Daha

  BLOG

  00:14:01

  Canon “E-TTL II” Yüz Tanıma Özelliği

  Canon kullanıcısı olmamama rağmen bu konudaki yaratıcılıklarına hayranlık duydum. Çoğu zaman mevcut teknolojik imkanlarda çok kolay ve hızlı bir şekilde kullanıcıya kolaylık sağlayacak gelişmeler yapılabiliyor. İş dünyasında başarılarını sürdürebilen şirketlerin farklı oldukları noktalardan biri de bu.

  Ormanı Sev, Tabiata Saygı Duy

  Kızmıştı. Öfkesini elinde tuttuğu dal parçasıyla toprağı eşelerken çıkarıyordu sanki. Bir yandan mırıldandığını görebiliyordum. Ormanın içinde karşılaşmıştık. Beni görmemiş olması imkansızdı ama görmezden gelmişti. Durup kısa bir süre izleyip seslendim;

  – Merhaba

  Ne yediğimizi biliyor muyuz? (Mısır)

  Ne yediğimizi biliyor muyuz Mikdat?

  Gerçeği mi konuşmamı istersin, hoşuna gidecek olanı mı?
  Gerçeği öyle mi? Tamam, konuşalım. Beslendiğimizi sanıyoruz, gerçekte ise aldanıyoruz. Çoğunluk yediğimizi gıda zannediyoruz, küçük dozlarda zehirlendiğimizin farkında değiliz. Başımıza ilmek ilmek çorap ördüğümüzü, ileride büyük sağlık problemleriyle karşılaşacağımızı ne yazık ki bilmiyoruz.

  Viyana’da kahve keyfi…

  Her Viyana seyahatimde kahvehane turu yapmayı ihmal etmem. Viyana’da 4000'in üzerinde kahvehane olduğu ifade ediliyor. Tespit ettiğim 25 kahvehanenin içinden, keyif aldıklarımda oturup kek ya da “apple strudel” eşliğinde bir kahve içmek benim için standart bir etkinlik oluvermişti.

  Karpuz kabuğundan gemiler yapmak

  İnsan beyni hiçbir şeyi unutmaz. Yaşadığımız ve öğrendiğimiz her şey hafızada saklanır. Sorun bunları tekrar ortaya çıkarma yöntemini bilmememizdir. Ancak bazen bir tetikleyici ki buna “şifre çözücü” veya “kod çözücü” diyebiliriz, hiç hesapta olmayan anıları orta yere seriverir.

  Petra olabilmek

  Petra Viyana doğumlu, Polonyalı anne ve Çek babanın kızı, kendini Polonyalı kabul ediyor. Almanya’da yaşadığı sırada Türklerle ve türkülerle tanışmış. Tutkuyla saza bağlanmış, türküye, âşıklara ve ozanlara hayranlık duymuş. Türküyü daha iyi anlayabilmek ve söyleyebilmek için Türkçe öğrenmiş.

  İklim Krizine Kısa Bakış

  İklim krizi nedir diye araştırmaya başlayınca, karşıma herkesin ağzına pelesenk olmuş “sürdürülebilirlik” kavramı çıktı. Bir kavram herkesin ağzına pelesenk olduysa, mutlaka bir sözlüğe bakmak lazım. Gidip Google’ladım.

  Emre Işıl

  Sevgi

  Sevdiğimiz her ne olursa olsun ona toz kondurmuyoruz. Eğer o bir insan ise, bazen onun sevmediklerini biz de sevmiyoruz. Aşırı bağlılıktan kaynaklanan sevginin, nefreti tetiklediği de oluyor. Öyle ki bazılarımız kamplaşıyor ve sevdiğimizin sevmediğinden de nefret etmeye başlıyor.

  Olumlu bir his olan sevgi, böyle olumsuz bir duygu ve davranışa sebep olmamalı değil mi?

  Caretta carettaların meleği; Kaptan June

  Bu sohbeti yaptığımızda kaptan June 99 yaşındaydı. Ev işlerine destek veren yardımcısının “kaptandan sonra kaplumbağalar ne olacak? Kim ilgilenecek?” gibi seri sorularına ne yazık ki “bilmiyorum” cevabını verdim. Çok iyi bildiğim şey ise onun gibi kendini adayacak birisinin olmayacağıydı. İçtenlikle yanılmayı diliyorum.

  Parazit, Bir Film Hakkında

  Film eleştirmeni değilim. Bir fotoğrafçı ve bir kitap-okuyucu olarak beni etkileyen bir film hakkında düşüncelerimi paylaşmaya niyetlendim. Bu aynı zamanda anılarımı da canlandırdı. Kısaca araya sıkıştırıverdim.

  Farkında mıyız?

  “Ben içimden severim arkadaş!” tavrının bir anlamı yoktur. Sevdin mi, belli edeceksin, açıklayacaksın, sarılacaksın, kucaklayacaksın, sahip çıkacaksın…

  Ve yapmacık da olmayacak, duygularını samimiyetle ve içtenlikle ortaya koyacaksın.

  Yaratıcılık

  Sanatçı olmak istiyorsan yeni şeyler aramak, denemek, yanılmak, hata yapmak durumundasın. Farklılık bazılarının yerleşmiş zevkini okşamayacaktır, bırak okşamasın.

  Şimdiye kadar yapılmamış bir şeyi ortaya çıkardığında, küçük bir farklılıkta olsa işte o senin yaratıcı ile bağlantını sağlayacaktır, seni ona yaklaştıracaktır. Sanat bunu sağlar.

  Tekin Ertuğ ile yeni kitapları üzerine söyleşi

  Mükemmeli inşa etmek uğruna ömür tüketip hiçbir şey inşa edememiş olmaktansa, inşa edilebilecek ne varsa, onu inşa etmek evladır. Tekrar altını çizerek belirteyim; vasatın (ortalamanın) altındakilerle ilgilenmiyorum.

  Bugün öğretmenine iyi bir soru sordun mu?

  Sormak, öğrenmenin anahtarıdır ve karşılıklı bağları güçlendirir ama insanlar genelde sormaktan kaçınıp, anlatmanın peşindeler. Niçin her şeyi bildiğimizi zannedilmesini isteriz ki? Bu mümkün mü? Yanılamaz mıyız? Unutmayalım ki; ego, bizi bazılarına bilgiç gösterebilir ama yapmaz.

  Kendine Yetebilmek

  Biliyor musun Mikdat, mutlu olmasını bilenler ertelemeyi sevmezler. Zamanın en verimli şekilde doldurulmasını tercih ederler. Olumlu davranışı alışkanlığa dönüştürmek onlar için hiçte zor değildir. İşlerini eksiksiz yaptıkları gibi çevrelerine yararlı birey olmanın onurunu da yaşayacak zaman bulur ve onu değerlendirirler. Kaçınmak huyundan ise olabildiğince kaçınırlar.

  “Bit” lerin gücü adına…

  Bilgisayar, daha doğrusu işlemci kullanan cihazlar günlük hayatımızın vazgeçilmezleri. Elimizdeki en basit telefon bile inanılmaz işlem yapma kapasitesine sahip. Ancak bunların hepsi aptal cihazlardır dersem sizi şaşırtır mıyım? Muhtemelen.

  Yeni nesil elektrikli arabalar

  Bugün karşınıza farklı bir yazı ile çıkıyoruz: Elektrikli araba dünyası. Yeni bir araba alma peşindeyim, bu süreçteki tecrübemi aktarayım dedim.

  Öğretilmiş Endişe

  "Evet, bir rahatsızlığımız var ancak üstesinden geleceğiz, sorun değil" sözleri, hastalıkla baş edeceğini açıklayan öz güveni yüksek bir yaklaşımdı.

  Aykırı

  Bana bak sen aklını peynir ekmek gibi yemişsin de farkında değilsin. Hoşumuza giden şey, eksikliğini hissettiğimiz her nesne, bizi mutlu eden her değişiklik iyidir. Eğer bir şeye sahip olduğumuzda bizi sevindiriyorsa, demek ki ona ihtiyacımız var.

  Adnan Ataç usta ve iki yeni manifesto

  Fotograf serüveni yarım asrı aşan usta fotografçı ve akademisyen Prof.Dr. Adnan Ataç’ın, son dönem çalışmalarında, görüneni yahut gösterileni değil, görünenin gerisinde olanı, bir bakıma...

  Sadece kendime

  Merhaba Mikdat.Ne oldu? Asansöre bindin, düğmesine bastın ve asansör çalışmadı değil mi? Doğal olarak bir iki defa daha denedin ama çalışmıyordu. Bu sırada karşıdan...

  EDİTÖRLERİN SEÇTİKLERİ

  POPÜLER İÇERİKLER

  Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

  Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

  Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.