Daha

  Site Barındırma (Web Hosting) Firması Neden Önemli?

  Uzunca yıllar Bilgi Teknolojileri Sektöründe çalıştım. Değişik görev ve sorumluluklarla sayısız web projeleri içerisinde yer aldım. Sonra gün geldi, en önem verdiğim hobim olan fotoğrafçılık konusunda bir blog açmaya karar verdim. Neyse ki bu alanda iyi bir geçmişe sahiptim ve izleyeceğim adımlar hakkında yeterince detaylı bilgilere sahiptim.

  Bir blog ya da herhangi bir web sitesi açma aşamasında doğru verilmesi gereken en önemli karar, sitenizi barındıracağınız şirket bence.

  Her gün 30 binden fazla web sitesi kesintiye uğruyor. Dünya devi firmalar bile siber saldırı altındalar. Bu saldırıları önlemek için mükemmel bir çözüm ne yazık ki bulunmuyor. Saygın ve güvenilir bir web barındırma şirketi, bir güvenlik ihlali olması ve verilerinizi kaybetmeniz ihtimaline karşı, verilerinizin düzenli yedeklerini güvenli ve uzak bir sunucuya yedeklemelidir.

  Web siteleri müşterilerinin günde 24 saat giriş yapabilmeleri için tasarlanmıştır. Ağustos 2013’te Amazon web sitesi 30 dakikadan daha uzun süre kapandı, dakikada 66.240 dolar kaybetti.

  Güvenlik ihlalleri ve gelir kaybı sadece sorunların başlangıcıdır. Uzun kesintileri olan web siteleri düzenli olarak arama sıralamalarında düşüş görürler. Web siteniz kapalıysa geliştirdiğiniz harika içerikler arama motorları tarafından erişilemez ve dizine eklenemez. Bu, web sitenizin arama sıralamalarını olumsuz etkiler.

  Web sitenizi nerede barındıracağınızı seçme zamanı geldiğinde web barındırıcınızın bir şekilde iş ortağınız olduğunu unutmayın. Onların hizmet anlayışı ve performansı işinizi doğrudan etkileyecektir. Geçmiş yıllarda yaşadıklarım ve bu blogu açarken yaşadığım deneyimlerden bir web sitesi barındırma sağlayıcı seçimi için en önemli ipuçlarının bir listesini oluşturmaya ve paylaşmaya karar verdim.

  Güvenilirlik ve Çalışma süresi (Uptime)

  Bu kriter kesinlikle listenin en üstünde olmalı. Sitenizi yalnızca %50 çevrimiçi olan bir sunucuda barındırıyorsanız, ziyaretçilerinizin, işinizin ve varsa gelirinizin yarısını kaybedersiniz! Web barındırıcınız çalışma süresini garanti etmelidir. Çalışma süresi %100 olan bir ana bilgisayar bulamazsınız, ancak en azından %99.5 çalışma süresini garanti eden web barındırma şirketi arayın. Ayrıca, sunucunun yedekliliğini de kontrol edin, bir elektrik kesintisinde hangi yedek enerji kaynakların mevcut olduğunu sorun. Örneğin, bir yedek jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı (UPS) gibi.

  Site Barındırma (Web Hosting) Firması Neden Önemli?

  Destek

  Sunucunuzun güvenilirliğinden sonra kurumsal, zamanında müşteri desteği sağlayacak bir firma olmalıdır. Müşteri desteğinin mutlaka telefon yoluyla olması gerekmez, e-posta desteği bile bir problemin ilgilisine yükseltilmesini (escalation) sağlıyorsa ve problem zamanında çözülüyor ise bu bile yeterlidir. Bu desteğin 7×24 olması gerekir. Web sitenizin sunucusu ve şebekesi resmi tatil günleri de dahil 7×24 izlenmelidir.

  Veri yedekleme

  Dosyalarınızı düzenli ve sistematik bir şekilde yedekleyebilen altyapıya sahip bir şirket seçin. Öngörülemeyen bir şey olursa web siteniz sorunsuz geri yüklenebilmelidir. Sunucunuzun ne sıklıkta yedekleneceğini mutlaka öğrenin. Web sitenizin tamamımın bir yedeğini belirli periyotlarda mutlaka kendi sabit diskinizde de arşivleyin.

  Web barındırma şirketinizin müşterinizin özel bilgilerini korumak için Güvenlik Katmanı sağlayabileceğinden emin olun. Bu, müşterilere güvenli işlemler sunmada önemli bir özelliktir ve web barındırma şirketi tarafından sağlanan bir özellik olmalıdır.

  Site Barındırma (Web Hosting) Firması Neden Önemli?

  Sunucunuzun nerede olacağını öğrenin

  Türkiye’deki birçok web sitesi barındırma sağlayıcısı bu işlerini genellikle ABD’deki büyük veri merkezlerindeki sunucularda yaparlar, web barındırma sunucularının fiziksel konumunu öğrenin. Hedef kitleniz yerelse, Türkiye merkezli sunucular iyi bir seçim olacaktır. Hem destek ekibi hem de veri merkezi aynı saat diliminde yer alıyorsa bir problem anında barındırıcınızla iletişim kurmanız daha kolay olacaktır. Bu aynı zamanda ziyaretçilerin sitenize daha keyifli bir ziyaret gerçekleştirmeleri için daha hızlı erişim anlamına da gelir!

  Esneklik

  Gelecekte sitenizin iş hacmini yükseltmek istediğinizde size ayak uyduracak esneklikte bir web barındırma şirketi aramak her zaman iyidir. Bu, işiniz büyüdükçe artan disk alanı, e-posta hesabı sayısı veya fazladan veri trafiği olabilir.

  Disk alanı ve Veri aktarımı

  Bir hizmet planı seçerken kendinizi disk alanı ve veri aktarımı konularında (bant genişliği / trafik) kısıtlamayın. Çoğu web sitesi çok az miktarda disk alanı tüketir, ancak büyümek için ve e-posta depolama alanı için yer açmak gerekecektir. Siteniz bu konularda kritik sınırlara yaklaştıkça uyarı e-postaları gönderip gönderemeyeceklerini araştırın ve aylık bant genişliği trafiğinizi aştığınızda aşırı ücretlerle sizi şok etmeyeceklerinden işin en başında emin olun.

  Sunucu özellikleri

  Sunucunuzun işletim sistemi çalıştırabileceğiniz komut türlerini belirler. Linux veya Windows sunucusu gerektirip gerektirmediği sitenizle ne yapmayı planladığınıza bağlı olacaktır. Linux sunucuları genellikle daha ucuz ve daha istikrarlıdır, ancak ASP ile kodlanmış dosyalarını barındırmaya ihtiyaç duyarsanız, o zaman bir Windows web barındırıcı aramaktan başka seçeneğiniz yoktur. Planınızda bu minimum özelliklerin mevcut olduğundan emin olmak için web sitenizin geliştiricilerine danışın:

  • FTP, SSH
  • PHP, Perl, CGI
  • Alt alanlar (Subdomains)
  • İstatistikler ve günlükler
  • FrontPage uzantıları
  • E-posta

  Kaç e-posta hesabınız olacağını ve alan adınıza gönderilen e-postalara nasıl erişeceğinizi araştırın. Denizaşırı ülkelerde veya bilgisayarınızdan uzakta olduğunuzda, WebMail kullanışlıdır ve postalarınızı kontrol etmek için herhangi bir İnternet kafede bunlara kolaylıkla erişmenizi sağlar. Ana sunucunuzu seçerken dikkate alınması gereken diğer özellikler şunlardır:

  • Planınıza dahil edilen e-posta hesaplarının sayısı nedir?
  • E-posta iletimi var mı?
  • Otomatik cevaplayıcılar kurabilir misiniz?
  • Biriktirme hesabı var mı?
  • Cep telefonunuzdaki postaları kontrol etmek için POP3 ve IMAP erişimi mümkün mü?

  Kullanım kolaylığı / Kontrol Paneli Site Yönetimi Araçları

  Web ve e-posta hesaplarınızı kendiniz yönetmenizi sağlayan bir şirket ve yazılım seçin. Size sağlayacakları web tabanlı kontrol paneli basit ve kullanımı kolay olmalıdır. Sağlayacaklarını vaat ettikleri kontrol panellerinin bir demosunu mutlaka görün. Bu şekilde web sitenizin sunucusunu nasıl yöneteceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

  Site Barındırma (Web Hosting) Firması Neden Önemli?

  Ödeme planı

  Web sitenizin bütçesi ve ihtiyaçları doğrultusunda doğru planı seçmeniz için ödeme planlarını ve ödeyeceğiniz ücret karşılığında alacağınız hizmetin kapsamını mutlaka kontrol edin.

  Web barındırma sağlayıcınızın işiniz üzerindeki etkisi oldukça kritiktir. Mutlu olmalısınız, güvende hissetmelisiniz. Bu nedenle ödemelerinizi yapmadan önce ne kadar hızlı cevap verdiklerini, ne kadar samimi olduklarını ve bilgi derecelerini öğrenmek için bir e-posta göndererek onları test edebilirsiniz.

  Referanslarını araştırın

  Referanslarını öğrenin, aralarından birkaç tanesini seçip arayın. Yaşadıkları bir problem oluyor mu, olduğunda ne sürede ve kalitede hizmet veriyorlar, şimdiye kadar ciddi bir kesinti yaşadılar mı sorun.

  Özet

  İhtiyaçlarınızın ne olduğunu iyi bilin, sözleşmeyi okuyun, araştırmalarınızı yapın ve güvenlik konularında bilgi alın.

  Bir blog açmak inanın hiç öyle sanıldığı kadar kolay bir iş değil. Çok fazla bileşeni var, çok emek istiyor. Tüm bu aşamalarda size deneyimli, yardımcı, bilgili ve en önemlisi vizyoner bir destekçi şirket gerekiyor.

  Açma faslını geçince de iş bitmiyor, aslında asıl iş o zaman başlıyor. Yapacağınız küçük bir hata bazen felakete yol açabiliyor, siteniz cevap veremez hale gelebiliyor. O zamanlarda da aynı yardım ve desteği alabiliyor olmalısınız.

  Arthenos’u açmaya karar verdiğimizde, uzun araştırmalar sonucunda kontak kurduğumuz yerel bir şirket bize yukarıda bahsettiğim ve bahsetmediğim birçok konuda destek oldu. Fakat sitemiz büyüdükçe, ziyaret ve abone sayılarımız arttıkça, sitede yayınlanan içeriklerin sayısı ve kapsamı çok hızlı büyüdükçe, önceleri küçük olan sorunlar büyümeye başladı. Yerel firmanın desteği artık yeterli olmamaya başladı. Özellikle hafta sonları yaşadığımız sıklaşan kesintiler ve kapasitelerinin üzerinde iş almaları nedeniyle firma yetkililerinin her soruna zamanında yetişememeleri bizi yeni arayışlara yönlendirdi. Ve şu andaki yeni kurumsal servis sağlayıcımız ile çalışmaya karar verdik. Şimdi karşımızda işinin profesyonellerinden oluşan çok yetkin bir kadro ile çalışıyoruz ve kolay yönetebileceğimiz araçlara sahibiz. Bir sorun yaşadığımızda bir telefon uzağımızdalar.

  Turhost.com

  Son olarak

  Bu araştırmaları ne kadar ciddi yaparsanız yapın, seçmiş olduğunuz firmanın gerçek kalitesini başınıza ciddi bir problem geldiğinde anlıyorsunuz. O süreçte sizinle birlikte sizin gibi endişelenmiyorlarsa, sizi yalnız ve çaresiz hissettiriyorlarsa, ilk fırsatta hemen değiştirin.

  İLİŞKİLİ İÇERİKLER

  Yapay Zeka (AI) fotoğrafçılıkta yaratıcılığa engel mi?

  Fotoğrafın geçmişi anlatılırken çeşitli değişim ve gelişim evrelerinden söz edilir. Bence en büyük devrim ve çığır açan ilerleme, Yapay Zeka'nın fotoğrafçılık alanına dahil edilmesidir.

  Görüntü işlemek için bilgisayar

  Görüntü işlemek için kullandığınız bilgisayar yeterli mi? Eğer değilse bu yazımız size yükseltme için ipuçları verebilir.

  Bâki Kalan Kubbede Fotoğraf…

  Sizi bilmem ama benim için fotoğraf bir keşiftir. Hem de kendi başıma kaç defa… Nasıl mı? Anlatayım o zaman.

  Sensor teknolojisi değişiyor mu: SPAD Sensor

  En baştan söyleyeyim, yazıda çok teknik terim geçiyor. Birçok okuyucuya cazip gelmeyebilir. Ancak en temel noktaya vurgu yapmak...

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Makale yazarı

  Sebahattin Demir
  Sebahattin Demir
  Mühendis ama Tıp meraklısı. Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü. Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir. Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez. Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir. Detay profil bilgisi için tıklayınız.

  POPÜLER İÇERİKLER

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest

  11 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  8 ay önce
  Makale Puanlama :
       

  Değişmeyen bir gerçek var ki; ucuz etin yahnisi yenmiyor. Profesyonel bir tasarım ve hizmet arıyorsanız haklı olarak fiyatlar biraz yükseliyor.
  Çok faydalı bir yazı olmuş, Teşekkür ederiz Sebahattin bey. Ellerinize emeğinize sağlık.
  Selam ve saygılarımla.

  Ertan
  Ertan
  8 ay önce

  Merhaba,
  Sizi nikonturk forum sitesinden tanıyorum. Blogunuzun takipçisiyim. Güzel konularda çok güzel bilgiler veriyorsunuz. Sizi tebrik ederim, yazılarınızdan çok faydalanıyorum ve devamını bekliyorum 🙂
  Anladığım kadarıyla İzmirde yaşıyorsunuz.Bende İzmirde yaşıyorum,fitness antrenörlüğü yapıyorum. Kendime bu alanda bir blog açmayı düşünüyorum. Bu firmayı tavsiye ediyor musunuz? Ayrıca bir blog açma konusunda tavsiye edebileceğiniz bir firma, site vs varmı?
  Teşekkürler

  Excalibur
  Excalibur
  8 ay önce

  Selam. Benzer deneyimi bende kendi is yerim icin yasamistim. Ilk baslarda cok ilgililer sonra biraz musteri kazaninca size donmez oluyorlat.

  Ertan
  Ertan
  8 ay önce

  Merhaba
  Bir sorum daha olacak
  Şimdiye kadar ciddi bir problemle karşılaştınızmı çalıştığım salonun sitesi geçen hafta nerdeyse 1 gün çalışmadı salon sahibinin host şirketiyle yaptığı konuşmaları duyunca şok oldum ondan sordum

  Serkan B
  Serkan B
  8 ay önce

  Merhaba hocam
  Önceki host şirket bilgilerini bilerek mi vermediniz merak ettim

  Serkan B
  Serkan B
  Yorumun sahibi  Sebahattin Demir
  8 ay önce

  Tam sizden beklediğim bir davranış
  Tebrikler

  11
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x