Daha

  Kristal'e Mektuplar

  Yüksek Anahtar Işığı (High Key) Fotoğraf

  Fotoğrafçılardan genellikle net ve düzgün pozlanmış, dengeli fotoğraflar istenilir ama işi bilenler için kuralları çiğnemek heyecan vericidir. Yüksek anahtar fotoğrafçılık, dokusu yitirilmeden birazcık fazla pozlanarak, ışığı güçlü olan fotoğraflar yapmayı içeren bir fotoğrafçılık türüdür. Alışılagelmiş tarzları aşmayı arzulayanlar için tatmin edici farklılık yaratan bir stildir.

  Bu aydınlatmanın tersi olan, düşük anahtar aydınlatmada (Low Key), fotoğraflara gizemli ve dramatik bir ruh hali yansır. Özellikle umutsuz ve derin sorunları olan yaşamların yansıtması arzulandığında, farkındalık yaratmaya uygun bir tekniktir.

  -

  Merhaba Kristal.

  Konuyu anlamak için öncelikle tanımları iyi anlamalıyız. Anahtar ışık, ana ışık demektir. Fotoğrafta genellikle anahtar/orta tonlar ağırlıklıdır. Yüksek Anahtar Işığı Fotoğrafı, sahneyi daha çok aydınlatarak yaparız. Koyu gölgeleri azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmak için parlak aydınlatma kullanan bir fotoğrafçılık tarzıdır. Siyah ton çok azdır, tabii ki portrelerde gözbebekleri, siyah olacaktır.

  Yüksek anahtar ışığına sahip bir fotoğraf olumlu ruh hali yansıtır. Bunun için öncelikle doğru konuyu seçmek gerekir.

  Bu teknikte kameraya daha fazla ışık girmesine izin vererek gölgeler zayıflatılır, tonların çoğu ışıkla vurgulanan bölgededir.

  Yüksek anahtar fotoğraflarda, doygunluk ve kontrastın zayıf olması, fotoğrafa olumlu bir ruh hali, gizem ve sakinlik hissi yansıtır.

  İyimserlik, çekicilik, gençlik ve havalı görünüm yaratıldığı için portre, düğün, bebek ve moda fotoğraflarında aranılır.

  Baskın olan aydınlık alan konuyu iyi vurguladığı için de ticari çekimlerde kullanılır. Reklamcılar, iyimserlik yaratarak ürünün satışını teşvik etmek amacıyla yüksek anahtar ışığı tekniğine sıkça başvurmaktadır.

  Dizi ve filmlerde az kullanılır, çünkü merak, gerilim ve drama izleyiciyi çeker. Arada bir sakinleştirici sahnelerde karşılaşırız.

  Bu teknikte çalışmak isteyebilirsiniz, tabii ki iki yolu var, doğal güneş ışığı ve stüdyonun yapay ışığı, sizi aydınlatmalıyım.

  Doğal ışıkta dikkati dağıtmayan ve aydınlık bir fon gerekir. En iyi zaman, gökyüzünün kapalı olduğu atmosferdir. Fonda derin siyah unsurlar, gölgeler veya koyu tonlar olmamalıdır. Fotoğraf haliyle 1 veya 2 durak fazla pozlanacaktır. Doku kaybına yol açacak kadar patlak vurgular olmamalıdır. Yüksek anahtarlı bir fotoğrafın histogramı sağa kayar, histogramın bitim noktasında sağ çerçeveye yaslanmış dikey çizgi oluşmamalı, aşağıda sonlanmalıdır. Doğal ışıkta çalışırken gökyüzü açıksa, koyu gölgeler oluşturmamak için güneş ışığından kaçınılmalı ve yansıtıcı kullanılmalıdır. Kapalı havada pozlama uzayacaktır, netliği kaybetmemek için üçayak kullanmalıdır.

  Stüdyoda ise çapraz olarak iki noktadan güçlü şekilde aydınlatılan, beyaz veya pastel tonlarda arkaplan kullanılır. Işık kaynağı ne kadar büyükse ve objeye yakınsa, ışık o kadar yayılır ve gölgeler de yumuşar. Softbox veya fotoğraf şemsiyesi, etkileyici bir aydınlatma sağlar. Konu, zayıf bir gölge üretecek şekilde yanlardan 45 derecelik yaygın iki ışıkla aydınlatılmalıdır. Objeyi aydınlatan ana ışık, fon aydınlatmasından 2 stop az olmalıdır. Dolgu ışığı ise ana ışıktan daha zayıf tutularak, hafif bir gölge yaratılarak objenin hacim kazanıp daha iyi algılanması sağlanmalıdır. Gölgeyi doldurmak için yansıtıcı (reflektör) kullanmak faydalı olacaktır.

  Dinamik aralığı geniş sahneler, fazla pozlanarak yüksek anahtarlı bir fotoğrafa dönüştürülemez. Bu teknikle düşük kontrastlı bir sahne, yüksek anahtarlı bir fotoğrafa rahatlıkla dönüştürülebilir.

  Yüksek anahtar, temelde orta tonları ve gölgeleri daha çok aydınlatılmış, yüksek ışığın etkili olduğu bir tarzdır. Bu nedenle orta ve koyu tonlar sahneye hâkim olmamalıdır. Eğer sahnede koyu gölgeler varsa, sahneyi aşırı pozlamak onu yüksek anahtar ışığı fotoğraf yapmaz. Fotoğrafta çok fazla gölge alanı varsa bu tarz için işiniz zordur, iyi çekilmemiş bir fotoğrafı işleyerek kurtaramazsınız.

  RAW çekim, fotoğrafı işlerken esneklik ve kolaylık sağlar. Kontrast düşürülmeli, siyahlar ve gölgeler zayıflatılmalıdır. Doku kaybına yol açmadan ışığı artırmak etkili olacaktır. Dengeli ve yumuşak bir aydınlatma sağlamak, en iyi sonuçları verecektir.

  Bu aydınlatmanın tersi olan, düşük anahtar aydınlatmada (Low Key), fotoğraflara gizemli ve dramatik bir ruh hali yansır. Özellikle umutsuz ve derin sorunları olan yaşamların yansıtması arzulandığında, farkındalık yaratmaya uygun bir tekniktir.

  Selam olumlu hava yayanlara gitsin…

  Mikdat Besni

  İlişkili İçerikler

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

  Abone ol
  Bana bildir
  guest
  4 Yorum
  Beğenilenler
  En yeniler Eskiler
  Satır içi geribildirimler
  Bütün yorumları göster
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  Öner BÜYÜKYILDIZ
  3 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Ellerine sağlık Mikdat abim. Teşekkür ederiz.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Öner BÜYÜKYILDIZ
  3 ay önce

  Öner selamlarımı iletiyorum.

  Ertan Öztürk
  3 ay önce
  Makale Değerlendirme :
       

  Bu tekniğe bayılıyorum ama çok iyi ışık kullanmayı gerektiriyor, bu yüzden genelde ışığı kontrol edebildiğimiz stüdyoda kullanımı yaygın. Dizi/film gibi ışığı kontrol edebildiğiniz mecralarda da bu tip görüntüyü yakalayabiliyoruz (sizin dediğiniz gibi).
  Sokakta veya manzara çekerken kullanmak zor. Düşük kontrastlı günlerde bazen o görüntüyü yakalıyorum ama nadir.

  Mikdat Besni
  Mikdat Besni
  Yorumun sahibi  Ertan Öztürk
  3 ay önce

  Ertan tespitleriniz çok doğru.
  Sokakta ve manzarada yakalamak kolay değil, çünkü koyu gölge ve siyah giysiler nedeniyle başarılı bir kare çıkarmayı ben de başaramadım.
  Selamlar.

  Makale yazarı

  Mikdat Besni
  Veteriner hekim olarak kamuda çalıştı. Sayısal teknoloji ve interneti fırsat bilerek fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Sadece çekip paylaşmak ve izleyerek fotoğrafın öğrenilemeyeceğini öğrendi. Ciddi yayınlardan kaynak oluşturdu. Verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Çeşitli ortamlarda iyi fotoğrafları yorumlayarak bilincin gelişmesine destek olmaya çalışmaktadır. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD onur üyeliklerini fotoğraftan aldığı en büyük ödüller olarak görmektedir.

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  4
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
  ()
  x