Daha

  Yayın İlkelerimiz

  Değerli takipçilerimiz ve okuyucularımız,

  Abone, takipçi ve okuyucu sayımız her geçen gün katlanarak büyümeye devam ediyor. Bize verdiğiniz bu önemle ve destekle müthiş motive oluyoruz. Sitemizin mottosu olan “Etkileşimli e-Cafe Platformu” içeriğinin içini doldurmak amacıyla, sizlerden gelen yazılara da sitemizde sıkça yer veriyoruz.

  Blogumuzda yayınlanan yazılar için herhangi bir ücret talep etmiyoruz.
  Yazarına herhangi bir ücret ödemiyoruz.

  Blogumuzda yayınlanacak yazılarda hem telif haklarına uyum, hem de KVKK uygunluğu için dikkat edilmesi gereken bazı konular aşağıda yer almaktadır. Yayınlanmasını istediğiniz yazlarınızı bize göndermeden önce aşağıdaki kuralları dikkat almanız yasal olarak faydalı hatta gerekli olacaktır.

  Yayın İlkelerimiz;

  1. Fotoğrafın içeriğinde çocuk işçiye yer verilemez. Markalar, şirketler ve şahıslar rencide edilecek şekilde kompozisyon yapılamaz.
  2. Siteye gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve internet sitesi düzenleyicisini (moderatörü) yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında cezai ve hukuki işlem uygulanır.
  3. Eserlerin kullanım hakkı Arthenos.com ile katılımcıya/fotoğrafçıya aittir.
  4. Gönderilen fotoğrafların tamamı katılımcı/fotoğrafçı tarafından çekilmiş olmalıdır. Başkasına ait görüntülerin, olduğu gibi veya kısmen kullanılması durumunda ortaya çıkabilecek telif hakkı ihlallerinin tüm hukuki sorumluluğu katılımcıya/fotoğrafçıya aittir.
  5. Siteye gönderilen fotoğraflarda görülebilecek insanların fotoğrafının çekilmesine ve bir sosyal medya vb iletişim ağlarına gönderilmesine, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanmasına izin verdikleri kabul edilir. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu katılımcıya/fotoğrafçıya aittir.
  6. Fotoğrafların içeriğinden, fotoğrafta yer alan şahıs ve tüzel kişiliklerden katılımcı/fotoğrafçı sorumludur. İçerikte yer alan insanlar, şirket ve markaların olumsuz ve olumlu durumları tamamen katılımcının/fotoğrafçının hukuki sorumluluğundadır, internet sitesi düzenleyicisi (moderatör) olarak Arthenos.com, ortaya çıkacak hukuki/ticari sorunlarda taraf değildir. Katılımcı/fotoğrafçı, fotoğraf gönderirken bu koşulları kabul etmiş sayılır
  7. Gönderilen yazılarda Arthenos.com tarafından düzenleme yapılmayacaktır. Düzenlenmesi gerekli görülen hususlar, katılımcıya/fotoğrafçıya yazılı olarak bildirilir, düzeltilmiş son sürümü yazılı olarak istenir.
  8. Türkçe yazım kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Türkçe yazım kurallarına dikkat edilmeden gönderilen yazılar, bu kurallara göre yeniden düzenlenmesi için yazı sahibine geri gönderilecektir.
  9. Yazılardaki içeriklerde türkçe karşılığı bulunduğu halde yabancı dilde yazılan ibarelere (“gövde” yerine “body” gibi) sıcak bakılmamaktadır. Kullanılan dilin ve kelimelerin türkçemizdeki karşılıklarınının azami ölçüde kullanılması genel kuraldır.
  10. Fotoğraf boyutlarının genişliği, yatay kadrajda 1200 piksel, dikey kadrajda 800 piksel olmalıdır ve her bir dosyanın büyüklüğü 350 Kilobayt’ı geçmemelidir. Bunun yanısıra JPEG, GIF ve PNG diğer kullanılabilir dosya formatlarımızdır.
  11. Katılımcıdan/fotoğrafçıdan, Arthenos.com üye ve takipçilerine tanıtmak amacıyla, 300 kelimeyi aşmayan, özgeçmiş yazısı ve bir profil fotoğrafı istenecektir.
  12. Katılımcı/fotoğrafçı, Arthenos.com üye ve takipçilerinin kendilerini ilgili mecralardan takip etmeleri amacıyla, kullandığı sosyal medya hesaplarını gönderebilir. Bu bilgiler de yazıda yayınlanacaktır.
  13. Hakaret ve rencide edici durumlar içeren yazı ve fotoğraflar kesinlikle red edilecektir.
  14. Her durumda yayınlama veya yayınlamama kararı Arthenos.com site yöneticilerine aittir.

  Yardımcı kurallar

  1. Festivallerde, bayramlarda açık alanda yapılan etkinliklerde bu etkinliklere katılanların etkinlik süresince fotoğraf çekildiğini bildiklerini ve kendi fotoğraflarının da çekilebileceğinin bilincinde olduklarını kabul ettikleri ön görülür. Burada dikkat edilmesi gereken şeyler;
   • Böyle bir etkinlikte kişinin fotoğrafı çekilecekse, kişi veya kişilere kendini gösterip fotoğraf çekeceğini ve ne amaçla kullanılacağını (örneğin instagramda yayınlamak ya da bir fotoğraf yazısında kullanmak gibi) bildirilmesi gerekir.
   • Etkinlik özel bir derneğe aitse bir ilanla veya sözlü olarak fotoğraf çekimine izin vermiyor olabilirler. Sorulması gerekir. Örneğin İKSV hiçbir etkinlikte dışarıdan fotoğraf çekilmesine izin vermez. Ya da özel bir dans grubu için önceden ekiple konuşmak gerekir.
   • Çekimden sonra bu fotoğrafların bir kısmını çekilen kişilerle paylaşmak doğru bir harekettir. Eğer yazıda kullanıldıysa yazının da linkini göndermek faydalı olacaktır. Bu muhakkak yapılmalıdır.
  2. Eğer yazıda kullanılan fotoğraflar dış kaynaklı ise genelde telif hakkı talep etmeyen fotoğraf paylaşım sitelerinden alınmalı ve muhakkak (her ihtimale karşı) kaynak linki verilmelidir.
  3. Yazı içinde başka yazılardan alıntı varsa bu durum muhakkak belirtilmelidir. Eğer yapılabiliyorsa bu yazınını sahibine alıntı yapılacağına ilişkin bir başvuru e-postası göndermelidir. Cevap verilmese de (genelde verilmiyor) elde iyi niyet belgesi olacaktır. Ve tabii yazının sonunda bu alıntı yapılan yerlerin linklerinin verilmesi gerteklidir.
   • Aynı durum bazı yazılarda kullanılması elzem olan fotoğraflar için de geçerlidir. Burada kurtarıcı olan şey, alıntı yapılan yayının internette erişilebilir olmasının onu “açık kaynak” haline getirmiş olmasıdır. Ancak bazı yayınların altında alıntı yapılmasını kısıtlayan ikazlar vardır. Bunun olduğu yayınlardan uzak durmak gerekir.
   • Mümkünse yapılan alıntı (birebir kopya edilmemeli) esinlenerek farklı cümleler ile ifade edilmelidir.

  Nasıl göndereceksiniz?

  Yukarıdaki kuralların tamamına uygun olduğunu düşündüğünüz yazınızı fotoğraflarınızı hello@arthenos.com e-posta adresimize göndermeniz gerekmektedir. Gün içerisinde bu e-posta adresimize çok sayıda mesajı gelmektedir. Bir karmaşıklığa sebep olmaması veya gözden kaçmaması için, göndereceğiniz mesajın “Konu” kısmına “Misafir Yazar” yazmanız yeterli olacaktır.

  Siz yazın, biz yayınlayalım!

  Yazılarınızı bekliyoruz.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  MANŞET

  POPÜLER İÇERİKLER

  3
  0
  Düşünceleriniz bizim için önemli. Belirtmek ister misiniz, lütfen yorum yapın.x