini kolayca sağlıyoruz.

Bu temel bilgiler doğrultusunda Photoshop’da farklı “Copy & Paste” kullanımlarını keşfetmek bolca alıştırma yapmaya kalıyor.

Kolay gelsin…

İlişkili İçerikler

Photoshop’da “Gaussian Blur” filtresinin iki farklı kullanımı

“Gaussian Blur” filtresini en sık kullanabileceğimiz iki tarzı:
  1. Özellikle portre fotoğraflarında yüz üzerinde istenmeyen şeyleri yok etmede hızla sonuç almamızı sağlayan “Soft Focus” özelliğini kullanabiliriz. Bunu “Rötuş yapmak” olarak ifade edebiliriz.
  2. Sharpness-Keskinlik arttırmak için kullanabilliriz.

Photoshop’da “Blending Mod” Kullanımı – Bölüm 1

“Blending Mode” iki farklı medyum’u birleştirirken ışık ve renkler düzgün ayarlamamızı sağlayan özelliklerdir.

Photoshop'da fotoğrafı açtığımızda ekranın sol tarafında (size göre sağ) yer alan “Layer Panel” de “Blend Mode” ları birçok uygulamada kullanmamız mümkün. Bu, yeniden yaptığımız fotoğrafın daha farklı olmasını sağlayacaktır.

Photoshop’da Gradient Map ile Luminosity Mask

Bu uygulamada “Luminosity” yani “Parlaklık” esas alınarak mask işlemi yapacağız. Bunun için fotoğraftaki renge ihtiyacımız yok. Dolayısıyla yardımcı öge olarak “Gradient Map” i fotoğrafımızı “Siyah- Beyaz (aslında Gray Scale)” yapmak için kullanacağız. Böylece fotoğrafın sadece ışık ilgili parlaklık değerlerini rahatça görebiliriz.

Photoshop’da Select & Mask – Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

İki hafta önce yayınladığımız “Seçim ve Maske” yazısının yorumunda Ertan’ın yorumunda bahsettiği yapay zekâ yazılımlarının kullanılmasının özellikle PhotoShop'da saçları tel tel seçimine kolaylık getireceği yönünde yazışmıştık. Konudan uzaklaşmadan bunu örnekle anlatmanın iyi olacağını düşündüm.

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Daha önce hiçbir yerde okumadığım, görmediğim bir teknik bu. Çok yaratıcı kullanım alanları olabilir. Bunun için tek gereken biraz hayal gücü ve son cümlenizde söylediğiniz gibi bol bol pratik.

Çok teşekkür ederim Okyar bey. Ellerinize , emeğinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Sevgili Öner çok teşekkürler. Keşfettiğimde bana da aynı şeyleri düşündürtmüştü. Bakalım takipçilerimiz uygularken ne gibi farklı şeyler yapacaklar. Umarım bize de anlatırlar.
Sevgi ve saygılarımla

Manşet

Sanat

Sanat

Haluk Uygur'un Zoom toplantısında derinliği olan bir sohbetine katıldım. “Şahsımı tanıtıda övgüden biraz rahatsız olurum, beni ben yapan hatalarımdır, atlamamalı” derken, hatalarımızın utanç abidesi değil, tecrübe ve bilincin temeli olduğunu ortaya koymasının unutamam. “Sergilenen eserleri anlamadıktan ve anlatamadıktan sonra; müzeleri gezmenin, çocukları müzelere götürmenin hiçbir anlamı olmayacağını” görene saygı duyulur.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılık Hafızamızı Geliştirir mi?

Fotoğrafçılar Dikkat!
Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x