Ana Sayfa FOTOĞRAFÇILIK Araçlar Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Photoshop’da Select & Mask – Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

-

İki hafta önce yayınladığımız “Seçim ve Maske” yazısının yorumunda Ertan’ın yorumunda bahsettiği yapay zekâ yazılımlarının kullanılmasının özellikle PhotoShop’da saçları tel tel seçimine kolaylık getireceği yönünde yazışmıştık.

Konudan uzaklaşmadan bunu örnekle anlatmanın iyi olacağını düşündüm.

Daha önce de bahsettiğim gibi CC2019 ve CC2020 arasındaki en önemli farkın her ne kadar doğrudan görmesek de yapay zekâ yazılımını “Object Selection Tool” ile kullanmaya başladıklarını bir yerlerde okumuştum. Ne yazık ki kaynak gösteremiyorum.

Elimize mercek alıp buna yakından bakalım. Bu uygulamada kullanılacağımız zor bir fotoğraf seçtim. Buradan indirebilirsiniz.

Her şeyden önce unutmamamız gereken şey birçok etkenin seçim hassasiyetini etkilediğidir. Bunları yazıverirsek;

 1. Seçeceğimiz nesnenin netliği
 2. Arka planla olan renk zıtlığı
 3. Arka plandan ayıran saha derinliği
 4. Nesne hatlarının girintili çıkıntılı olması
 5. Seçim alanının iyi bir ışık değerine sahip olması

Ancak her zaman böyle güllük gülistanlık olmuyor.

Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Bu fotoğrafta iki şeye vurgu yapacağım: çok açık okuduğunuz “Object Selection Tool” ile yukarıdaki “Application Menu” de yer alan “Select Subject”. İşte bu iki seçenek “CC2019” da yoktur.

Fotoğraf sizi korkuttu mu? Beni de… Bu fotoğrafı kullandığımızda CC2020 yeni özellik olan “Select Subject” tek başına işe yaramayacaktır. Yukarıda bahsettiğim beş özellik olmasına rağmen gerçekten saçları seçimi için çok ama çok zor bir fotoğraf.

Dolayısıyla burada farklı iki fotoğraf üzerinde örnekleme yapacağız:

Birincisi:

Artık “Select Tool” kullanımında eliniz daha iyi olduğunu düşünerek tek bir fotoğraf üzerinde açıklama yapacağım.

Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Fotoğrafta gördüğünüz kırmızı çevirme içinde kalan özellik “Select Subject”. Ancak yeşil çevrilmiş alana bakarsanız saçların büyük ve fotoğrafı anlamlandıran kısmı seçilmiş değil. Üstelik beş özellik gayet iyi olarak sağlanmış olmasına rağmen böyle. Bu durumda artık daha önce bahsettiğimiz diğer seçim araçlarına başvurmamız gerekecek.

Bu noktadan itibaren şöyle devam edebiliriz:

 1. “Select and Mask” ile seçim alanını belirgin hale getirelim.
 2. “Refine Edge” ile saçların seçilmemiş alanları üzerinde fırça boyutunu uygun şekilde ayarlayıp (bu tanım biraz belirsiz oldu. Ancak deneyerek bulmanız gerekecektir. Çok büyük olmamalı. Ben uygularken 20 Mpx olan fotoğrafta fırçayı “230” olarak seçmişim) uygulayalım.
 3. Daha sonra “Layer Menu” den “Solid Color=Beyaz” oluşturup en aşağıya çekelim.
 4. “Mask” seçelim. “Brush” seçerek “Overlay” modunda saçın uç kısımlarında boyama yapalım. Bunu yapmadan önce “Flow” değerini “%50” gibi ayarlamanızı tavsiye ediyorum. Aslında bunu da deneyerek bulacaksınız.

Not: Yukarıdaki maddelerde yer alan işlemleri artık detaylı anlatmaya gerek görmüyorum. Daha önceki yazılarda ele almıştık.

Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Artık en baştaki korkutucu fotoğraf üzerinde çalışabiliriz. Ama bunu siz yapın 😊.

Eğer bu fotoğrafta “Select> Color Range> Highlights” kullanırsam mükemmele yakın bir seçim gerçekleşiyor. Tabii “Highlights” ile arka planı seçtiğimi vurgulamalıyım. Ancak yüz, boyun ve el de seçildiği için bunları “Quick Selection” veya “Lasso Tool” ile ya da başka bir seçim aracı ile seçim dışı bırakmam gerekecek. Saçlara dikkat kesildiğimiz için bunu yapmayacağım.

Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Görüldüğü gibi tek bir seçim aracı en iyi haliyle bile yetersiz kalıyor.

İkincisi:

Bu fotoğrafta ise “Select Subject” çok çok iyi iş görmektedir. Sadece kulak arkasındaki saçlar üzerine biraz daha çalışmak gerekecek. Hepsi bu. Eğer bu fotoğrafta “Color Range” ile seçim yaparsanız daha kötü bir sonuç ortaya çıktığını göreceksiniz.

Photoshop'da Select & Mask - Bölüm 3 (Saçların Seçimi)

Eğer bir insan değil de bir nesne ya da kısa saçlı bir erkek fotoğrafı üzerinde “Select Subject” özelliğini kullanmaya kalksaydık elde ettiğimiz sonuç doğruca kullanılabilir olacaktı. Ancak görünen o ki yapay zekâ uygulamalarına yönelik yazılımlar bilgisayar grafik işlemcilerini gelişimine paralel olarak yenilikler getirmeye devam edecek 

İlişkili İçerikler

Photoshop’da “Gaussian Blur” filtresinin iki farklı kullanımı

“Gaussian Blur” filtresini en sık kullanabileceğimiz iki tarzı:
 1. Özellikle portre fotoğraflarında yüz üzerinde istenmeyen şeyleri yok etmede hızla sonuç almamızı sağlayan “Soft Focus” özelliğini kullanabiliriz. Bunu “Rötuş yapmak” olarak ifade edebiliriz.
 2. Sharpness-Keskinlik arttırmak için kullanabilliriz.

Photoshop’da “Blending Mod” Kullanımı – Bölüm 1

“Blending Mode” iki farklı medyum’u birleştirirken ışık ve renkler düzgün ayarlamamızı sağlayan özelliklerdir.

Photoshop'da fotoğrafı açtığımızda ekranın sol tarafında (size göre sağ) yer alan “Layer Panel” de “Blend Mode” ları birçok uygulamada kullanmamız mümkün. Bu, yeniden yaptığımız fotoğrafın daha farklı olmasını sağlayacaktır.

Photoshop’da Kopyala-Yapıştır (Copy & Paste ) kolaylığı

Photoshop kullanırken bir “Layer” ı kopyalamak için kullandığımız kısa yol “Ctrl+J” işlemiydi. Ancak kendi oluşturduğumuz ve boyadığımız bir şekli kopya ile çoğaltmanın kolay bir yolu var. Bunu bir fotoğraf üzerinde uygulayalım.

Photoshop’da Gradient Map ile Luminosity Mask

Bu uygulamada “Luminosity” yani “Parlaklık” esas alınarak mask işlemi yapacağız. Bunun için fotoğraftaki renge ihtiyacımız yok. Dolayısıyla yardımcı öge olarak “Gradient Map” i fotoğrafımızı “Siyah- Beyaz (aslında Gray Scale)” yapmak için kullanacağız. Böylece fotoğrafın sadece ışık ilgili parlaklık değerlerini rahatça görebiliriz.

E-POSTA ABONELİĞİ

Okyar Atilla
Geçmişte bir ara mühendisti. Şimdi tam zamanlı yönetici, gerçek zamanlı fotoğrafçı. Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir. Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır. İki sokak köpeği, muhtelif sayıda kedi ile sürekli temas halindedir. Hızını alamadı mı dağda bayırda bulduğu gerçek köpeklerle konuşur. Sürekli sorgular. Merak ettiği bir konu olursa elinden kimse alamaz. "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
5 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

İzlediğim videolarda bu seçim araçlarıyla çok ince ayrıntıların çok güzel şekilde seçildiğini görüyorum, ama yaptığım hiçbir denemede aynı sonucu yakalayamadım. Bu kadar ince ayrıntıları seçmek gerçekten ustalık istiyor.

Ellerinize emeğinize sağlık Okyar bey. Teşekkür ederim.

Selam ve saygılarımla.

Öner BÜYÜKYILDIZ

Çok haklısınız Okyar bey. Aslında yapılan hataların başında, fotoğrafı çekerken gereken özenin gösterilmemesi ve “nasıl olsa PS’da düzeltirim” düşüncesi geliyor. Oysa PS’da iyi bir sonuç elde edebilmek için fotoğrafın ilk halinin de mümkün olduğunca doğru çekilmiş olması gerekiyor. Şahsen ben bu hataya çok düşüyorum ne yalan söyleyeyim.

Osman Zihni ERENLER
Makale Değerlendirme :
     

Emekleriniz için teşekkür ederim, Okyar hocam.

Manşet

Mikdat Besni ile Ansel Adams’ı anlamak ve dijital fotoğraf çağında Zone Sistemi

Mikdat Besni ile Ansel Adams’ı anlamak ve dijital fotoğraf çağında Zone...

Eğer fotoğrafı hatıra amaçlı çekiyorsanız sözümüz olamaz, sizi mutlu eden görüntüyü çekip paylaşabilirsiniz.Ancak;Fotoğraftaki amacınız sanatsal kaygı ise bu sohbeti kaçırmayınız.Hiç çekinmeden kafanızdaki soruyu sormalı...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
5
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x