Merhaba! Ben Sebahattin,
Ve artık yeni bir hayatım daha var.

Geleneksel bir kariyere yeni bir yaşam biçimi ekleyip, hobi fotoğrafçısı ve blog yazarı olarak yeni bir yola çıktım.

Seyahat etmeyi, insanlarla iletişimi seviyorum. Sizleri de bu ortamda birlikte öğrenmeye, eğlenmeye belki bazen de dertleşmeye davet ediyorum.

İzmir’de doğdum. Mühendislik eğitimim için yerleştiğim İstanbul’da çok uzunca yıllardır Bilişim sektöründe değişik kuruluşlarda çalıştım. Şansımın da yardımıyla, “Bilişim” alanında, çok iyi şirketlerde, üst düzey görevlerde ve çok güzel projeler içerisinde çalışma fırsatı buldum.

 

Benim gibi İzmir’de doğmuş ve İstanbul’da yaşayan her İzmir’li hep bir gün doğduğu yere dönme hayali kurar. Ben bu hayalini gerçekleştirme imkanı bulan şanslı İzmir’lilerdenim. 

 

Birçok profesyonelin hayallerini süsleyen İstanbul’daki işimi ve görevimi bırakıp İzmir’e dönmek istememin nedeni aslında daha mutlu bir hayat istememdi. Yıllardır bu hayatın hayalini kurdum. Bazı insanlar bunun çılgınlık olduğunu söylediler, bazı dostlarım bana cesur olduğumu söylediler ve cesaret verdiler.

Profesyonel iş hayatım, Mekatronik alanında katma değerli ürünler tasarlayan ve geliştiren bir sanayi kuruluşunda Fabrika Yöneticiliği olarak devam ediyor. Seyahat etmeyi seviyorum. Ve ben bir fotoğraf ve doğa gönüllüsüyüm. Fotoğraf çekmeyi, gezdiğim güzel yerleri fotoğraflamayı, o yerler hakkında izlenimlerimi yazıya dökmeyi çok seviyorum. İş hayatının mirası gündelik stres ve yorgunluğu atmanın en güzel ve rahatlatıcı tarafı olan seyahat ve fotoğrafçılığın hayatımı ne denli değiştirdiğini net bir şekilde gözlemliyorum ve iş hayatım, hobilerim hakkında yazılar yazıyorum.

Mühendislik geçmişimin fotoğrafçılık hobime müthiş katkısı olduğunu hissettim. Fotoğrafçılık konusunda biraz geliştikten sonra ise bu alanda öğrendiklerimin profesyonel işime müthiş katkılar sağladığını gözlenlemeye başladım. Detayları yakalama, olumlu unsurları ayıklama ve estetik tasarımlama konularında çok önemli değişiklikler hissettim kendimde.

15 yıl önce fotoğrafa ilk başladığımda sanki karanlıkta yaşıyordum. Fotoğraflarım biraz gazetecilik tarzındaydı ve çevremdeki sorunlara, üzücü hikayelere, evsiz insanlara odaklanmıştı. Sanki sadece olumsuz birtakım şeylerle dolu bir dünyada yaşıyormuşum gibi.

 Bilişim sektöründeki kariyerime odaklandığım o zaman diliminde kendime bir SLR kamera aldığımda hayat görüşümün değişmeye başladığını hissettim. Evet doğadaki ve dünyadaki olumsuz şeyleri görüyordum, bu bana kolay geliyordu. Fakat güzel şeyleri görmek için gayret göstermeliydim, bu yüzden yalnızca güzel şeyleri fotoğraflamak için yeni bir karar verdim.

Ve artık bir sahne gördüğümde burada neyin iyi olduğunu bulmaya çalışıyorum. Burada güzel olan nedir? Ve yavaş yavaş karanlıktan çıktığımı hissetmeye başladım. Değiştim. Bu değişiklik arayışı ve her gün odaklandıklarımı yönlendirmek için fotoğrafçılığı kullanmak hayatıma bakışımı değiştirdi. Şimdi dünyadaki iyilik ve güzellikleri eskisinden daha iyi görüyorum ve bu beni daha mutlu bir insan yapıyor.

 

Umarım hikayem ve fotoğraflarım başkalarına, dünyaya bakışlarını ve hayatlarını nasıl yaşadıklarını değiştirme yönünde ilham kaynağı olur.

Hayatımızı değiştirmek o kadar zor ya da korkutucu değil! İnanın.
Asıl korkunç olan şey bunları yapmamak ya da denemeye cesaret etmemek.

Bugün kendi gözümde mutlu bir fotoğrafçı, ve şimdilerde bu deneyimlerini açmış olduğu blogunda paylaşarak okurlarıyla bütünleşmeyi hedefleyen bir blog yazarıyım.

Bilginin paylaştıkça değerleneceğine inanıyorum.
Benimle bilgilerinizi, düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

ÖZEL MAKALE

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?

Elektronik Shutter (Elektronik Ön Perde Deklanşörü) Nedir?
Günümüzde DSLR'lerin ve aynasız kameraların birçoğu, kısaca "Elektronik Shutter" olarak bilinen, "Elektronik Ön Perde Deklanşörü" veya "Elektronik İlk Deklanşör Perdesi" olarak adlandırılan önemli bir özellikle birlikte gelir; her ikisi de perdenin açılıp kapanması nedeniyle oluşan fotoğraf makinesinin sarsıntısını, yani "Deklanşör şoku"nu ortadan kaldırmak için...

POPÜLER İÇERİKLER

Nikon D810 Ayarları

Yaklaşık çıktığı günden bu yana Nikon D810 gövde kullanıyorum. Aldığımdan beri bu model hakkında sayısız yayın okudum, eğitim videoları izledim, ustalarla çalıştım ve bizzat sayısız...
Nikon D850 Ayarları

Nikon D850 Ayarları

Buna benzer birçok yazı
E-Posta Kutunuza
gelsin ister misiniz?

Bültenimize abone olun, yeni içerikler ilk size gelsin.

Teşekkürler. Abonelik kaydınız başarıyla alınmıştır.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyin.