Daha

  Çağdaşlık üzerine notlar ve fotoğrafta çağdaş gerçekçilik

  Fotoğrafçı bir fikri toplumsal gerçekçilik çerçevesi içinde ifade edemeyeceğini anladığında artık ortaya bu fikri ele alan kurgulanmış fotoğraflar çıkmaya başlayacaktır. Bu çalışmalarda varlık (nesne) deneysel olarak ele alınır. Artık böyle fotoğrafların elde edilmesi bir düzen bir planlanmış süreç içinde olacaktır.

  Foto-Gerçekçilik üzerine (Bölüm 2)

  Foto-Gerçekçilere özgü ortak nitelikleri fotoğrafa bakarak resim yapmak ve bu işi yaparken yorumdan kaçınmak şeklinde özetleyebiliriz. Öyle ki fotoğraf netliğinde hatta ondan daha gerçekmiş gibi algılamaya neden olan çalışmalardır. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

  Fotoğrafçılık hafızamızı geliştirir mi?

  Fotoğrafçılar Dikkat!
  Fotoğraf Çekmek Görsel Belleği Güçlendiriyor,
  Peki ya Görsel Olmayan Bellek?

  Sanatta gerçeklik üzerine notlar (Bölüm 1)

  Bir tatlı sohbette “sanatsal gerçeklik” üzerine söyleşirken 1987’de yazdığımız “Foto-Gerçekçilik” yazımızı arkadaşa göndermekle Pandora’nın kutusunun açılacağını bilmiyorduk. Oradan Hiper-Gerçeklik kartı gelince yazı; içeriğinin zenginleşmesi ile bir anda üç bölüme çıktı. 

  Dün Yağmur Yağacak…

  Özdemir Asaf’la tanıştınız mı? Konuştunuz mu? Sohbet ettiniz mi? Ben tanıştım. Şiirlerindeki gibi az kelimeyle çooook uzun sohbet yaptık. Özdemir Asaf -bana göre- Türk şiirinin, hadi abartmadan ifade edeyim; dünya şiirinin en az kelime ile hikâye ve roman yazabilen en büyük filozof şairidir.

  Siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı neden bu kadar popüler

  irçok nedenden ötürü siyah beyaz sokak fotoğrafçılığı, fotoğrafçılıkla ilgilenen birçok kişi tarafından kabul görmüş şüphesiz en popüler çekim türüdür. Siyah-beyaz fotoğrafçılıkla özel olarak ilgileniyorsanız, “Siyah-beyaz görmek” ifadesini duymuş olabilirsiniz. Bu terim fotoğrafçılık eğitimi dünyasında sıklıkla kullanılan popüler bir terimdir.

  Yapay Zekâ (YZ) Nereye Koşuyor?…

  Güzel bir arkadaşlık kurmuştum. Bulunduğum küçük sahil kasabasında penceremden Sandras dağı manzarası eşliğinde radyonun klasik müzik programı kulağımın pasını silercesine J.S. Bach’ın eserlerini dinlerken bana arkadaşlık ediyordu.

  Fotoğraf dernekleri

  Dernekler niye açılır? Derneklere niye üye olunur?

  Birçok kişi bir veya birden fazla derneğe üye olabilir. Neden? İlgilendiği alanla bağlantılı olarak kendini geliştirmek (konumuz burada fotoğraf) ve bir topluluk oluşturup sosyalleşirken etkinliğini arttırmak ister.

  Milenyum çağında bir akım; Post-Post truth

  “Unutulmasın ki; fotoğraf gözle çekilir; gözün ardında oluşan birikimle, görgüyle, izanla çekilir. Makineye teknik değerlerin yanında bu değerleri yüklemeyen kimse fotoğrafı yükseltemez!”

  - Yazar / Şair Tevfik TAŞ

  Post Foto-Graf

  Soruyla başlar her şey. Soruya yanıt ararken, daha önce verilmiş bir yığın yanıtla karşılaşılır. Bazısı genel kabule mazhar olmuş ve reçete niteliği kazanmıştır. Burada asıl mesele şudur: Onun gölgesinde mi soluklanmalı, yoksa arayışı sürdürmeli mi? Soruyla başlayan serüven, kuşkuyla devam ettiğinde ortam zenginleşir.

  ‘Teoria’ anlar, anlamlar: Umut arayışları

  Resim yaparız, şiir yazarız, fotoğraf çekeriz. Neden?

  Yaşamak için işe ihtiyaç duyarız. Mesleğiniz nedir? Öğretmen, tornacı, gazeteci, şoför, kasiyer vs… Severek ya da sevmeyerek yaparız. Sonrası iyilik, güzellik…

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü

  Başarılı kadınlardan bahsedip pembe bir yazı ortaya koyabilirdim. Ama bu tarih boyunca kadınların çektiği çileyi, uğradığı şiddeti anlatmayacaktı.

  8 Mart 2023 dünya kadınlar günü kutlu olsun, kadınlar her zaman baş tacımız olsun…

  Sanat ve Fotoğraf – ChatGPT

  Sabahattin Eyüboğlu’nun “Sanat Üzerine Denemeler” kitabı elimde. Bir yandan okumaya çalışıyorum. Gözüm televizyona kayıp aklımı çeliyor ve okuduklarım siliniveriyor. Altyazı “kayıp sayısı …… kişi” diye bir yandan akıyor. Nerede kalmıştım diye kitaba dönmeye çalışıyorum. En iyisi biri ile sohbet etmek.

  Gülün Gizemi

  İş hayatımın kısa bir döneminde Taipei-Taiwan’da bir fabrikada çalışma şansını yakalamıştım. Gördüğüm, tattığım her şeyin farklı ve ilginç geldiği bir dönemdi.

  Dinamik aralık nedir, fotoğrafa katkısı ya da zararı var mıdır?

  Fotoğrafçı, sahnemizdeki en parlaktan en karanlık alanlara kadar, tüm detayları aktarabilmek ister. Çünkü ton zenginliği fotoğrafı daha anlaşılır yapar ve sanatsal özellikler yükler.

  Affan Kahvesi

  Antakya'ya gelenler burayı muhakkak ziyaret ediyorlar. Eski bir kültürü yaşıyorlar, birkaç saat oturuyorlar. Büyük keyif alıyorlar.

  Bu tarihi Kahvehane.
  6 Şubat'ta oluşan Depremle.
  Yıkıldı tümüyle.
  Karıştı tarihe.
  Üç nesil işleten aileyle birlikte...

  Deprem bölgesinde görev yapan fotoğrafçılara öneriler

  Belgesel fotoğraf turistik gezi yapar gibi hızla çekilen fotoğraflar değildir. Zaman ve emek harcamayı, sabretmeyi ve görmeyi gerektirir. Sosyolojik birikim ve psikolojik hassasiyet gerektirir. Hemen o an kullanılacak fotoğrafı çekmediğinizin bilincinde olmaktır.

  Struma

  6 Şubat 2023 tarihinden bu yana yaşadığımız deprem felaketinde çaresizlik içinde yaşanan can kayıplarımıza üzülürken 24 Şubat 2023 de küçük bir gazete haberi gözüme ilişti ve kayboldu. Bu haberi rüyamda tekrar okudum. İkinci dünya savaşının dramları arasında yer alan olay deprem nedeniyle gündemde yer bulamamıştı sanki.

  Oyuncak fotoğrafçılığı serüvenim böyle başladı

  Kızımız, eşi ve torunumuzla birlikte yurtdışında yaşıyorlar. Her yıl bu zamanlardaki gibi yine onlarla birlikteyiz. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız zamanımızın büyük bir kısmı, dört yaşındaki prensesimizle birlikte geçiyor. Ve tabi ki onun oyuncaklarıyla 😀 .

  Umut, Tüm Canlıların Mücadele Kaynağı

  Bu yazıyı, okumuş olduğum "Umut" temalı bir makalenin içler ürpertici bir bölümünden etkilenerek yazmaya karar verdim. 1957 yılında fareler üzerinde yapılan korkunç bir deneyle başlıyor yazı. Saygın bir üniversitede Curt Richer adındaki bir Profesör, bir fareyi su dolu bir kovanın içine bırakmış.

  Zelzele

  Zelzele oluyordu!..
  Bunu anlamıştı Teber Ali.
  Nefesini tuttu, kalbi dışarıya fırlayacak gibiydi. İlk şokun ardından dışarıda bağırış çağırışlar başladı.

  Sallanma durur durmaz kendini dışarıya atmak için kapıya koştuysa da ikinci ve daha güçlü bir sallantıyla birlikte, kendi elleriyle kesip yonttuğu ulu ağaçların gövdeleri bütün ağırlıklarıyla tepesine yığıldılar.

  Takıntılı olmak (OKB) ve bir Netflix dizisi: Şahmaran

  İstasyonda toz kaldıran rüzgâr ağacın dallarını sallamıyor??? Taksiden indi valizini almadı ve taksi beklemeye devam ediyor?? Tamam bu anlaşılır. Ancak babası olduğu anlaşılan adamla (ancak bir replikte “adam “torunum” dedi) olan diyalogları neden görsel olarak vermez? Film çekiyorsun. Laftan çok görüntü olması gerekmez mi?

  Fotoğraf ve Gölge

  Bence “gölge” ile ait olduğu nesnenin “gizem” tarafına gönderme yapılması fotoğrafı ve kompozisyonu güçlendirecek bir davranış olacaktır. Bu aynı zamanda fotoğrafçının konuyu bilinçli olarak ele aldığının da işaretidir. Dolayısıyla her fotoğrafın anlam okumasını iyi yapmalıyız.

  Bu yazı sadece görsel sanatlarda “Gölge”nin yeri hakkında fikir vermek için kaleme alınmıştır. Yazının sizi formatlamasına izin vermeyin. Doğru yol bunları önceden bilip, Bresson’un yaptığı gibi fotoğraf çekerken düşünmemektir.

  Hatıralar Tekrar Yaşanmayacak

  Bu yazı vesilesiyle kendime ara ara sorduğum “Bu fotoğrafları neden çekiyorum?” sorusu yerini “Fotoğrafa ilgim ne zaman başladı?” sorusuna bıraktı. Böylece bir tür oto-psikanaliz süreci yaşadım. Dimağımda yürüttüğüm arkeolojik kazıda tabaka tabaka aşağı inip, tasnif işlemleri yaptıktan sonra (arada şahsi tarihimde yeni objeler, metinler de keşfederek) altı yaşlarımdaki bir an(ı)da aradığım yanıtı buldum.

  Fotoğraf, nerede fotoğraf olmaktan çıkar

  Eğer nesnenin ayartması, baştan çıkartma gücü olmasa hiçbir fotoğrafçı özne objektifini o nesneye yöneltmeye kalkışmaz. Fotoğraf çekmeyi aklından bile geçirmez.

  Orhan Alptürk

  Minamata Filmi Üzerine

  Eugene Smith çok iyi fotoğrafçıymış. Minamata’yı fotoğraflarken gerçekten hayatını tehlikeye atmış. Ama kişiliğinden ödün vermemiş. Bence Japon sevgilisinin de payı olmuş. Sevgisi ve şefkati olmasaydı belki savrulurmuş çok yanında olmuş sahip çıkmış fotoğrafı öğrenmiş. Ayakta tutmuş. Üç yıllık süreçte fotoğraf çekimleri tamamlandıktan sonra 1974’de Minamata’dan ayrılıp Amerika’ya dönüyorlar ve 1978’de hayata gözlerini yumuyor.

  Birol Üzmez

  Konu bulmakta zorlanıyorsanız çiçek çekin

  Çiçekler, en usta fotoğrafçıların bile yönlendiremeyeceği en utangaç modellerdir. Onların benzersiz renkleri ve dokuları fotoğrafçılar için, fotoğraf teknikleri, fotoğraf makinesi ayarları, kompozisyon, sığ alan derinliği kontrolu gibi zor konularda kendini geliştirebileceği, eğitici ve bir o kadar da zevkli bir oyun alanıdır.

  Fotoğrafta Minimalizm; Fonu sade tutmanın gücü

  Minimalist fotoğrafçı; sadelik, negatif alan, ayrıştırma, basit şemalar, düzenli görünüm için çizgiler, renk karşıtlığı ve tekrarlardan yararlanması gerektiğini bilerek, özellikle izleyende anlam arayışını odak yapacak dengeye sahip kompozisyonu tasarlar.

  Afrika kökenli Türklerin Dana Bayramı: Afro-Türkler

  Dana Bayramı, Afro-Türklerin sürdürdüğü kültürel bir gelenektir. Mustafa Olpak bu bayramın Nijerya’da Yoruba kabilesinin geleneğiyle benzerlik gösterdiği ifade etmiştir. Dana Bayramı, doğaya duyulan şükranın gösterildiği Hıdırellez gibi baharı karşılama günüdür.

  E-POSTA ABONELİĞİ

  Yeni yazılarımızdan haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazıp, “ABONE OL” butonunu tıklamanız yeterli.

  “Karar Anı” üzerine bir çift söz…

  Yeni yazılar, kaynak olan yazının devamı olabildiği gibi bazen tamamen farklı bir konuda yazmaya ışık tutar. Bu sürece okuyucularımızın yorumları da dahildir. İşte sevgili Kıvanç’ın “Decisive Moment/Karar Anı” yazısını okuduktan sonra “Bu pilav daha çok su kaldırır” deyip bilgilerimi, düşündüklerimi kısa bir okuma parçası olarak sunuyorum.

  Geçmiş Olsun Türkiye! Deprem bölgesi için yardımcı yazılımlar

  Amacımız deprem bölgesine, depremzedelere ve aktif olarak sahada yer alan ekiplere elimizden geldiğince faydalı olabilmek. Bu yazımızda deprem bölgesine yardım amaçlı, doğaçlama olarak organize olmuş Açık Yazılım Ağı'ndan ve faaliyetlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz.

  Deprem – ChatGPT

  Acılar içindeyiz. Herkes elinden geldiği desteği her şeye rağmen sağlamak için çaba sarf ediyor. Televizyondaki programlar depreme kilitlenmiş vaziyette ardı ardına depremle ilgili bilim adamlarını ve ilgisiz adamları çıkarıp duruyorlar.

  Elektronik şifreleme nasıl çalışır, gerçekten güvenli midir?

  Şifreleme teknolojisini günlük hayatta neredeyse her alanda kullanıyoruz. Günlük yaşantımızda etkileşimde bulunduğumuz neredeyse her bilgi işlem cihazı elektronik şifreleme kullanır. Peki, şifreleme nasıl çalışır, şifreleme güvenli midir?

  Fotoğrafta “Doku” önemsenmezse ne olur?

  Fotoğrafımızın değersizleşmemesi için dokuya sahip fotoğraf üretmek zorundayız. İyi fotoğraf üretmek isteyen fotoğrafçı dokuyu bildiği kadar, dinamik aralığı da bilir. Aslında bilmek ve uygulamak zorundadır.