Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop'da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop’da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

-

Photoshop kullanırken bir “Layer” ı kopyalamak için kullandığımız kısa yol “Ctrl+J” işlemiydi. Ancak kendi oluşturduğumuz ve boyadığımız bir şekli kopya ile çoğaltmanın kolay bir yolu var. Bunu bir fotoğraf üzerinde uygulayalım. Bu uygulamadaki fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

  1. Fotoğrafımızı açtıktan sonra bir katman “Layer 1” ekleyelim. “Layer Panel” ekranın sol alt tarafındaki kısımdan yapıyoruz. 
  2. Bu layer seçili iken ekranın sağ tarafındaki “Tool Manu” deki seçim araçlarından “Rectangular Marquee” ile bir seçim alanı oluşturalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Şimdi “Ctrl+Backspace” ile bu seçim alanını uğraşmadan boyayabiliriz. Eğer Photoshop’un açılışında “default” olarak gelen renkler varsa “Foreground=siyah” ise seçim alanı “background color olan “beyaz” ile boyanacak ya da “X” tuşu ile “Background-Foreground” yer değiştirerek seçim alanını siyah boyayabilirsiniz. “Foreground” dörtgeni üzerine tıklayıp renk panelini açarak farklı bir seçip o renk ile de boyama yapabilirsiniz. Ben beyaz boyama yapıyorum.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Layer 1” seçili iken “Ctrl+Alt+T” ile “Layer 1 copy” alabiliriz. Bu işlem “Ctrl+J” ile aynı yapıdadır. Bu işlem aynı laer üzerinde devam edecektir. Ancak kopyalama işlemini “Ctrl+Alt+Shift+T” ile yaparak yeni oluşacak kopyayı direkt yan tarafa alabiliriz. Bu işlem ise yeni layerlar olarak devam edecektir.

İkinci kopyayı istediğimiz yere çekip “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemi ile devam edersek yeni kopyalar ilk iki kopya arasında verdiğimiz aralık ile aynı miktarda aralık bırakarak oluşacaktır.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

“Ctrl+Alt+Shift+T” işleminin en güzel yanı yapacağınız işlemi sizin adınıza otomatik olarak devam ettirmesidir. Bunu şöyle göstererek ifade edelim.

Bu sefer dairesel bir seçim yaparak başlayalım. Değişiklik olsun diye kırmız renk seçtim.

Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. İlk kopyayı “Ctrl+Alt+T” ile alıp kenara doğru çekip biraz aşağıya alıp açısını değiştirip boyutunu küçültelim.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. Bundan sonrasını “Ctrl+Alt+Shift+T” devam edelim. Ve bir kopya daha alalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop bu yerleştirmeyi ilk öğrendiği şekilde devam etti.

  1. Şimdi arka arkaya iki kopya alıp sonucuna bakalım.
Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Gördüğünüz gibi hem küçülterek hem de aynı açıyı koruyarak kopyalama işlemine devam edilmektedir.

Bu tarz kopyalamayı “Ctrl+J” ile yapmamız mümkün değildir. En basit şekilde kaç kopya istiyorsak tek tek oluşturup boyutlarını ve açılarını elle ayarlamamız gerekecekti. “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemini kullanarak hem aynı oranda küçültme hem de aynı açıyla devam etmesini kolayca sağlıyoruz.

Bu temel bilgiler doğrultusunda Photoshop’da farklı “Copy & Paste” kullanımlarını keşfetmek bolca alıştırma yapmaya kalıyor.

Kolay gelsin…

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
2 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Daha önce hiçbir yerde okumadığım, görmediğim bir teknik bu. Çok yaratıcı kullanım alanları olabilir. Bunun için tek gereken biraz hayal gücü ve son cümlenizde söylediğiniz gibi bol bol pratik.

Çok teşekkür ederim Okyar bey. Ellerinize , emeğinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Okyar Atilla

Sevgili Öner çok teşekkürler. Keşfettiğimde bana da aynı şeyleri düşündürtmüştü. Bakalım takipçilerimiz uygularken ne gibi farklı şeyler yapacaklar. Umarım bize de anlatırlar.
Sevgi ve saygılarımla

Manşet

Flaş Gecesi, 1 Mart 2021 Arthenos Zoom TV'de

Flaş Gecesi – Zoom Etkinliğimizde Buluşalım

1 Mart 2021 Pazartesi akşamını Flaşlar ile ilgili bol detaylı, bol görselli, ilginç konularla geçirmeyi ister misiniz? Öyleyse Arthenos Zoom TV'deki etkinliğimizi kaçırmayın!

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Beni şu an kullandığım kameradan neler vazgeçirebilir?

Her alanda olduğu gibi kamera teknolojisindeki ilerleme de devam edecek, bunu durduramazsınız. Buna inovasyon deniyor. Buna benzer şeyleri 10 yıl önce başka fotoğrafçılardan da duyuyorduk. "Ne var sanki" diyorlardı, "elimdeki kamera bana babamdan kaldı, hala çekiyorum". Eğer kamera üreticileri onları dinlemiş olsaydı, bizler hala 12 MP kameralarla çekim yapıyor olacaktık ve yanımızda büyük ve ağır kamera çantaları taşıyor olacaktık.

Ben bu ilerlemeler konusunda şahsen çok heyecanlıyım.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
2
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x