Daha
  Ana SayfaFOTOĞRAFÇILIKAraçlarPhotoshop'da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  Photoshop’da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  -

  Photoshop kullanırken bir “Layer” ı kopyalamak için kullandığımız kısa yol “Ctrl+J” işlemiydi. Ancak kendi oluşturduğumuz ve boyadığımız bir şekli kopya ile çoğaltmanın kolay bir yolu var. Bunu bir fotoğraf üzerinde uygulayalım. Bu uygulamadaki fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

  1. Fotoğrafımızı açtıktan sonra bir katman “Layer 1” ekleyelim. “Layer Panel” ekranın sol alt tarafındaki kısımdan yapıyoruz. 
  2. Bu layer seçili iken ekranın sağ tarafındaki “Tool Manu” deki seçim araçlarından “Rectangular Marquee” ile bir seçim alanı oluşturalım.
  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  Şimdi “Ctrl+Backspace” ile bu seçim alanını uğraşmadan boyayabiliriz. Eğer Photoshop’un açılışında “default” olarak gelen renkler varsa “Foreground=siyah” ise seçim alanı “background color olan “beyaz” ile boyanacak ya da “X” tuşu ile “Background-Foreground” yer değiştirerek seçim alanını siyah boyayabilirsiniz. “Foreground” dörtgeni üzerine tıklayıp renk panelini açarak farklı bir seçip o renk ile de boyama yapabilirsiniz. Ben beyaz boyama yapıyorum.

  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  “Layer 1” seçili iken “Ctrl+Alt+T” ile “Layer 1 copy” alabiliriz. Bu işlem “Ctrl+J” ile aynı yapıdadır. Bu işlem aynı laer üzerinde devam edecektir. Ancak kopyalama işlemini “Ctrl+Alt+Shift+T” ile yaparak yeni oluşacak kopyayı direkt yan tarafa alabiliriz. Bu işlem ise yeni layerlar olarak devam edecektir.

  İkinci kopyayı istediğimiz yere çekip “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemi ile devam edersek yeni kopyalar ilk iki kopya arasında verdiğimiz aralık ile aynı miktarda aralık bırakarak oluşacaktır.

  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  “Ctrl+Alt+Shift+T” işleminin en güzel yanı yapacağınız işlemi sizin adınıza otomatik olarak devam ettirmesidir. Bunu şöyle göstererek ifade edelim.

  Bu sefer dairesel bir seçim yaparak başlayalım. Değişiklik olsun diye kırmız renk seçtim.

  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. İlk kopyayı “Ctrl+Alt+T” ile alıp kenara doğru çekip biraz aşağıya alıp açısını değiştirip boyutunu küçültelim.
  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı
  1. Bundan sonrasını “Ctrl+Alt+Shift+T” devam edelim. Ve bir kopya daha alalım.
  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  Photoshop bu yerleştirmeyi ilk öğrendiği şekilde devam etti.

  1. Şimdi arka arkaya iki kopya alıp sonucuna bakalım.
  Photoshop'da Kopyala- Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

  Gördüğünüz gibi hem küçülterek hem de aynı açıyı koruyarak kopyalama işlemine devam edilmektedir.

  Bu tarz kopyalamayı “Ctrl+J” ile yapmamız mümkün değildir. En basit şekilde kaç kopya istiyorsak tek tek oluşturup boyutlarını ve açılarını elle ayarlamamız gerekecekti. “Ctrl+Alt+Shift+T” işlemini kullanarak hem aynı oranda küçültme hem de aynı açıyla devam etmesini kolayca sağlıyoruz.

  Bu temel bilgiler doğrultusunda Photoshop’da farklı “Copy & Paste” kullanımlarını keşfetmek bolca alıştırma yapmaya kalıyor.

  Kolay gelsin…

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Sinemagraf nedir, nasıl yapılır?

  Sinemagraf, görseli oluşturan sahnenin bir bölümünün sonsuz bir döngü içinde oynatıldığı ve istenilen hareketin sabitlendiği fotoğraf ve videodan oluşan bir kolaj çalışmasıdır.
  00:09:10

  Adobe yeni akıllı maskeleme aracı Photoshop ve CRaw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzun konusu “Select Subject” ve "Select Sky" dışında kalan diğer maskeleme araçları. Camera Raw ve Photoshop uygulamalarında bu araçların nasıl çalıştığını birlikte test edeceğiz.
  00:05:24

  Select Subject “Özne Seç” maskeleme, Photoshop ve Camera Raw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzda Camera Raw ve Photoshop yeni maskeleme araçlarından "Select Subject - Özne Seçim" aracını gözden geçirdik. Bunların nasıl kullanılacağını ve aralarındaki farkları değerlendirdik.
  00:08:45

  Select Sky “Gökyüzü Seç” maskeleme, Photoshop ve Camera Raw’da nasıl kullanılır?

  Bu videomuzda Camera Raw ve Photoshop yeni maskeleme araçlarını gözden geçirdik. Bunların nasıl kullanılacağını ve aralarındaki farkları değerlendirdik.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  YORUM YAPILDIĞINDA BANA BİLDİR
  Bana bildir
  guest

  2 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Makale Puanlama :
       

  Daha önce hiçbir yerde okumadığım, görmediğim bir teknik bu. Çok yaratıcı kullanım alanları olabilir. Bunun için tek gereken biraz hayal gücü ve son cümlenizde söylediğiniz gibi bol bol pratik.

  Çok teşekkür ederim Okyar bey. Ellerinize , emeğinize sağlık.

  Selam ve saygılarımla.

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ

  Sevgili Öner çok teşekkürler. Keşfettiğimde bana da aynı şeyleri düşündürtmüştü. Bakalım takipçilerimiz uygularken ne gibi farklı şeyler yapacaklar. Umarım bize de anlatırlar.
  Sevgi ve saygılarımla

  Bu makaleyi paylaş

  Okyar Atilla
  Okyar Atilla
  Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  2
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x