Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske) - Bölüm 1

Photoshop’da Select & Mask (Seçim ve Maske) – Bölüm 1

-

Bu uygulamada kullanılan fotoğrafı buradan indirebilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi “Photoshop” kullanmanın iki temeli var:

  1. Selection, yani fotoğrafınız üzerinden belli alanları doğru ve iyi seçebilmek
  2. Layer yani katmanları kullanarak seçtiğiniz alanlarda etkili olan işlemleri yapmak.

Fotoğrafta bir alan seçmenin bin türlü yöntemi var. Yokkk, bin türlü olmasa da çok fazla yöntemi var. “Application Menu” deki “Select” bölmesini açarsanız iki temel seçim başlığını göreceksiniz. Bunlar;

  1. Focus Area
  2. Color Range

Ayrıca “Tool Menu” de yer alan “Lasso Tool” ve “Quick Selection” araçları da size elle seçim yapma imkânı verir. Bunların üzerine “Mouse+Sağ Klik” yaparsanız açılan panellerde farklı seçenekler çıkacaktır.

Unutmamamız gereken en önemli şey programın bizim elle yaptığımız işleri daha doğru, daha iyi ve daha hızlı yapacağıdır. Dolayısıyla istediğimiz ön koşulları belirledikten sonra işi programa bırakmak ve işlem bittikten sonra ince dokunuşlar yapmak en doğrusu oluyor.

Bir diğer nokta ise birden fazla seçim aracını birlikte kullanabiliyoruz. Yani önce “Color range” ile seçim yapıp daha sonra “Quick Selection Tool” ile seçim alanlarını değiştirme imkânım var.

Seçim araçlarında ustalaşmak ancak sürekli kullanmak ve denemek ile mümkün oluyor. Kullandıkça alınan sonuç iyileşiyor.

Eğer seçmek istediğimiz alandaki renk fotoğrafın diğer yerlerinde yoksa “Color Range” kullanmak işi çok kolaylaştırıyor. Bu fotoğraf üzerinde deneyelim.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Fotoğrafa baktığınızda benim yukarıda bahsettiğim özelliğe uymadığını göreceksiniz. Yani yüz ve arka plan aynı renklerde. Bu seçim için zor bir fotoğraf. Ancak nasıl olduğunu görmek için işleme devam edelim.

“Color Range” tıkladığımızda karşımıza gelen ekran

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Beyazlar otomatik seçilmişi alanlardır. “Fuziness” ile bu alanların büyüklüğünü yani seçim alanını değiştirebilirim. Otomatik gelen değer “46”. Ben bunu “56” yaptım.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Ayar paneli “Sampled Color” olarak gelecektir. Otomatik seçimdir. Ancak “Select” kısmını açtığınızda farklı renk seçimleri yapabiliyoruz.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Fotoğraftaki renk dağılımına göre bunlardan tercih yapabiliriz. Yapabileceğimiz başka bir şey panelde görünen damlalıklarda “+” olanı ile seçim alanı ekleyebilir, “-“ olanı ile seçim alanı çıkartabiliriz.”+” damlalığı seçip yüz üzerinden renk örneği alıp “mask” ekle dediğimde durum şu:

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Gördüğünüz gibi yüz ve arka plan aynı renk olduğu için neredeyse her taraf seçim alanına dahil edildi. Bu fotoğraf “Color Range” kullanımı için uygun değildir.

Önemli olan doğru seçim araçlarını bilmek ve bunu kullanabilmektir.

Ya da yakın mesafeden açık diyaframla bir portre fotoğrafınızda modeli seçmek istiyorsunuz. Model çok net ve arka plan zaten açık diyaframdan dolayı flu. “Focus Area” kullanmak ideal bir çözüm olacaktır.

Aynı fotoğrafa “Focus Area” kullandığımızda ilk seferde yapılan seçim şöyle oluyor;

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Bir önceki uygulamadan nasıl farklı değil mi? Ayar için açılan panelin bize sunduğu imkanlar var. “+ Brush” ve -Brush” seçim alanı eklemeye veya çıkarmaya yarıyor. Ya da “In-Focus Range” sürgüsünden programın focus değerlendirmesini değiştirerek seçim alanına etki edebiliriz. Bunu “0,86” değerine getirdiğimde seçim şöyle

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Tekrar “Auto” tercihi yapıyorum. Bu fotoğraf için program en iyisini yaptı gibi.

“In-Focus Range” in hemen altında yer alan “Advance” benzer özelliğe sahip. Fotoğraftaki “Noise” e göre seçim alanını etkiliyor. Panel ilk açıldığında “Disable” gelmesine rağmen bunu “Auto” olarak seçiyorum.

İşimiz bittiğinde bunu dışarı aktarırken “Output” kısmından tercih yapmamız gerek. Genelde bu “New layer” olarak yapılıyor.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Eğer “Birazda ben dokunayım” derseniz “Output” tercihi “Selection” olmalıdır. Bunun nedeni açılan yeni ekranda “Refine Edge” özelliğini kullanarak sakal ve ense saçlarında biraz daha iyileştirme yapabileceğimiz içindir.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Seçim hatasını görebiliyoruz. Bunu düzeltip iyileştireceğiz. “OK” tıklayıp çıktıktan sonra “Application Menu” de “Select and Mask” tıklayalım. Daha sonra “Refine Edge Tool” seçelim.

Ve “Brush” boyutunu ayarlayıp düzeltmek istediğimiz alanı boyayalım. Böyle oluyor

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Aynı uygulamayı ense saçları için yapalım.

Ekranın sol tarafında (size göre sağ taraf) yer alan panelde hala yapabileceğimiz ayarlar mevcuttur. Bu fotoğrafta sadece “Contrast” ve Shift Edge” ile ayar yaptım.

Çalışma konusu: Paneldeki ayarlarla değişiklikler yaparak fotoğraftaki seçim alanının nasıl etkilendiğini görünüz.

Biraz daha detaylı bir seçim yapmak istersek “Select > Focus Area” ile seçimi yaptıktan sonra (Output =Selection olacak) yine Application Menu” den bu sefer “Select > ‘Shift+Select and Mask’” olarak tıklayalım. Program bize farklı bir ayar paneli açacaktır.  Bu panel “Refine Edge” seçeneğinin detaylı halidir.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Burada “Brush” üzerine mouse’a sağ klik yaparak açılan küçük panelden ekleme ya da çıkarmayı seçebilirsiniz. “Adjust Edge” mevcut seçimde değişiklikler ve düzenlemeler yapacaktır. “Edge Detection” ise “Refine Edge Brush” kullanırken seçim hassasiyetini belirleyecektir. “Output” zaten biliyorsunuz. Şimdi yapmanız gereken buradaki ayarlarla neler olduğunu görmektir. Böylece hem göz hem de el alışkanlığı kazanacaksınız. Bu size başka fotoğraflarda daha hızlı sonuca götürecektir.

Önemli not: “Refine Edge Brush” kullanırken fırçanın büyüklüğü ve boyama yaptığınız yer yanı fırçanın merkezini nerede gezdirdiğiniz dahi sonucu etkileyecektir. Bunu deneyerek gözlemleyiniz.

“OK” demediğiniz sürece yaptığınız her şeyi değiştirebilirsiniz. Yine “Output” olarak “New Layer” seçip “OK” diyelim.

Not: eğer “OK” dedikten sonra geri gitmek isterseniz ekranın sol üstte yer alan “Histogram” ın yanında “History” (yukarı doğru bir ok) tıklayın. Ve geri almak istediğiniz ayarın üzerine tıklayınız.

Photoshop'da Select & Mask (Seçim ve Maske)

Program ana sayfasına dönmeden yine “Selection” ile çıkış yaparak seçim işlemine devam edebiliriz. Hatta bu yeni layer üzerinden de seçim işlemine devam etmek mümkündür.

İlişkili İçerikler

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
6 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Osman Zihni ERENLER
Makale Değerlendirme :
     

Elinize sağlık Okyar Hocam. Çok teşekkür ederim.

Mehmet Çelik
Makale Değerlendirme :
     

Bu dizi çok hayırlı ve çok faydalı. Teşekkürler Okyar Bey.

Ertan Öztürk
Makale Değerlendirme :
     

Her fotoğraf yazılımında en belalı işlerden biri ufak detayları seçmek. Saç sakal yaprak vs…
Yapay zeka biraz daha gelişse bu iş de düzelecek inşallah maşallah.

Manşet

Fotoğraf, Sanat ve Hayat - Sefa Ulukan

Fotoğraf, Sanat ve Hayat – Sefa Ulukan

Fotoğraftaki en önemli şey, ruhtur; onu aramalıyız… Sefa Başkanın “Dinagyang ile Savaşçıların ruhunu yakalamak inanılmaz bir deneyimdi” diyerek yaşadığı mutluluğun odak noktasını açıklıyor.

Bu ruhu nasıl yakaladığını anlamaya çalışırsak bizi yönlendirecek güçlü işaretleri de yakalamış oluruz.

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Kamusal alanda fotoğraf görgü kuralları

Profesyonel Fotoğrafçı Olmamanın Dayanılmaz Hafifliği

Yolda yürürken Temel'in yolunu hırpani bir adam kesmiş "Allah rızası için, acıyın şu fakire" demiş. Temel, acıklı acıklı adama bakmış "Çok aciyrum sana uşağum" demiş ve yürümeye devam etmiş.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
6
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x