Daha

  FOTOĞRAF ve VİDEO

  Renkli negatif film banyosunda cevap bekleyen sorular

  Bir önceki yazıdan geldiğimiz nokta burası. Sanki sürekli renkli film banyo ediyormuşum gibi işi “cevap bekleyen sorular” kısmına getirdim. Ancak renkli film banyosu hakkında onlarca makale okuyup onlarca video izleyince insan kendini yıllardır renkli film banyosu yapıyormuş gibi hissediveriyor.

  Megapiksel olarak filmler

  Dijitalde ağzımızdan düşürmediğimiz “piksel” ifadesinin filmdeki karşılığı “gren” dir. Yani görüntü, gümüş tuzlarından oluşan bu grenlerin ışığa göre kümeleşerek bir arada olmasıyla ortaya çıkar.

  Ürün fotoğrafı çekerken perspektif bozulması nasıl önlenir?

  Ürün fotoğrafçılarının en sık karşılaştıkları şey çekimini yaptıkları objelerin görünümünde ve hacmindeki gerçeğin dışındaki tuhaflıklar olur. Bazen objeler, olduğundan çok büyük ve şekilsiz görünürler. Bunun sebebi, çekim yapılan lensin yanlış seçiminden ve/ya objelere olan mesafeden kaynaklanır. Nasıl mı? Gelin birlikte test edip sonuçlarına bir göz atalım...

  T-Stop nedir, F-Stop ile arasındaki fark nedir?

  Büyük bir film setinde, her çekimde tutarlı bir görünüme sahip olması gereken bir film yaratmak için çok sayıda kişinin, kameranın, ışık setlerinin ve lenslerin günlerce çalışması gerekecektir. Görüntü yönetmenleri, T-stop'larla planlama yaparlar ve bu sayede lensteki veya diğer faktörlerdeki değişikliklere bakmaksızın, çekilen her sahnede aynı miktarda ışık aldıklarından emin olmak isterler.

  Bit Derinliği nedir, görsellerimizi nasıl etkiler?

  Sıkça duyduğumuz "Bit Derinliği" kavramı oldukça kafa karıştırıcı bir terimdir. Bu yazımızda Bit Derinliği nedir, fotoğrafı nasıl etkiler? Bit Derinliği ile Dinamik Aralık arasında bir ilişki var mı? bunlara değiniyoruz.

  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ

  POPÜLER İÇERİKLER

  Videoda ağır çekim ve yüksek kare hızında çekim arasındaki fark nedir?

  Öncelikle bu yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederiz! Bu yazımızda, yüksek kare hızlı videoya ve ağır çekim videoya bir göz atacağız. Özünde ikisi de tamamen aynı şeylerdir. Durun, hemen itiraz etmeyin! Arkanıza yaslanın, rahatlayın ve bu yazının keyfini çıkarın.

  İki Hikaye

  Genç bir adam elinde kredi kartıyla şehrin en büyük fotoğrafçı mağazasına girdi. Öncesinde mağazanın vitrini önünde en az bir 15 dakikasını geçirmişti. İçeri girer girmez tüm rafları dikkatlice incelerken, dış görünüşünden oldukça deneyimli olduğu izlenimi uyandıran bir satış sorumlusu yanına geldi

  "Size nasıl yardım edebilirim?".

  Konser fotoğrafçılığı ipuçları ve yapılmaması gerekenler listesi

  Her şey değerli dostum Fatih Özkadir'den gelen, önemli bir konuyu konuşmak için beni ofisine davet eden bir telefon görüşmesi ile başladı. O görüşmede kendime şunu söylerken buldum kendimi:

  "Meydan okuma diyordun, al sana meydan okuma!"

  Picture Control: yalnızca RAW çekenlerin kaçırdığı faydalı özellikler

  Her zaman ve yalnızca RAW çekseniz dahi, çektiğiniz karenin fotoğraf makinenizin elektronik vizöründe veya arka LCD'sinde gördüğünüz hali JPEG'tir ve seçtiğiniz Picture Control profilindeki değişikliklerin uygulanmış halidir.

  Film geliştirmede (banyo etmek) önemli iki problem: Sis/Buğulanma (fog) ve Ağ Dokusu (reticulation)

  Sebahattin’in yayınladığı “gürültü azaltma” üzerine olan yazıdaki güncel adıyla “gürültü” ya da eskilerin deyimi ile “gren” fotoğrafçıların üzerinde çok durduğu bir problem. Ancak dijital fotoğraf makinası kullananlara “Allah başka dert vermesin” dersek yeridir.

  Nikon Z6 II; “Tethered” kullanımı

  Nikon, yakın zaman önce “NX Tether” adıyla bir programını kullanıcılara sundu. Bu program “NX Studio” ile birlikte basit anlamda bilgisayar bağlantısı ile fotoğraf çekim imkânı sunuyor. Ancak kullanmaya niyet ederseniz NX Tether’in 1.0.5 versiyonu olduğundan emin olun.

  Sürekli Işık mı Flaş mı? Hangisi ne zaman tercih edilmeli

  Flaş ve sürekli aydınlatma arasındaki karar, özellikle piyasaki ürünler incelendiğinde "bir şeyden daha fazla elde etmek için başka bir şeyden vazgeçme zorunluluğu" hikayesidir. Her iki kategoride de çok sayıda seçenek var. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, ekipmanlarınız arasına yapay ışık eklemek, fotoğrafçılığınızı bir sonraki seviyeye taşıyabileceği gibi heyecan verici bir öğrenme fırsatı da sağlar.

  Renk Teorisi

  Fotoğrafta izleyiciye aktarmak istediğimiz duygu için renkler fotoğrafçının elindeki önemli unsurdur. Bunu birer cümle ile birkaç renk için anlatarak noktayı koyabiliriz:

  Kırmızı enerji, savaş, tehlike, güç, ihtiras, aşk gibi duyguları harekete geçirmektedir.

  Fotoğrafçılıkta kullanılan ışıklarda Lüks, Watt, Watt saniye, Kılavuz No karmaşası

  Fotoğrafçılıkla ilgileniyor ve yardımcı ışık kullanıyorsanız, ışık çıkış güç birimleriyle ilgili kafa karışıklığı yaşayanlardansanız şu anda doğru adreste, doğru yazıyı okuyorsunuz.

  Fotoğrafta Derinlik Yanılsaması

  Görsel algımızın üç boyutlu olmasını sağlayan bu iki görüntüyü birleştiren beyindir. Beyin, görüntülerdeki değişimin büyüklüğüne göre nesneyi konumlandırır. Eğer değişim çoksa nesne yakın, değişim yoksa nesne uzaktır.

  Fotoğraf nasıl çekilir, Fotoğrafı Kamera mı çeker Lens mi?

  Farkındayım, konuya böyle bir soruyla girmek garip oldu. Elbette teknik olarak fotoğrafı kameramız çeker. Aslında soruyu şöyle sormak bu yazıda anlatmak istediğimi daha net açıklayabilir: "Fotoğrafın kalitesini hangisi belirler, kamera mı yoksa kullandığımız lens mi?

  İyi Fotoğraf

  Güzel bir bayan model, sevimli bir kuş ya da şirin bir çocuğun varlığıyla o fotoğraf “iyi” olmaz. Ya da kenar mahalleden arabesk bir görüntüyü de aynı kapsamda değerlendirmeliyiz. Sosyal medya beğenilerinin sayısı da fotoğrafın gücünü göstermez.

  8K çözünürlük nedir, buna değer mi?

  8K çözünürlük, TV'ler ve monitörler için yeni standart olma yolunda hızla ilerliyor. 8K görüntü kaydeden kameralar da aynı hızda artmaya devam ediyor. Peki bunlar için harcanan ekstra paraya gerçekten değer mi? 8K'ya yatırım yapmadan önce teknoloji, içerik, gereksinimler ve dikkate alınması gereken diğer konular için okumaya devam edin.

  Gürültü Azaltma, kamerada mı yoksa fotoğrafı işlerken mi yapılmalı, Neden?

  Bu haftaki Kısa İpuçları konumuz Kumlanma azaltma. Fotoğrafımızı çekerken, yalnızca görüntü işleme araçlarındaki kumlanma azaltma yardımcı özelliğine güvenerek yüksek ISO kullanmak her zaman en doğru seçim olmayabilir. Kameralarımızda bulunan "Uzun Pozlama Kumlanma Azaltma" fonksiyonu da çoğu durumda bundan daha iyi sonuçlar üretebilir.

  Nikon Z8 Ayarları

  Umarım bu makaleyi faydalı bulursunuz. Belirtmeliyim ki, bunlar benim için işe yarayan Nikon Z8 Ayarları 'dır ve sizin ihtiyaçlarınıza uymuyor olabilirler. Bu ayarlar elbette böyle sabit kalmayacaktır. Z8'in özelliklerini keşfetmeye devam ettikçe, özel düğme atamalarında ince ayarlar yapmaya devam edeceğimden eminim.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazıp, “ABONE OL” butonunu tıklamanız yeterli.

  EN ÇOK YORUM YAPILAN MAKALELER