Zonguldak yöresinde yaşayan insan hazineleri

Bu kıymetli kitabın oluşmasında emeği geçen, rolü bulunan herkesi, çok ciddi bir kültür-sanat eserinin oluşmasındaki katkılarından ötürü tebrik ediyoruz. İçeriğinde barındırdığı hazineden dolayı, basılı bir eser olarak bu kitabın bizatihi kendisinin sonraki kuşaklara bırakılmış başlıbaşına bir hazine olduğunun altını çizmek isteriz.

-

HARİKA BİR KİTAP/ALBÜM

Zonguldak Fotoğraf Derneği (ZDF) başkanı değerli foto-grafçı dostumuz İ.Kerem Öztürk’ün nezaket göstererek yolladıkları harika bir kitap/albüm, muhteşem baskı kalitesi ve cildiyle, son derece anlamlı içeriğiyle kütüphanemizde müstesna yerini aldı. Kitabın bize ulaştığı Mart 2020, muhtemelen pek de keyifle hatırlamayacağımız, corona virüs endişesiyle evlere kapandığımız bir zaman dilimini gösteriyor ne yazık ki. Hayli çetin sayılabilecek kaotik bir ortamdan geçiyorken, “Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri” albümünün moral değerlerimizin yükselmesine yol açan anlamlı bir rol üstlendiğini söyleyebiliriz.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Yayını olan (No:33) “Zonguldak Yöresinde Yaşayan İnsan Hazineleri” albümünde yer alan foto-graflar İ.Kerem Öztürk’ün objektifinden, röportajları ise Hasan Özer ve Gül Banu Duman birlikte yapmışlar. Projeyi Dr. Hasan Özer Koordine etmiş, Baskıya hazırlık ve tasarım işini Selvinaz Aydın üstlenmiş, çözümleme ve redaksiyon Kübra Akgün, Arda Karadavut ve Nagehan Kunduz tarafından gerçekleştirilmiş. Çok sağlam bir ekip çalışmasının hayata geçirildiğini görüyoruz. Yaşam öyküleri ve meslek serüvenleriyle çeşitli alanlardan zanaat ustaları, sanat insanları ve esnaftan toplam 40 kişi kitapta yer alıyor.

“Takdim” yazılarında Sayın Rektör Prof.Dr.Mustafa Çufalı, “Coğrafya, üzerinde yaşayan insanların dünyasına sirayet eden bir kimlik taşır” cümlesiyle yörenin zorlu koşullarının şekillendirdiği sosyolojik vaziyete, “… Zonguldak’ın işe, işçiye, zanaata, sanata, alın terine aşinalığı bilinmektedir” cümlesiyle insan emeğinin yoğunluğu ile bilinen kentin potansiyeline, “… Tüm yönleri ile Zonguldak’ı bir bütün olarak ele alan araştırma ve incelemeler, Üniversitemizin değerli bilim insanlarının titiz çalışmaları ile akademik dolaşıma girmektedir. … Bu güne kadar 30 bilimsel araştırmayı ilgililerin dikkat ve istifadesine sunan ZBEÜ Yayınevi, bu anlamda önemli bir akademik merkez noktasına gelmiş bulunmaktadır. …”  cümleleriyle, üniversite kadrolarının ve birimlerinin kentin değerlerini hangi ölçüde önemsediğine ve “Ülkemizin sahip olduğu en önemli gücü ve güvenci insanî değerleridir. …” cümlesiyle de asıl değer verilmesi ve önemsenmesi gereken hususa parmak basmışlardır.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ile Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin ortaklığında yürütülen bir proje kapsamında bu kitap ortaya çıkmış. Alkışlanacak bir tutum. Destek verenleri tebrik ediyoruz.

Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “Kentin kültürünü oluşturan, dönüştüren, nesilden nesile aktarılmasını sağlayanlar, o kentin üretimine yön veren insanlardır” , Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun, “Geçmişten günümüze insanların evlerine ekmek götürmelerini sağlayan birçok meslek geldi geçti. … Bazıları hâlâ birileri tarafından geçen yıllara inat, aşkla sürdürülmeye devam etse de bu kadar şanslı olmayan meslekler de oldu.” demişler takdim yazılarında.

Proje koordinatörü Dr. Hasan Özer, ÖNSÖZ’de, “… Kömüre, madene, emeğe ve alın terine aşina bu kent, sahip olduğu avantajları gün yüzüne çıkaracak imkânları bulma noktasında problemler yaşamaktadır. … Şehirler renklerini aldıkları insanların, bitki örtüsünün, iklimin, hayvanlarının toplamıdır aslında. Şehir kültürünü ören her farklılık, kentin duvarlarına konan her taş onun karakterinin vazgeçilmez zenginlikleri durumundadır. …” ifadelerine yer vermiş.

Bu kıymetli kitabın oluşmasında emeği geçen, rolü bulunan herkesi, çok ciddi bir kültür-sanat eserinin oluşmasındaki katkılarından ötürü tebrik ediyoruz. İçeriğinde barındırdığı hazineden dolayı, basılı bir eser olarak bu kitabın bizatihi kendisinin sonraki kuşaklara bırakılmış başlıbaşına bir hazine olduğunun altını çizmek isteriz.

Basıldıkları dönem sadece birer başvuru kaynağı olsalar da, böylesi eserlerin hemen hepsinin gelecek zamanlarda ve sonraki kuşaklar nezdinde mevcut işlevlerini de aşarak koleksiyon değeri ihtiva eden çok değerli kitaplar haline geleceğine kuşku yoktur.

Daha da önemlisi, içinde yaşadığımız toplumun kültür-sanat hayatına katkı verecek her çalışma, hem yaşadığımız topraklara, hem de dünya insanlık ailesine yapılmış katkıdır. Bu itibarla da, böylesi değerli çalışmaları sahiplenmek, desteklemek ve hakettiği ilgiyi göstermek gerekir.    

Tekin Ertuğ

(Mart 2020-Ankara)   

İlişkili İçerikler

Hoş Bir Sürpriz

Üstad Miktad Besni’nin, soyut bir foto-grafımız üzerinden kaleme aldığı ve Arthenos Blog ortamında yayınlanan yazısı hakikaten hoş bir sürpriz oldu. Onun kaleminden de böylesi kılı kırk yaran, esere katkı veren, içi dolu, ne söylediğini bilen ciddi metinler beklenir.

Foto-Grafımızın Doksanlık Delikanlısı: Necmettin Külahçı

Yaklaşık yirmi yıldır tanıdığımız ve nezaketine, saygılı-ölçülü davranışlarına, insan ve doğa sevgisine, dostane yaklaşımına, dirayetine, deneyimlerine ve birikimine hayranlık duyduğumuz duayen foto-grafçı Necmettin Külahçı’ya selam olsun.

Foto-Grafta Ortaklaşa Çabalar

İdrak etmekte olduğumuz çağın, bu ileri evresinin en önemli argümanı rekabettir, hem de acımasızlığı son safhaya kadar taşımış bir rekabet. Bir yaklaşıma göre rekabet iyidir, geliştirir; başka bir yaklaşıma göre ise, sistemin bir hastalığıdır.

Soru şu: “Bu çağda yaşıyorken, rekabetin dışında kalabilmek mümkün mü?”

İki ucu pis değnek.

789 Yılda Alanya

Alanya Belediyesi tarafından 2010 yılında basılan “789 (789 Yılda Alanya)” isimli harikulade bir albümü paylaşmak isteriz. Bir süre AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) Başkanlığı ve TFSF Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan ve albümün oluşmasında ciddi anlamda payı bulunan sayın Ali Aral’ın bize hediyesidir.

E-POSTA ABONELİĞİ

Yorum Politikamız: Arthenos.com ekibi olarak tüm okuyucularımızı tartışmalara aktif olarak katılmaya teşvik etsek de, Davranış Kurallarımıza uymayan veya yayınlanan materyalin editoryal standartlarını karşılamayan herhangi bir içeriği Silme / Değiştirme hakkını saklı tutarız.

Abone ol
Bana bildir
guest
Makale Değerlendirme
Makaleyi 5 yıldız üzerinden değerlendirin
Yorum formu, web sitesinde yer alan yorumları takip etmemize izin vermek için Adınızı, e-Postanızı ve içeriğinizi kaydeder. Yorum göndermek için lütfen web sitemizdeki Koşulları ve Gizlilik Politikamızı okuyun ve kabul edin.
1 Yorum
Eskiler
En yeniler Beğenilenler
Satır içi geribildirimler
Bütün yorumları göster
Öner BÜYÜKYILDIZ

Emeği geçenleri tebrik ediyor, eserin hak ettiği değeri bulmasını temenni ediyorum.
Teşekkürler Tekin Hocam.

Selam ve saygılarımla.

Makale yazarı

Tekin Ertuğ
İlk gençlik yıllarında amatör olarak uzun süre resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Gençlik yıllarının olgun sayılabilecek 5-6 yıllık bir döneminde ise amatör olarak Halk Müziği ve Kültürü konusuna eğildi.Resmi ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda Temel Fotoğraf Eğitimi Seminerleri ve İleri Düzey Fotoğraf Seminerleri verdi, Atölyeler gerçekleştirdi. Yaptığı atölyeler daha çok “Kuram” ve “Kurgu” öncelikli atölye çalışmalarıdır. Atölye çalışmalarının sonuçları gösteri, söyleşi ve seminer olarak çeşitli platformlarda paylaşıldı.Bu süreç içinde kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. İlerleyen zamanda kitap çalışmalarına yöneldi. Şu ana kadar basılan kitapları: Sanat yazılarından oluşan 4 cilt “Fotograf Sanatı Üzerine”, Röportaj-Anı ve Biyografi yazılarından oluşan 10 cilt “Fotoğraf Ustaları” (Masters of Photography) ve 16 cilt “Işıkla Resmedenler” (Photographers), (Ressam Hikmet Çetinkaya'nın Biyografisi) “Kan Çiçekleri” ve en son ressam Ahmet Yeşil’in biyografisi olan “Sicim” isimli eser.Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Manşet

5 Farklı Portre Işık Seti - 5 Fotoğraf

5 Farklı Portre Işık Seti – 5 Fotoğraf

Amacım, sadece 1 yardımcı ışık kullanarak 5 farklı aydınlatma seti kurulumu ile 5 farklı portre fotoğrafı çekmeyi denemek ve çalışmamda kullandığım kamera ayarları, ışık yerleşim şeması, kompozisyon ve 5 değişik görünüm oluşturmak üzere kullandığım ışık değiştiricilerine ilişkin tüm bilgileri sizlerle paylaşmak...

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Bir Fotoğraf, şehir hatları vapurundaki Çocuk ve Martılar

Tüm hücrelerinde hissettiği o sonsuz huzurla Mısır çarşısına doğru yürürken elindeki bozukluklara şöyle bir baktı ve gülümsedi. Dönüşte martıların simit parası çıkmıştı! İçinden mırıldanmaya başladı:

Beni mutlu edecek şey, senin paran değil.
Sıyrıl bütün önyargılarından..
Hoş geldin aslıma!
İşte ben böyleyim.
İşte ben böyleyim…

POPÜLER İÇERİKLER

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf - Rahime-Ayhan Sarıhan

Gönüllü Emek / Amatör Foto-Graf – Rahime-Ayhan Sarıhan

Hem 68 kuşağının, hem de 78 kuşağının bütün meşakkatine tanık olmuş, dönemin sancılarını yaşamış, oradan yürüyerek hayata tutunmuş, hayatı anlamlandırmış ve varolmuş saygılı, ölçülü, zarif iki hayat arkadaşı.
1
0
Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x
()
x