Daha

  Her fotoğrafçının bir makro lensi olmalı, mevsim Sonbahar!

  Birçoğumuz sonbahar yapraklarını büyük manzara ihtişamı içinde fotoğraflamayı severiz, peki doğa ananın mucizesiyle muhteşem renklere bürünmüş bu yapraklar ve renklerle yakından ilgilenmek için zaman ayırmaya ne dersiniz? Ben öyle yaptım.

  İki değerli hekim ve sanat insanından yeni bir çeviri kitap: Asyatik Türkiye’de Yaşam

  Kıymetli bir eserden söz ediyoruz. O halde, bu eserden bazı notları-anekdotları okuyucuyla paylaşmak icap eder. Yer yer yazarın çizimlerini de kapsayan ve Akademisyen Kitabevi tarafından basılan eser, 472 sayfadan mürekkep. Hacimli bir eser olmasına rağmen, merak uyandıran ve öğrenme arzusunu körükleyen içeriğiyle elden bırakılamayacak, dolayısıyla bir solukta okunabilecek akıcılıkta. Hakikaten yaşadığımız coğrafyanın geçmiş zamanına dair çok değerli ve anlamlı bilgilerle karşılaşıyoruz adı geçen kitap sayesinde.

  Neden sayfalarımızda reklam çıkmaya başladı?

  Sayfalarımızda çıkan reklamlara her tıklanma sayısı, site giderlerimize destek ve katkı sağlamak anlamına geliyor. Sitemizi her ziyaretinizde, gördüğünüz reklamlardan birkaç tanesini tıklayarak bize katkıda bulunmak ister misiniz?  

  Fotoğrafta Sadelik

  Başarılı insanların en önemli özelliği, çözüm odaklı oluşlarıdır. Fotoğrafçı da kadrajdaki anlatıma katkısı olmayan lekelerin bahanesi ardına sığınamaz. Kompozisyonu sade tutmanın yolları vardır. Eğer sorun çıkaran objeyle baş edemiyorsa, o fotoğrafı çekmez.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 9

  Fotoğraf, özünde modern sanat olarak, yirminci yüzyılda resmin bütünlüğünün en tehdit edici düşmanlarından biri olmuştur. Gerçekten, modern resmi temsilden uzaklaşıp kendi biçim ve koşullarının soyut sorgulanışına geçmeye zorlayanın, kısmen, fotoğraf teknolojisinin olduğu söylenebilir.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 8

  “Zenginlik, insanlığın hayati sorunudur. Hayır, yoksulluk değildir bir numara. Zenginliktir. Yoksulluğu yapan odur. Zenginlik, toplumsal sorun olmaktan önce, toplum hayatını kirleten ideolojik, psikolojik bir sorundur. …New York’a yeniden belediye başkanı seçilebilmek için 85 milyon dolar harcanabiliyor. Çünkü bunu harcayanın serveti 11.5 milyar dolar.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 7

  Sanat ile tasarım, sanat ile zanaat aynı kaba konuyor, aynılaştırılıyor. Ne ki, tasarım dünyası, endüstri ortamı, hatta zanaat ortamı esasen modern zamanın genel geçer estetik ögelerini maksimum seviyede bir yeterlilikle kullanıyor.

  Fotoğrafta Denge

  Fotoğrafta denge, görüntüyü oluşturan görsel ögelerin sahnede yayılımını sağlamak için kullanılan bir kompozisyon tekniğidir. Kompozisyonu dengeli olduğu ölçüde, fotoğraf etkili bir yapıya kavuşacaktır.

  Denge; izleyenin fotoğrafımıza kilitlenmesi ya da uzaklaşmasını sağlayan önemli özellikler arasındadır.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 6

  İddiamız, bundan belki de yirmi otuz yıl sonra araştırmacılar Türk toplumunun 90’ların sonu itibariyle postmodern değerleri hayata geçiren başta gelen millet olduğunu yazacaklardır. Hem de öyle bir yaşam ki, o kadar içerde, o kadar doğal ki…

  Vasatlaştırabileceklerimizden misiniz?…

  - Merhaba, ben vasatlık
  - Memnun oldum, ben fotoğrafçı…

  Henüz adı konmayan sessiz bir tanışmadır bu gerçekleşen… Hiçbir zaman böyle bir konuşma olmaz.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 3

  “Post-moderni anlamak ve sorgulamak için, ilkin modernin anlamını kavramak zorundayız… ‘Modernlik’ ve ‘modernizm’ kimileyin birbirinin yerine kullanılabilen, kimileyin farklı anlamlar verilen iki terimdir. Ben ikinci yolu izleyeceğim.

  Fotoğrafta Altın Oran

  Sanatçı Enver ŞENGÜL, bu fotoğrafında dervişi canlandırılan insanı, sağ dikey Altın Kesim’ e konumlandırmıştır. Hocamızın Altın Oran kitabı, başucu kaynaklar arasındadır. Marmaris Fotoğraf Festivalinde verdiği söyleşi de, katılımcıların zihninde yer etmiştir.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 2

  Postmodern Felsefe: (…) En genel anlamda ‘Aydınlanma Tasarısı’nın temelini oluşturan nesnel bilginin us yoluyla edinilebilir olduğuna duyulan güvenin kökten yıkılmasıyla birlikte, ‘temeldencilik’, ‘özcülük’, ‘gerçekçilik’, ‘ussallık’, ‘özne’, ‘ben’ gibi modern felsefenin en temel tasarımlarının sorunsallaştırılarak ele alındığı felsefe çerçevesi, konumu ya da duruşu.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 5

  Dünya çok önemli bir değişim süreci içerisinde bulunuyor. Ekonomiden siyasete; devlet yönetiminden şirket yönetimine; değerlerden inançlara kadar her şey ama her şey değişiyor

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 4

  "Modern" ve "Çağdaş" kavramları sıklıkla aynı anlamda, bazen farklı anlamlarda kullanılır. Kimi için aynı anlamı ihtiva ederken, kimi buna itiraz eder. Kültür-sanat ortamında sürekli karşımıza çıkan bu iki kavramı, ele aldığımız meseleyle doğrudan bağı bulunduğu için, kısmen irdelemekte yarar var.

  “Düşünüyorum, o halde varım” idi, “Görünüyorum, o halde varım” oldu – 1

  Gerçek ile Hakikat (kanaatimizce) aynı şey değildir. Zaten terminoloji der ki Gerçek, ’nesnel’ olanı ifade eder; Hakikat ise, nesnel olanın zihindeki ’öznel’ yansımasının karşılığıdır. Hakikat daha ziyade teolojik bağlamda ilahi olanı, doğaüstü varlığı, mucizeyi, yaradılışı söze konu ederken kullanılan bir kelime olduğu için metafizik alanın teolojik boyutuna mal edilir.

  “Hakikat” bağlamında “postmodernizm”

  ...... Şimdi düşünmeden edemiyorum: hakikat ve gerçek kavramlarını modern ve postmodern anlayış içinde ele alan filozofların yol göstericisi Mustafa Kemal midir? Bence öyle…

  Yapay Zeka (AI) fotoğrafçılıkta yaratıcılığa engel mi?

  Fotoğrafın geçmişi anlatılırken çeşitli değişim ve gelişim evrelerinden söz edilir. Bence en büyük devrim ve çığır açan ilerleme, Yapay Zeka'nın fotoğrafçılık alanına dahil edilmesidir.

  “Fotoğrafın Tanrısı”ndan “Fotoğraf Gönüllüsü”ne evrilme sürecim

  Fotoğrafçılık gerçekten yapmak istediğiniz bir şey mi, yoksa gördüğünüz ya da okuduğunuz bir şeyin ardından heyecanla aklınıza gelen bir düşüncenin sonucu oluşan geçici bir heves mi?

  ‘Gerçek’ten, ‘Hakikat’e

  Sayın Ergüven’in kitabı, bu güne dek incelediğimiz ve çok yararlandığımız en sağlam metinlerden biridir. Sanat ortamında özellikle amatör uğraşı içinde olan dostlara bu nitelikli eseri okumalarını, naçizane öneriyoruz.

  Düşünmenin kısır döngüsü

  Fotoğrafçı hangi teknik üstünlüğe sahip olursa olsun yaratıcılığını kurgulaması ve ortaya çıkarması düşünme yeteneğinin sınırsızlığına bağlıdır. Bu fotoğrafın tanımlanan her dalı için geçerlidir.

  Fotoğrafın hikayesi; Cemal Amca ve Keçileri

  Aslında hikâyenin fotoğrafı demek daha doğru mu olacak? Ya da kesin bir doğru var mı? Sanki “yumurta-tavuk” karmaşası gibi duruyor. Fotoğraf, konunun hikâyesini fotoğrafçının yaklaşımı ile anlatıp izleyicinin yaklaşımıyla dinlemek gibi olmuyor mu?

  Sinemagraf nedir, nasıl yapılır?

  Sinemagraf, görseli oluşturan sahnenin bir bölümünün sonsuz bir döngü içinde oynatıldığı ve istenilen hareketin sabitlendiği fotoğraf ve videodan oluşan bir kolaj çalışmasıdır.

  Site Barındırma (Web Hosting) Firması Neden Önemli?

  Uzunca yıllar Bilgi Teknolojileri Sektöründe çalıştım. Değişik görev ve sorumluluklarla sayısız web projeleri içerisinde yer aldım. Sonra gün geldi, en önem verdiğim hobim olan fotoğrafçılık konusunda bir blog açmaya karar verdim. Neyse ki bu alanda iyi bir geçmişe sahiptim ve izleyeceğim adımlar hakkında yeterince detaylı bilgilere sahiptim.

  Bin yıllık geleneğin peşinde

  Göçer dostlarımı her yıl mayıs ayında Bardat Yaylasında, Erik Deresinde, Mazı Beleninde karşılar onlarla birkaç gün yürüdükten sonra dönerim.

  Bu yıl da öyle olacak gibi…

  Açık hava heykel müzesi – Sivrihisar

  Kayalıklara tırmandıkça bazen kalpağı ile bazen kravatlı heykelleri ile ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk bazen yanında savaş arkadaşları ile bazen yeni Türk gençliğinin temsilcileri ile sırtını dağlara yaslamış halde Sivrihisar’ı seyrediyor.

  Sarıkeçililer – Bin yıllık göç geleneği

  Bin yıllık göç geleneği dememe bakmayın siz. Aslında binlerce yıldan söz etmek gerekir. Çünkü biz Türkler, Orta Asya’daki Türk boyları, oralarda yaşarken de ekonomimizin temelini “göç” oluşturuyordu. Anadolu’ya geldikten sonra da bu değişmedi. Çoban kültüründe göçerlik, üretimin temel dayanağıydı.

  Zeki Oğuz

  Gözlerdeki ifadeyi yakalamak

  Gözlerin gücünü bilen fotoğrafçı, kadrajda gözler nereye yerleştirilirse daha etkili fotoğraf yapabilirim diye düşünmelidir. Bunun cevabı ise genellikle Altın Oran.

  Zeki Oğuz’la ‘Konya Bozkır’larında Bir Gezgin: Yol Hikâyeleri’ üzerine söyleşi

  Şair, öykü yazarı ve fotoğrafçı. 1951 Yılında Konya Tatköy’de doğdu. Konya Erkek Sanat Okulunu bitirdi. 1968 Yılında Yeni Konya gazetesinde gazeteciliğe başladı. Yeni Meram, Yeni Konya, Manşet, Konya Postası, Memleket, Cumhuriyet Gezi, Siyah/Beyaz, İpek Yolu gibi dergi ve gazetelerde gezi ve köşe yazıları yazdı.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazıp, “ABONE OL” butonunu tıklamanız yeterli.

  Çocukluğumuzun Çarşısı; Anafartalar

  1960'lı yılların sonunda, 9-10 yaşlarında Ankara’da yaşayıp da Anafartalar Caddesi üzerindeki çarşının yürüyen merdivenlerinde koşturmayan çocuk var mıdır acaba? Kimi anne babası ile kimi tek başına Ulus’a gelip; merdivenlerinde bir aşağı bir yukarı inip çıkarak oyunlar oynadığı, koşuşturduğu çarşı.

  Beyaz Maskeli Kadın…

  "Dünyada hiçbir milletin kadını, 'Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar hizmet gösterdim' diyemez."

  Mustafa Kemal Atatürk

  Bâki Kalan Kubbede Fotoğraf…

  Sizi bilmem ama benim için fotoğraf bir keşiftir. Hem de kendi başıma kaç defa… Nasıl mı? Anlatayım o zaman.

  Eski köye yeni adet

  “Nereden çıkarttınız şimdi bu îcad mı, keşif mi meselesini. Eski köye yeni âdet getirmeyin. Fransız Bilimler Akademisi daguerreotype’le birlikte fotoğrafı îcad olarak kabul edip onayladı ve bu mesele 1839’da halloldu. Konu kapanmıştır.” diyenleri duyar gibiyiz.

  Haklılar. Ağalar vaktiyle buna karar kılmışlar. Ağaların sözünün üstüne söz söylenmez.

  Reha Bilir’le “Gezen Bilir”

  Ülkemizdeki fotograf ortamının çok önemli şahsiyetlerinden biri olan Reha Bilir özellikle duayen fotografçı ağabeylerimizle kurduğu samimi diyalog ve ölçülü-saygılı iletişimle de belleklerde olumlu bir yer edinmiştir. Fotograf serüveni içinde 10 (on) albüme/kitaba imza atmak kolay iş değil.

  Duvar

  “Duvar” deyince fiziki olarak ne anlamalıyız? Öyle ya, her şeyden duvar yapmak mümkün. Gördüğüm kadarıyla insan duvarı güvenlik (bunu izolasyon da diyebiliriz) ve işine yarayan (oturmak, tırmanmak gibi) bir nesne olarak ele almış. Şu an aklıma başka bir seçenek gelmiyor.

  Fotoğrafta Metafor, Yan Anlam, Mecaz, Eğretileme

  Anlatılmak isteneni, farklı ancak benzer bir başka unsurla ilişkilendirmek işe yarayacaktır. Konuları eğlenceli bir biçime dönüştürmek, mesajın kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. Dozunda abartı ilgi çekecek ve işe yarayacaktır.