Daha

  BLOG

  Çeşitlilikten tek tipe, tek tipten yokluğa

  Akıllı telefon, akıllı ev, akıllı bina, akıllı şehir. Nesnelerin (şeylerin) interneti. Bütün işaretler gösteriyor ki aşina olduğumuz dünya bambaşka bir evreye doğru çok hızlı ilerliyor. Aheste değil, uygun adım değil, koşar adım ilerliyoruz. Belli ki bir eşikteyiz. Yeni sorular var orta yerde. Örneğin; Biyolojik pandemi belli periyordlarla tekrar edecek mi? İddia edildiği üzere onu siber pandemi izleyecek mi?

  Süleyman Bilgen’in Anısına

  Gidenin arkasından bir satır karalamak… Bugüne kadar bir şekilde kaybettiğim yakın ve sevdiğim insanların arkasından yazmadım. Yoksa yazamadım mı? Ancak o kadar birikmiş ki “yazayım” dedim. Bunun için bile günler geçmesi gerekti.

  Foto-grafta amatör ile profesyoneli ayıran çizgiler belirsizleşme eğiliminde

  İnsanlığı taşıyan araç bu şekilde yol alırken veya çarklar böyle dönerken, amatör ile profesyoneli ayıran bildiğimiz belirgin kalın çizgiler giderek inceliyor, silikleşiyor. Bu gün görünen durum, esasen aradaki çizginin ciddi anlamda flulaştığıdır. Bu çizginin giderek daha fazla belirsizleşeceği ve en nihayet ortadan kalkacağı rahatlıkla söylenebilir.

  Bisiklet ya da “Bisiklet ve Fotoğraf”

  Bisiklet baş kaldırmadır, karşı çıkmadır…

  Tüketime karşısınızdır. Yakıt tüketmezsiniz, doğayı kirletmezsiniz. Kendi enerjinizle yol alırsınız. Bakım derdiniz yoktur. Olsa da birçoğunu kendiniz yaparsınız. Kapitalizm çarkına girmemektir. Bisiklet, bir ağaç gibi tek ve hür bir orman gibi kardeşçe yaşamaktır.

  Bir dizi söyleşinin ardından

  2020 TFSF ödülüne layık görülmemizdeki belirleyici argüman kitaplarımız, yazılarımız ve özellikle de ‘Fotoğraf Ustaları’ ve ‘Işıkla Resmedenler’ isimli külliyat olduğu için bazı açıklamalara ciddi ihtiyaç vardı. O nedenle aşağıdaki açıklamaları yapma gereği duyduk.

  Bütün ustalara saygıyla.

  Geriye kalan her şey önemsizleşiyor

  Klasik batı müziği dinlemek ilgi alanım. Üniversitede yıllarımda radyodan dinlemeye başladığım bu müzik türü 2000 li yıllardan itibaren aksatmadan İzmir Devlet Senfoni konserleri ile yaklaşık 21 yıldır devam eder. Hemen ekleyeyim. Bu söylediklerimden sakın başka tür müzik dinlemediğim anlamı çıkmasın. Afedersiniz, benim için “arabesk dinledi” bile dediler 😊.

  Işığın 254 tonu

  Bir fotoğrafın ton aralığı ne kadar geniş ve ton geçişleri ne kadar uyumlu ise o kadar çekici, estetik ve anlaşılır olur. Teknik gücü yüksek olan fotoğraflar, siyaha yakından beyaza yakın geniş bir ton yelpazesi sergiler, ayrıntıları hissedilmeyen alanları bulunmaz.

  Küresel salgından ötürü kritik bir evrede iken foto-graf dernekleri varlıklarını devam ettirebilmek için ne yapmalı?

  Kapısına kilit vurulmak zorunda kalınan foto-graf derneklerinin mensupları (yöneticileri ve üyeleri) ayakta kalabilmek ve varlıklarını devam ettirebilmek için uğraşıp didiniyor, çare arıyorlar. Rahat koşullarda, iyi zamanlarda herkes bir şeyleri kurtarmak konusunda esip gürleyebilir. Atalar boş yere dememişler; ‘iyi gün dostu’.

  Pul Koleksiyonculuğu ve Kripto Sanat

  Yazıyı kaleme aldığımda henüz “thodex” olayı patlamamıştı. Basında takip ettiyseniz arkasından benzeri başka olaylar da yaşandı. Elon Musk ağzını açtı kripto para değeri yükseldi. Elon Musk ağzını açtı kripto para değeri düştü. En son haberlerden biri de Çin’in kripto paraya yasak getirmesiydi.

  Bir kitap ve birkaç söz

  Özünde nitelikli bir metin olduğunu söylemek katiyen yanlış olmaz. Birinci ağızdan tarihi bilgiler içeriyor. Herkesin her şeyi bütün ayrıntısıyla anlatması beklenemez. Ancak anlatılanlar katiyen yabana atılacak türden değil. Hepsi önemli. Pek çok konuda önemli ipucu verecek epeyce bilgi ediniyor insan.

  Okumaya, incelemeye ve üzerinde düşünmeye değer.
  02:22:00

  Zoom Etkinliği: Öteki Sokağın Çocukları

  Şevket Şahintaş ve Ufuk Kıray'la 17 Mayıs 2021 Pazartesi akşamı, Arthenos Zoom Buluşmalarında ‘’Öteki Sokağın Çocukları’’ üzerine söyleştik.

  Esinlenme, Yaratıcılık ve Başarı

  Yeni bir şey üretme peşinde olanlar, o çaba içerisinde olmayan çoğunluk tarafından; küçümsenecek, kötülenecek, kabul görmeyecek, yadırganacak, yargılanacak ve eleştirilecektir. Hiç önemli değildir, öncekilerden farklı bir şey yapmak muhteşemdir.

  Fotograf için deli divane olan bir insan: İsmail H. Haykır

  İsmail Haykır, 90’lı yıllarda bir fotograf gezisi sırasında tanıştığımız, fotografla yatıp fotografla kalkan, başka bir ifadeyle fotograf delisi bir insandır. Hatta biz bunu bir adım daha ileri taşısak ve “deli divane” desek, öyle zannediyoruz ki dostumuz Haykır bizi hoş karşılar.

  Yonga bulmak iyice zorlaştı

  Fotoğraf makinesinden lenslerei arabalardan akıllı ev elektroniğine, bilgisayarlardan telefonlara kadar her yerde yongalar var. Ve bu yongaları bulmak artık daha da zor.

  Arka Plan Sanat Gazetesi

  Sayın A.Niyazi Sertkalaycı olmak üzere gazete çalışanlarını, emeği olan herkesi yürekten kutluyor ve kültür-sanat dünyamıza yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz.

  Netliği Nereye Ayarlamalıyım? Hiper Fokal Mesafe (Odak Aralığı)

  Manzara fotoğrafı çekiliyorsa, ufka kadar muhteşem bir coğrafya varsa ya da diyelim ki kamp yaptığımız yerde gece çadırımızla birlikte yıldızları da pozlamak istiyorsak, net alan derinliğini olabildiğince artırmak için netlik ayarını hiperfokal mesafeye yapmalıyız.

  Gülsen Hanımın fotoğrafı, bilincin yansıması olarak dikkat çekiyor, tebriklerimizi iletiyoruz. Fotoğrafı Şükrü Erbaş’ın kilitlenip kaldığım, anlamlı bir deyişi ile paylaşmış; “Umduğun inceliğe inmiyorsa söz, çekil suskunluğun tüneklerine; ucuz etme anlamı…”

  Fotograf Ortamında Yeni ve Farklı Bir Dernek

  Kendinden gayrısı için kaygılanma, başkalarının dertleriyle hemhal olma, sıkıntı çekenler için özveride bulunma ya da ne ile tarif edersek edelim, büyük zorluklar yaşayan kimselerle dayanışma içinde olma erdemi, önünde saygıyla eğilmeyi gerektiren bir haldir.
  00:07:31

  Gecenin Öteki Yüzü

  Yüreğimizde yara açtın. Olsun. Bu yara ile farkındalık yaratıp bir nebze insanlarımızı duyarlı yapabildiysen eline, gözüne emeğine sağlık.

  Seni sevgi ve saygıyla selamlıyorum Sevket Şahintaş…

  Low Key Fotoğraf

  Düşük anahtar aydınlatmada (Low Key), fotoğraflara gizemli ve dramatik bir ruh hali yansır. Özellikle umutsuz ve derin sorunları olan yaşamların anlatması arzulandığında, low key farkındalık yaratmaya uygun bir tekniktir.

  Öteki Sokağın Çocukları

  "İlk kez yurdumdan uzakta yaşadım bu duyguyu
  Bebeklerin ulusu yok Başlarını tutuşları aynı
  Bakarken gözlerinde aynı merak
  Ağlarken aynı, seslerinin tonu …"

  Ataol Behramoğlu

  İlk Adım Fotoğraf Atölyesi

  Usta fotografçılar Emel Sezer ile Serdar Akyay’ın birlikte kuramsal ve teknik altyapısını oluşturup, özgün bir yöntem geliştirerek uzun süredir sahada hayata geçirdikleri ‘İlk Adım Fotograf Atölyesi’ son derece dikkate değer, önemli ve anlamlı bir çabadır.

  EDİTÖRLERİN SEÇTİKLERİ

  POPÜLER İÇERİKLER

  Diyafram Nedir? Fotoğrafta Diyafram Ayarları

  Diyaframın kökeni dilimize Fransızca “diaphragme” kelimesinden gelmiştir, İngilizcede "Aperture" olarak tanımlanır ve “açıklık” anlamına gelir.

  Fotoğrafta diyafram ayarlarını çekmek istediğiniz sahnenin ne olacağına göre siz belirlersiniz. Fotoğrafınızda nelere etki edeceğini anlamak için okumaya devam edin.