Daha

  "Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada durabilmek ilerlemedir, birlikte çalışmak başarıdır."

  Her şey “böyle de olmaz ki, daha iyisi yapılabilir” diyerek başladı. Ve bir gecede internet servis sağlayıcı bir firmadan alan adı satın alınıp kollar sıvandı. Sabaha kalmadan “ARTHENOS Blog” sayfası ekrandaydı… Bu işin bu kadar kolay yapılmasında Sebahattin’in bilgisayar alt yapısı ve yazılımı konusundaki sınır tanımaz bilgisi ve becerisi var.

  Böylece ARTHENOS, fotoğraf gönüllerinin buluşacağı bir e-Cafe Platformu ana fikriyle gözlerini internet deryasında açtı. Başlangıçta fotoğrafın teknik konuları ve seyahat fotoğrafçılığı üzerine yayınlar varken Okyar’la birlikte fotoğraf sanatı üzerine konular da eklenmeye başladı. Peşinden Ertan, Norveç’ten işlerinin sıkışıklığına bakmadan ekibe dahil oldu.

  Bununla da yetinilmedi, fotoğraf dünyamızda adı geçen birçok değerli fotoğrafçı, akademisyen, fotoğraf kuramcısı Arthenos Ailesine katıldılar ve amatörce sürdürülen bu yolda yazıları ile katkı sağlıyorlar. Bizi yalnız bırakmadıkları için bir kere daha hepsine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

  Sitemiz bütün fotoğraf gönüllülerine açıktır. Etik ve yasal problemi olmayan yazılarınızı “Sizden Gelenler” başlığıyla, sizin adınızla yayınlamaktayız.

  Yönetim Kadromuz

  Sebahattin DEMİR

  Kurucu / Yazar

  Mühendis ama Tıp meraklısı.
  Seyahat etmeyi seven bir fotoğraf gönüllüsü.
  Okumayı, araştırmayı, sorgulamayı sever. İnsan ilişkilerine ve saygıya önem verir.
  Bildiklerini paylaşmaktan mutluluk duyar. "Bilmiyorum" demekten çekinmez.
  Türkçe yazım kurallarına uymayanlarla arası iyi değildir.

  Profil sayfası

  Okyar ATİLLA

  Editör / Yazar

  Geçmişte bir ara mühendisti.
  Şimdi tam zamanlı yönetici,
  gerçek zamanlı fotoğrafçı.
  Gündem "Fotoğraf" ise akan suları durdurur. Seyahat denildiğinde kapının önündedir.
  Klasik müzik ve kitap olmazsa olmazıdır.
  "Bilgi ve sevgi paylaştıkça çoğalır" ilişkilerinin ana fikridir.

  Profil sayfası

  Ertan ÖZTÜRK

  Editör / Yazar

  X tarihinde doğdum Y tarihinde öleceğim. Bu arada insanlara bildiklerimi aktarmak istiyorum. Norveç’te yaşıyorum. 12 ülkede çalıştım. Proje yönetimi, nicel risk analizi, iş planı, maliyet analizi, projede iş takibi, fotoğraf, bisiklet, Uzay Yolu 😊  gibi konularda bildiğim kadarıyla yardımcı olabilirim; konuyu bilmesem bile beraber araştırıp öğreniriz. Olabildiğince düzgün yazmaya çalışırsanız iyi anlaşırız.

  Profil sayfası

  Editörlerimiz ve Yazarlarımız

  Doç.Dr. A. Beyhan ÖZDEMİR

  Editör / Yazar

  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi “Sinema-TV Fotoğraf” Bölümü’nden 1990 yılında mezun oldu. Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği (GAFSAD) ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) üyesidir. 2017-2019 döneminde Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) Başkanlığı yaptı. Halen DEÜ GSF Fotoğraf Bölümü öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Profil sayfası

  Fatih ÖZKADİR

  Fotoğrafçı / Yazar

  Fh Reklam Fotoğrafçılığı ve Görsel Danışmanlık şirketinin kurucusu.
  Türk Dili ve Edebiyatı mezunu.
  Hayatını ‘’Işık’’ öğrenmeye adamış bir fotoğrafçı. Stüdyosunda ışıklarla oynarken çelik çomak oynayan pasaklı çocuklar kadar mutlu...

  Profil sayfası

  Av. Fulden ELVERİR

  Hukuk Danışmanı / Yazar

  Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu, İzmir’de Elverir Hukuk & Danışmanlık Bürosunun kurucusu. Çocukluğundan bu yana yağlı boya resim ile ilgileniyor.
  Folklorik danslar ve latin danslara da olan merakı nedeniyle bu alanlarda da amatör şekilde uğraşısını devam ettiriyor.

  Profil sayfası

  Hakan KALYONCU

  Fotoğrafçı / Yazar

  Geldi, gidiyor.

  Profil sayfası

  Prof. Dr. Hakan YAMAN

  Fotoğrafçı / Yazar

  NFAD (Antalya Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Sille Sanat Sarayı, IFSAK ve FIAP (FEDERATION INTERNATIONALE DE L’ART PHOTOGRAPHIQUE) üyesidir. AFIAP (Artist de FEDERATION INTERNATIONALE DE L’ART PHOTOGRAPHIQUE) ünvanına sahiptir. Işıkla Boyama Dünya Birliği’nin (LPWA-The Light Painting World Alliance) ilk Türkiye temsilcisidir. DepoPhotos kolektifinin üyesidir. Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi (AICA-TR) üyesidir.

  Profil sayfası

  Kıvanç ŞEN

  Eğitmen / Yazar

  Trakya Üniv. Eğitim Fak. Güzel Sanatlar Resim-iş Eğitimi Öğretmenliği Bölümü’nü bitirdi. Dokuz Eylül Üniv. Güzel Sanatlar Enst. Fotoğraf Anasanat Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı. Dokuz Eylül Üniv. Güzel Sanatlar Ens. Sanat ve Tasarım Anasanat Dalında Doktorasına devam etmektedir.

  Profil sayfası

  Lütfü DAĞTAŞ

  Gazeteci / Fotoğrafçı / Yazar

  İlk, Orta (Karşıyaka Erkek Lisesi) ve yüksek öğrenimini (EÜ Gazetecilik ve HİYO) İzmir’de yaptı, İzmir’de yaşıyor. Gazeteci. Gazeteciliğe 1973 yılında Yeni Asır Gazetesi’nin spor servisinde başladı. Ardından Demokrat İzmir gazetesi başta olmak üzere değişik gazetelerle, haber ajanslarında muhabir olarak çalıştı. İzmir Life Dergisi’nde, ilk çıkışından itibaren yıllarca röportajlar yayımladı.

  Profil sayfası

  Mebrur HATUNOĞLU

  Fotoğrafçı / Yazar

  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü mezunu.
  Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık ve Kameramanlık Bölümü mezunu.
  Anadolu Üniversitesi Kültür Mirası ve Turizm Bölümü mezunu.
  Gazete ve dergilerde yayınlanmış yazılar ve fotoğraflar.
  Kişisel ve karma sergiler.
  Yarışmalardan alınan çeşitli ödüller.

  Profil sayfası

  Mikdat BESNİ

  Fotoğrafçı / Yazar

  Veteriner hekim olarak uzun yıllar kamu görevi yaptı. En iyi öğrenmenin öğretme olduğu gerçeğinden hareketle, verdiği fotoğraf kursları sayesinde fotoğrafın inceliklerini öğrendi. Susurluk Fotoğraf ve Sanat Akademisi Derneğinin Başkanlığını yürütmektedir. Fotono21 ve ASFOD tarafından Onur Üyesi olarak payelendirilmiştir.

  Profil sayfası

  Özcan YAMAN

  Fotoğrafçı / Yazar

  1988 yılında Mimar Sinan Üniversitesi GSF Fotoğraf Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. 1985-1991 yıllarında İBB Şehir Tiyatrolarında Sahne fotoğrafçılığı yaptı. 2006 yılından beri Yeditepe Üniversitesi’nde Grafik Sanatlar Bölümü'nde öğretim görevlisi olarak fotoğraf dersleri verdi. Halen serbest olarak çalışmaktadır.

  Profil sayfası

  Sezin ÖLMEZ

  Fotoğrafçı / Yazar

  İktisat mezunu. Uluslararası Nakliye ve Dış Ticaret alanlarında çalıştıktan sonra fotoğraf sevdasının peşinden gitmeye karar verdi ve tam zamanlı bir fotoğrafçı oldu. Esasen lise yıllarından beri fotoğraf çekiyor. Siyah-Beyaz sokak fotoğraflarıyla başlayan fotoğraf yolculuğu zamanla profesyonel yemek fotoğrafçılığa uzandı. İzmir Fotograf Sanatı Derneği (İFOD) üyesi ve Fotoğrafçılık Bölümü öğrencisi. Çok okur, çok dinler, çok pişirir ve çok yer.

  Profil sayfası

  Tekin ERTUĞ

  Yazar / Fotoğrafçı

  Gençlik yıllarında amatör olarak resim ve karikatür yaptı ve edebiyat dünyasına yakın durdu. Kaleme aldığı yazılar basılı ve sanal ortamda Felsefe, Yazın ve Fotoğraf dergilerinde yayınlandı. Hazırladığı biyografik/otobiyografik metinlerin yanısıra fotograf, sinema, edebiyat ve müziğe dair metinler üzerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

  Profil sayfası

  Prof. Dr. Yücel TANYERİ

  Fotoğrafçı / Yazar

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezunu. 1974 yılında KBB Uzmanı oldu. 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi KBB Bölümüne Öğretim Görevlisi olarak atandı. 1982 yılında Doçent ve 1988 yılında Profesör oldu. 2013 yılında yaş sınırlaması nedeniyle, 35 yıl çalıştığı Üniversitesinden emekli oldu ve İzmir’e yerleşti. KBB Tarihçesi, Grafik sanatlar, Karikatür ve Fotoğraf ile ilgilenmektedir.

  Profil sayfası

  Zafer Gazi TUNALI

  Fotoğrafçı / Yazar

  Doğmuşum, gözümü açtığımda evde fotoğraf makineleri, dia (saydam) oynatıcıları; film makineleri ile kristalize perde… Eh bunları kurcalamaktan pek azar işitmedim değil. Baktılar olmuyor, bir makine aldılar.Hoş arada öteki makineleri de… Neyse. Hafta sonları radyonun güzel günleri yanında aile-akraba toplanıp film seyrediyorduk; tar tar tar sesi içinde.

  Profil sayfası