Ana Sayfa 5 FOTOĞRAF İLE Siyah Hayatlar Önemlidir - 5 Fotoğraf ile BLM

Siyah Hayatlar Önemlidir – 5 Fotoğraf ile BLM

George Floyd Protestoları ve Black Lives Matter (Siyah Hayatlar Önemlidir)

Mayıs 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından vahşice öldürülmesi, öldürülme öncesi ve sonrasının insanlar tarafından kayıt altına alınarak özellikle sosyal medyada yayınlanmasından sonra başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere büyük protestolara neden oldu.

Siyah hayatlar önemlidir

Kıta Avrupası’nda da özellikle İngiltere’de önce kolonist (sömürgeci) kişilerin heykellerinin yıkılmasıyla başlayan; sonrasında BLM (Black Lives Matter – Siyah Hayatlar Önemlidir) hareketinin organizasyonunda Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere karşıtı barışçıl ancak etkili protestolar yaşandı. Bristol’de köle taciri Edward Colston’un heykelinin nehire atılması, Londra’da Robert Milligan’ın heykellerinin Belediye tarafından kaldırılması ve özellikle Oxford Üniversitesi’nin önemli fonlarının sahibi Rhodes Vakfı’nın kurucusu ancak Afrika’nın köleleştirilmesinde başrol oyuncusu olan Cecil Rhodes’in heykelinin Oriel Koleji tarafından kaldırılması görece önemli başarılar olarak görülebilir. Pandemi koşullarından dolayı sıkça eleştirilmesine rağmen tüm Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları boyunca her hafta sonu büyük katılımlarla protestolar düzenleniyor.

Black Lives Matter

Bu sürecin en dikkat çeken yanlarından birisi de; aslında merkezi bir örgüt yapısı olmayan Siyah Hayatlar Önemlidir – BLM – hareketinin, bireysel örgütlenmeleri canlandırmadaki sosyal hareketlendirme ve mobilizasyon yeteneğinin bir kez daha görülmesiydi.

Black Lives Matter

Son gerçekleşen protesto gösterileri; temeli emperyalizme sırtını dayayan, beyaz ırkçılığın ve tarihsel beyaz üstünlüğün altında insanların hala acı çekmesini ve bu sınıfsal savaşın hala tüm kollarıyla devam ettiği gerçeğini tüm çıplaklığıyla göz önüne koymuştur.

Siyah hayatlar önemlidir

Özgeçmiş

Habip Koçak

Habip KOÇAK

Makalenin yazarı

Uzun yıllar Marmara Üniversitesi’nde ders vermiş bir akademisyen. Oxford Photographic Society ve İFSAK üyesi. Yaşadıklarını, tanık olduklarını anlatmak, göstermek ve paylaşmak için en uygun dil ne olabilir diye düşünüp fotoğrafı seçmiş.

Tüm dünyada infial uyandıran George Floyd’un öldürülmesinin İngiltere’deki yansımasını bir fotojurnalist gibi takip etmiş, fotoğraflamış. Fotoğrafları tarihe bu günlerden mesaj taşıyorlar.

2020 yılının Haziran ayında üniversiteden istifa ettikten sonra yaşamına İngiltere’de devam ediyor.

Web sitesi: www.habipkocak.com

Değerli Habip Koçak’ı bu hafta Arthenos’ta konuk ediyoruz.

İlişkili İçerikler

Siyah Hayatlar Önemlidir – 5 Fotoğraf ile BLM

Mayıs 2020’de Minneapolis’te George Floyd’un polis tarafından vahşice öldürülmesi, öldürülme öncesi ve sonrasının insanlar tarafından kayıt altına alınarak özellikle sosyal medyada yayınlanmasından sonra başta ABD olmak üzere büyük protestolara neden oldu.

Habip Koçak

Antalya Esintisi: Dans ve 5 Fotoğraf

Arthenos’a selam vermeye gelmiyor, insanı borçlu çıkarıveriyorlar. Uzun zamandır aksatmadan takip ettiğim sitede hem Sebahattin beyle hem de Okyar beyle yorumlar kısmında yazışmıştık. “Salih Güler ile Fotoğraf Üzerine Söyleşi” yazısı sonrasında “pat” diye bana görev yazılıverdi. Artık ses çıkarmak olmazdı.

Serdar Aydın

5 fotoğraf ile sokağımın çocukları

Arthenos’dan tanıştığımız Okyar Bey‘in önerisi ile mahallemdeki çocuklarla hemen her akşam çektiğim kareleri ve göçebe bir hayat sürmeme rağmen çocukluğumun geçtiği mahalleye dönüp, aynı sokakta yetiştiren bir kişi olarak kendi çocuklarımla ilgili gözlemlerimi paylaşmaktayım.

Yaşar Aykaç

5 Fotoğraf ile Pakistan Sufi Festivali

5 Fotoğraf ile sizden gelenler köşemizin bu haftaki konuğu Ertuğrul Ava.

"Hiç kuşku yok ki Pakistan ve Lahore surlar şehri anıtları ile tarihi ile, büyüleyici zengin sufi kültürüyle, Mughals’in kalıntılarıyla ve lezzetli yiyecekleriyle her zaman ziyafet ve ikram merkezi olmuştur."

Ertuğrul Ava

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
3 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Okyar Atilla

“Kolonist”… İyi bir kelime ve İngiliz politikasına gereğinden fazla uyum sağlıyor. Yazıyı okumaya başlamadan biraz öncesinde Hindistan’daki demiryollarıyla ilgili kısa bir belgesel izliyordum. İngilizlerin Hindistan zenginliklerini kurdukları demiryolları ve şirketleri anlatıyor. Link burada: https://www.youtube.com/watch?v=x_jGPf764d0

Benzer şeyler Osmanlı son döneminde olmadı mı? Son bir kaç padişahın -adı lazım değil- kendi ikballeri için 1800 lü yıllardan başlamak üzere İngiliz, Fransız ve İtalyanlara verdikleri imtiyazlar nedeniyle Osmanlı topraklarının yeraltı ve üstü zenginlikleri hem talan edildi hem de kendi ülkelerine götürüldü.

Sırf bu işler için kurdukları demiryolları standart ölçülerden küçüktü ve Cumhuriyet döneminde kurulan demiryollarına entegre edilemedi.

Sadece uzak ellerden bir örnek vereyim: İngilizler Hindistandan elde ettikleri kömürü İngiltereye taşımak için deniz yolu kullanırlar. Bunlardan biri Osmanlı padişahına gider ve şöyle der: “Yol uzun arada bir durak ihtiyacımız var. Yemen-Aden’de bize bir bölge tahsis edebilirseniz sizi memnun ederiz”. Muhtemelen birebir böyle değildir. De bunun gibi bir şeydir. Padişah “Tez yapıla” der. Sonrasında zaman ilerledikçe Aden sessizce işgal edilir ve tamamen İngilizlerin eline geçer. Osmanlı hiç birşey yapamaz. Unutmadan, Yemenlileri Osmanlı askerine karşı ” altınları yutuyor midelerinde, deşerek elde edersiniz” diyerek kışırtan yine bu -m*illettir. Aden tam da Süveyş Kanalının ağzında önemli bir liman kentidir ve İngilizlerin eyaleti olur. Hongkong gibi. Bu arada Aden coğrafyası Hongkong’a çok benzer. Aden mimarisi İngiltere’yi çok andırır ve Yemen’in farklı bir yüzüdür.

Sanki Almanlar farklı mı? Ya da diğerleri? Fırsat verirsen (bulurlarsa demiyorum) hepsi aynıdır.

Bunun gibi çok gerçek olay var. Bundan dolayı Cumhuriyet ve Atatürk ilkeleri çok ama çok önemlidir.

Nüfus cüzdanımdaki doğum tarihimde “30 Ağustos” yazan bir Cumhuriyet çocuğu gibi Atatürk’e, Cumhuriyet’ ve bağımsızlığa inanan herkesin doğum günü 30 Ağustos, 29 Ekim, 23 Nisandır.

Ben bu günlerde yeniden doğarım…

Yaşasın 30 Ağustos 1922 Zafer bayramı.

Okyar Atilla

ABD de bu işin sonu gelmez. Kenosha’da yine benzeri oldu. sınırsız ve ruhsatsız silah sahibi olabilmek ipin ucunu kaçırtıyor. Bir taraftan zaman zaman okullara yapılan silahlı saldırıları da hatırlatmak gerek. Merak edenler için Kenosha olaylarının haberi:

Olabilirse iyi haftalar diliyorum

Öner BÜYÜKYILDIZ
Makale Değerlendirme :
     

Kendi soylarının üstünlüğünü savunan, diğer ırkları küçümseyen bu anglosakson düşüncenin, insan hakları, demokrasi ve özgürlüklerin savunuculuğuna soyunmuş İngiltere ve Amerika gibi iki ülkede hala kabul görüyor olması ne kadar tezat bir durum. Hiçbir insan teninin rengi, kaşının gözünün şekli yada düşünce sistemi sebebiyle diğerine üstün değildir, diğerinden de aşağı değildir. Umarım tarih boyunca birçok milletin başına bela olmuş bu çürük zihniyet.bir an önce son bulur.
Kendim de inanmıyorum ama diliyorum işte.

Yazı ve fotoğraflar için teşekkür ederiz Habip bey. Ellerinize sağlık.

Selam ve saygılarımla.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Fotograf çekmek mutlu ediyor

Fotoğraf Çekenler Daha Mutlu Oluyor

Fotoğrafçılar mutlu insanlar. Bunu ben demiyorum, Amerikan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi tarafından yayımlanmış kapsamlı bir çalışma söylüyor. "Fotoğraf çekin, her şeyden daha fazla keyif alacaksınız" diyor.

POPÜLER İÇERİKLER

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.
3
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x