Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKAraçlarPhotoshop'da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop’da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

-

Photoshop kullanırken bir “Layer” ı kopyalamak için kullandığımız kısa yol “Ctrl+J” işlemiydi. Ancak kendi oluşturduğumuz ve boyadığımız bir şekli kopya ile çoğaltmanın kolay bir yolu var. Bunu bir fotoğraf üzerinde uygulayalım. Bu uygulamadaki fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

  1. Fotoğrafımızı açtıktan sonra bir katman “Layer 1” ekleyelim. “Layer Panel” ekranın sol alt tarafındaki kısımdan yapıyoruz. 
  2. Bu layer seçili iken ekranın sağ tarafındaki “Tool Manu” deki seçim araçlarından “Rectangular Marquee” ile bir seçim alanı oluşturalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Şimdi “Ctrl+Backspace” ile bu seçim alanını uğraşmadan boyayabiliriz. Eğer Photoshop’un açılışında “default” olarak gelen renkler varsa “Foreground=siyah” ise seçim alanı “background color olan “beyaz” ile boyanacak ya da “X” tuşu ile “Background-Foreground” yer değiştirerek seçim alanını siyah boyayabilirsiniz. “Foreground” dörtgeni üzerine tıklayıp renk panelini açarak farklı bir seçip o renk ile de boyama yapabilirsiniz. Ben beyaz boyama yapıyorum.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Layer 1” seçili iken “Ctrl+Alt+T” ile “Layer 1 copy” alabiliriz. Bu işlem “Ctrl+J” ile aynı yapıdadır. Bu işlem aynı laer üzerinde devam edecektir. Ancak kopyalama işlemini “Ctrl+Alt+Shift+T” ile yaparak yeni oluşacak kopyayı direkt yan tarafa alabiliriz. Bu işlem ise yeni layerlar olarak devam edecektir.

İkinci kopyayı istediğimiz yere çekip “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemi ile devam edersek yeni kopyalar ilk iki kopya arasında verdiğimiz aralık ile aynı miktarda aralık bırakarak oluşacaktır.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Ctrl+Alt+Shift+T” işleminin en güzel yanı yapacağınız işlemi sizin adınıza otomatik olarak devam ettirmesidir. Bunu şöyle göstererek ifade edelim.

Bu sefer dairesel bir seçim yaparak başlayalım. Değişiklik olsun diye kırmız renk seçtim.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. İlk kopyayı “Ctrl+Alt+T” ile alıp kenara doğru çekip biraz aşağıya alıp açısını değiştirip boyutunu küçültelim.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. Bundan sonrasını “Ctrl+Alt+Shift+T” devam edelim. Ve bir kopya daha alalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop bu yerleştirmeyi ilk öğrendiği şekilde devam etti.

  1. Şimdi arka arkaya iki kopya alıp sonucuna bakalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Gördüğünüz gibi hem küçülterek hem de aynı açıyı koruyarak kopyalama işlemine devam edilmektedir.

Bu tarz kopyalamayı “Ctrl+J” ile yapmamız mümkün değildir. En basit şekilde kaç kopya istiyorsak tek tek oluşturup boyutlarını ve açılarını elle ayarlamamız gerekecekti. “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemini kullanarak hem aynı oranda küçültme hem de aynı açıyla devam etmesini kolayca sağlıyoruz.

Bu temel bilgiler doğrultusunda Photoshop’da farklı “Copy & Paste” kullanımlarını keşfetmek bolca alıştırma yapmaya kalıyor.

Kolay gelsin…

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
2 Yorum
Beğenilenler
En yeniler Eskiler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Öner BÜYÜKYILDIZ
5 ay önce
Makale Değerlendirme :
     

Daha önce hiçbir yerde okumadığım, görmediğim bir teknik bu. Çok yaratıcı kullanım alanları olabilir. Bunun için tek gereken biraz hayal gücü ve son cümlenizde söylediğiniz gibi bol bol pratik.

Çok teşekkür ederim Okyar bey. Ellerinize , emeğinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla
Okyar Atilla
Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
5 ay önce

Sevgili Öner çok teşekkürler. Keşfettiğimde bana da aynı şeyleri düşündürtmüştü. Bakalım takipçilerimiz uygularken ne gibi farklı şeyler yapacaklar. Umarım bize de anlatırlar.
Sevgi ve saygılarımla

Manşet

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

Âşık Mahzuni Şerif’ten, Mustafa Ertekin’e uzanan süreç

“İyi bir fotoğraf etkili bir şiir gibidir. Tıpkı şairin bir şiirinin diğer şiirlerinin desteğine ihtiyacı olmadığı gibi, tek fotoğrafın da anlam kurmak ve duygu yaratmak için ikinci bir fotoğrafa ihtiyacı yoktur.

Fotoğraf gerek yapısıyla gerekse de etki biçimiyle en çok şiire benzer. Bir şiiri etkili kılan en temel özellikleri düşünceden çok duygu çağrıştırması ve bunu imge yaratarak yapmasıdır. Şiir metaforlarıyla, mecazlarıyla, uyaklarıyla hem anlamını hem melodisini yaratır."
Mustafa Ertekin

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus / AF-ON Tekniği ile Ustalaşın

Back Button Focus, otomatik netleme işlevini deklanşör düğmesinden alıp kameranın arkasındaki başka bir düğmeye atama işlemidir. Bu yazıyı okuduktan sonra kameranızı daha çok seveceksiniz ve fotoğraf çekmekten çok daha fazla zevk alacaksınız, iddia ediyorum.

POPÜLER İÇERİKLER

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Belgesel fotoğraflardan belgesel sinemaya: Sokağın Çocukları

Muhammed Suriyeli mülteci bir çocuk. Savaşın bölüp parçaladığı çocukluğun acı bir gerçekliğinin de karakteri olmuş.

Muhammed çok merak ediyormuş Galata Kulesi’ni. Hatta birkaç arkadaş sıraya girip ziyaretçilerin çocuklarıymış gibi girmeye çalışmışlar. Bir keresinde birinci kata kadar çıkabilmişler ama yakalanmışlar. Bir gün Muhammed’le çıktık.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x